Ailelerimizi seçebilseydik şuan ki ailemizi ya da şuan ki çocuklarınız sizleri seçer miydi?

Konuyu okumadim. Sadece basliga istinaden yaziyorum. Eger ailemi secebilme sansim olsaydi kesinlikle yine annemle babami secerdim. Canim anam ❤ Canim babam ❤

Annemin kaderini yaşadığımı düşünmüyorum.Annem gibi sessiz kalip çaresiz kalsaydım onun kaderini belki yasayabilirdim ama ben onun aksi olmayı sectim.Babaniz haksizliklar yapmış ama siz hayatta bir cok seyi basarmissiniz böyle düşünün.Bundan sonrası icin sevmediğiniz ama babanıza benzeyen yanlarinizi degistirmek için cabalayin.Sorunuza gelecek olursam hayır babam canimdi ama ben onu secmezdim.Babami sevmedigimden değil ama aksine çok sevdigimden...

Bu ulkede herkesin psikolojik sorunlari var cunku. Bir kere en agir siddet turu psikolojik siddet hepimiz nasiplendik. Cunku bu ulkenin egitim seviyesi belli, insanlara verdikleri egitim belli. Yillardir ayni.

Anlasmali boşanın. Madem verecek arabanin payini. Yazik degil mi size?
Ben arkadasini begendiginizi falan düşünmüyorum. Insan bir an once normal hayata donmek istiyor. Senin hayalinde bu canim.

ailem boşanmış bir aile, kavga içinde büyüyen tek çocuktum, binbir türlü zorluk vb.; gelgelelim olduğum kişiden memnunum ve ben bu ailede büyüyerek bu kişi olabildim. örneğin maddi gücü daha yüksek bir ailede doğsam her şey bir açıdan daha kolay olurdu, ama başka açılardan da zor. babam ayda yılda bir görüştüğüm bir insan, ama mesela fark ediyorum ki espri anlayışımı ondan almışım. gibi gibi. olduğunuz kişilerden, kurduğunuz ilişkilerden, hayata bakış açınızdan memnunsanız bence o aile en azından idare eder bir aile bence. sanırım evet aynı anne babayı seçerdim diyeceğim, özellikle baba konusunda çok daha iyileri olabileceğini bildğim halde.

Ben de sizin gibi annemi babami cok seviyorum ama bir o kadar buguunlerde buna benzer firtinalar cok yasiyorum . Anlatip kimsenin icini karartmak istemem belki ifade de edemem. Benimkisi sizinkinden karisik durum. Ama daha vahim. Sizinki imkanlarinizi onune yigip yaninizdan cekilmis ve onunuze engel olmus, benimkisi sevgi arkadas gibi olma vs olabilmis ama bi o kadar sert olmus, imkansizliklar koymus , taa cocukluktan hep yuk yuklemis sirtima. Sadece bana degil. Anneme ablama. Benim de annem elestirilmisligin , yuklenilmisligin verdigi sknti ile , hep babamin secimlerini yasamak zorunda kalarak mutlu degil . Biliyorum. Benim annemi bir psikiyatra goturme imkanim yok ve ustelik, en az anneniz kadar yarali oldugunu dusunuyorum.ben evleneli 4 sene oldu. Evlenince yavas yabas cakralarim alisti. Belki de sizin bahsettiginiz "birey olabilmek" i ben yeni becerebilmeye basliyorum. 34 yasindayim. Ve ne yazikki artik tahamul edemiyorum. Aileme . Biliyorjm en cok uzulen ben olurum ,. Ama ben artik tahammul edemiyorum. Ben de sevgi pitircigi gibi herseye atlamis 30 yil boyunca ailem ne istediyse onlari yasayip fedakarlik etmis biriydim. Ve bunlarin tek sorumlusunu once babam ve ardindan pasif ve bilgisiz duran annem olarak goruyorum

Ne yasadiniz derseniz

Ben ailemi secmezdim. Benim saglik ve egitim hayatimda lafla degil reel olarak yanimda olmalarini isterdim. Yillarca ancak birc odedim ve halen malesef ki onlara surekli odeme yapiyorum. Evli ve cocuklu olmama ragmen. Sizin sansiniz soyle olacak. Evlenince maddi olarak ihtiysclari olmayacagi icin manevi olarak da. Cok aramayacaklari icin kendi hayatiniza odaklanir ve belki siz de benm gibi sonra dan birey olmanin tadina amagec kalmisligin farkina varirsiniz.
Tamamen icmden gelenleri yazdim k bakmayin karisiklik icin

Kızlarim kesinlikle beni bizi seçmelerini isterdim
Lakin,
Ben asla ailemi seçmezdim.

Ben bilmiyordum sanki her anne erkek evladını daha çok sever , kızlarını ikinci plana atar gibi geliyordu. Her şey onların istediği gibi oldu hep .
Fen lisesini kazandım ama farklı şehir diye göndermediler , üniversitede Hacettepe’yi kazandım pahalı olur diye okutmak istemediler, normal tercih etsem 8. Sırada yazmam gereken yeri ilk tercih ve tek tercih yaptım . Gider gitmez beni bir sürü kızın olduğu eve yerleştirdiler , aklıma yatmayan şeylerle karşılaştım , okulda bir hocama sığındım kurtarın beni diye . Bana yurt ayarladılar , yemek fişi verdiler .
Neyse ben üç beş lira isterdim babamdan . Babam işe başlar başlamaz benden parasını istedi . Düğünde takılan çeyrekleri vs vermedi bana , neymiş efendim onlar borçmuş . Ben zaten çuvallar dolusu para alıyormuşum her ay onun sayesinde .
Annem de oğlunu çok sever . Benim doğum günümü bilmezler .
Hep dua ederdim Allah ‘ım annem gibi olabilirim o yüzden bana kız evlat verme . Onu üzmeyeyim derdim .
Bunları ne zaman farkettim peki , okulda herkes annem gelecek kızıma/ oğluma bakacak dediklerinde ben de cahillik işte anne sen de gelsen baksan dediğimde aldığım cevapla .
Allah biliyor ya eşim bile beni evlatlık olarak düşünmüş . Hani babam annem ölmüş , amcam /dayım yengem beni büyütmüş sanmış ilk tanıştığında .
O yüzden ben seçmezdim.

Babamı ve özellikle abimi seçmezdim ama annemi seçerdim.

Bir aile dizilimci demişti ki "Aslında bizler ailemizi seçerek geliriz"

Her insanın, dünyaya gelmesinde mutlak bir anlam vardır. Anne ve babaların çocuk yapmaya karar vermeleri o çocuğu seçmeleri anlamına gelmez. Tersine, bir çocuk dünyaya gelirken anne ve babasını kendisi seçmektedir. Ruh, dünyaya gelirken nasıl bir anne ve baba seçmesi gerektiğini bilir. Bu, ruhun deneyimlemesi gereken “Karma Plânı” ile birlikte, uygun bir ortamı seçmesiyle de ilişkili bir durumdur. Çünkü deneyimlemesi gereken “Karma Plânı”na uygun bir seçim yapması gereklidir.
-Alıntı-

İlginç bir bakış/kabul olduğu için paylaşayım dedim.

muhtemelen yine kendi babami secerdim ama annemin; deger gordugu bir ailede yetismis , daha egitimli , donanimli bir birey olmasini isterdim.. kendi cocugum beni secer mi, ileride ne dusunur bilemiyorum , fakat size dusen ailenizde sizi yaralayan ne varsa onu cocugunuza yapmamaya ozen gostermek.
umarim bir gun icimizdeki tum kirginliklari atabiliriz.. icimizdeki o kucuk kiz cocugu gercek manada mutlu olur bir gun dilerim...

anadolu lisesini kazanip gonderilmemeye kadar ayniyiz sizinle (2 cocugun ingilizce kitaplari pahali olurmus ! tabii diger evlat erkek, soylememe gerek bile yok sanirim .. )

Babamı asla seçmezdim. Hatta sorumsuz bir babam olacaksa babasız büyümeyi tercih ederdim. O yüzden boşanırken çocuğum babasız kalacak bahanesine sığınmayın bazı insanların yokluğu varlığından iyidir. Annemi seçerdim ama insanlara karşı daha güçlü olmasını tercih ederdim. Babam olmasa onu da başarırdı bence.

Dünyaya 1000 kere gelsemde her seferinde babamı seçerdim. Hayatımda gördüğüm en akıllı, merhametli, iyi kalpli insandı. Annemi ve kardeşlerimi seçmezdim. Zaten babam vefat ettikten sonra ailemiz dağıldı. Ailemizi bir arada tutan güç babamdı.

Çocukluğunu yaşamamış biri olarak söylüyorum buna da şükür de

Yine olsa yine anne babamı seçerdim Allah onları başımdan eksik etmesin dünyanın en fedekar insanıdır annem babam da çok merhametlidir bana sen bizi üzmedin senin çocuklarından seni üzmesin sana senin gibi evlat versin derler hep bu dualarını çok seviyorum. sanırım bende annem gibiyim bazen çok fedakar olduğumu düşünüyorum çocuğuma ve aileme karşı özellikle Allah pişman etmesin sonrasında.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…