21 senede korkunç bir ilk :(

tüm sayfaları okuyamadım belki yazdınız ama şöyle bir sorum olacak, oğlunuz çocukken "salak, aptal" gibi büyüklerine (siz olmasanızda akraba-komşu) söyler miydi ? belki öyle anlar oldu ve siz çocukken sevimli bulup üzerinde durmadınız yada dikkatinizi çekmedi ?
onları hatırlayıp bu kelimeyi normal bulup söylemiş de olabilir.
ben 6 yaşlarındayken bir kere bir filmden etkilenip anneme "manyak mısın?" demiştim. çok kızmıştı. hatta sabah işe gidiyordu, beni her zamanki gibi anneanneme bırakıp gitti ve hergün işten 2 kere arayan kadın o gün hiç aramadı. akşam gelince de konuşmadı.
sonra sakin bir dille kelimeleri örnekleyip bunları söylememelisin dedi. ama o aranmamak...
belki yanlış bir ceza yöntemiydi bunu bilemem ama öyle konuşmamam gerektiğini de anlamıştım.
Inanın asla yapmadık. Hani çocuklara küfür ettirilir, yanlış soyler gülerler filan. Bir teyzem var bunu cok yapar. Eşim oglum daha bebekken böyle bir tesadüfle "aman nolur teyzene soyle boyle birsey yapmasin cok kizarim" demisti, cok hassas. Acikcasi bu pandemide YouTube'r videoları izlemeye başladılar. Hatta bizde izledik birlikte ki ne oluyor görelim. Orada cok kullanan bir grup var, isim verip polemik yapmayayım simdi. Kardeşine filan söylerken duydum, uyardım ama ağzına takılmış iste.. Bakin anneciginiz size öyle güzel idrak ettirmiş ki unutmamissinizdir. İçinize oturmuştur eminim ama doğru bir yontemmis. Tesekkur ediyorum

Çocuğunuz ilk defa mı öyle hakaret etti? mal mısınız diye yoksa daha önceleri de böyle davranışları oluyordu da "ergen" diye "yapma etme" deyip geçiştiriyor muydunuz?

Çünkü bu tarz konuşma alışkanlığı olmayan bir çocuğun pat diye mal mısınız diyeceğini sanmıyorum belli ki sürekli kızınca ya da sinirlenince hakaretvari konuşmalara dönüyor tepkisi. Bunun önlemini almamışsınız.

Öte yandan dövmek de çok gurur kırıcı ya çok üzüldüm. :KK43: Dövmek yerine ceza falan verseydi keşke eşiniz ya da uyarsaydı, lafla sözle kızsaydı... dövmek hiç olmamış. Size de tokat atmış.

Bence kendisi de susarak bu olayın üstünü örtmeye çalışıyor gibi geldi. Şu an soğuk davranıyorsunuz ama gün geçtikçe normale dönecek konuşmalar ve unutulmuş gibi yapacak. Sakın buna izin vermeyin. Hiçbir bahane, ister şekeri olsun ister tansiyonu şiddeti haklı çıkaramaz.

Sadece sizden değil çocuğunuzdan bile özür dilemeli. Önce baba özür dilemeli ki, çocuk da örnek alsın. O da babasından özür dilesin. Orantısız bir tepki olmuş arada çünkü. Lütfen olayın üstünü günler içinde sanki hiç yaşanmamış gibi normale dönerek örtmeyin. Özür dilemeden gerekiyorsa barışmayın. Çünkü hatalı.
Daha önce yazdım. Pandemi döneminde YouTuber takip etmeye başladılar. Bizde oturduk izledik beraber. Çok sık kullanıyorlardı, daha beterlerini de. Birkac kez kardeşine söylerken yakaladım, uyardım. Sonunda bu oldu. Zaten oğlumla konusup karsilikli özür dilemeden (herkes hatasini anlayacak oğlumda ama şiddetin tekrari olmaması gerektiğini bilecekler) olayi kapatmayi düşünmüyorum. Teşekkürler

Bilmiyorum ne kadar faydasi olur yorumumun ama bundan 1 ay önce sitemizde bir çocuk ailes aşırı dengesiz çocuk şiddete meyilli 5 yaşındaki oğluma bir tane geçiriyor oglumun burnu kanadi ben çığrından çıktım ama sakinlesip heme eşimi aradim geldi aile ile konuşalım bu boyle olmaz dedik.
Neyse gittik kapilarina babayi gorseniz zaten şaşırmazsiniz benim oglum agraseif napalim gibi gerizekalica bir savunmada bulundu esim cok sakindir anlatıyor anlatiyor yok adam duvar gibi kafasi basmadi. Eşim bir anda fenalasmaya başladı o asansörden nasil indirdim kucağıma nasil yığıldı hic hatırlamıyor.
Ne oldu diyorum cevap veremiyor biz 10 yıllık evliyiz esimi hic böyle görmemiştim ertesi gün haberi olmadan esimin hemen terapisti ile görüştüm cunku cidden asiri endişelendim.
Eşim cok sadist ruh hastasi bir babanin elinde büyüdüğü icin duygulari yok gibiydi nefes alamaz hale gelmisti 3 ay kadar önce 40 yasinda bu arada ben tek bir sart sundum terapiye baslamasi şükürler olsun 3 aydir nefes almaya basladi yasadigini anladi neler neler birikmis meger eşinizi mutlaka ikna edin terapiste gitsin bu büyük bir patlama.
Cok yazdim ama.terapisti sunu dedi babasi cok ilgisiz sorumsuz sevgisiz bir adam oldugu için siddet vs herşey var eşim o anda ben oglumu koruyamayacak miyim acaba ben de babam gibi mi olucam diye dusunmus olabilir ya da bir tramvasi gun yuzune cıkmış bu da atak gecirmesine sebep olmustur dedi terapiye devam ediyor ve çocuklukta yaşanan pek.cok sey gömülen gizlenen duygular olmadik zamanda ortaya çıkabiliyor.
Umarim esiniz terapiye gider bu sureci hasar en az sekilde atlatirsiniz.
Çok geçmiş olsun size. Hersey cocuklukta saklı iste. Bende esimi ikna etmeye çalışacağım. Ne travmalar var eminim. 10 yaşında babasini kaybetmis ve anne çok sıkıntılıymış acikcasi. Onlar çıkıyor herhalde. Teşekkur ederim sözleriniz için.

Yaşından, boyundan, gücünden, babalığından, erkekliğinden,insanlığından utansın eşin. 12 yaşında bir çocuk bu. Ne yaparsa yapsın. Bakın ne yaparsa diyorum. O şekilde dalamaz ona. Bir de çocuğu eleştirmişler vay be şu forumda bir tek çocuk linçlemediğimiz kalmıştı.

Şuanda o eşinizin önce oğlunun sonra sizin kapınızda kendini affettirmesi gerekirdi. Başlarım ben öyle oruca be. Yere batsın.

Ne olursa olsun oglunuzun takibini yapan uzmana bu durumdan bahsetme yukumlulugunuz var. Ara sayfalarda nasil anlatirim bilmiyorum yazdiginizi okudum ve cevreye karsi olusturdugunuz mukemmel aile imajini bozmak istemediginizi anliyorum, ama karsinizdaki kisi sizi hicbir zaman yargilamayacak, kinamayacak, elestirmeyecek. Oglunuz icin en iyisi bu konuda sizden baska tarafsiz gozle onu dinleyecek 3.kisi ile konusmasi olacaktir inanin.

Ne olursa olsun oglunuzun takibini yapan uzmana bu durumdan bahsetme yukumlulugunuz var. Ara sayfalarda nasil anlatirim bilmiyorum yazdiginizi okudum ve cevreye karsi olusturdugunuz mukemmel aile imajini bozmak istemediginizi anliyorum, ama karsinizdaki kisi sizi hicbir zaman yargilamayacak, kinamayacak, elestirmeyecek. Oglunuz icin en iyisi bu konuda sizden baska tarafsiz gozle onu dinleyecek 3.kisi ile konusmasi olacaktir inanin.
Asla mükemmel aile imaji vs asla degil olamaz. Ne bir sosyal medyaya resim koyarim, ne bir sacmasapan yorumum olur. Kendi halinde insanlarız iste amaa... Siddet öyle birseymis ki utanıyorum. Ama tabiki danışmadan geçmem asla merak etmeyin

Yaşından, boyundan, gücünden, babalığından, erkekliğinden,insanlığından utansın eşin. 12 yaşında bir çocuk bu. Ne yaparsa yapsın. Bakın ne yaparsa diyorum. O şekilde dalamaz ona. Bir de çocuğu eleştirmişler vay be şu forumda bir tek çocuk linçlemediğimiz kalmıştı.

Şuanda o eşinizin önce oğlunun sonra sizin kapınızda kendini affettirmesi gerekirdi. Başlarım ben öyle oruca be. Yere batsın

Şuanda o eşinizin önce oğlunun sonra sizin kapınızda kendini affettirmesi gerekirdi. Başlarım ben öyle oruca be. Yere batsın.
Haklısınız. Sabır tükeniyor bazen. Kesinlikle şiddete bir bahane olamaz bu. Bende kabul etmiyorum haklısınız.

Asla mükemmel aile imaji vs asla degil olamaz. Ne bir sosyal medyaya resim koyarim, ne bir sacmasapan yorumum olur. Kendi halinde insanlarız iste amaa... Siddet öyle birseymis ki utanıyorum. Ama tabiki danışmadan geçmem asla merak etmeyin

Ben sizi anliyorum benim taciz ve darp gecmisim var (tanimadigim bir kisi tarafindan), babam psikiyatri profesoru ve annem hukuk profesoru oldugu halde yogun bakim surecinden dolayi herkes fiziksel olarak iyilesmeme o kadar takilmisti ki cok kotu bir tepki verdigim zaman herkesin akli basina geldi ve terapi surecim basladi. Insanlar boyle durumlarda nasil tepki verecegini bilemiyor cani aciyan en sevdigi kisiyse. Zor biliyorum ama babanin bir daha yapmayacagindan emin olacak sekilde en dogru karari vereceginize inaniyorum.

Inanın asla yapmadık. Hani çocuklara küfür ettirilir, yanlış soyler gülerler filan. Bir teyzem var bunu cok yapar. Eşim oglum daha bebekken böyle bir tesadüfle "aman nolur teyzene soyle boyle birsey yapmasin cok kizarim" demisti, cok hassas. Acikcasi bu pandemide YouTube'r videoları izlemeye başladılar. Hatta bizde izledik birlikte ki ne oluyor görelim. Orada cok kullanan bir grup var, isim verip polemik yapmayayım simdi. Kardeşine filan söylerken duydum, uyardım ama ağzına takılmış iste.. Bakin anneciginiz size öyle güzel idrak ettirmiş ki unutmamissinizdir. İçinize oturmuştur eminim ama doğru bir yontemmis. Tesekkur ediyorum

aklıma bir de şey geldi.. acaba eşiniz mal kelimesindeki l'yi duymadı da küfür olarak o iki harfli kelimeyi mi anladı bir anda ? bu asla şiddetin açıklaması olamaz yanlış anlamayın. sadece hiç huyu olmayıp öyle aniden parlamasına sebep olabilir mi?

Aksine cok yapıcı bir davranış olmuş. Problem davranisinizi pekiştirmemiş. Yanlis oldugunu sakinlesince ve yalnızken yapmiş ne güzel annenize ki bu ani aklinizda guzel kalmis.

evet, küçüklüğümden annemle alakalı bu tip yaralarım pek yok. gerçi kendisi yıllar içinde panik atak ve ardından majör depresyonla yaşamaya devam etti. e bir 15 sene önce ben de bugünkü bilincimde olmadığımdan ne yazık ki çocukluğumda olmayan travmalar gençliğime damga vurdu.
gerçi meral okay yaşasa ve dinlese dizi yapacağı bir hayatı oldu annemin. o nedenle bu hastalıklar varken öyle davranmış olması şu an normal geliyor. ama 20lerin başında yani genç bir kadın olma yolunda büyütüp kırıldığım şeyler oldu işte.

Yorumları okudukça içim aydınlandı. Geleceğe daha bir umutla bakıyorum artık.
Terbiye diye bir şey varmış; dayakla verilirmiş öğrendik çok şükür.
Dışarıda her gün görüyoruz dayakla terbiye edilmiş saygılı, güleryüzlü, başka insanların sınırlarını bilen, saygı gösteren mantıklı insanları.

Şöyle bir olayda babaya nasıl hak verilir inanamıyorum. "Baba özür dilemesin, çocuk dilesin" diyen bile var :olamaz:
O çocuk o dayağı yedikten sonra "vay ben anama babama ne kadar da saygısızca davrandım" diye düşünmedi. Kalbi kırıldı, onuru zedelendi ve babası bunu telafi etmeye çalışmıyor.
Çocuğun şu an öğrendiği tek şey birini bilerek veya bilmeyerek incittiyse ve güçlü olan kendisiyse özür dilemesine, telafi etmesine gerek olmadığı, karşıdakinin bedenini de duygularını da istediği gibi ezip geçebileceği.

Çocuğunuz "kendi cüssesindeki" bir arkadaşına "mal mısın" dese ve bu yüzden dayak yese "hak etmişsin çocuğum" mu diyeceksiniz? Konudaki adam 40 yaşındayken ve ufacık çocuğun 2-3 katı cüssedeyken şu durumu haklı çıkaran ne?
Şu çocukların sizin bir uzantınız ya da malınız değil; aklı, mantığı, duyguları olan küçük insanlar olduğunu bir anlasanız keşke.
Böylece dışarıda daha az maganda görürdük.

Ben sizi anliyorum benim taciz ve darp gecmisim var (tanimadigim bir kisi tarafindan), babam psikiyatri profesoru ve annem hukuk profesoru oldugu halde yogun bakim surecinden dolayi herkes fiziksel olarak iyilesmeme o kadar takilmisti ki cok kotu bir tepki verdigim zaman herkesin akli basina geldi ve terapi surecim basladi. Insanlar boyle durumlarda nasil tepki verecegini bilemiyor cani aciyan en sevdigi kisiyse. Zor biliyorum ama babanin bir daha yapmayacagindan emin olacak sekilde en dogru karari vereceginize inaniyorum.
Sizin için içim sızladı inanın. Dilerim cok geçmişte kalmıştır yaralarınız.. Gerçekten o travma, o kalp kırgınlığı çok daha kötü bunu anlıyorum. Hislerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Kötü anları anımsattıgım icin ise içtenlikle özür dilerim. Sevgiler❤

Yorumları okudukça içim aydınlandı. Geleceğe daha bir umutla bakıyorum artık.
Terbiye diye bir şey varmış; dayakla verilirmiş öğrendik çok şükür.
Dışarıda her gün görüyoruz dayakla terbiye edilmiş saygılı, güleryüzlü, başka insanların sınırlarını bilen, saygı gösteren mantıklı insanları.

Şöyle bir olayda babaya nasıl hak verilir inanamıyorum. "Baba özür dilemesin, çocuk dilesin" diyen bile var :olamaz:
O çocuk o dayağı yedikten sonra "vay ben anama babama ne kadar da saygısızca davrandım" diye düşünmedi. Kalbi kırıldı, onuru zedelendi ve babası bunu telafi etmeye çalışmıyor.
Çocuğun şu an öğrendiği tek şey birini bilerek veya bilmeyerek incittiyse ve güçlü olan kendisiyse özür dilemesine, telafi etmesine gerek olmadığı, karşıdakinin bedenini de duygularını da istediği gibi ezip geçebileceği.

Çocuğunuz "kendi cüssesindeki" bir arkadaşına "mal mısın" dese ve bu yüzden dayak yese "hak etmişsin çocuğum" mu diyeceksiniz? Konudaki adam 40 yaşındayken ve ufacık çocuğun 2-3 katı cüssedeyken şu durumu haklı çıkaran ne?
Şu çocukların sizin bir uzantınız ya da malınız değil; aklı, mantığı, duyguları olan küçük insanlar olduğunu bir anlasanız keşke.
Böylece dışarıda daha az maganda görürdük.
Ben zaten bu durumda da "hak etmişsin çocuğum" demiyorum asla. Çok haklısınız.

aklıma bir de şey geldi.. acaba eşiniz mal kelimesindeki l'yi duymadı da küfür olarak o iki harfli kelimeyi mi anladı bir anda ? bu asla şiddetin açıklaması olamaz yanlış anlamayın. sadece hiç huyu olmayıp öyle aniden parlamasına sebep olabilir mi?
Hayır, ne dediğini net anladı. Bize mi diyorsun mal diye tekrar etti, eminim

Abim çok küçükken nerden öğrendiyse bi küfür öğrenmiş babama söylemiş gülerek, babam da almış eline abimi dövmeye başlamış, annem o sırada mutfakta soğan doğruyormuş bıçakla babamı kovalamış. Babam bir daha ömrü boyunca hiçbirimize elini sürmedi. Annem de pamuk gibi kadındır ama çocukları söz konusu olunca içinden canavar çıkıyor. Kıyamam size, nasıl telafi edeceğim diye siz derdine yanıyorsunuz. Eşiniz mutlaka hatasını anlamalı bir daha asla tekrarlamamalı. Ne zannediyor vurunca çocuğun gerçekten aydınlanma yaşayıp hatasını anlayacağını mı? Bizim nesil hem evde hem okulda dayakla büyütüldük, dayak en kutsal eğitim aracıydı, cennetten çıkmaydı şuydu buydu. Ne oldu sonuç? Saçma sapan tahammülsüz, saygısız, özür dilemeyi öz eleştiri yapmayı bilmeyen, güçlünün zayıfı ezdiği bir toplum. Çocuğunuzun öğrendiği tek şey güçlünün zayıfa şiddet uygulayabileceği oldu. Umarım telafi eder toparlarsınız ve bir daha asla tekrarı yaşanmaz.

Eşinizin gözü dönmüş anladığım kadari ile araya kim girse tekme tokat girecekmiş demek ki yani size karşı kasti bir durum olmayabilir.Ancak yine de eşinizin yaptığı davranış hatalı bir davranış.Oturup konuşmanız lazım ve çocuğunuz için bir ortak bir yol izlemeniz lazım bence,duygusalliktan çıkıp.

Sanırım bana dediniz..sizde anne olunca anlarsınız demişsiniz ama benim de çocuğum var ve bana küfür etse kesinlikle haddini bildiririm.bende yazdıklarımın arkasındındayım..her yapılan ergenliğe bağlanmaz. .sizlere küfür etme cüretini gösteriyorsa sizin de yazdığınız gibi el bebek gül bebek büyütüp şımartmanız olabilir..hep eşinizin özür dilemesi gerektiğinden bahsedilmiş ama duygusal olan çocuğunuz da sarfettiği sözler için de özür diledi mi?

Alintilayamadim böyle care buldum.
Beni anlamıyorsunuz. El bebek gül bebek büyüyen bendim, bir tokat yemedim hayatımda. Eşim bunun ne anlama geldiğini biliyor o yüzden yazdım. Evladinizla böyle birsey yaşamazsınız dilerim. Bende yaşamam sanırdım, lütfen kınamayın sonra başınıza gelmesini istemem. Çocuğumla ilgili bazı sıkıntılar yasadigimi söylemiştim zaten sadece ergenlik demiyorum. Çocuguma da yaptiginin yanlis oldugunu söyledim. Bu gece ailece konuşacağız diye umuyorum. Had bildirmeye gelince cocugunuz için uzuldum, kendi yavruma üzüldüğüm gibi.
Haddini bildiririm dedim.evire çevire dövüp hastanelik ederim demedim ama siz en kötü olanı düşünmüşsünüz.neyse.kafanız karışık

Oglum yanlis birsey yaptığında yada söylediğinde cok uzuluyor. Ki bu cumle en kötüsüydü. Daha önce ufak tefek meselelerde bile, mesela kardesiyle "anne sanki içime biri giriyor o yapiyor" diyip ağladığını biliyorum. Doktora göre bu onu kazanmanın en önemli parçası. Birsey yapıp umursamasa sıkınti. Doktor bu isi iyi bilen alanında uzman bir profesör. Daha cok dikkat eksikliği ile ilgili danismistik ve tedavi cok olumluydu ama pandemide herkesin hayati daha zorlaştırıyor sanirim, bizimde..
Kıyamam ❤️

X