Ailem haksızlık mı yapıyor?

Şimdi kendi çevreme baktığımda bu haksızlık hemen hemen her ailede oluyor
Genellikle aile, kardeşlerden birisini daha çok tutar, o diğerlerine nazaran bir tık fazla sevilir ya da benim gözlemlediğim bu.
Benim ailemin durumu iyi değildi, babamın emekli ikramiyesiyle abime ev alındı, birikimleriyle eşya alınıp düğün yapıldı
Bende evi, işi olan, durumu iyi birisiyle evlenmeyi tercih ettim
Şimdi iyiki abime o ev alınmış, kendisine kalsa hayatta alamazdı, benim hakkım varsa sonuna kadar helali hoş olsun

Hem geleneksel kafada yasayim, calismayim ailem her şeyimi alsin ceyizimi yapsin istiyorsunuz. Hem de geleneksel kafaya isinize gelmeyince karsi cikiyorsunuz. Çalışıp ayaklarinizin uzerinde durup kimseye yuk olmuyorum diyemiyorsaniz ailenizin kendi paraları uzerindeki tasarrufu da sizi ilgilendirmez. Geleneksel aileler erkek cocugunu faha cpk destekliyor evet. Ama yarin bi ihtiyaclari olsa yine ogullarindan bekleyecekler. Siz calksmazken gelip sizin esinizden istemeyecekler. O zaman itiraz hakkiniz yok bence

Herkese merhaba.
Geçen gün bir arkadaşımla konuşurken ailevi konularından bahsetti ve bende kendi ailevi durumlarımı sorguladım içimde. Bazen bana haksızlık yapıldığını hissediyordum ama bir türlü bunu kendime söyleyememiştim. Şimdi olayları kısaca anlatmaya çalışıp size soracağım haksızlığa mı uğruyorum yoksa kendimi mi gaza getiriyorum?
2019 da evlendim ve ailem kendince kız tarafına düşen herşeyi eksiksiz yaptı. Çeyiz kına nişan yatak odası hatta tv bile aldılar. Çeyizim eksiksizdi haklarını yiyemem çalışmadığım için o dönemde ne istediysem hangi marka istediysem aldırlar. Benden iki yıl sonra abim evlendi ve onada yine kendilerince erkek tarafına düşen ne varsa yaptılar. Düğün, eşya, takı, geline set, gelinlik vs. Hatta abimin evlilik teklifi ederken kullanacağı tektaşı bile… daha sonra ben nişanlıyken bir ev satın aldılar ama evin tamamlanması iki yılı buldu ve abimler evlendiğinde oraya oturmaya başladılar. Bu süreçte biz kirada oturuyorduk ve eşimin işi dolayısıyla şehir dışında yaşıyorduk kısa süreliğine. Aynı zamanda ailem bana 50 gr altın taktı abime de 100gr taktı. Abim evlendikten sonra evi olduğu için altınlarıyla gidip araba aldı şimdi hem evi var hem arabası, bizde altınlarımızla araba aldık ama hala bir evimiz yok ve bu gidişatla alabilmemiz zor gözüküyor. Şimdi biz ev almak için bu kadar uğraşırken onların rahat bir hayat sürüp maaşlarını yemesi bazen zoruma gidiyor. Sizce daha adaletli davranılabilir miydi? Bu tür şeyleri erkek tarafı yapar diyenler olabilir ama erkek tarafı yapmış olsa bile bu benim ailemin adaletli davranmasına engel mi?
Daha miras bolunmemis. Mirastan eşit hak vermezlerse haklısınız. Belki size miras olarak kendi evlerini ve kalan 50 Gr altını verecekler. Şimdiden kendinizi doldurmayin. Allah uzun ömür versin malları hakkında şuan için söz hakkınız yok abinizin de sizin de.

X