Ailemin istekleri bitmiyor ve çok yalnızım

Size bir kap yemek
Hazirlamayan insanlara neden para harciyorsunuz? Hayir demeyi ogrenin param yok borcum var kartimi iptal ettim kart kullanmiyorum diyin hatta kime ne aldiriyolarsa aldirsinlar saf olmayin ya paranizi tutun birikim yapin madem
Bosanmak uzeresiniz sadece kendinizi dusunun kirilan kirilsin

annemin doğum günü geliyor kara kara düşünüyordum ne yapacağım diye bu sene almayacağım sorarsa da çok sıkıştığımı söyleyeceğim tavır yapacak surat asacaklar biliyorum ama gerçekten zor durumda kaldım.ve eğtim sürecinde eşim de bana destek olmayacak biliyorum .nasıl giderlerimi karşılayacağım onu düşünüyorum kara kara .
eşim le kısaca
had hudud bilmeyen ailesi; eski evliliğindeki eşiyle samimiyeti ;sürekli ötelenmem değersiz hissetmem ;arkadaş ortamını görünce yoldan izden çıkması bağırmaları ;beni mutlu etmek için tek bir çabasının olmaması beni düşünmemesi ;evde tek bir bardak bile kaldırmayıp hunharca yorulmama rağmen umrunda olmaması ;hastalandıgımda bile yanımda görememem gibi sebebler bu noktaya getirdi.
eğitim sonrası kazancım biraz daha iyi olacak ama daha yogun daha stresli bir iş süreci beni bekliyor .ve yine tek başımayım.onlarda kazanayım onlara para vereyim diye hazır kıta şimdiden bekliyorlar sürekli paramız yok diye sitem ediyorlar
Arkanızda hiçbir desteğiniz olmadığını bile bile bu kadar borcu neden yaptınız ki? Siz kendinizi hiç mi düşünmediniz? Para almayacağınız bir eğitim sürecine gireceğinizi biliyorduysanız borç yapmayıp o dönem geçiminizi sağlamak için para koymalıydınız kenara. Acı bir tecrübe olacak sizin için. İcralık falan olursunuz bu süreçte muhtemelen. Sonrasında maaşa tekrar geçtiğinizde muhtemelen uzunca bir süre borçlarla boğuşacak ve incecik montla gideceksiniz işe. Ben bu şekilde akılsızlığımdan kaybettiğim paralar için, eğitimime harcadım, pahalı bir eğitim oldu ama çok önemli bir şey öğrenmiş oldum, diye düşünürüm. Önce kendinizi düşünmeniz gerektiğini pahalı bir biçimde öğrenmiş olacaksınız.

Ailen ile ilişiğini kes. Psikolojik olarak sanırım acıyosun onlara ya da bir şeyler yaparak onları kazanmak istiyorsan ama onların bunlar umurlarında bile değil, kurban psikolojisinden çık ve onlarla irtibatını kes. Faydaları olmadığı gibi zararları da var bütün paranı neden onlara veriyorsun. Belki eşin bundan dolayı sana kızgın

Merhaba ;
sizlere fikir danışmak istiyorum .
ben ailemden uzakta bir şehirde özel sektörde çalışıyorum
.aldığım maaş malum 15000 i geçmez .
evliliğim deseniz sıkıntılı bir evrenden geçiyorum.
iş hayatımda değişiklikler olacak bir kaç ay sonra ve iş hayatım eğitim sürecinde olacağım için maaş alamıyor olacağım .
ailem le uzun yıllardır ayrıyız.
pek iyimisin diye sormazlar .merak ta etmezler .bir ihtiyacım olsa sıkışsam nakite destek de olmazlar .bu maaşla geçtiğimiz ay ziyarete gittim.uçak vs ordaki harcamalarım açıldıkça açıldım.
eşim maddi olarak destek veremez .o da ancak ev kirası vs .her ay eğitim masrafı olarak bir mebla da ben ödüyorum.
sürekli internetten biz alışveriş yapamıyoruz diye o vitamin takviyesi;
yok yemek ;yok elbise alışveriş yapıyorum.
çok borçlandım .hiç sormuyorlar.nasıl ödüyorsun .istekleri bitmiyor bende kırmamak için bir şey diyemiyorum.
ne yapacağımı nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum.kendime mont alamadım bu sene markası önemli değil ucuz bile olsa alamıyorum.ayakkabı deseniz alamadım.eskilerle idare ediyorum kış kıyamet incecik montla gidip geliyorum işe.bir dogum günümde bile bir hediye görmedim desem.ama benden sürekli bekliyorlar yok dogum günümüz hadi al.
eşime ailemin beni bu kadar dışladıklarını anlatamıyorum.zaten sürecimiz boşanmaya gidiyor bunları hem ailesi hem kendi koz olarak kullanır.
eşimle gittim annem ler bize yemek bile yapmadılar.biz onları dışarı götürdük defalarca.ama bu kızın eşi laf eder mi diye düşünmediler.
eşim geldi sen neyle ödüyorsun bunca masrafı dedi. eksiden cektim dedim.hemen laf yedim annem olsa döktürür yemekler annen bir çorba bile vermedi dedi.
annem babam emekli evleri var.ama borçları da var onları da anlıyorum ama gerçekten arada kaldım.boşansam bir gün bile destek olmazlar vlenmeden önce tek kalıyordum .ancak hesap sorar gibi namus bekçiliği peşindelerdi. o zaman da kimsenin benimle ilgilendiği yoktu.
ev tutabilecek kiraya cıkabilecek boşanma masrafını karşılayacak gücü bulmaya calısırken ;zor durumda iken insan yalnız oldugunu hissedince üzülüyor.
onlara yaptıgım harcamaları eşimden gizliyorum .o sanıyor kuaföre veriyorum.tek başıma toparlanmaya calısıyorum
ne yapmalıyım
Hala ailenize harcama yapıyorsanız başınıza gelenleri hak ediyorsunuz. Herkes tercih ettiği hayatı yaşar. Eşinizle gittiğinizde önünüze bir kap yemek koymamışlar ve hala muhattap oluyorsunuz.

kartım müsati değil dediğimde bir kaç gün sonra tekrar arayıp soruyorlar.bir tatminsizlik bir tavır ile yaklaşıyorlar.gerçekten yok kendimden kısıyorum.bir arkadaşımla kahve içmeyeli aylar oldu.masraf olmasın diye iş yerinde kahvaltı yapmıyorum.bi atıştırmalık gofretle günü geçiriyorum taki akşam evde yemek varsa makarna vs yaparsam yiyene kadar .eşim ve ailesi zaten cennetden kovulanlar gibi gözleri üzerimde çok üzülüyorum
Madalya takalım size en fedakar en cefakar eş,evlat sizsiniz aferin .İyi bir kazık yemeden bırakmazsinız dicem ama kazık yemelere doymamişsiniz.Boşanirken eşime koz vermemek için onlara yaptığım masrafı gizliyorum diyorsunuz üstelik boşaninca size asla ama asla destek olmayacaklarini bile bile.
Ne zaman kendinize gelmeyi düşünüyorsunuz.param yok borcum var alamam bitti bir daha mı arıyorlar yine aynısı çok ısrar ederlerse engel bitti gitti Sanki size faydaları var gibi kuyruklarında gezmeyi bırakın az kendinize saygınız olsun.Sizi sevmiyor aileniz, sagilacak inek olarak görüyor, biz buradan bunu anladık fark edin artık.........

Bence bu durumun kesin çözümü hayır demek ve üstüne "hatta sizde varsa bana gönderin, çok sıkıştım, şu kadar zaman sonra eğitimden dolayı maaşımda olmayacak" demek lazım. Baktınız yine arıyorlar bu sefer onlar aramadan siz arayın bana para gönderebilir misiniz diye. Bakın o zaman arayabiliyorlar mı?
O kadar vermişsiniz ki bu zamana kadar, onlar bunu olması gerekenmiş gibi normalleştirmiş. Aile için tabiki arada yardım edilir, para verilir ama evli barklı insanlarsınız sürekli sürekli para verilmemeli, sizinde artık geçindirmeniz gereken eviniz, masraflarınız var. Sizi düşünmeyen insanlar için artık hayır demeyi öğrenin. Bakın aileniz o kadar desteğe rağmen size iki kap yemek bile yapmamışlar.

Kusura bakmayın da evlerine gittiğinizde önünüze yemek koymayan ailenize hala neden yaranmaya çalışıyorsunuz? Boşansanız destek olmayacaklar diyorsunuz, neden kendinizi yıpratıyorsunuz? Değmeyecek insanlar için bir kuruş dahi harcamayın, yazık değil mi size? Kendinize gelin. Her istediklerinde hayır diyeceksiniz, iki gün sonra tekrar isterlerse hayır dedim ya param yok diye üste çıkın. Susmayın geldiğimizde yemek dahi hazırlamıyorsunuz ne hediyesi diyin.

Ailenize param yok demeye neden çekindiğinizi anlamadım.
Benim ailemin maddi durumu iyi. Biz eşimle maaşla geçinen ama iyi kazanan insanlarız. Annemi dışarıda yemeğe ikna etmek için kılı kırk yarıyoruz. Yemek yoksa bile dışarıda para vermeyelim makarna koyarım domatesli mis gibi olur der hemen halleder. Yazlığa gidiyoruz bir balık yemeğe çıkaramıyoruz kadını. Anneme bir terlik alsam niye harcadın paranı oğluna bir şey al bana alacağına der. Bana alma der siz maaşla geçiniyorsunuz sabahın köründe oğlunu bırakıp işe gidiyorsun kıyamıyorum der ne bileyim normal ilişkiler böyle genelde.
eşimin ailesi desen uzaktalar gittiğimizde bir döktürüyor annesi kilo alıp dönüyoruz. Ona da bazen dışarıda yiyelim diye yalvarıyoruz mutsuz oluyor.
Benim bildiğim o jenerasyon anneler genelde böyleler. Anneniz normal değil. Hiç değil.
Hayır demeyi öğrenmen lazım.

Ailenize artık para vermeyin.Belki onlara hayır demek sizin için zor.O zaman yapacağınız şey belli.Yarin açın telefonu annenize ,ağlayın.Mont alamıyorum, kahvaltı bile yapamıyorum,kart borcum çok ,bana borç verir misiniz diyin.Ya da bir akrabamız var ise ondan isteyip isteyemeyecegini sorun.Boylece sonra istekleri olsa bile anlattım ya borç batagindayim dersiniz.Zaten anlattığıniza göre anneniz uzun süre aramaz sizi.
bir kaç kez denedim .zengin biriyle evlenseydin diyor .ne yapabilirim diyor.benimde yok diyor gittiğimde baktım almış kendine öyle üzüldüm ki.gittiğimde avm ye girdik montlarda kıyafetlerde gözüm kaldi. kardeşim bile ne zaman gelsen 3 yıldır aynı ayakkabıyı giyiyorsun dedi.
hastayım zaten bana sıkıntı dert anlatma diyip kapatıyor telefonu .sen seçtin sen evlendin ne yapabilirim
okula giden kardeşin var onu düşünmek zorundayız of diyor

bir kaç kez denedim .zengin biriyle evlenseydin diyor .ne yapabilirim diyor.benimde yok diyor gittiğimde baktım almış kendine öyle üzüldüm ki.gittiğimde avm ye girdik montlarda kıyafetlerde gözüm kaldi. kardeşim bile ne zaman gelsen 3 yıldır aynı ayakkabıyı giyiyorsun dedi.
hastayım zaten bana sıkıntı dert anlatma diyip kapatıyor telefonu .sen seçtin sen evlendin ne yapabilirim

O zaman o da zamanında zenginle evlenseymiş. Sana iyi bir hayat sunsaymış. İyi okullarda okutup iyi bir çevre edinmeni sağlsaymış. Sen de zenginle evlenirdin. Bedava çocuk büyütüp onun sırtından geçinip zenginle evlenmesini bekleyemezsin.
Ailenin giderlerini karşılamak zorunda değilsin. Sana böyle bir cevap veremezler hakları yok.

Hala ailenize harcama yapıyorsanız başınıza gelenleri hak ediyorsunuz. Herkes tercih ettiği hayatı yaşar. Eşinizle gittiğinizde önünüze bir kap yemek koymamışlar ve hala muhattap oluyorsunuz.
annem ve babam olayı öyle güzel manipüle ediyor ki...
bekliyor bekliyor evde mutfakta e patates kızartalım yapıyorlar ....sonra ben yok çıkalım diyene kadar evde dolanbyorlar.
sonrasında ay farkademedik hesabımı ödedin ah kızım bilmeden oldu diyerek eşimin yanında aptalı oynuyorlar.sonrasında ay çok üzüldük onca yoldan geldiniz masraf oldu diye öyle bir konuyu kapatıyorlar ki ....bir şey diyemiyorsunuz

bekliyor bekliyor evde mutfakta e patates kızartalım yapıyorlar ....sonra ben yok çıkalım diyene kadar evde dolanbyorlar.
sonrasında ay farkademedik hesabımı ödedin ah kızım bilmeden oldu diyerek eşimin yanında aptalı oynuyorlar.sonrasında ay çok üzüldük onca yoldan geldiniz masraf oldu diye öyle bir konuyu kapatıyorlar ki ....bir şey diyemiyorsunuz

Çıkalım demeyin yahu

annemin doğum günü geliyor kara kara düşünüyordum ne yapacağım diye bu sene almayacağım sorarsa da çok sıkıştığımı söyleyeceğim tavır yapacak surat asacaklar biliyorum ama gerçekten zor durumda kaldım.ve eğtim sürecinde eşim de bana destek olmayacak biliyorum .nasıl giderlerimi karşılayacağım onu düşünüyorum kara kara .
eşim le kısaca
had hudud bilmeyen ailesi; eski evliliğindeki eşiyle samimiyeti ;sürekli ötelenmem değersiz hissetmem ;arkadaş ortamını görünce yoldan izden çıkması bağırmaları ;beni mutlu etmek için tek bir çabasının olmaması beni düşünmemesi ;evde tek bir bardak bile kaldırmayıp hunharca yorulmama rağmen umrunda olmaması ;hastalandıgımda bile yanımda görememem gibi sebebler bu noktaya getirdi.
eğitim sonrası kazancım biraz daha iyi olacak ama daha yogun daha stresli bir iş süreci beni bekliyor .ve yine tek başımayım.onlarda kazanayım onlara para vereyim diye hazır kıta şimdiden bekliyorlar sürekli paramız yok diye sitem ediyorlar
Ya size kapısını açmayan, arkanızda durmayacağını bildiğiniz, bir tas çorba yapmayan anne ve babanız surat assa ne olur asmasa ne olur? Ne katkıları var hayatınıza. Gölge etmesinler yeter. Neden hala hayır diyemediğinizi anlamadım, sıkışım yok param, borcum var dediğinizde surat asacak insanları aramayın bile bir daha.

Bu ne saçmalıktır yaw.Madem öyle niye paranızı yediriyorsunuz ailenize.Annem bana böyle söyleyecek ,kardeşim bana acımayacak ben mümkün mertebe az görüşürüm.Zor demeyin aileyle mesafeli olmak, ben daha azını yaşadığım halde artık eskisi gibi görüşmüyorum.Lutfen kendi degerinizi bilin.

Siz de söyleyin o zaman,anneniz zengin biriyle evlenseymis o zaman.Boyle evladindan alıp boğazına gömmezdi

Hayır demeyi bilmeniz lazım. Aileniz bişey istediğinde almayın sizin eviniz ayrı artık biz zor geçiniyoruz deyin. Eşinle mutluysan kendi evliliğini düşün

Diyeceksiniz işte, insanın sesi çıkmaz ise kendi ailesi bile ezer hayat bana bunu öğretti sanmayın bu tarz anne baba bir sizde. Yerinizde olsam zahmet etmene gerek yok biz dışarı çıkarız der, eşimi alır dışarda yer dönerdim. Dumura ugratacaksınız.
Ve ailenizden kaynaklı asla ezik durmayacaksınız eşiniz de ailesi de bunu kullanır. Yani demek o ki herşey bizim elimizde.
Yanlış anlamayın ama ben ezik duran mağduru oynayan tiplere gıcık oluyorum sizlik değil sizi tanımıyorum kırmak istemem. Bir de benim çarpasım geliyor o derece sinirleniyorum.
Bizde uzun yoldan giderdik, ben anneme şu yemeği yap diye önceden söylerdim yoksa o da yapmaz. Ben durmadan küçük çocuğa söyler gibi yapması gereken herşeyi söylerdim. Mecbur kaldığı için yapıyordu. Duruma el atacaksınız açıkçası siz hep yabancı gibi dışardan izlemissiniz.

X