7 ay sonra düğünüm var kendi ailemden destek göremiyorum:(

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Benim de 3 yıllık sevgilim var evlenmek için ısrar ediyor ama şu an işsiz olduğum için erteliyorum. Evet ailem destek olsun isterdim. Ama ailelerimizin durumu olmayabilir olsa bile evlenmeyi goze alanlarin düğünü yapmayı da göze almaları gerekir bence . Sonuçta evlenmek demek ben yetişkin oldum ailemden bağımsızlasip kendi ailemi kurmayi göze aldim demek. Bırakın içlerinden ne geliyorsa onları yapsınlar. Her sey istediğiniz gibi olsun diyorsanız düğünü erteleyin iş bakın. Bence ailenizin bilezik alıcaz dediklerinde nişanlımınki gibi mi diye sormanız pek hoş olmamış. Bana gore ailelerimizin bizi okutup istediğimiz hayata adım atmamız icin verdikleri çaba bile yeter. Bir noktadan sonra bizim onlara destek olmamız lazım diye düşünüyorum. Canınızı sıkmayın sevgi parayla ölçülebilen bir şey değil. Bu size değer vermedikleri anlamına gelmez.[/QUOTE

Hersey üst üste geldi bende stresten ne yapıcagımı bılemez bi haldeyım o yuzden bende yersız sorular sormus olabilirm inanın cok zor bi dönemden geciyorum

Evet zmaanlama kotu oldu ocakta nısan oldu nişandan hemen sonra işten cıkmak zorunda kaldım nısanlımda evlıyken askere gıtmek ıstemedı dugun tarıhı onceden bellıydı yanı ben calıstıgn zamnlarda bellıydı hayatım bı anda düşüşe gectı malesef hersey ust uste geldı

Bizde askerligi yapmayana kiz vermezler. Askerden sonra nisanlanilir. Babam da ben ise girmeden evlendirmezdi.

ben okul bitmeden evlendim son senemde.ailem sadece bilezik aldi bide bi kac ceyiz oda cok az.o sirada durumlari yoktu simdi annem hep o mahcuplugu dike getirir.bende isterdim yardim etmelerini ama olmadi napalim.esimle hallettik ne onun ailesinden ne benim ailemden bi kurus almadik cok sukur borclar bitti.ev bile aldik.yani takmayin yapmazlarsa kendileri bilir uzmeyin kendinizi.bu zamanda kimseden bisey beklememk lazim
ben artik bunu hayat felsefesi edindim.az beklenti cok mutluluk

Bizde askerligi yapmayana kiz vermezler. Askerden sonra nisanlanilir. Babam da ben ise girmeden evlendirmezdi.
Evet üslubu biraz kötüymüş:KK53:

Saka yollu bile sylenmemesi gerekırdi cok kırıldım anneme böyle görmesi cok uzucu ki asla bu zamana kadar onları zorlamadım calısyıgımdan berı herseyı kendım aldım yaptım belkı onlara yardım edemedım bunu beklemıs olablırler

Saka yollu bile sylenmemesi gerekırdi cok kırıldım anneme böyle görmesi cok uzucu ki asla bu zamana kadar onları zorlamadım calısyıgımdan berı herseyı kendım aldım yaptım belkı onlara yardım edemedım bunu beklemıs olablırler
Bence sen onlardan beklentini minimuma indir. Mümkün olduğunca her şeyi ikiniz halletmeye bakın. Bu kadar kendini üzmene de gerek yok bence. Eşyalar bir şekilde hallolur. Durumunuza göre alırsınız. Mutluluklar dilerim.

Annen hala çalışıyor kadın, sen evde oturup ailemi arkamda hissetmek istiyorum diyorsun. 27 yaşındasın yani çocuk değilsin. İnsanlar rahata erecekken tekrar borca girecek. Senin düşünüp ailene masraf yaptırmaman gerekir asıl.
+1000 niye yapmıyorlar niye bilezik almıyorlar
Bilezik yaşamsal ihtiyaç mi

Konu sahibi 3 sene boyunca çalışırken ailesine yardimda bulunmamış ama aile yardim etmek zorunda

Vallahi şaka gibi. Konu sahibinin ailesine hak verenler olmus "e tabi bu yastan sonra borca girmek istemiyorlar" diye. Yahu evladinin yuva kurmasindan daha onemli neye para harcayacak olabilir orta yasli bir aile? Evlatlari borc harc icindeyken nasil geceleri baslarini yastiga huzur icinde koyabiliyorlar "oh sukur bu yastan sonra borca girmedik" diye cidden anlayamiyorum. Yanlis batililasma dedikleri bu olsa gerek... Batili kulturlerde bireysellik ön plandadir, belli bir yaştan sonra aileden kopulur biz de bunu örnek almaya başladik sanirim. Oysaki bizim kültürümüz içe bağımlı bir kültürdür; kaç yaşına gelirseniz gelin, konumunuz ne olursa olsun aileye bağlısınizdir, aile her zaman destekcinizdir maddi manevi... Ayrica yine bizim kültürümüzde ailenin görevidir dügun dernek yapmak, evlada karsi gorev evlendirip baska bir yuvaya gönderdikten sonra biter. Ama aileler bile o kadar yozlasti ki artik herkes birbirinden bi seyler sakınır oldu, "yemedi yedirdi, giymedi giydirdi" seklindeki atasozlerimiz hic oldu. Bu devirde okul bile okutmuyorlar cocuklarina kyk kredisi basvurulari tavan yapti. Eskiden babalar kizlariyla konusma yaparmis evlilik oncesi "kizim sen her zaman bizim kucuk kizimiz olarak kalacaksin, kapimiz sana her daim acik" diye simdi kizim bosanmasin da bir bogazi daha beslemek zorunda kalmayalim diye gozlerinin icine bakiyorlar. Yanlis anlasilma olmasin, hic bir zaman geleneksel bi insan olmadim, aksine her zaman degisime acigimdir. Fakat yanlis batililasma ve bireysellesme sevdasi ugruna kulturumuzun bazi guzel ozelliklerini kaybettigimizi dusunuyorum.
Olaylar icinde bulunulan toplumsal kosullardan ve zaman diliminden bagimsiz ele alininca çikarimlar havada kaliyor.
Hala geleneksel bir toplumda yasiyoruz beklentiler de ona gore sekilleniyor.
Bence de guzel degerlerimizi yasatmaliyiz.
Sonrasinda insanlar cok degisti bencillesti, komsu komsuyu tanimiyor, iliskiler soguk cikarci, yalnizlik hastaligi yayginlasti vs. dememek icin 'komsu komsunun kūlūne muhtactir' da ifadesini bulan o sicak insan iliskilerini yasatmak gerek.

+1000 niye yapmıyorlar niye bilezik almıyorlar
Bilezik yaşamsal ihtiyaç mi

Konu sahibi 3 sene boyunca çalışırken ailesine yardimda bulunmamış ama aile yardim etmek zorunda
Ben aılemle birlikte yasasaydım yardım ederdım fakt ıstanbul da 1500 tl maasla basladım arttı daha sonra maasım baya ama benim kendime aıt aılemin luzumsuz olarak gordugu yapamıycagı seyler vardı ben yaptım herseyı dolayısıyla yardım edemedım aılemden de yardım gormedım acıkcası o yuzden katılmıyorum bu dedıgınıZe

Bu kadar takmayın ya kendiniz yapın kimseye laf düşmesin benim ailem bilezik bile takmadı ben verdim düğünde takın diye kimseyede laf söyletmedim söyletmem durum yok dediler ne yapayım ille yapın mi diyeyim ya da aileme tavır mi alayım kendimiz yaptık evlendik borcumuzu ödedik kimseye laf düşmedi bir de üniversite biter bitmez çalıştım hepsini verdim sadece harçlık alırdım

Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.
Annenizin o cumlesi de ne kadar uzucu. "Bizden ne koparirsan kardir" diye dusunmek ne demek ya:KK57:
Bu cumleyi kirdurtacak bir vukuatiniz mi oldu?
Evde baska kardesiniz var mi bakmakla yűkűmlű olunan?
Geleneksel anadolu toplumunda aileler yapar dugunleri. Anneniz de bu acidan yaklasarak karsi tarafta isteklerini bildirmis. Buraya kadar normal geleneksel takilmis fakat kiz tarafi olarak pek suya sabuna dokunmak istemiyor anlasilan.
Boyle aileler var hic kendilerini maddi olarak (az da olsa) zora sokmadan bu sűreci atlatmak isterler.
Olaya aile-evlat penceresinden bakarsak eger dunyanin neresinde olursa olsun insanlar ellerinden geldigi kadar destek olur.
Ille de evlenen kisilerin yardima muhtac olduklarindan da degildir bu destek. Icten gelen biseydir. Insan sevdigi insana birseyler hediye etmek ister boylesi durumlarda.
Yani bana garip geldi annenizin o cumlesi. Boyle bir tavri gerektirecek herhangi bir yasanmislik mi var nedir bu derece yedi yabanci tavri:KK43:
Zor zamanlarinda destek mi olmadiniz?
Bazilari cimrilikten yapmaz.
Ben sizin yerinizde olsan sil bastan yaparim. Zaten nisanliniz da bastan bunu onermis size.
Gec kalmis sayilmazsiniz.

Annenizin o cumlesi de ne kadar uzucu. "Bizden ne koparirsan kardir" diye dusunmek ne demek ya:KK57:
Bu cumleyi kirdurtacak bir vukuatiniz mi oldu?
Evde baska kardesiniz var mi bakmakla yűkűmlű olunan?
Geleneksel anadolu toplumunda aileler yapar dugunleri. Anneniz de bu acidan yaklasarak karsi tarafta isteklerini bildirmis. Buraya kadar normal geleneksel takilmis fakat kiz tarafi olarak pek suya sabuna dokunmak istemiyor anlasilan.
Boyle aileler var hic kendilerini maddi olarak (az da olsa) zora sokmadan bu sűreci atlatmak isterler.
Olaya aile-evlat penceresinden bakarsak eger dunyanin neresinde olursa olsun insanlar ellerinden geldigi kadar destek olur.
Ille de evlenen kisilerin yardima muhtac olduklarindan da degildir bu destek. Icten gelen biseydir. Insan sevdigi insana birseyler hediye etmek ister boylesi durumlarda.
Yani bana garip geldi annenizin o cumlesi. Boyle bir tavri gerektirecek herhangi bir yasanmislik mi var nedir bu derece yedi yabanci tavri:KK43:
Zor zamanlarinda destek mi olmadiniz?
Bazilari cimrilikten yapmaz.
Ben sizin yerinizde olsan sil bastan yaparim. Zaten nisanliniz da bastan bunu onermis size.
Gec kalmis sayilmazsiniz.
Beni de üZen annemin böyle düşünmesi hiç öyle bi olayımız da olmadı kardeşimde iş bulamıyor su anda o bıle dışarı çıkarken harclık almakta cekınıyo hep yok hep yok bizde biliyoruz olmadığını gerçektten ekstra bi talebimi yok onlardan sankı bız okuttuk bundan sonrası bizi ilgilendirmez havalarına girmişler tanıyanıyorum gercekten.

Ben çalışsam hiç bişey almalarnı istemem ama başımda annem babam var diyip rahat olamıyorum şu an ve annemin böyle şak diye söylemesi insanı kırıyor. İşim olsa bunları dert etmezdim inanın.
Herseyimizi kendimiz yaptik kardes.annemde seninkinin bir ust modeli kiyafetlerimi bile vermek istemedi ceyiz olarak 3.5 patik tulbent ve kullanilmis mutfak legeni verdi.kinadaki paralari istedi ve aldi.halada yediririm doyuramam zeytinyagi ister nohut ister(pahali olan mutfak gidalari)abla tavsiyesi hic birsey bekleme ilerde dogum yapacaksin yine bekleme uzulursun

Herseyimizi kendimiz yaptik kardes.annemde seninkinin bir ust modeli kiyafetlerimi bile vermek istemedi ceyiz olarak 3.5 patik tulbent ve kullanilmis mutfak legeni verdi.kinadaki paralari istedi ve aldi.halada yediririm doyuramam zeytinyagi ister nohut ister(pahali olan mutfak gidalari)abla tavsiyesi hic birsey bekleme ilerde dogum yapacaksin yine bekleme uzulursun
Garip gercekten yani bizim hala onlara ıhtıyacınız var böyle yaparak farkında olmadan kendılerınden sogutuyolar

Düğünü erteleme imkanınız yok mu neden 7 ay sonra olmak zorunda?
Nisanliniz askerden gelecek pat diye 2 ay sonra evlenecek adam bi 6 ay daha çalışsın birikim yapsın eşyaları vs.alin.
Siz de ne mezunusunuz bilmiyorum ama ne iş bulursanız girin derim iş secmeyin.
Bu süreçte tek tek alın her seyinizi kimseye minnet etmeden.
Sonra gene çıkarsınız işten zaten.
Ne bileyim bana annem böyle bir laf etse asla bir şey istemezdim bekleyemezdim.
Ne yapın edin bi iş bulun avm olur market olur geçici olarak.

Düğünü erteleme imkanınız yok mu neden 7 ay sonra olmak zorunda?
Nisanliniz askerden gelecek pat diye 2 ay sonra evlenecek adam bi 6 ay daha çalışsın birikim yapsın eşyaları vs.alin.
Siz de ne mezunusunuz bilmiyorum ama ne iş bulursanız girin derim iş secmeyin.
Bu süreçte tek tek alın her seyinizi kimseye minnet etmeden.
Sonra gene çıkarsınız işten zaten.
Ne bileyim bana annem böyle bir laf etse asla bir şey istemezdim bekleyemezdim.
Ne yapın edin bi iş bulun avm olur market olur geçici olarak.
Askerlik işi sonradan çıktı ya yani hersey üst üste geldi

X