3 ayda evlenilir mi? evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

konu başlığı saçma oldu ama ;

evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

yine de bu kavgalar arasında annem bana şunları söyledi;
ben insanlara böyle böyle diyemem, itibarım düşer.
evine gelemem. ablan da gelemez belki, akrabalar arasında sorun olur.
ben ölene kadar üzülürüm, kahrolurum.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

ne diyorsunuz, yetişir mi?
Kaptan mantiklisindir da bilirim seni ama bu acele niye .Bi askere gitsin gelsin .Zaman iyi bir ilactır .Sakin olmakta fayda var .
Erkekler evkendikten sonra daha aileci oluyor .

Bence aceleci davraniyosunuz.önce bi askere gitsin gelsin bakalim.kolay değil evlendikten sonra ayri kalmak. Ailen bu kadar karşı çıkıyorsa bi oturup düşünürdüm yerinde olsam.mezhep farkliliklarina girmiyorum,orası senin kararın.ama aile rızası olmadan hep birseyler eksik stresli olur bence.

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

Mezhep ayrılığı bence diğer arkadaşların ve senin de söylediğin gibi iki tarafta tüm dini vecibelerini yerine getirmiyorsa o kadar da abartılacak bir durum değil.
Elbette ailelere alışık olmadıkları bir şey ilk kez söylenince şok oluyorlar.
Bunun bi üst versiyonunu bebek olduğu zaman bu çocuğun mezhebi ne olacak diye de yaşayacaksınız...
Ben de mezhep belirtmeden anlatayım, kuzenim benden (ilk evliliğimden) 5 sene önce evlendi ve eşiyle mezhep farklılıkları var... Üstelik iki tarafta senden farklı olarak dinini yaşıyor...
Kuzenimi öyle mutlu etti ki eşi, bütün aile gıpta ile bakıyoruz onlara... 2 kızları oldu, maşallah diyorum ama iki tarafta hem gelinini hem damadını el üstünde tutuyor. Çocukların mezhebi konusu da hiç açılmadı (kaldı ki dayım epey dikkat ederdi eskiden)... Çünkü eşi mükemmel bir insan, dayıma baba diyor el üstünde tutuyor, ve hepimiz de diyoruz ki öncelik insan olmakmış...
Bense ilk evliliğimi aynı mezhepten olan biriyle yapmıştım, yapmaz olaydım, dünyayı dar etti bana...

Yani özetle bunun insan olmakla alakası var, sevgi ve saygıyla alakası var, gerisi boş...

Gelelim annene, böyle durumlarla anneler duygusala bağlayıp vazgeçirmeye çalışırlar, saçma elbette ama senin de dediğin gibi et tırnaktan ayrılır mı, elbette senden asla ama asla vazgeçmeyecek evine de gelecek.

Son olarak, yetişir mi sorunun cevabı, elbette de yetişir :) Ben şimdiki eşimle 2 ayda evlendim ve üstelik iki taraftaki aileler de evimizi kına gecesi gördü, ikimiz de çalışmamıza rağmen her şeyi en güzel şekilde hallettik. Sen yeter ki iste ve aileleri her şeye karıştırmadan ikiniz kendinize göre yapın her şeyi :)

Mutluluklar dilerim.

2 ayda evlendim. Yetişir :) herşey tam olacak diye takılmayın. Halıları evlendikten sonra aldım mesela zamanım yoktu öncesinde. Size bağlı kısaca. Mutluluklar dilerim.

Hazırlıklar para olduktan sonra 1 ayda bile yetişir.

Annen de bir gün gelir unutur bu lafları evladına kıyamaz evine gelir.

Bak sana iki tane yüz güldüren olumlu cevap :)

Ama şimdi acı gerçekleri de yazmazsam içim rahat etmeyecek.

En mükemmel erkek olsun -ki bence öyle bir erkek yok- aileni üzmeye değmez.

Bugün sorun olarak görmediğin aşk bunları çözer diye düşündüğün pek çok şey ilerde evlilik içinde bir mutsuzluk sebebi olur maalesef..

Bir de onun için ailemi karşıma aldigimin farkında olan sevgilim ailesi için beni üzer mi gibi bir soru sormuşsun.
Acı acı güldüm orda kusura bakma.

Yaptığın tüm fedakarlıklar bir tartışma esnasında, bencil bir vücudun dilinden "yapmasaydin" olarak dökülür. .
Inanamazsın..

Umarım her şey gönlünce olur mutluluklar dilerim..

Kardeşim

3 ayda evlenilir mi?

2 ayda tek başına yetriştirdi herşeyi. Aynı senin dediğin gibi yaptı. Salon mutfak yatak odası basit bi düğün ailelerin gönlü olsun die. Çokta güzel oldu herşey

güzel konuşuyorsunuz da ne yapayım sonuç olarak. bi sene beklesem ailem ikna olmayacak, 6 ayda görmediğimi de 1 senede mi göreceğim? olamaz mı? olabilir tabi. ama anlamsız buluyorum. 1 sene beklesem 1 sene daha bekle diyen çıkar. e öyle öyle sonu yok. insan bi karar verir, kararının arkasında olur. ben erkek arkadaşım için ailemi karşıma aldım, rest çektim. o bunun farkında iken kendi ailesi ile beni karşı karşıya getirir mi sizc? ben kendi kıyafetim konusunda annemden baskı görmüşken, annemin bazı baskıları sebebiyle onlardan uzaklaşmışken erkek arkadaşım bu tip konularda kayınvalideme hareket alanı bırakmayacağımı anlamamış mıdır?

çoğu şeyi konuştuk. kafamızda netleştirdik. yani senet alamam elinden. inanmayı tercih ediyorum duyduğuma ve gördüğüme.

iyiliğim için konuştuğunuzu biliyorum. ama benim şüphem yok. belki salağım, belki aptal aşık. ama burda uzun uzun övmeye gerek yok işte yaşadığım ilişki bana güven veriyor. hani ben anlaşamıyor olsam bile bunun mezheple alakası yok. ailem için de tek kriter mezhep.
Ben bekle ikna olsunlar, bekle biraz tanı gibi bir cümle kurmadım, çünkü çok saçma bu algı.
Bunun için bekleyeceksen sakın vakit kaybetme zaten.İstersen 6 yıl bekle şu durumundan bi adım öteye gidemezsin.
Senin için söyleyeceklerim bitti.
Çok mutlu olmanı dilerim, kesin çok mutlu ol, mutlaka ol ama, ihmal etme ol :)

Yazılması gerekenleri kızlar yazmış ben geç kaldım :halay:
İnsanları yüreği güzelse Allah onların gönlüne göre verir
Anneye gelince senden önce çabalar O evi kurmak için dertlenme.
Çok mutlu ol inşAllah :nazar:

evet maalesef. bedelli için dua ediyoruz.

6 ay erken ama ben bi sene beklesem de ailemin fikri değişmeyecek ki.
aynı evde yaşamadan tanıyamıyosun diyoruz. e 1 sene beklesem de aynı evde beklemiycem, yine tanıyamıycam.
ben zaten %100 demiyorum ki 10 sene beklesem de diyemem. kimse diyemez. ama tanıdığım kadarı yetti. uzun uzun anlatmaya gerek yok.
ablamın çocuğu var. annem bakmıyor. müdahale de etmiyor. benim evliliğimde de etmez. karşı tarafın da etmeyeceğini düşünüyorum. senet alamam ya bu konuda.
kararıma güvenmekten başka çarem yok.

Ablam kacarak evlendi. Babamin rizasi yoktu. Evet cok yiprandik ama kiyamadi yine affetti dugununu yapti. Ceyizini dizdi. Ki babam cok kincidir. Evine gitmem dedi torun olunca tipis tipis gitti. Damat gozume gorunmesin derdi simdi has damadi :) Valla bende tasvip etmiyordum aile rizasi olmayan evlilikleri ama gorunen de ortada. Bazen anne babalar da yaniliyor. Seviyorsan sorumluluk sadece senin. Kimin ne dediginin bi onemi yok. Bu adamin bi kotusu varsa ve 6 ayda cikmamissa iyi sakliyordur zaten. 1 sene 2 sene beklesen de ayni sekilde saklayabilecektir. Bana gore de boyle seyleri uzatmak gereksiz. Hem hayirli isleri uzatmamayi buyuruyor dinimiz de zaten. Evlen kiiz :) sen guclu kadinsin zaten kendini ezdirmezsin yanlis harekete susmazsin sen cocuga guven biz de sana guvenelim olsun bitsin oh :)

6 ay sevgililik işte, çok uzun değil önceki tanışıklılığımız da. hemen sevgili olduk diyebilirim.

Seni çok iyi anlıyorum ben yaşın geldiği için bir an evvel evleneyim bundan da iyisini bulamam zaten düşüncelerindesin ama iyi düşün bu işleri aceleye getirme ne gerekiyor ise yapılsın asıl çiftler birbirini bu nişanlılık döneminde tanıyor insan bir ömür geçireceği kişiyi iyi seçmeli altı ay çok kısa bir süre iyi düşün bence ailenin de gönlünü al el oğlu için değmez kimseyi kırdığın en son başına bir şey gelse Allah korusun yine ailen yanında olur

Seni çok iyi anlıyorum ben yaşın geldiği için bir an evvel evleneyim bundan da iyisini bulamam zaten düşüncelerindesin ama iyi düşün bu işleri aceleye getirme ne gerekiyor ise yapılsın asıl çiftler birbirini bu nişanlılık döneminde tanıyor insan bir ömür geçireceği kişiyi iyi seçmeli altı ay çok kısa bir süre iyi düşün bence ailenin de gönlünü al el oğlu için değmez kimseyi kırdığın en son başına bir şey gelse Allah korusun yine ailen yanında olur
bundan iyisi gibi bi kavramla ilişki yaşamıyorum. şu an yaşadığım şey bana iyi geliyor, o ayrı tabi.
yaşım geçti gibi bi düşüncem de yok, tam aksine ailemin vardı ve iki yıldır evlenmem konusunda baskı vardı. umursamadım.
6 ay kısadır. doğru buna bişey diyemem. ama 27 oldum, kör topal bunla idare edeyim diye düşünerek almadım bu kararı.

el oğlu için değmez demişsiniz. bence, sırf mezhep farklı diye beni mutsuz etmeye de değmezdi.

ne gelirse allahtan, yaşayıp göreceğiz.

3 ayda evlenilir mi?

Benim eşimle mezhebimiz farklı,
Hiçbir sorun yaşamadık 4 senelik evliyim anlaşmak daha önemli ,
Ailelere gelince saygı duymakla alakalı sen nasıl eşinin ailesine saygı duyup örf adetlerine uyu. Gösterirsen onlarda sana göstermek zorunda..
Seviyorsan seviliyorsan vazgeçme derim..
mezhebe göre insan seçilmez,karaktere göre seçilir..
bir ömür yaşayacak olan sensin ailen değil. Demiyorum ki aileni dinleme ama sağlam durursan herşey yoluna girer

bundan iyisi gibi bi kavramla ilişki yaşamıyorum. şu an yaşadığım şey bana iyi geliyor, o ayrı tabi.
yaşım geçti gibi bi düşüncem de yok, tam aksine ailemin vardı ve iki yıldır evlenmem konusunda baskı vardı. umursamadım.
6 ay kısadır. doğru buna bişey diyemem. ama 27 oldum, kör topal bunla idare edeyim diye düşünerek almadım bu kararı.

el oğlu için değmez demişsiniz. bence, sırf mezhep farklı diye beni mutsuz etmeye de değmezdi.

ne gelirse allahtan, yaşayıp göreceğiz.
Sözlerine hak veriyorum bu arada düğünde yapılan bir sürü anlamsız saçma sapan şeyler var. Şimdilik aklım olsaydı nikahtan çıkar küçük bi kutlama yapar saçma sapan saçtığım paralara adam gibi kendime harcardım. Milleti eğlendiricem diye dünya kadar masrafa giriliyor.ona vereceğim parayı mobilyalarına harca ama ailenin gönül rızasını almadan da asla evlenme..

X