2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bizim daha 2.diş ama çok yoruldum. Bir komşu söyledi masaj yapmak gerekiyor diye çıkamayınca.
Oğlumun da sadece iki dişi var haftalarca ağrı çekip çıkmıştı, yine haftalarca ağrı içinde nereden diş geldiğini bilmiyorum ama ağrısı 32 diş gücünde gece gündüz mahvoluyor çocuk. Ağrı, salya, uykusuzluk, iştahsızlık… masaj nasılmış?

Kizlar uykuyla ilgili yeni bir sorunum var. Ozellikle MadammS MadammS canim sana bu mesajim😅
3gundur gece ve gunduz uykularina zor geciyordu, dun gece de yine oyle oldu sabah en olmadik saatte uyandi 1saat uyanik kaldi. Zar zor uykuya geri dondurdum. Bugun de uykulara gecerlen yine zorlandi gece uykusuna gecerken resmen enerji patlamasi yasiyordu. Normalde 3-3,5 ve 4saatlik uyaniklik sureleri vardi ama gece uykusundan once tam 5.5 saat uyanik kaldi, canimiza okudu resmen. Zar zor uykuya gecti. Simdi acaba sicaklardan mi yapiyor bunu dicem ama cok cok sicak farki olmadi. Uyku gerilemesi var mi bu aylarda bilmiyorum.
tek uykuya gecmek istiyor olabilir diye dusunduruyor butun sinyaller ama onu da nasil yapacagimi bilmiyorum. Bir anda tek uykuya mi dusucez yoksa sekerleme mi yaptiricam. Uyaniklik sureleri nasil olacak vs vs kafamda deli sorular.
bizim kiz 2uykuya da cok erken gecmisti, sanirim tek uykuya da erken gecicez😳

Sırf bunlar yüzünden bu sayfalara girmek istemiyorum.mantıken yaşına girmeyen çocuk 2 3 cümle kurmaz ama abartmaya bayılıyor insanlar
sırf bunlar yüzünden bu sayfalara girmek istemiyorum derken beni mi kastettiniz? bahsettiğim bebek 2-3 cümle kuruyor demedim, 2-3 kelime içeren cümle kurabiliyormuş "anne gel" gibi, "anne su ver" gibi.
benim kızımın yemek yemekle alakalı ciddi sıkıntıları var instagramda öyle eline biftek alıp yiyen akranlarını görüyorum veya gece uykusuna 12-1 de geçiyor ona rağmen 6-7 de uyanıyor 20:00 da uyuyan bebekleri görüyorum. veya bu gibi zorluklar çok var. Hiç birine hasetim yok.
Yani hiç bir bebek aynı değil. çevremde hiç gördüğüm bebek yok, instagram tamamiyle yapay ve göstermelik. ister istemez buraya tamamiyle gerçekçe sorma gereği duyuyorum. Ben burada yemek problemini de sordum uyku problemini de hatta hastalıklarını da..
Şimdi olumlu bir gelişimini yazınca mı "bunlar yüzünden bu sayfalara girmek istemiyorum" tepkisini hak görüyorsunuz? bunu merak ettim.

Evet ya kesinlikle oyle bizimki de, nasil hevesle izliyor sanki cagirsalar oyuna dahil olabilecekmis gibi😅 ozellikle topa bayiliyor bizim kiz top oynayanlari izliyor onlar sevindikce bagirdikca alkis yapiyor😂😍 arkadasimin 2.5yasinda oglu var onunla oyun oynamaya calisiyor cocugun gozune gozune bakiyor ama 2 3 yaslarinda cocuklar diger cocuklarla cok iletisim kurmazmis o yuzden bizim kizla oynamiyor😂😂 garibim yalniz kaliyor daha buyuk abileri ablalariyla oynuyor hep😅
Bizimki de öyle ya çok üzülüyorum biraz büyüseler şöyle arkadaşlık kurup koştursalar çok mutlu olacaklar 😍

Oğlumun da sadece iki dişi var haftalarca ağrı çekip çıkmıştı, yine haftalarca ağrı içinde nereden diş geldiğini bilmiyorum ama ağrısı 32 diş gücünde gece gündüz mahvoluyor çocuk. Ağrı, salya, uykusuzluk, iştahsızlık… masaj nasılmış?
parmak diş fırçalarını genelde seviyorlar sanki, onunla diş etlerini ovalamanın faydası olabilir. bir de yeşil soğan verdiniz mi hiç eline.. eskiler diş için onu kemirtmeyi önerirler hep, ben de faydasını gördüm..

Kızlar ben çıldıracağım artık ya kızım var ne yiyor ne içiyor. Mama sandalyesinde durmuyor kendini kaydırıyor bugün dudağını patlattı kaydırıp düştü. Asla kahvaltı yok. Yerse de 2 lokma geze geze yiyor. Ama yerde oyun oynarken filan birşey bulsa ağzına koyup bi güzel yiyor. Çorba yook yoğurt yok sadece salatalık ekmek bazen domates kıyma yok et yok tavuk balık yok. Çok yoruldum ya yemek yememek için su içmeye çalışıyor sürekli vermeyince kıyamet. Zorlamıyım dedim belki yer dedim atak haftası dedim blw dedim bana mısın demiyor.
nasıl düştü ya öyle, geçmiş olsun!
ben de çoğu zaman yedirirken çok yoruluyorum. ama o mama sandalyesinde en az 20 dakika civarı oturuyor, çok sıkıldıysa oyalayacak bir şeyler veriyorum önüne, eline.. bu ara pipet veriyorum. bazen başlarda yemiyor, sonradan ağzını açmaya başlıyor. bazen başta bir iki lokma alıp duruyor: )) acıkmadan mı oturtuyorum diye düşündüm ama acıktığını da anlamıyorum ki, zamanı gelince yediriyorum.. masası dışında yemek vermiyorum, anca dışardaysak bebek arabasında yiyor.
yemek saatini ve yerini sınırladım, her zaman mama sandalyesinde ve en fazla yarım saat. az yedi diye peşinden koşup yedirmiyorum. he hiç yemediğinde bir iki oyun oynarken ağzına verme denemem oldu, olmadı değil: ) ama onları da pek yemedi, olan kirlenen oyun halısına oldu..

sırf bunlar yüzünden bu sayfalara girmek istemiyorum derken beni mi kastettiniz? bahsettiğim bebek 2-3 cümle kuruyor demedim, 2-3 kelime içeren cümle kurabiliyormuş "anne gel" gibi, "anne su ver" gibi.
benim kızımın yemek yemekle alakalı ciddi sıkıntıları var instagramda öyle eline biftek alıp yiyen akranlarını görüyorum veya gece uykusuna 12-1 de geçiyor ona rağmen 6-7 de uyanıyor 20:00 da uyuyan bebekleri görüyorum. veya bu gibi zorluklar çok var. Hiç birine hasetim yok.
Yani hiç bir bebek aynı değil. çevremde hiç gördüğüm bebek yok, instagram tamamiyle yapay ve göstermelik. ister istemez buraya tamamiyle gerçekçe sorma gereği duyuyorum. Ben burada yemek problemini de sordum uyku problemini de hatta hastalıklarını da..
Şimdi olumlu bir gelişimini yazınca mı "bunlar yüzünden bu sayfalara girmek istemiyorum" tepkisini hak görüyorsunuz? bunu merak ettim.
Bunlar derken söylediginiz kelimeleri kasettim uyku beslenme illaki önemli ama anneler en çok beneği geri kalırsa gelişiminde etkilenip üzülür. Ben de görüyorum instagramda çok erken şeyler yapan bebekler ama bi yandan bakıyorum doktoranneye hiç böyle şeyler paylaşmıyor çünkü insan ister istemez kıyaslıyor.siz 15 kelimesi var demissiniz cümle kuruyor kücücük bebek demissiniz burada anneler yazıyor bi iki kelime ancak var bebeklerimizde bunu görmüyor musunuz bi de endişe ederek sormuşsunuz biz o zaman bayılalım kenarda

Benim kızlardan birinde de aynı problem var
3 aydır sadece meyve ve yoğurtla besleniyor arada fark etmeden yoğurdun içine yulaf falan katarsam başardım sayıyorum anlarsa yoğurdu da yemiyor
Önüne yemeği koyuyorum eline alıyor önce evirip çevirip bi bakıyor sonra fırlatıyor tadına bile bakmadan
Kilosu iyiyse bence kendini çok hirpalama dönem dönem istahlarinda artış veya azalma olabilir
Ne bileyim zorlarsam ileride problem yaşayacağımdan korkup hiç ısrar etmiyorum ben
Hiçbir şey yemiyor değil sonuçta, yediği şeyler de var
Makro besin ögelerini yediği sınırlı sayıda şeylerden dengeli almasına özen gösteriyorum sadece ben
Ben 8 aylıktan beri asla zorlamadım. Önüne koydum yediği kadar dedim ama sanırım zorlamak gerekiyormuş çünkü hiçbirşey yemiyor. Tümm gün sadece 1 zeytin yedi inabiliyor musunuz? Meyve versem löp löp yerdi tabi ama sürekli meyve vermek istemiyorum. En azından protein alsın azda olsa istiyorum.
nasıl düştü ya öyle, geçmiş olsun!
ben de çoğu zaman yedirirken çok yoruluyorum. ama o mama sandalyesinde en az 20 dakika civarı oturuyor, çok sıkıldıysa oyalayacak bir şeyler veriyorum önüne, eline.. bu ara pipet veriyorum. bazen başlarda yemiyor, sonradan ağzını açmaya başlıyor. bazen başta bir iki lokma alıp duruyor: )) acıkmadan mı oturtuyorum diye düşündüm ama acıktığını da anlamıyorum ki, zamanı gelince yediriyorum.. masası dışında yemek vermiyorum, anca dışardaysak bebek arabasında yiyor.
yemek saatini ve yerini sınırladım, her zaman mama sandalyesinde ve en fazla yarım saat. az yedi diye peşinden koşup yedirmiyorum. he hiç yemediğinde bir iki oyun oynarken ağzına verme denemem oldu, olmadı değil: ) ama onları da pek yemedi, olan kirlenen oyun halısına oldu..
2 saniye arkamı döndüm ki kendini kaydırmış aşağı. Çok teşekkür ederim. Benim bebeğim aşırı hareketli bir bebek. 2 dk durmuyor yerinde mama sandalyesinde eskiden duruyor yiyor oynuyordu. Şimdi önüne oyuncakları döksem nafile. Ben yerde yedirmeyi denedim mama sandalyesinde masanın tezgahın üstünde sadece meyve olursa oturup yiyor oda tezgahın üstünde eğer yere koyarsam emekliyor vw heryer meyve oluyor. Mama sandalyesinden de kendini kaydırmaya çalışıyor sonra izin vermeyince filan feryat figan.
Resmen beni kandırıyor kullanıyor.
Annişler Kaç saat aralıklarla kaç öğün yedirmek gerekiyor benle paylaşırsanız düzenlerinizi öğün sayılarınızı belki bir düzenlememe faydası olur

öncelikle valla hep takdir ediyorum ikiz büyütenleri, ikiz çocuk ikiden fazla çocuk bakımı demek aslında sanırsam: ) bir de teselli geliyor: ya ikisi de oğlan olsaydı: )
kolaylık diliyorum arkadaşım: )
Sorma 🤦‍♀️
Tamam erkek çocuklar kızlara göre biraz daha hareketli de
Kız çocukları da öyle koyayım bi kenara saatlerce kendi oynasın olmuyor ki
Çocuk yani kız erkek hepsi hareketli onun da peşinden koşuyorsun
Bizdeki en büyük sorun ben birinin peşinde giderken diğerinin yapacağını çoktan yapıyor olması
Hepimize bolca sabır ve enerji lazım 💆‍♀️

Ben 8 aylıktan beri asla zorlamadım. Önüne koydum yediği kadar dedim ama sanırım zorlamak gerekiyormuş çünkü hiçbirşey yemiyor. Tümm gün sadece 1 zeytin yedi inabiliyor musunuz? Meyve versem löp löp yerdi tabi ama sürekli meyve vermek istemiyorum. En azından protein alsın azda olsa istiyorum.

2 saniye arkamı döndüm ki kendini kaydırmış aşağı. Çok teşekkür ederim. Benim bebeğim aşırı hareketli bir bebek. 2 dk durmuyor yerinde mama sandalyesinde eskiden duruyor yiyor oynuyordu. Şimdi önüne oyuncakları döksem nafile. Ben yerde yedirmeyi denedim mama sandalyesinde masanın tezgahın üstünde sadece meyve olursa oturup yiyor oda tezgahın üstünde eğer yere koyarsam emekliyor vw heryer meyve oluyor. Mama sandalyesinden de kendini kaydırmaya çalışıyor sonra izin vermeyince filan feryat figan.
Resmen beni kandırıyor kullanıyor.
Annişler Kaç saat aralıklarla kaç öğün yedirmek gerekiyor benle paylaşırsanız düzenlerinizi öğün sayılarınızı belki bir düzenlememe faydası olur
Meyveli kek yapıyorum ben onu bayila bayila yiyor bak
Şeker yok meyvenin şekeriyle pişiriyorum
Yumurtayı da çok tutuyorum
Süt yerine yoğurt koyuyorum baya proteinli oluyor deneyebilirsin

Kizlar uykuyla ilgili yeni bir sorunum var. Ozellikle MadammS MadammS canim sana bu mesajim😅
3gundur gece ve gunduz uykularina zor geciyordu, dun gece de yine oyle oldu sabah en olmadik saatte uyandi 1saat uyanik kaldi. Zar zor uykuya geri dondurdum. Bugun de uykulara gecerlen yine zorlandi gece uykusuna gecerken resmen enerji patlamasi yasiyordu. Normalde 3-3,5 ve 4saatlik uyaniklik sureleri vardi ama gece uykusundan once tam 5.5 saat uyanik kaldi, canimiza okudu resmen. Zar zor uykuya gecti. Simdi acaba sicaklardan mi yapiyor bunu dicem ama cok cok sicak farki olmadi. Uyku gerilemesi var mi bu aylarda bilmiyorum.
tek uykuya gecmek istiyor olabilir diye dusunduruyor butun sinyaller ama onu da nasil yapacagimi bilmiyorum. Bir anda tek uykuya mi dusucez yoksa sekerleme mi yaptiricam. Uyaniklik sureleri nasil olacak vs vs kafamda deli sorular.
bizim kiz 2uykuya da cok erken gecmisti, sanirim tek uykuya da erken gecicez😳
Canım uyku saatlerini bi tekrar düzenle
2 uykudan birden tek uykuya düşemez
Sabah uykusu düşecek tek uykuda artık
Hazır olduğunu şöyle anlayabilirsin
Sabah ilk uykuyu kısa tut 45 dk
Sonra uyku sinyali bekle ve öyle yatır
2. Uykuyu uzun uyur ve akşam uykusuna kalan süre yeterli ise böyle devam edebilirsin
Sabah uykusunu reddetmeye başladığında artık o uyku düşecek demektir☺️
2 uyku devam ama uyku aralıkları açılmışta olabilir
Uyku sinyalleri ile yeni uyanıklık sürelerini hesaplamam gerek öyleysede
Bizimde 4-4.5 saate geldi artık geçen ay 3-3.5 tü mesela uykuya dalma süresi uzayınca yeniden düzenledim bende

Merhabalar tam tarif yazabilirmisnz bende denemek istiyorum 😊
Ben ikizler için 4 yumurta kırıyorum
Yarım su bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Yarım çay kaşığı karbonat
1 su bardağı ceviz
Evde hangi meyve varsa kayısı incir üzüm göz kararı
Kıvama göre de en fazla 1 su bardağı tam buğday un
Bazen muffin kalıbına dokuyorum bazen borcamda pisiriyorum 180 derece fırında
İçine koyacağım meyve miktarı fazlaysa tatlı olacağını düşünüyorsam yine yaklaşık 1 corba kaşığı kadar lor da ekliyorum

Ben ikizler için 4 yumurta kırıyorum
Yarım su bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Yarım çay kaşığı karbonat
1 su bardağı ceviz
Evde hangi meyve varsa kayısı incir üzüm göz kararı
Kıvama göre de en fazla 1 su bardağı tam buğday un
Bazen muffin kalıbına dokuyorum bazen borcamda pisiriyorum 180 derece fırında
İçine koyacağım meyve miktarı fazlaysa tatlı olacağını düşünüyorsam yine yaklaşık 1 corba kaşığı kadar lor da ekliyorum
Hemen yarın deniyorum 💓 inşallah benim bebegmde sever

Meyveli kek yapıyorum ben onu bayila bayila yiyor bak
Şeker yok meyvenin şekeriyle pişiriyorum
Yumurtayı da çok tutuyorum
Süt yerine yoğurt koyuyorum baya proteinli oluyor deneyebilirsin
Teşekkür ediyorum tarif için ama benim kızım kek te yemiyor. Kaç tane denedim bir sürü tarif

X