12 Yaşındaki Kardeşimin Yazışmaları

En çok üzüldüğüm nokta yeni neslin hayatından dostluk kavramının çıkıp ondan hoşlanıyorum kavramına dönüşmesi.

Belki kendisini sadece o anladığı için çok fazla yakın görüyor samimiyet hissediyor ama bunu hoşlanmak olarak tabir ediyor.

Birde bu tip ergenler, gençler kendi cinsel yönelimini keşfetmişliğin havasını atmak, ilgi çekmek için akranlarının arasında, homo, hetero, biseksüel muhabbeti döndürüyor.

Hayatımı ben yönetirim, benim tercihlerim kafasını yaşamak istiyor ama sadece cinsel boyutlara erişebildiği için bunu yapıyor şu an.

İnternette her türlü insan var, etraf çok kötü. Karşısındaki yetişkin bir adam da olabilir. 12 yaşında bir çocuk kandırılmaya açıktır, psikologla konuşun bence ters tepki yapmasın ama kesinlikle bu duruma el atın bir şekilde

En çok üzüldüğüm nokta yeni neslin hayatından dostluk kavramının çıkıp ondan hoşlanıyorum kavramına dönüşmesi.

Belki kendisini sadece o anladığı için çok fazla yakın görüyor samimiyet hissediyor ama bunu hoşlanmak olarak tabir ediyor.

Birde bu tip ergenler, gençler kendi cinsel yönelimini keşfetmişliğin havasını atmak, ilgi çekmek için akranlarının arasında, homo, hetero, biseksüel muhabbeti döndürüyor.

Hayatımı ben yönetirim, benim tercihlerim kafasını yaşamak istiyor ama sadece cinsel boyutlara erişebildiği için bunu yapıyor şu an.
Size son derece katılıyorum. Dostluk kavramı yok sanki ergenler arasında muhabbetini sevdiği, sempati duyduğu insandan hoşlanıyorum algısı var. Yazdığınız gibi hava atmak için cinsel yönelimi farklıymış gibi gösterenler var . Zaten cinsel yönelim 12 yaşında falan keşfedilmez de işte ergenlik tripleri

O yaşta bir çocuğun telefonu olmamalı çok başı boş bırakılmış gibi geldi kardeşiniz hiç ilgilenen kızım bugün ne yaptın okulda arkadaşların ile aran nasıl,dersler sınavlar vs muhabbet eden yok mu.. annenize konuyu anlatın yaptığının doğru olmadığını çok küçük olduğunu ve birileri tarafından kandırılmaya musait olduğunu anlatsın olmadı pedegog ile görüşülsun
Bu nasıl mümkün olabilir ya gittin mi vardin mi bunların iletişimi nasıl olacak devir eski devir değil ki yani aramak gerekiyor çocuğu

Peki bu konuyu anneme söylemeli miyim
Annenizin nasıl biri olduğuna bağlı bilmiyorum. Terliği alıp pervasızca dövecek biriyse hayır. Ha yok mantıklı aklı başında çözüm üretecek psikolojik destek alacak biriyse tabi ki… dediğim gibi bence destek şart. Ergenlerde bu tarz şeyler olabilir. Bazen üstüne düşünce daha beter oluyor, bazen kendi haline bırakınca düzeliyor. Bu kardeşinizin yapısına bağlı onu siz tanıyorsunuz en iyi

Ergenlikte böyle şeyler inanki normal.herkes direkt ben erkeklerden hoşlanıyorum demiyor.kafa karışıklığı olur ergenlik boyunca insan kimlik arayışında kendini keşfedecek zamanla.sanal arkadaşta çok rahat birşey sonuçta karşıda biri var ve herşeyini anlatabilirsin gerçek hayatta anlatsan belki sorun çıkacak o kişi başkalarına söylecek ama sanalda insanda anonim olmanın rahatlığı oluyor.tabi sanal sevgili nasıl birşey bilmiyorum açıkcası ama benimde hiç geçekte görüşmediğim oyunlardan tanışıp muhabbet kurduğum arkadaşlarım var mesela.daha yaşı çok küçük olduğu için sanalda bu kadar takılması tehlikeli olabilir şimdilik gözlem yapın ama yasaklar çözüm olmayacaktır bu devirde ılımlı yaklaşmakta fayda var.buarada ben buna çok benzer bir konu okumuştum burada sanırım kız lezbiyen yada biseksüeldi annesi yardım istiyordu.

Yakın bir akrabam hemen hemen aynı süreci yaşadı. Kızları birkaç yıl biseksüel olduğunu iddia etti. Çevresindeki tüm arkadaşları LGBT bireylerden oluşuyordu. Arkadaş olabilir tabii ki ama tüm çevresi böyleydi sanki özellikle seçiyor gibi. Şimdi ise o arkadaşlarla bağını koparmış üstelik erkek arkadaşı varmış. O süreçte psikolog desteği de aldılar diye biliyorum.

Sizin şu an yapmanız gereken öncelikle bir pedagoga başvurmak. Kendi bildiğinize yapacağınız her kavga, kısıtlama, yasak onu yalana ve o kişiye daha çok iter. Bu sefer gizli gizli konuşur hiç koruyamazsınız. Pedagog bilgisinde kız kardeşinizle konuşun. Yaşının çok küçük olduğunu, cinselliği keşfetmeye çalıştığını anladığınızı ve bunun için kızmadığınızı, ancak karşıdaki şahsın söylediği kişi olmayabileceğini yaşı büyük ve hatta erkek bile olabileceğini ve onu istismar ediyor olabileceğini anlatın. Siz de tanışmak istediğinizi söyleyin ve bunları söyleyken kesinlikle kızıp bağırmayın. Biseksüelliğe gelirsek, şu an bunun kararını verebilecek olgunlukta olmadığını ancak yetişkin olduğunda da bu yönelimde olursa onun koşulsuz şartsız yanında olacağınızı açıklayın (inancınıza çok ters olsa bile).

K-Pop mu dinliyor siz de dinleyin. Sevdiği grupların eşyalarından alın beraber takın. Videolarını beraber seyredin. Ancak bu şekilde kardeşinizi yanınıza çekebilirsiniz. Ayrıca şu K-Pop çocuklarımızı eşcinsel yapıyor kötü şeylere özendiriyor kafasını asla anlamıyorum. Benim de pek sevdiğim bir tür değil ama şu an ergenler arasında çok popüler. Instagram'da Dijital Baba diye bir hesap var girin K-Pop hakkında yazdıklarını okuyun, anne babanıza da okutun. “K-Pop'a bu kadar kafa yormak yerine gidin de benim çocuğum anne babası dururken niye hiç tanımadığı görmediği ve ömrü boyunca görmeyeceği insanları bu kadar seviyor sayıyor değer veriyor diye bir düşünün, suçu biraz da kendinizde arayın” diyor adam. Çok da haklı.

X