3 ayda evlenilir mi? evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

Hanımlar lütfen tartışmayın. Benim takıldığım konu bu değil. Kimin hangi mezhepten olduğunu bile yazmadım. Önemsiyor olsam yazardım.

Biz 3 değilse de 4 ayda evlendik; oldu mu gayette güzel her şeyimiz 4-4lük oldu şükür.

Ama sizin çokta aceleye getirmenize gerek var mı bilemedim, hele askerlik aradan çıkmamış evlendikten sonra zor bu işler.

Annenizi sorarsanız ana yüreği bu, eninde sonunda affedecektir ama aileler arası sorun kalabilir bu durumdan dolayı.

Hakkınızda hayırlısı olsun

Şimdi bir örnek vereceğim ama farklı yere çekilmesin lutfen söz meclisten dışarı.
Çevremde duyduğum ve gördüğüm o kadar örnek var ki,erkek arkadaşının mezhebini anladım ben. Bu mezhepteki ailelere gelin giden herkes çok rahattı o kadarı söyliyeyim.

Ben ailelerin her konuda haklı olduklarını düşünmüyorum.Onlar evlatları için kendilerince en iyisini istiyorlar,her şeyin en mükemmel şekilde olmasını ama bu da her şartta mümkün olmuyor işte.Aynı dinden,aynı kültürden,maddi anlamda rahat bir hayat bence her ailenin çocuğu için istediği şey,ama bu onları haklı kılmıyor.

Sizin fikirlerinizi yorumlarınızdan az buçuk biliyorum,öyle çok gelenekçi,her takıya adete takan biri olmadığınızı düşünüyorum,o yüzden 3 ay bence yeterli.Anneniz de evinize gelir,şimdi böyle söyler ama ileride elbet özler,merak eder.Hatta bir süre sonra damadına da alışır bence.

Hakkınızda en iyisi olur umarım.Avatarınızı her gördüğümde ''ne efsane karakterdi ya'' diyorum,değiştirmeyin lütfen

Yetişir canım merak etme, annende zaman ile yumuşar,amaaa çoluk çocuk olunca illaki mezhep farkı sorun olabilir. Benimde eşim ile mezhepim farklı ama birbirine yakın mezheplerdeniz yani evlenmeye karar verdiğimizde Aileler arasında hiç konu bile olmadı. Bol şanslar

3 ayda evlenilir ama sizin maziniz 6 aymış, biraz acele değil mi ? Biz herhalde ilk 6 ayda tartışma bile yaşamamışızdır. İlk zamanlar zaten canım cicim dönemi, her şey tozpembe. Bazı konular şu an önemsiz görünebilir ama evlenince birden önemli olmaya başlıyor. Sizin için olmasa aileniz veya büyükleriniz için önemli olabilir, bu da size sıkıntı yaratır. Bir de erkek arkadaşının istenmediğini bilmesi kötü olmuş. Şimdi alttan alıyor, ikna ederim kendimi sevdiririm diyor ama ileride bunun acısını çıkarabilir. Köprüyü geçince ilk anlaşmazlıkta resti çekebilir, ailenle arana girebilir.

Düşündüğüm gibi düşünmediğinizi anladım kırdıysam da kusura bakmayın ikna oldum, kültürel farkı daha çok yorımlamak istemişsiniz can yanma konusunda bu konudaji en büyük arada bırakılan sonra yalnız bırakılan hem de hunharca ve tanımadan etmeden bunu yapan bir milletten çıktım tiksintim büyük yozgat gibibir yerden çıkma diyelim kendim için , neyse yorumlarım kafamda sizi algıladığım tarza idi madrm öyle biri deilsiniz size değmesin yorumlarım yeşekkür ederim sevgiyle kucakladım

Şimdi benim bir arkadaşımın ailesi alevi, diğerinin ailesi sünni idi. Açık açık yazayım ben, sizinki nasıl bir farklılık bilmiyorum.

Sünni olan kız tarafı alevi oğlana kızı vermek istemediler. Oğlan ve kız türlü zorluklarla birbirlerini ikna ettiler ve evlendiler. Evlendikten sonra kızın ailesi oğlanı da daha iyi tanıyınca sevdiler ve sorun çıkmadı. Hala da damatlarını seviyorlar bir sıkıntı yok.

Sizin için moral düzeltici bir örnek olsun diye yazdım :)

Hanımlar lütfen konuya mezhepleri karıştırmayın, dini yazılar da yazmayın yasaktır çünkü.

C captain price ,
hayırlı olsun, Allah tamamına erdirsin, anneniz evinize gelir merak etmeyin, evlilik meselelerinde aile içinde fikir ayrılıkları olur, oluyor, evlenmeye karar verdiğimde annem neler dedi inat ediyorum, ille de eşimle evlenmek istiyorum diye ama evlenince herşeyime önce annem koştu, zıpır bu, bundan sana koca olmaz dediği eşim anacığım ne yapıyorsun diye aradığında ağzı kulaklarına varıyor.

3 ayda evlenilir, herşeyiniz hazırsa ufak aile arası sözü nişanı birlikte yaparsınız, Ekim ayına da nikah tarihi alırsınız, düğün şart değil ama düğün yerine geçecek bir kına yapın, düğünü ben de sevmem lakin bir kız annesi olarak kızımın kınasını yapmak isterim, söz kına gibi bazı konularda annenizin isteklerine esnek olun, tamam abartıya kaçmasın ama annedir onun da gönlü olsun, eşyalar konusunda da ihtiyaca yönelik hareket edin, salon ayrı oturma odası ayrı olmasına gerek yok, basit, şık ve spor mobilyalar var.

3 ayda ne kavgası edeceksiniz bir zahmet el üstünde tutar yani. Ben anlamıyorum 3 aydır tanıdığı biri için 27 yıllık ailesini bayramda bile görmezden gelen birini. Böyle kuserek,el öpmeyerek birini ikna ettiğinizi düşünebilirsiniz ama aslında o kişi hep içinde bir uhte kalarak ikna olur. Ben burada 3 aylık olmasına ya da mezhep farkına takılmıyorum aslında- ki mezhep farkı diye bişey bana anlamsız geliyor- benim takildigim insan nasıl ailesine bu kuslerin bile barışması gerekir denen bayramda böyle tavir alır. Allah pişman etmesin ama evliliklerin yurumemesinin en genel sebeplerinden biri de kişilerin kendini evlenene kadar çok güzel saklamasidir. Ki 3 ayda kendini saklamak için çok güzel bir süredir. Ne ki 3 yıl saklayanlar varken. Ben burada sizi okurdum mantıklı bulurdum ama şaşırma eşiğim çok düştü geçen zaman boyunca sasiramiyorum da... Ne diyim içinizden geldiği gibi davranın. Antitezle de gelmeyin ki gerçekten farklı fikirler duymak istediğiniz için konuyu actiginizi anlayalim.

Örnekteki bir diğer çift de ben ve eşim oluyoruz :)

Olumlu tarafları şunlar, kafa yapınız uyuyorsa ve karşılıklı sevgi saygı, ANLAYIŞ varsa evlilik güzel ilerliyor.

Olumsuz tarafları, dünürler ve ailenin diğer üyeleri birbiriyle mecbur kalmadıkça görüşmüyorlar. Çünkü onlar birbirlerini sevmek zorunda değiller. Sevme ihtimalleri varsa bile bunun içinde bulunmak istemiyorlar. Sadece onların sana olan tavırları ailen için önemli oluyor.
"Ben uzak kalıyorum ama bir elim de kızımın üstünde." Hissini veriyorlar.

İsteme, nişan, kına, düğün artık herneyse siz son derece mutlu oluyorsunuz. Ama aileler arasında mutlaka soğuk bir rüzgar esiyor. O hep reklamlarda gördüğümüz tatlı dünür muhabbetleri, toplu yemekleri yaşanamıyor yani. Çok da gerekli değil aslında.. Normal şartlarda da herkes birbirinden uzak yaşıyor artık.

Belki siz de farklı olur, ama benim için bu şekilde gelişti her şey.

Bu inanılan mezhebe olan bağlılıkla da çok ilgili. Ben mesela ilahiyat okuyan kapalı bir kızdım. Babam çok dindar ve ibadetlerine bağlı bir insandı. Annem de öyle. Tabi ki bu dünya görüşüyle ve zihniyetle alakalı bir durum olsada durum bu şekilde olunca bizim zorlanma derecemiz 10 a katlandı. Onlar eşimin ibadetlerini yapıp yapmaması konusunda da aşırı hassastı. Neleri aşmaya çalıştım bir bilseniz.. Eşime senet gibi kağıt imzalattı babam. Çocuğuna vereceği ismin dinimize uygun bir isim olması gerektiğini içeren maddeye kadar hemde.. Çok sorunlar yaşadık. Ailesi her şeye üzüldü, ezik hissettiler, eşime yüklendiler. Eşim sırf benim için babamın her türlü yaklaşımına katlandı. Babamın "ilerde çocuğunuz olunca babası alevi olduğu için oda alevi sayılacak" böyle korkuları da oldu.

Suan eşimle bir sorunları yok. Eşimi severler. Ama eşimle din konuşmazlar. Eşimle siyaset konuşmazlar. Eşime bu konuda saygı duymak zorunda olduklarını anladılar artık. Çünkü babam hala insanların içinde eşimin ailesini ya da kendisini küçümser tavırlar sergiliyordu. Eşim de yumuşak yüzlü bir insandır, sorun çıkmasın diye alttan alırdı hep. Ama bu sefer ben eşimi korurdum. Bu da babamla aramızın açılmasına sebep oldu.

Tabi şimdi aştık bunları.. Uzun oldu biraz. Ama bilmek isteyeceğini düşündüm.
Bu arada ben eşimle dini konularda ayrıntılara inersek çok fikir ayrılığına düşerim. Hatta bazen o kadar farklı düşünüyoruz ki sırf bu yüzden tartışabiliyoruz. Çünkü tamamiyle emin olduğum çok hassas konularda onun eleştirel tavrı çok sivri olabiliyor. Bunu iyi göğüsleyemiyorum bazen. Ama oralara girmezsek sorun olmuyor.

Ailesi yılbaşı partisi verdiği zaman gitmeyişim mesela benim tercihim. Özel bir durumum. Ama ayrımcılık yapan ve kötü gözüken gelin olarak düşünülüyorum o durumda eşimin ailesi tarafından.
Eşim, abisi gireceği zaman başımı kapatmak için acele etmemi anlamıyor mesela. Olsun, o senin baban yaşında diyor. Yani tabi ki öyle.. Ama böyle ufak tefek durumlarda aramızdaki kültür farkı kendini belli ediyor.

Eşimin annesi benim çok istememe rağmen oğluma "Ömer" ismini koymamı istemedi. Çünkü onlarda konulmazmış.. Hz Ömeri neden sevmediklerini sorduğumda nedenini de bilmiyorlar. Ama öyle gördükleri için buna inanıyorlar. Bende üzerine gitmek istemediğim için oğluma başka bir isim koydum. Bu gibi şeyler de yaşanabiliyor..

Tabi dediğim gibi bunların "sorun" olması hassasiyetle ilgili. Neye ne kadar düşkün olduğumuzla ilgili. Ama eşinizle saygınız sevginiz varsa yürüyor bu evlilik..

Eşinizi çok olgun, iyi kalpli buldum. Sizi de onu korumanız yönünden çok takdir ettim. Bence birbirinize çok uygunsunuz mutluluklar dilerim

Bir ayda bile yetişir. Annen de gelir. O gelmese ne olacak hem. Sen ona gidersin. Sorun olmaz yani. Rahat ol.

3 ayda evlenilir ama buladar kafana göre davranma . annen babanında senin üzerinde hakları var en azında kına gecesi veya onlara göre birsey yap.

ayrıca basıl bir ilişkiki mezhebini bilmiyorsun . önemsiz dahi olsa insanlar saklamaz söyler .

6 aydır sevgiliyiz. 3 ay sonra evlenmeyi planlıyoruz.
antitezle gelmeyeceksem sizin antitez sunmanızın ne önemi var anlamadım. ama bu fevrilikte birine cevap vermek istemiyorum. görüşünüzdür, saygı duyarım.

benim yaşantımın ana babadan miras gbi gelen mezheple alakası yok. doğal olarak tanıştığım insanların da mezhebini sormuyorum.

Bence acele ediyorsunuz.
Askerlik mevzusu bile yeter evlilik için acele etmemeniz için. Ha 6 ayda tanıyıp sevdim diyebilirsiniz,belki 6 sene birlikte olup aynı çatı altına girince hic tanıyamamamışım da diyebilirsiniz o biraz şans işi ama bana biraz aceleci davranıyor gibi geldiniz.
Biraz zamana yayıp ailenizin de taniyıp kabullenmesine fırsat verebilirdiniz.
Evlenirseniz de annenizi siz tanıyorsunuz. Kin tutacak,bunu büyütecek tarzda bir yapısı varsa uzun sürebilir küslük ama daha yumuşamaya müsait,yufka yürekli tabir edilen tarzda biriyse kısa zamanda affedecektir. Tabiki eşinizi sevip kabullenmesi zaman alacaktır. En ufak bir tartışmanızı dahi yansıtmamalısıniz ki annenize,iyice uzaklaşıp ben sana demiştim demesin diye. İşiniz zor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…