4 yaşındaki bir çocuğun aylık masrafı nedir?

Herkes linçlemiş yazdıklarınızın hayatın ben de farkındayım. Ama gerçekten bir çocuğun aylık masrafı 6 binse üç çocuklu hanımlar siz ne yapıyorsunuz? Kuzenim çekişmeli boşandı ve mahkeme 750 lira bağladı. Madem 6 bin masraf mahkemeler neden böyle 750 alan kadınlar ne yapıyor?
İşte öyle bir devirdeyiz. Zaten bu devirde ikinci çocuk çok ciddi külfet demek. Ne mi yapıyorlar ekonomik dar boğazdalar, çoğu çocukların gırtlaklarına çorba ekmek soktuklarında şükrediyorlar.

Son düzenleme:
Kreş fiyatları çok belki ondandır ama ailesi ile yaşıyorsa anane bakmak istemedi mi acaba.
Kreş ücreti dışında, dört yaşında oğlum var aylık üç bin harcamıyoruz aldığınız ayakkabıya giysiye bağlı bunlar. Herşeyin en güzeli en markası olsun desek zaten on bini de bulur o para.
Hayatım seni üzmek istemiyorum ama daha geçen gün "çocuğa kullanılmış kıyafet istesem ayıp olur mu?" başlıklı bir konun vardi burda... herşeyin en güzeli en markası olsun demiyor zaten hiçkimse ama 4 yaşında bir çocuğun aylık dengeli beslenme masrafı bile 3000 i geçti artık....farkında mısın?

Herkes linçlemiş yazdıklarınızın hayatın ben de farkındayım. Ama gerçekten bir çocuğun aylık masrafı 6 binse üç çocuklu hanımlar siz ne yapıyorsunuz? Kuzenim çekişmeli boşandı ve mahkeme 750 lira bağladı. Madem 6 bin masraf mahkemeler neden böyle 750 alan kadınlar ne yapıyor?

Daha bekarsınız hayatın size ne getireceğini bilmiyorsunuz. Bence üzerinize vazife olmayan şeylere karışmayın ve büyük konuşmayın.

Üç çocuklu değilim..iki çocuğum var gelinen noktada gördüm ki düşünmeden çocuk sahibi olmuşum.Küçük kızım 4.5 yaşında 2500 kreş (geçen yıl ödediğim rakam , bu yıl için daha konuşacağım..öğretmenim ilkokula tayinim çıkarsa da anasınıfına yanıma alacağım) giydiği tüm kıyafetler ablasından kalma..bir şapka denedi kızım lcw da bile 100 tl idi benzerinin bizde de olduğunu hatırladım evin altını üstüne getirip bulunca çocuklar gibi sevindim😂 bunun kursu var aman çocuğum babasının eksikliğini hissetmesin diye hafta sonu gezdirilip yedirilip içirilmesi var..büyük kızımın masrafını sizi gelecekte bekleyen için daha fazla germemek adına yazmıyorum gelininiz zaten çok daha fazlasını harcıyordur yiğeninize.Ama abinizin sizden para istemesi çok yanlış kendisi de istiyorsa apartta veya sizinle yaşayabilirdi.Kendisi yeni eşya alıp yeni evde oturacak diye neden siz veya çocuk mağdur olsun ki?

Hayatım seni üzmek istemiyorum ama daha geçen gün "çocuğa kullanılmış kıyafet istesem ayıp olur mu?" başlıklı bir konun vardi burda... herşeyin en güzeli en markası olsun demiyor zaten hiçkimse ama 4 yaşında bir çocuğun aylık dengeli beslenme masrafı bile 3000 i geçti artık....farkında mısın?
Üzmediniz teşekkür ederim. Ben o konuyu ablamdan istemem ayıp olur mu diye açmıştım insanlardan rasgele istemiyordum . Yoruma bunu yazmasaydiniz keşke.neyse siz daha iyi bilirsiniz ben oek bilmiyorum kb

750 ye ne yıyor ıcıyor,vıtamını vs sı kım alıyor?Anne alıyordur,aile yardım edıyordur.750 tl ye cocuk buyut dıyen baba baba olmasın bı zahmet!O mabadı yoksa üremıcek!

Üzmediniz teşekkür ederim. Ben o konuyu ablamdan istemem ayıp olur mu diye açmıştım insanlardan rasgele istemiyordum . Yoruma bunu yazmasaydiniz keşke.neyse siz daha iyi bilirsiniz ben oek bilmiyorum kb
Ama sonucta ablanız da olsa ıstemeyı dusunmussunuz.Demek bıyerde ıhtıyac olmus.Yanı marka almıyorz 3 bın ayda harcanmaz dıye yorum yapmak yersız.
130 tl penye takıma verdım hazıran gıbı lcw de.Kzıım aldı bırakmadı.Sımdı 200 tl den asagı değildir.Boyle harcanıyor ıste 3 bınler .Bı markete gırıyorsun 200 tl ortada bısey yok.
Benım kız avokado sever valla alamadım dun ,sokdan bakcam.16 tldı Mıgrosta.
Yemesın avokado da dersenız,onu yemesın bunu yemesın ne yiyecek bu bebeler derim:)

Doğru söylüyorsun mahkemelerimiz hep çocuk ve kadın lehine karar verirler, bunu herkes bilir... Mahkeme 750 dediyse, 750 dir.....bir kg süt 18tl, 18x30=540 TL sadece bir aylık süt masrafı....şunu bile hesaplayamayip mahkemeleri savunuyorsan umarım hayatın boyunca hiç mahkemelere işin düşmez deyip çekiliyorum....

Kuzeninin geliriyle abininki aynı mı? Mahkeme bunları değerlendiriyor.

Bazı sorulara cevap vermemişsiniz. Kreş parası abinizin verdiği nafakaya dahil mi? Eğer öyleyse verdiği para yetersiz kalacaktır.

Abim birkaç sene önce anlaşmalı boşandı ve yengem maddi olarak abimi çok darlıyor. 4 yaşında bir oğlu var. Ve sürekli çocuğun çeşitli ihtiyaçlarını göstererek nafakanın harici ekstra paralar istiyor. Yengem hemşire. Ailesinin yanında yaşıyor. Abim memur. Kirada yaşıyor ve boşandıktan sonra kurduğu bekar evinin eşyalarının taksidi bile bitmedi daha ve çok üzülüyor masrafları karşılayamayınca. Ama bana soracak olursanız vicdani olarak yıpratmak ve para koparmak için yalan söylüyor. Abim annemden ve benden para talep ediyor . Biz de yengemin çocuğu kullandığını bir çocuğun o kadar masrafının olamaycağımı olsa bile bu devirde kısması gerektiğini söylediğimiz için bizi vicdansızlıkla suçladı. Benim de çocuğum olmadığı için anlamıyormuşm. Sizlere soruyorum 4 yaşında kreşe giden erkek çocuğunun aylık masrafı ne kadardır? Bizden talep ettiği aylık 3 bin tl. 3 de ben harcıyorum diyor. Bir çocuğun aylık masrafı 6 bin olabilir mi? Olabilirse 2 -3 çocuk olsa nolurmuş
İnanın bana eder. İkiz bebeklerim var 25 aylık bez paraları, mutfak masrafı, kişisel bakım malzemeleri, hastane giderleri. Çok fazla oluyor. Kreş sorduk 2500 dedi tek çocuk için. Kaldı ki bulunduğumuz güneydoğu da gelişmemiş bir il. Yanı böyle bir yerde bile kreş ücreti 2500. Çocuklarımın haftalık Pazar alışverişi 200 lira tutuyor. Meyve ve sebzeleri. Bir sabun 20 lira olmuş dalının . Yani şöyle bir markete gidersen anlarsın. Aylık et, balık, tavuk masrafları bence en az 500 liradır. Şuan çocuk bakımı annelerimizin zamanı gibi değil. Eğitici oyuncaklar falan almaya kalkarsa daha da artar

Abim birkaç sene önce anlaşmalı boşandı ve yengem maddi olarak abimi çok darlıyor. 4 yaşında bir oğlu var. Ve sürekli çocuğun çeşitli ihtiyaçlarını göstererek nafakanın harici ekstra paralar istiyor. Yengem hemşire. Ailesinin yanında yaşıyor. Abim memur. Kirada yaşıyor ve boşandıktan sonra kurduğu bekar evinin eşyalarının taksidi bile bitmedi daha ve çok üzülüyor masrafları karşılayamayınca. Ama bana soracak olursanız vicdani olarak yıpratmak ve para koparmak için yalan söylüyor. Abim annemden ve benden para talep ediyor . Biz de yengemin çocuğu kullandığını bir çocuğun o kadar masrafının olamaycağımı olsa bile bu devirde kısması gerektiğini söylediğimiz için bizi vicdansızlıkla suçladı. Benim de çocuğum olmadığı için anlamıyormuşm. Sizlere soruyorum 4 yaşında kreşe giden erkek çocuğunun aylık masrafı ne kadardır? Bizden talep ettiği aylık 3 bin tl. 3 de ben harcıyorum diyor. Bir çocuğun aylık masrafı 6 bin olabilir mi? Olabilirse 2 -3 çocuk olsa nolurmuş
Size bir tavsiyem var, yenge gibi abi de ailesinin yanına taşınsın. Böylece kira yeme içme masrafı olmaz...Yeğeniniz de kreşe gidebilir ve aç kalmaz böylece... nasıl?

Sadece kresle bitmiyor oyuncak kiyafet ayakkabi hersey cok pahali bir takım alt ust lcw den begendim 160 170 tl kiyafetlerde o kdr cabuk eskiyor ki montu yagmuri cizmesi var ilaclari dr gitse acillik durum olsa 1000 tl den asagi dr dan cikamiyorsun takviye gida alsa omega vs vs mutli vitamin vala gidiyor malesef kaliteli oyuncak alsan 400 den asagi yok bilemedim ama gider .kiymasi tavigi güzel beslemek istesen marketler keza ayni .kendisi hemsire imis 3000 tl nafaka aliyorsa kresi ordan karsilasin ama arada kilik kiyafet para icim ekstra babada almasi lazim

Sadece kresle bitmiyor oyuncak kiyafet ayakkabi hersey cok pahali bir takım alt ust lcw den begendim 160 170 tl kiyafetlerde o kdr cabuk eskiyor ki montu yagmuri cizmesi var ilaclari dr gitse acillik durum olsa 1000 tl den asagi dr dan cikamiyorsun takviye gida alsa omega vs vs mutli vitamin vala gidiyor malesef kaliteli oyuncak alsan 400 den asagi yok bilemedim ama gider .kiymasi tavigi güzel beslemek istesen marketler keza ayni .kendisi hemsire imis 3000 tl nafaka aliyorsa kresi ordan karsilasin ama arada kilik kiyafet para icim ekstra babada almasi lazim
Nafaka 1500 veriyormuş....konu sahibi de diyor ki çok bile...

Benim oğlum 4 yaşında. Henüz kreşe gitmiyor. Ama 2000-2500 kuruma göre daha pahalı veya uygun olabilir tabi(özel/devlet/butik/kolej okulu vb sebeplerden)
Öte yandan kiyafet alıyorum sadece 1 yaz giyebiliyor mesela,lekeleniyor sürekli kirlenip yıkandığı için yıpranıyor,seneye evde giysin desem bazen olmuyor üzerine. Ayakkabı fiyatları zaten uçmuş. Haftasonu kızıma spor ayakkabı aldım gezdim dolaştım fiyatlara şok oldum. Oglanın vardı da almadım ama kışa girerken alınacak kışlık birşey. Bu yas grubunda kücülenler yüzünden sürekli alınıyor. Biz bir parçayı alıp belki senelerce giyiyoruz kalitesine göre ama çocuklarda ayaklarda,bedende büyüyor.
Yeme içme konusu zaten biliyorsunuz fiyatları.
Kuruyemiş,meyve ,et dengeli beslensin diyorsanız ki insanlar kendi yemiyor yeri geliyor ama çocuk isteyince alıyor bu bir gerçek yani.
Eskiden ben yaz meyvesi her çesit alıyordum şu an kendi sevdiklerimi almıyorum mesela çocuklar ne seviyorsa onları alıyorum. İncir seviyorum pahalı bulduğum icin almadım bu sene,avokado alırdım sevmiyorlar diye almıyorum.
Ha çok şükür gücüm var alabilirim ama pahalı buluyorum israf gibi geliyor bazen fiyatlar ucuk olunca.
Bir hastalık durumu olsa ilacı,doktoru,tahlili özele gitse 1500 nafakayı harcayıp cıkar belki üstüne daha da harcar ki zaten.
Yani kısacası çocuğa kendinden çok harcıyorsun bu bir gerçek.
Ha kimi aylık 2000 harcıyordur,diğeri 8000 harcıyordur herkes bütçesine,sosyal çevresine göre yaşıyor hatta yaşadığı kent bile fiyatları etkiler ama kendine harcıyordur diyemem zira 1500 lira nafaka çok az bence.

X