3 ayda evlenilir mi? evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

Öncelikle hayırlı olsun inşallah. Biz eşimle 3 seneyi aşkın zaman birlikte olup 1 ayda nisan düğün hepsini yaptık :) Olmayacak hiçbir şey yok inanın. Adetlere de takilmadik zaten. Yok nisan alışverişi düğün alışverişi bunların hiçbiri olmadı. İhtiyacımız neyse onu aldık ve tek başımıza yaptık. Ev alma ihtimalimiz olduğ için benim bekar evime yerleştik ve eşyaları sonra aldık. Siz eşyaları da yetistirirsiniz bu sürede.

Mezhebe gelince de İslamın doğasına aykırı bir uygulamadır bu. İslamın kuralları tektir ve mezhepler peygamberden çok sonra insanlarca ortaya çıkarılmış uygulamalardır. İslam birleştiricidir, ayrıştırıcı değil! Ama bunu anneniz ya da başka insanlara anlatmanız ne yazık ki mümkün değildir.

Ben 6 ayda evlenmiştim. Esyalarin gelmesi kurulmasi biraz dinlenmece derken oyle olmustu ama 3 ayda da yetişirdi çünkü biz internetten soylettik teslimat olayi malum.
Zaten yemekli düğün tarzinda bisey düşünmüyormuşsunuz cokta dogru düşünüyorsunuz tamamen külfet ben oyle yaptim biliyorum. Bedelli askerlik yuzde 90 çıkacak ama ona denk düşmeyecek sanırım.
Annenize gelince,yanlış anlamayin ama gördüğüm,duydugum,okudugum seylere istinaden söylüyorum evlenmek isteyen insanlarin aileleri genel olarak bencillesir ve beklenti icerisine girerler. Bir anda şaşırır insan annem boyle biri değildi babam boyle biri degildi tarzinda
Annenizle saglam bir iliskiniz varsa oncesinde hani hem arkadas hem sirdas hem yoldas hemde iyi gecinen tiplerseniz annenizin siniri gecer evinize gelmemezlik etmez diye düşünüyorum.

sakin olun, henüz kimse kavga çıkarmayı başarabilmiş değil. körüklemenize gerek yok.

Canım benim dışardan bir büyük olarak nacizane tavsiyem sana..
Sakın acele etme olurmu,ekimde evlenme planları kurmak içinde erken aslında..
Önce bir söz nişan olayını halledin,eşya tamam hallolur ama annen içinde bir hazırlık zamanı olsun değilmi..
Biz anneler istiyoruz ki evlatlarımıza en güzel şekilde herşeylerini hazırlayıp ona göre evlendirelim..
Bunlar kolay şeyler değil hem vakit hem paraya bakıyor.
Mezhep konusuna gelince bizim dünürlerimizlede öyle,onlarınki bana değişik benimki onlara değişik geliyor orta yolu bulmak çok önemli burada...
Dediğim gibi aceleye hiç gerek yok,önce aileler biraz birbirlerini tanımaya çalışsınlar,arkadaşınla annende keza öyle..
Anneler bu durumlarda biraz agresif olurlar,keza ben öyleydim tansiyonum fırlıyordu resmen..
Annenide anlamaya çalış derim,ama önce tanımaya gayret etsin biraz..
Benim damat bana sultan diyor mesela.

Ha bu arada bir ayrıntı daha,gelinlik icin biraz aceleci davranirsaniz iyi olur sizin icin. Malum düğün sezonu açıldı
Kilo probleminiz varmi bilmiyorum ama ben cok zorlanmıştım
Fazla zayıfım
Üzerime oturtulana kadar kac defa git gel yaptim,düğün stresiyle de kilo degisimleri oluyor.
Düğünümde araliktaydi moda evinden kadın gelip giydiririm dedi ama kuafor kiz ben giydirmeyi biliyorum dedi giydirdi 4 ayak ustune düştüm :KK70: :KK70: bu aklinizda bulunsun.

Bi arkadaşım kaçarak evlendi 7 8 yıl olmuştu babası barışmadı ailesindende kimsenin görüşmesine izin vermiyordu sadece annesiyle gizli gizli telefonda konuşuyorlardı

Annen gelir ama önceki konunda da söylemiştim, bu şekilde evliliklere karşıyım. Ailelerin rızası olmalı. Aşk falan bunlar gelip geçici şeyler. Herkese evlenirken bizimki farklı olacak gibi gelir. Ama evlenip zaman geçirip her şey rutine döndüğünde o zaman ortaya çıkıyor her şey. Özellikle anneleri dinlemek lazım. Anneler hisseder çünkü. Ben olsam böyle hızlı evlenmek yerine, zamana yayar ve o arada annemin dediklerini de tartardi., hiç olmadı güzelce rızasını almaya çalışırdım. Zaten hiçbir şey planlandığı gibi olmaz.

Off benim annemde annenizle ayni kafada. Yok cocuk hangi mezhepten yetisecek. Ben onlarin yemegini bile yemem vs. Bukadar dar goruslu oldugu icin ben buraya yazarken utaniyorum. Kardesimin eski sevgilisiyle az ayirmaya calismadi bu sebeple. Cami hocasina bile gidip sormus sen dusun. Kesinlikle takma. Hangi devirdeyiz. Konu dine girsin istemiyorum ama sirf bu annem kafasindaki insanlar yuzunden insan dinden bile uzaklasir. Sen mutluluguna bak. Kendi mezhebimizden olup ne haltlar yiyenlerede denk geldik. Onemli olan insanligi, ahlaki.

konu başlığı saçma oldu ama ;

evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

yine de bu kavgalar arasında annem bana şunları söyledi;
ben insanlara böyle böyle diyemem, itibarım düşer.
evine gelemem. ablan da gelemez belki, akrabalar arasında sorun olur.
ben ölene kadar üzülürüm, kahrolurum.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

ne diyorsunuz, yetişir mi?

Aileniz haklı. Deneyimlerime dayanarak söylüyorum. Mezhepten ziyade onun getirdiği kültür farkı illaki olacak. İllaki ailesi size gelecek siz gideceksiniz. Adet davranış bizde gelin şöyle yapar eder muhabbetleri olacak. En modern en karışmıyorum diyen bile karışacak.

3 ay önce tanıştıysanız biraz daha tanıyın derim. Ancak uzun zamandır tanıyorsankz 3 ayda tüm hazırlıklar yapılıp evlenilir.

Mezhep farklılıklarında erkeğin ve kadının hangi mezhepten olduğuna göre durum değişiyor.
Kendiniz ve sevgilinizin mezhebini soyleseydiniz daha net bir açıklama yapabilirdim.
Hayırdır bu mezhep açıklamaso yapabilirdim özgüveniniz nereden geliyor ben sunni eşim alevi mesela açıklayın bakalım , düşmez mi yoksa? Kime göre hangi dinin kitabına göre? Mezhep dediğiniz şey ekoldür peygamberler ölümünden sonra ortaya çıkan bir siyaset savaşıdır , genelde bir gerçek madur olur ki en dinibütün bu madur olan taraftır ama diğer taraf acımasız ve kudretlidir, o taraf sözü geçendir oldu sana mezhep , bir de sonra sizin gibi açıklardım değişiyor kimin ne olduğu kafasında allaha şirk koşan tuhaf varlıklar vardır nefret ediyor kin kusuyorum sizin bu beyinlerinizin devam etmesine hala . Din değil kardeşim bu söylerdim hangisi olduğuna bağlu diye bir açıklama yapasın ortaçağdan çıkın artık bilmem hangi hadis bilmem ne ama allahın sözü mü ı ı, kim o hadisçi ne şimdiki salak saçma kendini ğeygamber yerine koyan dallama çoğu net.

Sevgili C captain price kardeşim seni severim, seviyeli aklı başında bir hanımefendisin. Öncelikle şimdiden hayırlı olsun gönülleri birbirine ısındıran allahtır ayeti geldi aklıma mezhep ne ola ki?
Eşimle dediğin gibi evlendim çok sorunum da oldu ama bu yapısından dolayı idi kültür ya da adet farkı değil. Neyse çokça tedavi sonrası evlilik terapisi yani, düzelmeye yeni sayfa açmaya başladık.
Aynı babam da soeun etmedi ama annem dediklerni dedi. Anneme dedim ki aynı dinden olmayanların her şeyini satın alıyor, giyiyor, onların markalarından yiyor, içiyor, arabalara biniyor, hatta onların ürettiği elektriği her şeyi kullanıyor da aynı müslümandan olan adamı dışlayıp gelmiyorsan sana süt hakkın ödenmez ama beni evlatlıktan reddet elimden gelen ödemeyi yapayım noterde de huzurunda kendimi senin evladın olmaktan men edeyim zira en ağır hakaret bu bana ve inancıma . Bir ay küs kaldık . Sonuç 6 yaşında bir oğlum var evliyim. Çok ağır vakalardan bilimsel çözümlerle düz yollara çıkmış iyi bir evliliğim var şu an

Siz hanefilik ve şafilik farkindan bahsediyirsunuz sanırım. Doğru mu anladım
Aleviler de cenwze namazını kılıyor ve inşallah aleviler kadar da taş düşsün başınıza hanım efendi olur mu? Öbür dünyada sizin gibilerle karşılıklı hakkımı helal etmiyorum diye haykırarak sizin huzurdaki o halinizi görmeyi istiyoeım allahtan amin

Hayırdır bu mezhep açıklamaso yapabilirdim özgüveniniz nereden geliyor ben sunni eşim alevi mesela açıklayın bakalım , düşmez mi yoksa? Kime göre hangi dinin kitabına göre? Mezhep dediğiniz şey ekoldür peygamberler ölümünden sonra ortaya çıkan bir siyaset savaşıdır , genelde bir gerçek madur olur ki en dinibütün bu madur olan taraftır ama diğer taraf acımasız ve kudretlidir, o taraf sözü geçendir oldu sana mezhep , bir de sonra sizin gibi açıklardım değişiyor kimin ne olduğu kafasında allaha şirk koşan tuhaf varlıklar vardır nefret ediyor kin kusuyorum sizin bu beyinlerinizin devam etmesine hala . Din değil kardeşim bu söylerdim hangisi olduğuna bağlu diye bir açıklama yapasın ortaçağdan çıkın artık bilmem hangi hadis bilmem ne ama allahın sözü mü ı ı, kim o hadisçi ne şimdiki salak saçma kendini ğeygamber yerine koyan dallama çoğu net.
Lutfen yanlis anlamayin.
Meseleyi dine diyanete getirmeniz de yanlış.
Bulunduğum şehir de çok fazla bu tarz evlilikler...
Sıkıntısız evlilikler olduğu gibi
Maalesef olumsuz örneklere de şahit oluyoruz ve de ayrılıklara..
ayrılanların ve devam edenlerin tecrübelerine çok fazla şahit oluyoruz.

Lutfen yanlis anlamayin.
Bulunduğum şehir de çok fazla bu tarz evlilikler...
Sıkıntısız evlilikler olduğu gibi
Maalesef olumsuz örneklere de şahit oluyoruz ve de ayrılıklara..
ayrılanların ve devam edenlerin tecrübelerine çok fazla şahit oluyoruz.
Dediğin bu değil kardeşim senin cenaze namazına bile bu o şekilde mezhep ayrımı değil demişsin, yani cici kardeş sunni hanefi , üvey allah belasını veresice kardeş alevi der gibi kıyımcı kafa cunta kafası bu mefret ettim hepinizden be öf be akrabalarım gibi birinize hakkımı ve alevilerin hakkını helal etmiyorum öyle nefret ettim yuh be

Anneler istemiyorsa vardır bir bildikleri. Benim ablam ve ilk eşi arasında mezhep farkı, kültür farkı,eğitim seviyesi vs anlamında bir sorun yoktu ama annem eski eniştemi ilk görüşte ablamın ruhuna uygun olmadığı kanısına varmıştı ve doğruydu. Anneler istemiyorsa dikkate almak gerekir. Hızlı düğün yapılır ama ne kadar içinize siner onu da bilemem. Bende 6 ay içinde evlenmiştim ama 2 sene flört etmiştim.

konu başlığı saçma oldu ama ;

evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

yine de bu kavgalar arasında annem bana şunları söyledi;
ben insanlara böyle böyle diyemem, itibarım düşer.
evine gelemem. ablan da gelemez belki, akrabalar arasında sorun olur.
ben ölene kadar üzülürüm, kahrolurum.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

ne diyorsunuz, yetişir mi?
Evlenilir

Dediğin bu değil kardeşim senin cenaze namazına bile bu o şekilde mezhep ayrımı değil demişsin, yani cici kardeş sunni hanefi , üvey allah belasını veresice kardeş alevi der gibi kıyımcı kafa cunta kafası bu mefret ettim hepinizden be öf be akrabalarım gibi birinize hakkımı ve alevilerin hakkını helal etmiyorum öyle nefret ettim yuh be
Sizin bu meseleden çok caniniz yanmis belliki.. ben burada Alevi ve sunni evlenemez demedim. Sadece aileleri sorun eder dedim, yorumlarıma bakın.
Alevi ve Sünniler in dostça yaşadığı bir sehirdeyim ama evliliklerde genelde sorun olduğuna şahit oluyoruz.
Örneğin iş arkadaşım Alevi bir anne ve Sünni bı babanın çocuğu, ama boşanmışlar, arkadasim hep derki " annem babam hala birbirini çok sever, ama aileler yüzünden boşandılar.. bu arkadaşım bile bu evliliklere doğru bakmaz, ben ve kardeşlerime olan oldu der...
Ben sadece dışardan gözlemciyim.

Ayrıca oldukça geniş görüşlüyümdür..
Oradan tanımadan bilmeden kırıcı yorumlar yapmayin lütfen.
Yakışık almıyor.

Aleviler de cenwze namazını kılıyor ve inşallah aleviler kadar da taş düşsün başınıza hanım efendi olur mu? Öbür dünyada sizin gibilerle karşılıklı hakkımı helal etmiyorum diye haykırarak sizin huzurdaki o halinizi görmeyi istiyoeım allahtan amin
Ayrıca yorumları dikkatlice okuyun lütfen ..
Cenaze namazı diye bir yorumum yok..bir baskasi yazmis.

Ben sadece şafilik ve hanefilik farkı farklı birşey dedim..buna ayrım denmez yani

Birinde kan abdesti bozarken birinde kadın eline değmek abdest bozar.

Birinde lohusalik 40 gün iken birinde 60 gun..

Yorum yapan bayanın dediği farkta bu zaten...yani bu mezhep ayrımı değil zaten...ben de bu ayrım değil zaten dedim...

lütfen dikkatlice okuyun..sonra püskürün...

X