2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Bende bısey merak edıyrm diyetisyene gidenler varsa sakıncası yoksa liste paylasabılırlermı ne dogru neyı yanlıs yapıyrz merak ediyorum
Kahvaltı
2 dilim peynir
2 yumurta veya omlet
7-8 adet zeytin( tuzsuz)
1 dilim kare tahıllı ekmek
Söğüş sebze
Ara
2 tam ceviz
Öğle yemeği
8 kaşık sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
1 kase yoğurt ve mutlaka salata
1 dilim tahıllı ekmek
İkindi arası
1 meyve
10 badem içi veya fındık
Akşam yemeği
1 gün 8 kaşık sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
1 gün 5 köfte büyüklüğü et tavuk balık gibi protein kaynağı ( haftada 1 mutlaka balık)
1 dilim tahıllı ekmek veya 4 kaşık bulgur pilavı
Gece
1 bardak tarçınlı süt

İlk listem buydu. Şimdi ikinci listeye geçtim . Yumurtayı bire indirip öğlen protein bakımından zengin çorba salata yoğurt oldu. Ara öğünlerim ilk ara öğünüm meyve ve fındık ikinci ara öğünüm süt oldu akşam bişey yemiyorum

Kahvaltı
2 dilim peynir
2 yumurta veya omlet
7-8 adet zeytin( tuzsuz)
1 dilim kare tahıllı ekmek
Söğüş sebze
Ara
2 tam ceviz
Öğle yemeği
8 kaşık sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
1 dilim tahıllı ekmek
İkindi arası
1 meyve
10 badem içi veya fındık
Akşam yemeği
1 gün 8 kaşık sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
1 gün 5 köfte büyüklüğü et tavuk balık gibi protein kaynağı ( haftada 1 mutlaka balık)
1 dilim tahıllı ekmek veya 4 kaşık bulgur pilavı
Gece
1 bardak tarçınlı süt

İlk listem buydu. Şimdi ikinci listeye geçtim . Yumurtayı bire indirip öğlen protein bakımından zengin çorba salata yoğurt oldu. Ara öğünlerim ilk ara öğünüm meyve ve fındık ikinci ara öğünüm süt oldu akşam bişey yemiyorum
Benımde bunun hemen hemen aynısı ama ben daha az tüketiyorum sizdede öyle oluyormu hep cok gelıo liste meyveyıde bıraz azatmamam lazım ben meyve cok tuketıyrm oda seker yukselıo bende tsk ederim bu arada,

Benımde bunun hemen hemen aynısı ama ben daha az tüketiyorum sizdede öyle oluyormu hep cok gelıo liste meyveyıde bıraz azatmamam lazım ben meyve cok tuketıyrm oda seker yukselıo bende tsk ederim bu arada,
Bende de öyle oluyor ama listeye uymaya çalışıyorum. Kilo vermekten korkuyorum. Meyveyi özellikle aza indirdik çünkü şekerim bi dengesizleşti. Çok şükür çok yüksek değil ama sınıra gelebiliyor bazen

Merhaba canım bugün kontrole gittim bebeğin suyu normale dönmüş
Beslenmeden kaynaklı geçici bir durummus demek ki dedi doktor Gerçekten o kontrolden önce aşırı hamurisi yiyordum ve süt yoğurt yumurta neredeyse hiç yemiyordum Şimdi makarna pilavı azalttım süt ürünleri yumurta sebze her gün yemeye çalışıyorum
Bende yarın gideceğim. İnşallah normal sınırlara gerilemiştir 🙏 2 haftadır diyetteyim su meseles yüzünden çok dikkat ettim umarım işe yaramıştır.

Ya bu kadar rahat nasi olabiliyorlar?
Heleki anneler en hassas donemlerinde herseyi kafaya takarken. Benim tsh im gebeligimi ilk ogrendigimde 20 idi.
Ben şok oldum cnku 1 ay evvel 3.5 tu.
Nasi panik yaptim. Perinatologum kademeli ilac yukseltip beni 15 gunde bir tahlile cagirdi tiroit onemli dedi cunku. Cok sukur 175mg aliyorum su an tsh 1.75 e dustu.
Internette endokrin doktorlari var hatta ben biriyle gorusmustm online randevu verebiliyorlarmis. Eger haftalik yada aylik test yapacak yer varsa gercekten online randevu almaniz bence daha iyi. Tum detaylariyla ilgileniyolar birebir gorusme olarak
Doktor da su

Cok tesekkur ederim oneriniz icin. Kan testi yapmalari icin once doktorlari ikna etmem lazim ki elimde kan testi sonuclari olsun ve guvendigime danisabileyim. Hamileligin basindan beri en zorlandigim konu bu zaten, kan testi alabilmek icin dr ikna etmek. Sadece ikili test yaptiklarinda kan verebildim ve orada cikan sonuclara gore degerlerin iyi oldugu gerekcesiyle yeni bir randevu alamamistim bir turlu. 3 gun onceki tahlil randevusunu da uzuun iknalar sonunda alabildim. O da soyle: tsh bakin dediysem sadece tsh bakiliyor. Yaninda demir ve d vitamini pazarligina ayri girdim bakilmasi icin 💆🏻‍♀️
Bugun yaptigim telefon gorusmelerinden guncel sonuclari yazayim. Bugun 3. bir doktora derdimi en basindan anlattim ve derdimi, gerekcelerimi hakli buldu. Hamileligin bu haftasinda 3,5 tsh degerinin yuksek oldugunu ve hormonun dozunu max %30 oraninda olacak sekilde arttirabilecegimi soyledi. Ben 125 mg almistim zaten gorusmeden once ama bir hafta icin, bir gun evet bir gun hayir seklinde almami soyledi. Sonra 125 duzenli devam edecek. 10 Mart icin de kontrole kan testi icin randevu verdi.
Basindan beri olmasi gereken buydu!! Hamileligin sonlarina dogru nihayet mantikli konusan birini buldum diye sevineyim mi, gecen zamana mi, harcadigim bos nefeslere mi uzuleyim bilemiyorum. Hatta bir suru hamile kadinin hormon dengesizligi gormezden geliniyor demek ki buna da ayri uzuluyorum. Cogu zaman kendi kendimin doktoru olarak, bol bol da danisarak geciyor iste hamilelik. Umarim herkesin sagligi keyfi yerindedir.

Size biraz icimi dokmek istiyorum.
2 gun once Kasim'dan sonra ilk defa nihayet bir kan testi yaptirabildim. Bugun de normalde glikoz yuklemesi yapilacakti. Kan testinde aclik sekerine de baktiklari, sonuc da iyi oldugu icin glikoz testine gerek kalmadigini soylediler yapmadilar. Neyse dedim sekere bir sekilde dikkat edilerek de ilerlenebilir zaten genel bir sikayetim yoktu, kabullendim yapmamalarini.
Asil uzuldugum takildigim tiroid takibini yapamamam. 8 yildir hipotiroid hastasiyim zaten, hamilelik oncesi de her gun 75 mg hormon aliyordum sabahlari. Hamilelikte 3. aydan sonra 100mg yapmistik -ki 3. ay bile gecti bence- En son Kasim ayinda tsh degeri 2,5 olunca degerin iyi arttirma dedi. Bugun baktigimizda sonuc 3,5 ve su anda 3. trimesterdayim. 2 doktorla gorustum hala degerimin iyi oldugunu hamilelik oncesi degere 75 mg donmemi soyluyorlar 😨. Yani benim onceki degere donmemi birakin 2,5 altina dusurmem icin doz artimi bile yapmam gerekiyor ve ben bunu 2 farkli doktora da anlatamadim. Belki cok onemli deger farklari degil bunlar ama tiroidin dengeli olmasi, bebegin beyin ve fiziksel gelisimi icin de onemli.
Keske guvenebilecegim insanlar olsa, kafama gore hareket etmek istemiyorum ama yayinlarda bile 3. trimesterda 2,5 alti olmasi gerekir derken nasil dinlerim onlari. Artik elime kagitlara bastirip onlerine cikip lutfen normal demeyin her seye demek istiyorum. Kafama gore yapmam hic dogru degil ama yarindan itibaren 125 mg icecegim 2,5 alti olsun diye. Bir de ama soyle boyle oluyor deyip soru sorunca siz de internetten cok fazla bilgi aliyorsunuz bu hic dogru degil diye paparayi yiyorum.
Canım ben de hipotriodi hastasıyım. 50lilik kullanıyorum ben de uzun zamandır. Hormonlar bu değerleri çok etkiliyor, yalancı bir yükseliş olabiliyor. Geçen ay benim de 2,5 civarına çıkmıştı doktor normal dedi el mahkum güvendim. Bu ay yeniden tahlil yaptırdım 1,3 e düşmüş. Sana tavsiyem endokrin doktoruna git kafama göre iş yapma, tirodi dengelemek ince iş. Bırak işin eğitimini alan bir doktor yapsın. Benim endokrin doktorum hamile kalır kalmaz gel demişti

Cok tesekkur ederim oneriniz icin. Kan testi yapmalari icin once doktorlari ikna etmem lazim ki elimde kan testi sonuclari olsun ve guvendigime danisabileyim. Hamileligin basindan beri en zorlandigim konu bu zaten, kan testi alabilmek icin dr ikna etmek. Sadece ikili test yaptiklarinda kan verebildim ve orada cikan sonuclara gore degerlerin iyi oldugu gerekcesiyle yeni bir randevu alamamistim bir turlu. 3 gun onceki tahlil randevusunu da uzuun iknalar sonunda alabildim. O da soyle: tsh bakin dediysem sadece tsh bakiliyor. Yaninda demir ve d vitamini pazarligina ayri girdim bakilmasi icin 💆🏻‍♀️
Bugun yaptigim telefon gorusmelerinden guncel sonuclari yazayim. Bugun 3. bir doktora derdimi en basindan anlattim ve derdimi, gerekcelerimi hakli buldu. Hamileligin bu haftasinda 3,5 tsh degerinin yuksek oldugunu ve hormonun dozunu max %30 oraninda olacak sekilde arttirabilecegimi soyledi. Ben 125 mg almistim zaten gorusmeden once ama bir hafta icin, bir gun evet bir gun hayir seklinde almami soyledi. Sonra 125 duzenli devam edecek. 10 Mart icin de kontrole kan testi icin randevu verdi.
Basindan beri olmasi gereken buydu!! Hamileligin sonlarina dogru nihayet mantikli konusan birini buldum diye sevineyim mi, gecen zamana mi, harcadigim bos nefeslere mi uzuleyim bilemiyorum. Hatta bir suru hamile kadinin hormon dengesizligi gormezden geliniyor demek ki buna da ayri uzuluyorum. Cogu zaman kendi kendimin doktoru olarak, bol bol da danisarak geciyor iste hamilelik. Umarim herkesin sagligi keyfi yerindedir.
İstediğin zaman kan tahlili yaptırmamak çok kötü bişey ya. Allahtan burda sağlık ocağına bile gidip yaptırabiliyorsun. Ben de resmen kendi takibini kendim yapıyorum 🤦🏻‍♀️

Kızlar 27+1 kilo 1064gram 35cm boy perinatologa gittim bir ay once beyninde koroid pleksus kisti vardı takip istemıstı cok sukur bugun baktık gecmiş
Herkese hayırlı kandiller Rabbim bebişlerimize şifa versin herkes hayırlı saglık haberleri alsın inşallah🥰🤲
Kızlar ayrıca gecen ay 30du rahim agzı boyu bugun 28dedı doktor normal dedi sizin nasıldı bu haftalarda

X