3 ayda evlenilir mi? evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

Mezheo farkina girmicem bu hayat sizin yasayacak olan sizsiniz. Fakat bir evlilik olacaksa annenun babanin kalbini kirmadan onlarin gonlunu ederek olsun. Abartili esya almak zorunda degilsin tabii ama annen dugun istiyirsa birak yapsin insan hergun kizini evlendirmiyor ki. Yeter ki razi olsun da düğün de abartili olsun nolcak :)

Fakat acaba ilerde cocuklariniz olunca sevgilinizin ailesi cocuklar bu sekil yetisecek gibi seyler soylerler mi? Anladigim kadariyla siz baya ilerisini dusunuyorsunuz. Cocuklarinizi nasil yetistireceginizi de sevgilinizle konustunuz mu? Hangi inanca veya mezhebe gore? Ailelere ters dusme durumu olur mu?

ben kendi çocuklarımı dindar yetiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası. o da düşünmüyor. ben kendimce yaşarım istediğim kadarını, çocuk merak ederse anlatırım. kararı kendisine bırakırım. çok ütopik gibi duruyor ama bunu yapmaya çalışırım. onu giyme, namaz kıl, oruç tut vs demem. benim yol gösterici olma görevim var, ama yolu seçmek nihayetinde bireyin kararı. dediğim gibi burada hayatını dine göre şekillendiren bir tek annem var. kalan tüm kişiler için din ön planda değil. yani bizim evimizde mezhep olmayacak. buna da kendim karar vermedim, konuştuk. ailelerin de çocuğun dini konusunda söz hakkı olmamalı. yani ben kendim az buçuk baskı içinde büyüdüm. tutup da aynı baskıyı çocuğuma uygulatmam.

iz evlenince herkesin kapisi ayri olur bir araya cok sık gelinmedikce sorun olmaz die düşündük sizin gibi ama nerden bilebilirim ki 4uz cocuklarim olacagini ailelere cok ihtiyacimiz olacagini ..
:)) ister istemez güldüm. allah kolaylık versin. tek çocuk yapıp kendim bakarım heralde büyük bi sürprizle karşılaşmazsam.

sen 3 ay içinde düğün yaptık biz zaten sevmemiştik sen sevdin sonucuna katlan demezler mi??
annem boşanırsan arkandayız yine dedi. ben de boşanmak niyetiyle evlenmiyorum dedim. annem boşanmamı umuyor sanki bi de. katlanacak bi durum da yok. işimde gücümdeyim.

şimdi hiçbirşeyi sorun etmemeleri de garip gelmedi mi sana ?
soruyu anlamadım.

3 ayda degil 3 gunde bile yetisir onsorun degil ama bence askerlik sorun. Kisa donem yapsa 6 ay evden uzak. Sikinti. Kaldi ki o donemde hepsi sacma bi psikilojide oluyor. Iliski acisindan zor.
sevgili iken askere gitmesi benim için daha büyük sıkıntı. önceki uzun süreli ilişkim askerde bitti çünkü o kopukluk iyi gelmedi bana, ayrıldık. evlilikte hafta sonu çıkar gider görürüm, kimse bişey demez. hem belki bedelli işte. keşke askerliği halletmiş olsaydı ama yüksek lisansa başlamış. napalım durum bu. hemen bozup gidip gelemez zaten şu an.

ben kendi çocuklarımı dindar yetiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası. o da düşünmüyor. ben kendimce yaşarım istediğim kadarını, çocuk merak ederse anlatırım. kararı kendisine bırakırım. çok ütopik gibi duruyor ama bunu yapmaya çalışırım. onu giyme, namaz kıl, oruç tut vs demem. benim yol gösterici olma görevim var, ama yolu seçmek nihayetinde bireyin kararı. dediğim gibi burada hayatını dine göre şekillendiren bir tek annem var. kalan tüm kişiler için din ön planda değil. yani bizim evimizde mezhep olmayacak. buna da kendim karar vermedim, konuştuk. ailelerin de çocuğun dini konusunda söz hakkı olmamalı. yani ben kendim az buçuk baskı içinde büyüdüm. tutup da aynı baskıyı çocuğuma uygulatmam.

:)) ister istemez güldüm. allah kolaylık versin. tek çocuk yapıp kendim bakarım heralde büyük bi sürprizle karşılaşmazsam.

annem boşanırsan arkandayız yine dedi. ben de boşanmak niyetiyle evlenmiyorum dedim. annem boşanmamı umuyor sanki bi de. katlanacak bi durum da yok. işimde gücümdeyim.

soruyu anlamadım.

sevgili iken askere gitmesi benim için daha büyük sıkıntı. önceki uzun süreli ilişkim askerde bitti çünkü o kopukluk iyi gelmedi bana, ayrıldık. evlilikte hafta sonu çıkar gider görürüm, kimse bişey demez. hem belki bedelli işte. keşke askerliği halletmiş olsaydı ama yüksek lisansa başlamış. napalım durum bu. hemen bozup gidip gelemez zaten şu an.
Evet askerlik iliskileri bozuyor. Evlilikte daha zor gibi geliyor bana. Ozellikle kazayla bir gebelik vs olursa cook daha zor. Kolay gidilecek bir yer olursa gidip gormek kolay olur tabi ama cokta bel baglama. Ben eskisehirliyim. Esimin askerligi sevgili iken cikti edirneye. Arada var 10 saat. Cikip cikip gidemedim :/

Evet askerlik iliskileri bozuyor. Evlilikte daha zor gibi geliyor bana. Ozellikle kazayla bir gebelik vs olursa cook daha zor. Kolay gidilecek bir yer olursa gidip gormek kolay olur tabi ama cokta bel baglama. Ben eskisehirliyim. Esimin askerligi sevgili iken cikti edirneye. Arada var 10 saat. Cikip cikip gidemedim :/

o da doğru tabi. o uzun süreli ilişkimde ağrıya çıkmıştı mesela. çalışıyordum ama ailem bilmediği için gidemiyordum. gitsem de ağrı yani günübirlik uçak yoktu. belki yine aynı olur ama aysa bir gitsem kalabilirim en azından bi şekilde görürüm gibi. yani dediğim gibi keşke yapmış olsaydı. ama durum bu.

Nişanlın ve ailesi senin annenin tavrını ya da inanç konusunu hiç sorun etmiyor anladığım kadarı ile baştan bunladar sessiz kalmaları garip değil mi ayrıca nişanlı iken askerde ilişkiyi yürütemiyorsan evliyken bu çok daha büyük bir sıkıntıya yol açar bence,iyice düşünmen lazım nişanlının ailesi sence genel olarak nasıl insanlar ?

Anneden anneye degisir, benim annem babam gelmem diyorsa gelmez, tabi cocuk vs yumusatabilir de uzun surer sozlerinden donmeleri.

Askerlik ve sadece 6 aylik iliski kisimlari bana da zorlastirir gibi geliyor.

Ama annem babam bana da mantiksiz bir sekilde karsi ciksa cok dediklerini dinlemezdim.

Hayirlisi olsun

aslında mesajlarında bana hep olgun gelmiştin. şu yazını okuyunca anne sözü dinlemeyip pişman olanlardan olacaksın gibi his uyandı içimde.
ha bu mezhep farkından falan değil de bir yanlış var bir yerlerde gibi.
annen de son noktada olan kindarlardan değilse gelir bence

3 ayda Nisan kına düğün vs herşey de olur. Ben de 3 içinde tanıştım evlendim. İyiki de evlenmisim dedim hep çok şükür diyeyim. Ama annem babam razı olmasa ben evlenmezdim. Bence iyi düşünün artıları eksileri ona göre karar verin. Aile rızası çok çok önemli benim için. Bizim toz pembe halimize göremediklerimizi onlar çok daha iyi görebiliyor.

karşı taraf dindarmı ? ben kendi evlatlarımı yönlendirmem diyorsunuz ama malesef babaanne dede bu durumlara müdahil olursa sıkıntı olur .... bir ünlü vardı başka bir dine mensup adamla evlendi bebeğini kaybedince kadına yerini söylemeden kendi mezarlıklarına gömmüşlerdi de sonra kadın mezarı açtırıp çıkartti bebeği .... yani demem o ki siz istediğiniz kadar biz birbirimize saygı duyuyoruz zorlama olmaz falan filan deyin büyükle sorun yaratır çok baş ağrısı olur ... çok çok iyi düşünüp karar verin

konu başlığı saçma oldu ama ;

evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

yine de bu kavgalar arasında annem bana şunları söyledi;
ben insanlara böyle böyle diyemem, itibarım düşer.
evine gelemem. ablan da gelemez belki, akrabalar arasında sorun olur.
ben ölene kadar üzülürüm, kahrolurum.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

ne diyorsunuz, yetişir mi?
ne bu acelen diyorum yani okuduğumda okadr herşeyi kafanda planlamışsın ki olmayıncada geeiliyorsun doğal olarak biraz akışına bırak bak ben 5 yıllık ilişkimi sonlandırdım senin dediğin aşk zaman içinde evrim geçiriyor hiç bişeye geç kalmış değilsin bende 28 yaşındaym şimdi alttan alan adamın umarım değişmez ama sonrasında böyle olacagının garantisi yok en ufak olayda zaten aenn ailen böle yaptıydı diyecektir . Bence askere gitsin gelsin sende biraz zaman kazanmış olursun

3ayda evlenen ben gulsem mi aglasam mi bi evlilik yasiyorum.kendine sorman gereken şu bu kadar kisa sürede evlendikten sonra aşkın ileride körelince yine bu adamla yan yana durup.gel deyince şartsız peşinden gidebilecen mi?

Nişanlın ve ailesi senin annenin tavrını ya da inanç konusunu hiç sorun etmiyor anladığım kadarı ile baştan bunladar sessiz kalmaları garip değil mi ayrıca nişanlı iken askerde ilişkiyi yürütemiyorsan evliyken bu çok daha büyük bir sıkıntıya yol açar bence,iyice düşünmen lazım nişanlının ailesi sence genel olarak nasıl insanlar ?

karşı taraf hiç sorun etmiyor. onlarda da anne baba farklı mezhep çünkü :) karşı tarafta annenin de babanın da mezhep ile din ile çok bağı yok, benim gibi. o yüzden garipsemiyorum. zaten kendileri farklı mezhep iken, ki ben taraflardan biri ile aynı mezhep oluyorum, neden sorun etsinler.

önceki ilişkimde farklı sorunlar da vardı. iyi biriydi yine kişilik olarak düzgün bi insandı. ama henüz çocuktuk. oturtamıyoduk bazı şeyler. uzun hikayeler. askerlik de araya girince ben iyice uzaklaştım. ayrıldım. evli iken daha çok sıkıntı, keşke önceden yapmış olsaydı. ama evli iken gitmek ona daha uygun geliyor. ben de saygı duyuyorum.

aileyi 3 kere gördüm. çok etliye sütlüye karışan insanlar değil gibi. özellikle babası herşeyin dışında. annesi biraz daha hevesli. ama bunaltıcı bi heves yok. dut canım çekmişti, bulamamıştım. almış yollamış filan. kirada olacaktık biz. ev alalım, bakmaya başlasak gelir mi demişler. iftara gitmiştik, ben niyetliydim, erkek kardeşi niyetliydi. herkes ezanı bekledi. yani daha uyumlu insanlar.

3 ayda Nisan kına düğün vs herşey de olur. Ben de 3 içinde tanıştım evlendim. İyiki de evlenmisim dedim hep çok şükür diyeyim. Ama annem babam razı olmasa ben evlenmezdim. Bence iyi düşünün artıları eksileri ona göre karar verin. Aile rızası çok çok önemli benim için. Bizim toz pembe halimize göremediklerimizi onlar çok daha iyi görebiliyor.
Bizimde tanışma süremiz 3 ay sürdü nişanla düşün arası 5 ay oldu annem kabullenemedi bi türlü bende üzerine düşmedim tanışmamız yakın olduğu için düğünü yazın sonuna bıraktım Eylül'e kadar onlarda içine sindirsin istedim ailemin onayı benim için de önemliydi şükür düğüne kadar ısındılar anlaştılar annem şimdi oğlum napıyor diye sorar damat duymadım hiç ağzından eşimde anne anne döner etrafında ilerki ilişkiler açısından aileler arası onay şart bence de

o da doğru tabi. o uzun süreli ilişkimde ağrıya çıkmıştı mesela. çalışıyordum ama ailem bilmediği için gidemiyordum. gitsem de ağrı yani günübirlik uçak yoktu. belki yine aynı olur ama aysa bir gitsem kalabilirim en azından bi şekilde görürüm gibi. yani dediğim gibi keşke yapmış olsaydı. ama durum bu.
O zaman bosver evlen :) aile illa ikna olur.

karşı taraf hiç sorun etmiyor. onlarda da anne baba farklı mezhep çünkü :) karşı tarafta annenin de babanın da mezhep ile din ile çok bağı yok, benim gibi. o yüzden garipsemiyorum. zaten kendileri farklı mezhep iken, ki ben taraflardan biri ile aynı mezhep oluyorum, neden sorun etsinler.

önceki ilişkimde farklı sorunlar da vardı. iyi biriydi yine kişilik olarak düzgün bi insandı. ama henüz çocuktuk. oturtamıyoduk bazı şeyler. uzun hikayeler. askerlik de araya girince ben iyice uzaklaştım. ayrıldım. evli iken daha çok sıkıntı, keşke önceden yapmış olsaydı. ama evli iken gitmek ona daha uygun geliyor. ben de saygı duyuyorum.

aileyi 3 kere gördüm. çok etliye sütlüye karışan insanlar değil gibi. özellikle babası herşeyin dışında. annesi biraz daha hevesli. ama bunaltıcı bi heves yok. dut canım çekmişti, bulamamıştım. almış yollamış filan. kirada olacaktık biz. ev alalım, bakmaya başlasak gelir mi demişler. iftara gitmiştik, ben niyetliydim, erkek kardeşi niyetliydi. herkes ezanı bekledi. yani daha uyumlu insanlar.
Anladım umarım hakkında hayırlısı olur ama bende biraz zamana bırakıp annenleri ikna etmen konusunda ısrarcıyım en basit örneği maalesef hangi erkek olursa olsun erkekler kadınlar gibi evcimen ince ruhlu değiller en mükemmel evliliklerde bile taraflar birbirilerini çok kırıp imcitebiliyor sende ufak ya da büyük olsun bir tartışma yaşadığında bunu ailenle paylaşamayacaksın çünkü zaten baştan karşı olacaklar ve İnan tartışmalar şiddetlendiğinde ki bu her evlilikte olur ailene dertleşmeye çok ihtiyaç duyabilirsin

Anladım umarım hakkında hayırlısı olur ama bende biraz zamana bırakıp annenleri ikna etmen konusunda ısrarcıyım en basit örneği maalesef hangi erkek olursa olsun erkekler kadınlar gibi evcimen ince ruhlu değiller en mükemmel evliliklerde bile taraflar birbirilerini çok kırıp imcitebiliyor sende ufak ya da büyük olsun bir tartışma yaşadığında bunu ailenle paylaşamayacaksın çünkü zaten baştan karşı olacaklar ve İnan tartışmalar şiddetlendiğinde ki bu her evlilikte olur ailene dertleşmeye çok ihtiyaç duyabilirsin

ailemle ilişkim şu an sizinle olan ilişkimden daha samimi değil inanın. ama tabi ilerde bi ihtiyaç doğar, tavsiyelerine muhtaç olurum, belli olmaz.

evliliğe razı olduk, acele etmeyin derler ve çok çok inat ederlerse e tamam lanet olsun hadi nisanı bekleyelim demek mecburiyetinde kalırım belki.

hayırlısı artık.

ailemle ilişkim şu an sizinle olan ilişkimden daha samimi değil inanın. ama tabi ilerde bi ihtiyaç doğar, tavsiyelerine muhtaç olurum, belli olmaz.

evliliğe razı olduk, acele etmeyin derler ve çok çok inat ederlerse e tamam lanet olsun hadi nisanı bekleyelim demek mecburiyetinde kalırım belki.

hayırlısı artık.
Bende evlenirken apar topar evlendim kuma gecemde ağlamadım bile şimdi düşününce çok yanlış geliyor ama o zamanlar aileme karşı çok tepkiliydim nikahıma bile tarih alırken arayıp sormadım size uyar mı diye onlara da uymadı çalışıyorlardı gelemediler ama Allah korusun insan boşanma raddesine gelince anlıyor hanyayı konyayı ayrıca üç kez görüşmüşsünüz ailesiyle bence daha fazla vakit geçirin gerçekten süreci uzatmak en iyisi

Annen ailen haklı diyenleri anlamıyorum açıkçası
Anne daha çocuğu tanımadan yargılama yoluna girmiş tek gerekçesi de mezhep
Hayır tanısa gözü tutmasa evet anne haklıdır deriz
Ben bu konuyu anneme okudum,olaydan bağımsız biriyim ve evlenen ben değilim,buna rağmen annem "aaaa annesi haklı tabiki olmaz,bunlar basit şeyler değil ben de öyle tepki verirdim" dedi
Bakın yanı benim annem olayın o kadar dışında ona rağmen yine pattt çat söylendi
Haklı olması için çocuğu tanıyıp karakterini sevmemiş olması lazım,adamın seçimi dışında/elinde olmayan sebeplerden dolayı doğduğu ailenin mezhebine bakması bana tuhaf geliyor

X