4 yaşındaki bir çocuğun aylık masrafı nedir?

Nafaka 1500 veriyormuş....konu sahibi de diyor ki çok bile...
En az 3000 bin vermesi lazim bende sunu anlamiyirm evliyken erkkler para hesabi yapmiyor al kartim senin diyor bosaninca 500 1000 yeter diyor bosaninca para ile ceza veriyorlar cocuk sanki tek basina büyüyor uzaktan 1500 tilik baba diyorim bunlara her görüşte cocuga kiyafet almasi ayakkabi almasi gerek arn azindan kadina verince dusman oluyorlar adamlar kadinda sanki 1500 tl yi kreme veriyor cocuga harcıyor ilk önce anneler cocuklarin ihtiyacini alir kendinden cok taviz verir anneler bosaninca da anne yetistiremeyince parayi nabuyon modundalar 1500 tl adamlar 1 yemekte harciyor ayy içimi döktüm iyi geldi bemde ayni durumdayım 1500 ile gel gecin diyor bana 500 tl de yeter nafaka demisti mahkemede birde cok zor şartlar da ödüyorum diyor bu adamin maasi 15 bin

4 yasi bilmem, 2 yas oglum icin sadece egitici ve aktivite icin sabit giderler:

- Haftada 2 gun 1’er saat oyun grubu aylik 1000 TL
- Egitici kitaplar - ~ 1000 TL
- Abone oldugumuz etkinlik kutulari - 300 TL

Gerisini size birakiyorum.
Ben trendyoldan 4 marka etkinlik sepete etkeldim 200 239 100 45 tl idi fyat ayyy

Çocuğun kreşi ne kadar? Mart Nisan ayında okmeydani'nda mahalle arası, yokuş başı kreşleri gezdim arkadaşımla. En ucuzu 2500, bir tık iyileri 4000 liraydı. Bu arada Okmeydanı güzel bir yer değil:)
Sonuç olarak arkadaşım kayittan vazgeçti, "Eylül'de baslatirim ,ara dönemde baslatmatayim" dedi. Geçenlerde konuştuk o 2500 olan bile 3300 olmuş aylık..bin pişman erken kayıt yaptırmadigina...
Yani abinin verdiği üç bin tamamen kreşe gidiyordur . Kreşi bir tık daha ucuz olsa bile parmak boyaları, kreşin devamlı istediği etkinlik gezi paraları falan böyle şeylere gidiyordur.
Kalan masraflar için de çok mu az mı öğrenmek için bence migros sanal marketi aç, sanki kendi bebeğine bir aylık alışveriş yapıyor gibi mesela 10 litre süt, 60 tane meyveli yoğurt, kefir, et yumurta ,kuruyemiş falan at sepete.
Sonra balık yağı ve propolis fiyatlarına bak, çocuğun günde 2 kez içmesi için 60ar kapsül ne kadar
Amazon'a gel, iki çocuk kitabı , iki de etkinlik kitabı at sepete , meraklı minik al bir tane de,o olmadan olmaZ:))
Toyzshop'a gel bir figür bebek, bir araba, bir de kumandalı oyuncak bak
Sonra Waikikinin sitesine gir, çocuğuna alıyor gibi 5 don, 2 pantolon, 3 tişört, iki ayakkabı al.
Bir de şehrinin avmsinin çocuk oyun alanındaki jetonlara bak, bir çocuk ortalama bir gidişte 6 oyuncağa binmeden dönmüyor. Haftasonu bir kere getirse 25 jeton hayal et düz hesap.
Toplam ne kadar çıkacak, işte günlük masraflarını saymazsak ortalama bir çocuk bakımı zaten o kadar^^

Herkes linçlemiş yazdıklarınızın hayatın ben de farkındayım. Ama gerçekten bir çocuğun aylık masrafı 6 binse üç çocuklu hanımlar siz ne yapıyorsunuz? Kuzenim çekişmeli boşandı ve mahkeme 750 lira bağladı. Madem 6 bin masraf mahkemeler neden böyle 750 alan kadınlar ne yapıyor?

Üç çocuklu bir kadın olarak cevap vereyim. İki gün önce cebimde 2 bin nakit vardı bugün yok iki kere markete gitmem yetti. İki büyük spora gidiyor aylık sadece 1000 spor. Bak bu çok küçük kısmı. Kreşe giden çocuk için 3 bin zaten kreş masrafı. Çocuklar evde süs bitkisi gibi yemini suyunu verip büyümüyor. Bunun okulu var kursu var oyuncağı var gezmesi var. 750 lira nafaka verene zaten yazıklar olsun makarna ile beslense üç öğün yine yetmez.

Herkes linçlemiş yazdıklarınızın hayatın ben de farkındayım. Ama gerçekten bir çocuğun aylık masrafı 6 binse üç çocuklu hanımlar siz ne yapıyorsunuz? Kuzenim çekişmeli boşandı ve mahkeme 750 lira bağladı. Madem 6 bin masraf mahkemeler neden böyle 750 alan kadınlar ne yapıyor?
Ülkenin adalet sistemine baktığımızda 750 liralık nafakaya da şaşırmamak lazım. Masraf tamamen kişinin hayat standartlarına göre şekilleniyor. Tek çocuğum olduğu için masraflardan kısmama gerek kalmıyor, üç çocuğum olsa kısardım. Sırf çocuğumun ayağının konforu+göz zevkim için gidip 600 liraya sandalet alırım mesela. Ama iki üç tane olsa almazdım. Kimisi balık yağı şurubu alır düzenli, kimisi gerek duymaz. Çocuğun en ufak bir sağlık sorunu için hastaneye gittiğimizde tahlilleriyle falan ne kadarlık masraf çıkıyor. Bazı aileler de her sorunda hastaneye gitmez, gitse de devlet hastanesi tercih eder falan filan. Yani ucu çok açık bu masraf konusunun. Öyle bilmeden atıp tutmamak lazım.

Kreş ücreti dışında, dört yaşında oğlum var aylık üç bin harcamıyoruz aldığınız ayakkabıya giysiye bağlı bunlar. Herşeyin en güzeli en markası olsun desek zaten on bini de bulur o para.
Benim de kastettiğim ve sorduğum nokta buydu

Abim birkaç sene önce anlaşmalı boşandı ve yengem maddi olarak abimi çok darlıyor. 4 yaşında bir oğlu var. Ve sürekli çocuğun çeşitli ihtiyaçlarını göstererek nafakanın harici ekstra paralar istiyor. Yengem hemşire. Ailesinin yanında yaşıyor. Abim memur. Kirada yaşıyor ve boşandıktan sonra kurduğu bekar evinin eşyalarının taksidi bile bitmedi daha ve çok üzülüyor masrafları karşılayamayınca. Ama bana soracak olursanız vicdani olarak yıpratmak ve para koparmak için yalan söylüyor. Abim annemden ve benden para talep ediyor . Biz de yengemin çocuğu kullandığını bir çocuğun o kadar masrafının olamaycağımı olsa bile bu devirde kısması gerektiğini söylediğimiz için bizi vicdansızlıkla suçladı. Benim de çocuğum olmadığı için anlamıyormuşm. Sizlere soruyorum 4 yaşında kreşe giden erkek çocuğunun aylık masrafı ne kadardır? Bizden talep ettiği aylık 3 bin tl. 3 de ben harcıyorum diyor. Bir çocuğun aylık masrafı 6 bin olabilir mi? Olabilirse 2 -3 çocuk olsa nolurmuş
Kres 4 yiyecek giyecek oyuncak sigorta vs de 2 olsa 6 gidiyordur cok rahat. Benim oglum da 4 yasinda. 3 bin cok makul bir talep. Pintilik etmeyin.

Abim birkaç sene önce anlaşmalı boşandı ve yengem maddi olarak abimi çok darlıyor. 4 yaşında bir oğlu var. Ve sürekli çocuğun çeşitli ihtiyaçlarını göstererek nafakanın harici ekstra paralar istiyor. Yengem hemşire. Ailesinin yanında yaşıyor. Abim memur. Kirada yaşıyor ve boşandıktan sonra kurduğu bekar evinin eşyalarının taksidi bile bitmedi daha ve çok üzülüyor masrafları karşılayamayınca. Ama bana soracak olursanız vicdani olarak yıpratmak ve para koparmak için yalan söylüyor. Abim annemden ve benden para talep ediyor . Biz de yengemin çocuğu kullandığını bir çocuğun o kadar masrafının olamaycağımı olsa bile bu devirde kısması gerektiğini söylediğimiz için bizi vicdansızlıkla suçladı. Benim de çocuğum olmadığı için anlamıyormuşm. Sizlere soruyorum 4 yaşında kreşe giden erkek çocuğunun aylık masrafı ne kadardır? Bizden talep ettiği aylık 3 bin tl. 3 de ben harcıyorum diyor. Bir çocuğun aylık masrafı 6 bin olabilir mi? Olabilirse 2 -3 çocuk olsa nolurmuş
Tam gorumcesin valla..balım bu devirde benim 2,5 yaşında kızımın aylık gideri en az 4000 TL çocuk dogurmamissin belli yengenin nafakası çok az oh abin copsuz üzüm gibi yaşasın yengen tüm yükü tek başına mı yuklensin 1,500 gibi komik rakama nafaka demeyeben utanırım şu devirde

Yeğenim 4 yaşında bir güneydoğu ilinde kreşi aylık 2750₺. Hiç keyfe bir şey alınmasa kreşin düzenlediği geziler, yapacakları gösteriler için istenen belirli giysiler, doğal olarak eve alınan ekstra gıdalar (vitamin vb. alması gerekiyor biliyorsunuz bizim gibi bugün de tost yapayım diyemez) toplam aylık 1500’ü bulur.

Abiniz mi her ay sizden 3 bin istiyor, eski eşi mi abinizden istiyor o kısmı tam anlamadım. Ben eski eş abinizden istiyor anlayıp öyle yorum yaptım. Abi sizden istiyorsa durum değişir kendi çocuğuna baksın bı zahmet

Daha bekarsınız hayatın size ne getireceğini bilmiyorsunuz. Bence üzerinize vazife olmayan şeylere karışmayın ve büyük konuşmayın.
Büyük konuşmuyorum fakat bir çocuğun 6 bin aylık masrafı bana uçuk geliyor ve ben de annelere danışıyorım

Sizin masraftan kastınız sadece ekmek su ise 1500 lira ise yeter. Ama çocuk et,sebze,meyve,vitamin, balık yağı alsın eğitici oyuncakları olsun üst başı da temiz olsun istiyorsanız 3000 az bile. Ayrıca eski yengenizin ailesi ile oturmasının konu ile ne ilgisi var. Yalnız otursa ne olacak? Eski yengenin ailesi yeğeninizin tüm masrafını üstlensin mi istiyorsunuz 😳

X