7 ay sonra düğünüm var kendi ailemden destek göremiyorum:(

Arada kalmışlık bu.
Hem kız tarafıyız. Geleneksel olsun, erkek tarafı daha çok ödesin.
Hem moderniz herkes kendi yapsın, başının çaresine baksın.

Ailenizin taleplerini haklı bulmuyorum kesinlikle.
Bunun da önüne geçecek olan sizsiniz.

Daha aileniz sizin tercihlerinize saygı duymuyor.
Kına sizin ama istediğiniz gibi olmuyor.
Takıyı takacak olan sizsiniz ama anne bir başkası ile pazarlık yapıyor.

O yüzden iki seçeneğiniz var, ya ailenizin dediği gibi olacak her şey.
Yada kendiniz yapacaksınız neye yetiyorsa ki başınız ağırmasın

Kesinlikle cok arada kaldım ve napıcagımı bilmıyorum ya nişanlımla ne onun aılesınden gelıcek yardımı ne de benim aılemden gelıcek ayrdımı istiycem kendıısı bana en basta öyle söylemıstı kımseyı karsıtrmadan alalım herseyı demıstı ama ben annemın gazına geldım kız erkek tarafı dıye ayırdım sonra da böyle ısın ıcınden cıkamadım

Aileniz haklı
Ben ailemden hiç birşey istemedim
Boşa masraf diye kına da yapmadım
Herşeyin en uygununu aldım
Lafı geldiğinde düğünde takı mevzusu bana takmayin aileme verin dedim...

Bu yasa kadar baktılar bize eve bakmak zorundalar ama bizde onların iliğini kemiğini somurmemeliyiz ... Kuzeninin kismetinde varmış olmuş onla kıyaslama ...

Ornek vermek gerekirse Çocuğuna ev alan anne de var annesine ev alan çocukta sen hangisisin ?

İkiniz yapın evinizi esyanizi hem kimsenin söz hakkıda olmaz inan daha güzel oluyor ailen yapması gerektiği kadar yapabildiği kadar yapar zaten...

Benim ailemde evlenirken bana bilezik takmadı kaynanamlar taktı ama düğünde onlardan geleni cebe indirmiş annemler tek kuruşa dokunmadan bana verdiler eminim ki ellerinde olsa en iyisini yapardılar altın için nakit lazım yoktu canları sağolsun takmışlar kadar memnun oldum ben hiç böyle düşünmedim önemli olan elinden geleni yapması ailenin sana kıymama gibi bir durumu yok bence ancak o kadar demek ki
Tabi ki öyle ben zaten bunu yapıcaksınız alıcaksınız demem cunku durumlarını bılıyorum sadece bana deger vermedıklerını hıssedıyorum böyle söylemlerde bulunarak.

.Ben zaten herşeyi onlardan beklemiyorum nişanımı da kendim yaptım ama anne baba olatak arkamda olmalarını hissetmek istedi sadece hepsi bu yoksa ben merhametsiz biri değilim tabi ki herşeyi onlara aldırmıycam. Nişanlımla birlikte yapıcaz . Bayramda nişanlımlar burdayken bile alınma ama annenler sana çok yardım edicek gibi durmuyo dedi. Bende öyle olmaz diyorum belli etmemeye çalışarak beni üzen nokta bu yanımda olmalarını istiyorum sadece.

Valla eksikler bir gunde alinir. Nisanlin ayip etmis. Sakin o lafi dusunup ailenle kotu olma. Ondan once ailen vardi sen tanimio musun onlari nasil insanlar. Bi bildikleri vardir bu davranista. Cocuk da beklemis ki bu cumleyi kurmus. Benim esim babami cok engelledi valla ama babam cok baskindir cocukcagiz babama cok mahcup oldu hep. Ama babam da hep der bu damada feda diye. 2 sene oldu yani hala arkamizda. Sen lafa bakma icraate bak. Vardir bi bildikleri. Bu mevzuyu da cocukla konusma.

Kusura bakmayın ama haksızsınız
Ben düğün dernek işinin ailenin görevi gibi görülmesini hiç anlamıyorum
Evlenmeye karar verdiyseniz herşeyi eşinle beraber yapmalısınız
Gücünüz neye yeterse o kadarını yaparsınız
İki ailede karışmamalı birbirlerinden beklentiyede girmemeliler
Yok o onu yapsın şu kadar altın taksın
İş anlaşmasımı bu yahu
Bu konuşmalar komple mide bulandırıcı

Ayrıca ailenin yardımını bekleyen adamda evliliğe hazır değil demektir

.Ben zaten herşeyi onlardan beklemiyorum nişanımı da kendim yaptım ama anne baba olatak arkamda olmalarını hissetmek istedi sadece hepsi bu yoksa ben merhametsiz biri değilim tabi ki herşeyi onlara aldırmıycam. Nişanlımla birlikte yapıcaz . Bayramda nişanlımlar burdayken bile alınma ama annenler sana çok yardım edicek gibi durmuyo dedi. Bende öyle olmaz diyorum belli etmemeye çalışarak beni üzen nokta bu yanımda olmalarını istiyorum sadece.

Valla eksikler bir gunde alinir. Nisanlin ayip etmis. Sakin o lafi dusunup ailenle kotu olma. Ondan once ailen vardi sen tanimio musun onlari nasil insanlar. Bi bildikleri vardir bu davranista. Cocuk da beklemis ki bu cumleyi kurmus. Benim esim babami cok engelledi valla ama babam cok baskindir cocukcagiz babama cok mahcup oldu hep. Ama babam da hep der bu damada feda diye. 2 sene oldu yani hala arkamizda. Sen lafa bakma icraate bak. Vardir bi bildikleri. Bu mevzuyu da cocukla konusma.

Ya sanırım o su yuzden bekledı ben hep dedım annemin gazına gelıp su kadar bilezık dıye benim bunu söylemem zaten hata annem beni öne sürdü sankı aşiretiz bilezik istedik işte böyle göruldugu için cevreden onlarda bekledi ben herseyı ıstedım ıstedm ama annemler kndılerını gerı cekınce o da böyle bişey söyledi ben baska bişey söylemeaine iZn vermedim ben sylerım ama baskası aıleme söyleyemez

Ve kesinlikle evlenmek isteyen kiz ceyizini duzecek, erkek de kendine duseni yapacak boyle anne babadan beklemek bu devirde hos degil. Evlenip calismayan o kdr cok kisi taniyorum ki. O da bi tuhaf. Hayat muserektir. Musterek hayatlar her zaman daha guzeldir. Birlikte bisiler yapmanin tadi hicbir seyde yok. Gurur verici.

Simdiki kizlar hep koca derdinde okuyum is bulayim para kazanayim birikim yapayim dertleri yok. Babam var, evlenince de kocam var mantigi. Hepsi zaten zengin koca ister. Bir ozel universitede yilbasi agacindaki dilekleri okumustum hepsi kocaydi.

Sizi kasdetmiyorum bu arada ama siz de kafaniza takmamalisiniz mutlulugunuza bakmalisiniz insan bi goz odada da mutlu olur. Anne babayla kotu olursaniz da bi tarafiniz eksik kalir mutlu olamazsiniz.

Benim annem saolsun başkalarına bakıpta o böyle yapmıs bu böyle yapmıs sunun kızına bunu yapmıslar bu kafada yanlıs dusnuyo bunları gelıp bana söyluyo ay evlenmekten vazgecıcem en sonunda

Ya sanırım o su yuzden bekledı ben hep dedım annemin gazına gelıp su kadar bilezık dıye benim bunu söylemem zaten hata annem beni öne sürdü sankı aşiretiz bilezik istedik işte böyle göruldugu için cevreden onlarda bekledi ben herseyı ıstedım ıstedm ama annemler kndılerını gerı cekınce o da böyle bişey söyledi ben baska bişey söylemeaine iZn vermedim ben sylerım ama baskası aıleme söyleyemez
Hicbir sey soyleme isteme karsi taraftan. Kou oluyosun bunlar biriktirilir karsina cikar sonra bunu bunu istedin diye. Aslinda en dogal hakkin feda olsun gelinime derim ben ama herkes oyle deil. Onlar sorarsa kac bilezik diye denir yani. Acemilikten de olur ilk defa kiz veriyosa ama sonra allah kotusun olumsuz bisi olursa pisman olurlar istediklerine annenler de.

Benim annem saolsun başkalarına bakıpta o böyle yapmıs bu böyle yapmıs sunun kızına bunu yapmıslar bu kafada yanlıs dusnuyo bunları gelıp bana söyluyo ay evlenmekten vazgecıcem en sonunda

Hmm anneni dinle ona tamam annecim vs de. İdare et. Ama karsi tarafa da ilimli ol. Sen begendigini goster. Onlar 5-10 butcelerine gore alir zaten. Bilezikle mutlu olmayacaksin. Sakin annenin gazina gelme.

İş anlaşmasımı bu yahu

Yanlıs anlasılma oldu sanırım o benım aılemden hıc bısey ıstemıyo kredı cekıp kendımız alalım dedı en basındna berı kdımız alalım herseyı dedı zaten bana

İş anlaşmasımı bu yahu

Yanlıs anlasılma oldu sanırım o benım aılemden hıc bısey ıstemıyo kredı cekıp kendımız alalım dedı en basındna berı kdımız alalım herseyı dedı zaten bana

Bu alisveris olayinda hep sorunlar olur. En buyuk sinavin bu. Cok iyi idare etmelisin. Ben kendim param gibi dusundum alisveris yaparken mobilya vs alirken. O esnada babalarimiz para cikardi destek oldu. Altin da begendigimi aldirdim parasina bakmadim. Hep indirimlerden aldik.

Bu alisveris olayinda hep sorunlar olur. En buyuk sinavin bu. Cok iyi idare etmelisin. Ben kendim param gibi dusundum alisveris yaparken mobilya vs alirken. O esnada babalarimiz para cikardi destek oldu. Altin da begendigimi aldirdim parasina bakmadim. Hep indirimlerden aldik.
Ya kesinlikle onlardan yana gercekten bişey yok ama annmlerin biz kız verıyoruz yapıcaklr tarzı benim tuhafına gıdıyo yanı kome özeniyolar anlamadım ya da ben idare edemiyorum

Ya kesinlikle onlardan yana gercekten bişey yok ama annmlerin biz kız verıyoruz yapıcaklr tarzı benim tuhafına gıdıyo yanı kome özeniyolar anlamadım ya da ben idare edemiyorum

Et cnm et cogu aile boyledir. Sabrin sonu selamet. Haklilar sen degerlisin ondna boyle yapiyolar. Sen de anne olunca oyle olcan belki bilemezsin. Yanlis bisi yok onlar da kizina max yapilacaklar yapilsin istiyo. Bazen oluyo boyle haksizliklar. Kiz istemiyo diye az bilezik alip obur eltiye cok bilezik alan ya da kendi kizina vok isteyenler var. Sonra uzuluyolar bana o kdr yapmadilar diye. Ya da dedigim gibi biz geline boyle yaptik yapicaz onlar da kizima yapsin der.

Annenin ağzına onlar şunu bunu almıyo diye laf veren de, kendini bu hale düşüren de sizsiniz.

Her şeyi kendimiz yapıcaz, kimse hiç bir şeye karışmasın deseydiniz, gayet huzurlu mutlu bir süreç olurdu, evinize "kendi emeğimiz" diye gururla bakardınız.

İşsiz bir kadın ve askerde olan bir erkeğin 7 ay sonra evlenecek olması tamamen sizin zamanlama hatanız.

Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Benim de 3 yıllık sevgilim var evlenmek için ısrar ediyor ama şu an işsiz olduğum için erteliyorum. Evet ailem destek olsun isterdim. Ama ailelerimizin durumu olmayabilir olsa bile evlenmeyi goze alanlarin düğünü yapmayı da göze almaları gerekir bence . Sonuçta evlenmek demek ben yetişkin oldum ailemden bağımsızlasip kendi ailemi kurmayi göze aldim demek. Bırakın içlerinden ne geliyorsa onları yapsınlar. Her sey istediğiniz gibi olsun diyorsanız düğünü erteleyin iş bakın. Bence ailenizin bilezik alıcaz dediklerinde nişanlımınki gibi mi diye sormanız pek hoş olmamış. Bana gore ailelerimizin bizi okutup istediğimiz hayata adım atmamız icin verdikleri çaba bile yeter. Bir noktadan sonra bizim onlara destek olmamız lazım diye düşünüyorum. Canınızı sıkmayın sevgi parayla ölçülebilen bir şey değil. Bu size değer vermedikleri anlamına gelmez.

Annenin ağzına onlar şunu bunu almıyo diye laf veren de, kendini bu hale düşüren de sizsiniz.

Her şeyi kendimiz yapıcaz, kimse hiç bir şeye karışmasın deseydiniz, gayet huzurlu mutlu bir süreç olurdu, evinize "kendi emeğimiz" diye gururla bakardınız.

İşsiz bir kadın ve askerde olan bir erkeğin 7 ay sonra evlenecek olması tamamen sizin zamanlama hatanız.
Evet zmaanlama kotu oldu ocakta nısan oldu nişandan hemen sonra işten cıkmak zorunda kaldım nısanlımda evlıyken askere gıtmek ıstemedı dugun tarıhı onceden bellıydı yanı ben calıstıgn zamnlarda bellıydı hayatım bı anda düşüşe gectı malesef hersey ust uste geldı

X