12 Yaşındaki Kardeşimin Yazışmaları

Kızı erkeği fark etmez. 12 yaş cinsellik konuşmak için erken. Henüz çocuk. Reşit değil. Kendini keşfedecek diye aksiyon almayacağı ne malum? Bizde çocuktuk. Varsa yoksa dersti hayatımız. Tehlikeli bir durum bence. Pedagog‘a götürün.

12 Yaşındaki kardeşim çok uzun zamandır k-pop fanı . Snapchatten sanal sevgilisi var ve bu bir kız yani hemcinsi . Bunun içinde müstehcen konuşmalar da yer alıyor. Daha önce defalarca annem yakaladı uyardı telefon alındı verilmedi şimdi tekrar konuşuyor . Telefonu almak istediğimizde de krizlere giriyor . Kendini biseksuel olarak gördüğünü sınıf arkadaşlarına söylemiş. Bunun ona zarar verdiğini düşünüyorum hayatının merkezine o kızı almış aynı zamanda bize karşı zaman zaman saygısız ve iletişim kurmuyor ama kötü bı çocuk da değil. Ben bu durumu anneme bahsetmeli miyim . Çünkü annemin haberi yok olsa direk telefonu alır . Ne yapmalıyım? Ne yapardiniz?
Psikologla gorusmeden adım atmayın cinsel yonelimide tetiklersiniz. Cinsel yonelimi internetten saçma sapan uygulamalardan öğrendikleri icin cool zannediyorlar.( Gerçekten öyle olanlardan bahsetmiyorum) onlar kadar şanslı olacaklarını dusunuyorlar çünkü arka yüzü bilmiyorlar. Ailenizle konuşun ve psikologshz hareket etmeyin.

Çocuk psikiyatristine götürün. Mümkünse özele gitsin. Götüreceğiniz doktor da sizinle aynı değer yargılarına inançlara sahip olduğuna emin olun. Bu yaşlarda bir çok çocuk benzer şeyler yaşıyor. Sanal dünya da kendilerine sex kölesi arayan bir sürü insan var. Ellerine düşmesin dikkat edin...

12 Yaşındaki kardeşim çok uzun zamandır k-pop fanı . Snapchatten sanal sevgilisi var ve bu bir kız yani hemcinsi . Bunun içinde müstehcen konuşmalar da yer alıyor. Daha önce defalarca annem yakaladı uyardı telefon alındı verilmedi şimdi tekrar konuşuyor . Telefonu almak istediğimizde de krizlere giriyor . Kendini biseksuel olarak gördüğünü sınıf arkadaşlarına söylemiş. Bunun ona zarar verdiğini düşünüyorum hayatının merkezine o kızı almış aynı zamanda bize karşı zaman zaman saygısız ve iletişim kurmuyor ama kötü bı çocuk da değil. Ben bu durumu anneme bahsetmeli miyim . Çünkü annemin haberi yok olsa direk telefonu alır . Ne yapmalıyım? Ne yapardiniz?
12 yaşında ergenlik çağı başladı demekki. Bu süreçte okulun çevresi çok önemlidir kimle arkadaş edindiğine. Ve annenle başbaşa konuşun gerekirse ergen çocuk psikolog randevusu alın. Zor süreç olacaktır inşallah bu süreci en kısa zamanda atlatırsınız 🙏🏻 baskı ile bir yere varılamıyor daha çok yalan söylemeye sizden saklamaya devam edecektir sabırlı olun kardeşinize en destekçi olun.
Ve sosyal medyada c*nsel istismarcı o kadar cok insan varki gözlemci olmak lazım. Gerekirse özelden doktora gidin.

Uzman bir pedagog desteği almalısınız kendi başınıza ne yapsanız ters tepecek ve ilerisi için travma sebebi olacak çünkü.

Cinsel kimliğini keşfediyor. Fırsat tanınması gerek ama bu keşifte desteklenmesi de gerek. Ailecek bunu yapabilecek potansiyele sahip olmayabilirsiniz. Profesyonel destekle gerçek kimliğini keşfetmesini yardimci olabilirsiniz belkide karmaşa içinde. Bunu anlamanın tek yolu desteklemek sanıyorum. Kolay gelsin

eşcinsellik kötü bişi değil
ama bu bazen karışık durumlara yol açabiliyor
20li yaşlarının ortasına kadar biseksüel olduğunu söyleyen bi kız arkadaşım vardı
şuan heteroseksüel olduğunu düşünüyor mesela

Kızım 11 yaşında telefonu yok hala akıllı saat kullanıyor. Benim telefonumdan whatsapp grupları var okul arkadaşlarıyla,geçen yıl tik tok videosu bile geliyordu o gruba. Haliyle hoşlanmadım,ben bile bu yaşımda kullanmıyorum o uygulamayı,10 yaşındaki çocukların kullanması korkunç bence zira kontrolsüz bir yer,karşısına herşey çıkabilir. Ben hala okumak istediği kitapları önden bir okuyup veriyorum kızıma içeriği uygun bulursam,kaldı ki tik tok vs kullanacak. Asla izin vermem. Dizi izlemez akşam ,ben sevdiğimiz bildiğimiz dizileri izlemesine müsade ediyorum birlikte izliyoruz. Müstehcen sahne ne bileyim kendi cinsiyle ilişki vb şeyler varsa kafadan eliyorum. Bir çok yabancı sevdiğimiz diziyi kafadan eledik,kadınla kadın,erkekle erkek evlilik,ilişki vb şeyler olduğu için.
Yani bence telefonu olsa da 12 yaşında bir çocuğun,sınırlı ve kontrollü kullanımı olmalı.
Evde bak demek çözüm değil. 1 saat kullanır ne bileyim kontrol edilir uygunsuz olan uygulama vb şeyler kaldırılır. Gerekirse telefon elinden alınır,dışarda kullanması gerekiyorsa internet kullanımı kapatılır vs vs.
Yerinizde olsam saklamam ben bu durumu. Sosyal medya çöplüğünde daha fazla sacma sapan içeriğe maruz kalıp,daha da fazla etkilenmesine müsade etmem. O yaşlarda herşeyleri özenti zaten,illaki etkilenirler.

O telefonu elinden ve psikytarik destek alsin liseye başlayana kadar telefon vermeyin 12 yaşındaki çocuk ne anlar cinsellikten biseksüellikten

Bir ögretmen olarak 12 yasındaki çocugun kendi düsunceleriyle acik acik ben biseksüelim diyebilmesi en azindan bizim ülkemizde imkansıza yakın. Eşcinsel arkadasım vardi cinsiyet degistirme ameliyatı falan oldu ama o bile 11-12 yaslarinda erkeklere ilgi duyuyordu daha sonrasinda iki cinsede ilgi duyup itiraf edemedi. En sonda tamamen kadinlara ilgisi oldugunu farketti ve bu epey uzun bir süreçti. Bence sosyal medyanin izlediklerinin etkisi sizin üzerine gitmeniz hepsi bu fikrinde diretmesine sebep olmuş. Bir uzman desteği almaktan başka care gözukmuyor.

Bu yaşlarda hissedilenler çoğunlukla geçicidir. Yeni uğraşlar bir merakın, arayışın ürünüdür. Kim olduğuna dair bir cevap arıyordur ergen.

Kardeşinizin bedeni de yeni yeni cinselleşiyor. Bu onda bir meraka yol açıyor. Yetişkinler bu dönemde ergenleri dinlemek, onlara kapsayıcı yaklaşmak yerine kendi endişelerinden dolayı yasaklayıcı, korkutucu davrandıklarında, belki de gelip geçecek pek çok ilgi ve merak ergen için bir varolma mücadelesine dönüşüyor. Kimliğine dair belirleyici bir mesele olarak sahipleniyor ergen, yetişkini korkutan o şeyi. Ayrıca kendini izole edip hiçbir şey paylaşmamaya da başlıyor.

Bence annenizle değil kız kardeşinizle konuşmalısınız. Annenizle konuşursanız kardeşinizle ilgili bir şeyi "koşa koşa yetiştirmiş" olacaksınız. Kardeşiniz size de güvenmeyecek. Oysa ilk ağızdan onunla konuşabilirsiniz. Gördüğünüz konuşmaları sorabilirsiniz. Arkadaşından bahsetmesini isteyebilirsiniz. Sonra konuşmaların içeriklerine dair düşüncelerinizi paylaşırsınız (cinsel içerikten söz etmiştiniz). Bu konuları merak etmesinin normal olduğunu ama bunları sanal bir platform üzerinden konuşmasının tehlikeli olduğunu, yaşının cinsel meraklar için normal ama cinsel eylemler için çok küçük olduğunu, her şeyin zamanında yaşanması gerektiğini ona sakin, güven veren bir abla olarak anlatabilirsiniz. Bunun bir dönem olduğunu, şu anda hem kızlara hem erkeklere ilgi duyarak aslında kendi duygularını ölçüp tarttığını, zaman içinde belki de duygularının değişip şekillenebileceğini, netlik kazanacağını söyleyebilirsiniz. Bu esnada kimseye internet üzerinden fotoğraf, video vs atmaması konusunda sıkıca tembihlemekte de yarar var tabii.

12 yas bunlar icin cok kucuk bir yas. Bence de bir el atin elinden telefonu alin veya psikologa goturun umarim duzelir. Bu arada koreli lere ozentilikten bunlari yapiyor olabilir.

X