5 aylık evliliğim sonlanıyor..

D damdan abla doğru söylüyor
sakın ha sakın yapmayın
eşiniz bişey derse görmüyor musun çalışıyorum çok üzülüyorsan annene bir zahmet kendin yap diyin
gerçekten rahatınızı düzeninizi bozmayın bu insanın sinirlerini daha çok bozuyor

ya bence bunlar sorun
eşiniz de size destek olmuyorsa, siz çalışma ortamınızı bozarken dur canım ben ayarlarım annemi vs demiyorsa o da ayrı bir düşüncesiz.
bir süre sonra karşılıklı aşk da biter bu sefer anneme laf etme demeye başlar.

Madem boşanmayı göze aldınız kararlı olmalısınız. Benim kayınvalide de orası evimin oğlu sen kimsin diyordu. Öyle mi dedin Eğer benim iznim olmadan gelirseniz sizi polise şikayet eder haneye tecavüz var derim, dedim. Bir daha gelemediler.

İşte bunu o an söyleyecektiniz

yiyecek ekmeğiniz var mı demiyorsun da bunu söylüyorsun ana olsaydın da oğluna sahip çıksaydın ya da işte oğlunu iyi yetiştirseydin de biriktirseydi madem diye

hatta iyi eğitseydin oğlunu da zengin kız bulsaydı dahi olur

yukarıda da yazdım pandemi var

5 aylık evlilikte kv evime gelip dolabımı nasıl açıyor

ben mi çok cazgırım kızlarımız mı çok cici gelin anlamadım

gelmeyecek, virüs var annen gelmeyecek daha güzel bahane mi var

hediye almadığımı yüzüme mi vurdu senin bir şeye ihtiyacın yok ki dersin

bir de ben kv yi çok muhatap aldığınızı düşünüyorum

kv bana hediye almadınız diyemez, muhatabı oğlu

demek ki yeterince iyi yetiştirmemiş ki annesine hediye almamış

yani ayna olun, her ettiği lafı eksiklik sende diye çevirin

bugün için de kolay gelsin

akşama kadar aralıksız çalışın

Daha çok yenisiniz, birbirinize alışma süresindesiniz. Kv yüzünden boşanmaya değmez, istediği kadar arasın mesaj yağmuruna tutsun hemen cevap vermek zorunda değilsin. Biraz gamsız ol, toplantıdaydım geri dönemedim unutmuşum dönüş yapmayı dersin. Duştaydım duymadım, sessizdeydi görmedim sonrada geç oldu aramadım de, nolcak. Eşini arıyorsa eşinle konuşsun, seninlede konuşacaksa biraz konuş işlerimi halledemedim anne kusura bakma herkese selamlar de ve eşine telefonu geri ver. Sana laf sokunca saygısızlık yapmak istemiyorsan eğer anlamamış gibi yap taviz verme, konuyu başka birşeylere çek. Bir müddet sonra laf sokmalardan keyif almaz çünkü karşındakinin takmadığını anlar. Size gelmek istiyorsa evde değilim iş yerine gitmek zorundayım yeni hesaplar yapılmalı de. Gelecek olursa anne çok işim var başka zaman gelin de, bunuda hep tekrarla. Gelirsede odaya gir çok işim var de, odada takıl. Keyfini hiç bozma, değmez. İlk aylarda gayet normal, sonra oturuyor herşey. Çok samimi olma, mesafeli ol bir süre sonra anlıyorlar

Ailesiyle aranda köprü olamayan koca vs vs evet, büyük sorun.
Ama çocuğunu okutmuş etmiş meslek sahibi etmiş kocasız kadından ne bu para isteğiniz anlamadım. Durumu iyiyse zamanında kendisinin, kocasının emek verip - bir şeylerden kısıp yaptığı servetten, kimsenin eline düşmemek için birikim yapmış. Ortada bu servete servet katacak bir işi gücü vs var mı? Sanırım yok. Yani elinde ne varsa daha üstüne yeni yatırımlar eklenecek durumda degiller (sonucta çalışan adam artık ölmüş ve kadın da elini etegini çekmiş) .
Artık yatırım aşamaları bitmiş, Hazirdan yeme aşamasına başlamışlar. Neden paralarını oğullarına, kızlarına sacsinlar ki? Saçtığı paralar geri gelmeyecek,yarın bir gün bu serveti gidince bu sefer onların eline düşecek,muhtaç hale getirecek. Yani neden kendinisine bunu yapsın ki?
Hem bağımsız olmak istiyorsunuz gelmesin,gitmesin... Hem de bağımlı olmak istiyorsunuz, maddi anlamda size destek versin .
Ne anladım bu işten?
Yerinizde olsam sukrederdim ki kadının durumu iyi, bizden ötede bakıyor kendine diye. Ya zamanında bu birikimleri yapmasaydi, kocası ölünce oğlunun eline dusseydi, kocanız 'kiz kardeşim evlenince annem tek kalamaz,fukara kadın. Bize taşınsin' deseydi??
O daha kötü...

Kayınvalide size yardım etmek zorunda değil. İsterse lüks içinde yaşar o onun hayatı. Hem destek versin hem onu aramayayım olmaz. Sevmiyorsanız mesafe koyun, eşinize sevmiyorum deyip gözüne sokmaya gerek yok. Henüz yeni evlisiniz, politik olup mesafe koymayı öğrenirseniz ve beklentisiz olursanız bence yürütebilirsiniz. Eşiniz de daha yeni evli kaç senedir söz geçiremediği annesine bi kaç ayda laf söylemesini öğrenemez. Siz geçim ehli olun annesine politik mesafeli olun eşiniz zaten sizi anlamaya başlar.

Öncelikle Allah yardımcınız olsun daha çok yenisiniz ama, düzelir gibime geldi.

Şunu belirteyim eşinizin ailesi size maddi destek olmak mecburiyetinde değil. Olurlarsa çok güzel olur lakin parayı kazanan, tasarrufunu eden kendileri bu yüzden insaflı davranıp yardım edebilirler ama, etmezlerse hiç gönül koymayın.

Eşiniz terazi gorevi görmeli ne anneyi atmalı, ne sizi. Yani ikinizden birini fazladan üste çıkarırsa o denge bozulur burda iş eşinize düsüyor ama, daha çok yenisiniz belki daha alışamadı ve o dengeyi kurmakta zorlanıyor. Kendinizi yıpratmadan fırsat verin derim. Eğer olmuyorsa tekrar düşünün boşanmayı.

Ne annem, ne kaynanam vs. Benim evime iznim olmadan, gönlüm olmadan gelemez, ben de gitmem. Baştan tavrınızı koyun yoksa hep öyle gider. İnsanlar sınırlarını bilmeli.

Ben eskiden kardeslerimle (Bekarken) çok sıkı fıkıydık ama, evlenince bu durum değişti. Ben eskisi gibi rahat davransam eşi razı olmayabilir ki hakkı da sonuçta artık onların da bir hayatları var. Ben kardeşimin evi diyerek istediğim gibi at koşturamam o evin bir hatunu var, destuuur. Mesafe candır ❤ çok sükür yapım geregı o mesafe de var. Ama, aksine bizimkilerde beni soğuk buluyor

ben biraz abarttiginizi dusundum nedense,

esiniz gibi ayni zamanda sizin de sinirlariniz konusunda net olmadiginizi ayni zamanda.

Ilk evlendigim yil kayinvalidem is saatleri icerisinde arardi beni,
ben de tabi cep telefonunu acil isler icin kullanan birisi olarak acardim telefonlarini, hani onemli bir durum var diye,
yok kadin naber nasilsin demek icin ariyormus,
bir iki seferden sonra acmadim, sonra konustugumuzda da is saatleri icerisinde telefona bakamadigimi soyledim,
konu kapandi,
bir iki esime der aradim acmadi, mesaj attim donmedi diye, cok umursamam acikcasi.

Evden calisiyorum ben de, cocuklar bile bu duruma alisip bir duzen oturttular, bir yetiskine bunu anlatmasi ne kadar zor olabilir ki, bu kadar strese girdiniz? Bu kismini biraz abarti buldum.

Eger bu sekilde her seyi kafaniza takip esinizle kavga ediyorsaniz sizin de yanlisiniz var.

Ornegin esinize soylediniz anneni sevemiyorum, saygida kusur etmem ama sevmemi bekleme cumlesi,
evet cok dogal ve de hakkiniz, ben de boyle dusunuyorum. Ama neden bunu soyleyesiniz ki anlamadim, anneni seviyorum sevmiyorum diye yeni evli cift icin sikici bir konu degil mi. Esiniz zaten sizin halinizden tavrinizdan anliyordur neler dondugunu, bir de uzerine kritik yapmak, dillendirmek sorunu cozmez aksine buyutur.
Hic esime sormadim annemi babami seviyor mu sevmiyor mu, on yillik evliyiz. Elbette oturup muhabbet ediyoruz da kendiliginden dogal olarak gelisiyor bu tarz seyler.

eşinizle beraber bir aile terapistine gidin.

KB 3 evi varmış benim çocuğum olsa birinde geçin oturum derdim ama herkes demek zorunda değil o yüzden böyle beklenti içinde olmayın yaralanırsınız.

Kimseden benden hizmet bekliyor diye düşünmeyin. Sizde çalışıyorsunuz , oruç tutuyorsunuz. Geçin odanızda kapıyı kapatın çalışın. Geldiğinde merhaba hoşgeldiniz bu kadar fazla yüz göz olmuşsunuz.

Bu arada harçla borçla evlenmeyi mantıklı bulmuyorum. Sonrasında onları ödemek için seneler gidiyor maddiyat olmayınca aşkta uçup gidiyor.

Sanırım 'büyüklerine saygılı ol' düsturuna çok önem veren bir ailede büyümüşsünüz. Bu nedenle size hiçbir şekilde saygı duymayan ve değer vermeyen kv ye içinizdeki cevapları vermiyorsunuz.

Değer ve saygı yaşa bakmaksızın karşılıklı olmalıdır. Kv nin sizi üzmesine, kendinizi değersiz hissettirmesine izin vermeyin. Söylediklerine hem söz ile hem davranış ile mutlaka karşılık verin.Ondan bu kadar korkmayın.

Ve asla ama asla kv nizden bir çöp bile almayın. Size daha beter hanımağalık yapar o zaman.

katıldım

bir de yani eşim anamı babamı seviyor mu benim umurumda değil

benim onun anasını babasını sevip sevmediğim de eşimin umurunda olmamalı

hatta ben çocukların ana babaya duydukları sevginin de gerçek olmadığını düşünürüm

yani zorunlu o kişiler anan baban seçme şansın olmamış ki

seçebildiğin kişilere duyulan sevgi gerçek sevgidir bana göre

eş ailesini de seçmiyoruz ki

konuya da yazdım ben çok huysuzum galiba günümüz gelinleri pek bir ponçik diye

aramıyorum diye trip atanı hiç aramam, işim olduğu halde ısrarla gelene bir kuru çay yapmam

ama tabii ki kv den tek iğne de beklemem

uzak olsun, kendi yağında kavrulsun

benim oglanlarinki gercek digerleri yalan.

saka bir yana katilmadim,
tam tersi ana babaya olan sevgi iste bir nevi karsilik beklemeden sevgi oluyor, ne cikarsa bahtima tarzi, ama diger iliskilerde kistaslarin oluyor.
Anayi babayi oldugu gibi kabul etmek de bir nevi olgunlasmanin ilk sartlarindan oluyor.

O yuzden anam babam mukemmel degiller ama onlari esime sevdirmeye de calismam, kendim olduklari haliyle severim.

KB 3 evi varmış benim çocuğum olsa birinde geçin oturum derdim ama herkes demek zorunda değil o yüzden böyle beklenti içinde olmayın yaralanırsınız.

Konu sahibini tenzih ederim ama genel kabul bu olduğu, bir çok kişi de evim varsa çocuğumu oturturum dediği için bu beklenti doğuyor

toplumsal algılar bu şekilde maalesef konu sahibi de beklemiş anladığım kadarı ile gerçekleşmemiş

bence artık buna alınmayı bırakıp umursamamalı
Bu arada harçla borçla evlenmeyi mantıklı bulmuyorum. Sonrasında onları ödemek için seneler gidiyor maddiyat olmayınca aşkta uçup gidiyor.

bence ana fikir bu yazdığınız

eğer borç düğün yani eğlencenin borcu ise ve bunu aileler istedi ise oğlu kv den onu almalıydı

ama biz düğün de yaparız ev eşyamızı da en iyisinden alırız aileler yardım etsin ise orada durmak lazım

30 yaşında insanlarsınız gelirinizi giderinizi ölçüp almak lazım

bir konu vardı adam asgari ücret civarında çalışıyor bizim burada düğüne 150 bin gider diyordu kızımız

annesi nasılsa destek olur deyip her şeycikler istenip alındı ise sıkıntı, zira ben hiç kv nin şunu bunu var ama biz borç içindeyiz demedim

hala kv nin evi, malı, hatta dünya birikmiş parası var ama ben o istedi diye memlekette alınan evin borcunu ödüyorum ama hiç aklıma gelmedi biriktirdiği parayı versin de şu borcu kapatalım demek

zira uzak olsun, huzurlu olsun diyorum

Bu kadar naif olmak zorunda mısınız? Eşinize hop demiyorsunuz, ailenizi halinizden haberdar etmiyorsunuz, kayinvalideye çıkışmayı denemişsiniz o size hop demiş hemen geri adım atmışsınız. Bu dünyada hakkını aramadan alamazsın. Tek başınıza her şeyi yüklenmeye çalıştığınız için de derdiniz ağır geliyor. Yüklenmeyin bunca sıkıntıyı. Ailenizle paylaşın, onların desteğini alın, eşinize sınırlarınızı belli edin, kayınvalideyi sallamayın. Bakın derdiniz nasıl hafifliyor.

en doğrusu

150 TL bir düğüne vermek israf herseyden önce

Ha adam çok zengindir ona göre çevresi vardır 150 bini birgünde kazanıyordur onu anlarım ama tutupta asgari ücret alan adamın 10 sene düğün borcu ödemesi çok abes

Eşya konusu da keza öyle. Fazla eşyaya da karşıyım eve belki de 5-10 kere gelecek misafir için misafir odası vs almak gereksiz.

Bunların herseyini ( 150 bin düğün 50-60 eşya vs ) 30 yaşında iki insan yapamayınca aileden destek istiyorlar işte ailelerde bu konuda destek vermek zorunda değil.

Sonra başlıyor tüm senin ailen benim ailem meselesi

Tüm bunlar toplumun bakış açısından kaynaklı çekirdek aile kavramına geçemedik henüz herkes birbirinden beklenti içinde hala

Yahu o size "sizin tercihiniz" deyip kendini kurtarıyor da siz niye "bu da bizim tercihimiz, dolabımız boş, kimseye hediye almıyoruz içimizden gelmiyor" diyemiyorsunuz?
Siz bunu diyemezseniz kimse size yardım edemez. Madem karışmadı- ki ne güzel keşke hiç karışmasalar- şimdi de karıştırmayın. Siz izin veriyorsunuz karışmasına, sinirinizi bozmasına. Bir laf var, alçak eşek olursan semer vuran çok olur.
Eşiniz de annesinin ağzına mühür vuracak değil, kadın demek ki can sıkıcı konuşuyor. Siz izin vermeyeceksiniz sizinle böyle konuşmasına.

iki kişi evlenip hayat kuracak karardaysa maddi olarak iki tarafın ailesinden de birşey beklenmemesi gerektiğini düşünüyorum.
bunun dışında söylediklerinizde haklısınız çok. çocuk yapmadan bir süre izlemede kalabilirsiniz belki hemen ayrılmak yerine.

ilk olarak size yardım etmek zorunda değiller paraları var diye size bir sey vadetmedilerse yapmak zorunda değiller.ikinci olarak eşiniz size saygı duymak zorundaydı kaynana car car ötecek keyfe keder gelecek hizmet bekleyecek cok beklesin o esinize agzinin payını verin görüşmek zorunda değilsiniz hele sizi her fırsatta gömen bi insanla hiç görüşmek zorunda degilsiniz.O konuda esinizi ikna edin ya da geldiklerinde odanizda oturun anlasınlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…