Ailemle sıkıntım ( akıl verin )

Allah rahmet eylesin ben de ondan korkuyorum bı gün annem olmucan ve bu yasadiklarima uzulucem ama şimdi de kötü değil niyetim sadece daha rahat yasasinlar istiyorum onu tatile götürmek dinlendirmek istiyorum ama olmuyor. Bu saatten sonra kredi cekmeme de izin vermezler senin parana ihtiyacımız yok derler
Onlar oyle derler bosver sen. Git saril annene sımsıkı annem bende bunaliyorum bende daha rahat yasayalim istiyorum niyetim sizi uzmek degil de anneler dayanamaz biraz nazlanirlar o kadar. Yaslilar maalesef seneler ilerledikce iyice cocuk gibi oluyorlar. Alinganlasiyorlar kusuyorlar. Ne yapalim. Bir zamanlar bizler onlarin bebegiydik simdi onlar bizim bebegimiz.

Canım bence paran böyle daha bereketsiz ne borçları varsa kredi çek öde onlarda emekli maaşlarıyla yetinmeyi öğrensinler sende bende borç ödüyorum zaten dersin o borcu kendince 2-3 yıl için taksit yapar bitirirsin hem böylelikle daha rahat edersin aranızda da ikide bir bu mevzu geçmez
Ve bu saatennsonra kredi istemezler kabul etmezler . Kredileri yapilandirmislardi zaten tek hesaba toplamislardi . Diğer borçlarda mesela telefon alıp satmışlar faturaya ek geliyor 700 TL gibi .

Geçen yaz atandım ailemin durumu yok ev kira ve sadece babamın emekli maaşı var , iş de yok kimse iş vermiyor ya da işte tutunamiyor annem de calismiyordu sonra 6 aylık geçici bir işe girdi( onu da ben ve ablam işe gir hem evde sikilmazsin hem de rahatlarsiniz dedik diye buldu) neyse çalıştı ve şu an 6 ay doldu . Ben aileme her ay en az 1-2 e yakın para gönderdim göndermeye çalıştım . Babamın maaşı 2000 ama kredi taksitlerinin toplamı da 2000 ev kirası 900. Annem çalışırken iyiydi hem onun maaşı hem benim küçük katkım vs(annem çalışırken daha az katkı yaptım hatta bazen yapmadim)
Yaz tatilinde ailemin yanına geldim ve açık çıkmayın tutumlu olalım vs dedim (annemin gönlü bol eli açıktır)
Tabi annem bana kızdı senin paranı istemiyoruz habire laf söylüyorsun geldiğinden beri hiç gülmedi vs dedi ki ben normal davranıyorum ona öyle gelmiş. tamam belki de iş yok bulamıyorlar onlar da istiyor ama olmuyor bennde böyle üstlerine gidince biktirmis olabilirim ama ben de genç bir kizim para biriktirmek deniz tatili vs yapmak istiyorum ama borclar olduğu için olmuyor . Geçen gün gizlice hesap yaptım babamla benim maaşı ve giderlerini hesapladim fuzuli harcama yapmaz sadece ihtiyaçlarımızı alırsak maaşlar ucu ucuna yetiyor ama annem bunu anlamıyor gereksiz yere tabak almış krem almış yeğenime tatile gidiyor diye para veriyor ki ablam durumumuzu biliyor böyle bişey istemez . Ben borçlar var kurtulmak lazım deyince de ölümlü dünya olcez ben ölünce kurtulursunuz zaten birden gidicem ben deyip duruyor .
İlk zamanlar hem bana hem babama yukleniyordu babanı calistirmiyorsunuz beni calistiriyorsunuz diye şimdi işten o böyle söylendiği için babama iş bul diyorum bu sefer bana kızıyor adamın üstüne gitme iş yok olsa gircek diye . Ama bı daha ki ay maaş alicakmis gibi düşünüyor tamam ihtiyaç dışı pek alışveriş yapmıyor ama benim ihtiyaçların için bile param yok şu ana anlamıyor iş bulurum ben diyor babam bir senedir iş bulamadı ya iş bulamazsan diyorum ona göre yaşayalım diyorum kızıyor .
Buzdolabı bozuldu mesela daha geniş bir buzdolabı istiyor bugün misafirin yanında konuştuk zaten şimdi buzdolabı taksitine gircek kadar paramız yok o da biliyor istemiyor ama olunca en geniş buzdolabından olsunmus misafir alırsınız vs diyince paramız borçlara anca yetiyor bakkala bile zor kalıyor dedim hemen kızdı senin paranı istemiyorum hep laf sokuyorsun diye söylendi biraz şimdi konuşmuyor .
Oysaki ben onlarin iyiliğini istiyorum ama benim maaş da yetmiyor işte evden çok uzakta çalışıyorum kiram çok maasim kendime kalmıyor bile ama ben de iyi yaşamak istiyorum :KK43:
Aileme çok mu kötü davranmisim ayağımizi yorganimiza göre uzatalım demeye çalıştım ama yanlış anlasildim çok mu ustlerine gittim bilmiyorum belki de kizindan para almak onları da uzuyordur ama inanın bennde üzülüyorum :KK43:(((
Yani kısaca aileme yardım etsem suç etmesem gecinemezler yine suç buyuttuk ettik şimdi bizi tanıyorlar diye düşünürler ki ben yardım etmeden duramam ama biseylere de mücadele etsinler istiyorum . Para verdikce. Para geliyor diye iş begenmiyorlar evet piyasa çok kötü iş yok olan da az maaş veriyo asgari ücret bile vermiyor ama bı meşgale olur en azından ne bileyim kötü bır evlat oldum keşke maaşım 10 bin olsaydı da hiç bu meselelere girmeden yardım etseydim . Çok üzgünüm tutumlu olalım dediğim için de üzgünüm zaten gereksiz harcamiyorlar arada 40-50 TL kıyafet harcaması oluyor o da stesten zaten .
Kısacası çok üzgünüm ya
Siz haklısınız. Kuş kadar maaşı olan kızından gelecek paraya muhtaç aile de stresten 40-50 liralık kıyafet alışverişi yapmayıversin. Bu ailelerin bencillikleri çok ayıp oluyor.

Çok üzüldüm ya durumlara :KK43: Allah yardım etsin öncelikle.. Tabi ki anne babaya destek olmalısın, bu aslında bizim boynumuzun borcu ama kendine bile yetmeyecek kadar para ayıramaman kötü. Ailen köye filan tasınamaz mı? Babanın mutlaka işe girmesi gerekli. Rahat olduğu için iş bakmıyor gibime geldi benim. Dikiş bilmez mi? Konfeksiyona girsin. Benzin istasyonuna girsin.. Annenizin de iş bulması lazım, bulaşıkçılık, temizleme işi filan yapamaz mı acaba? Yaşları kaç, halleri nasıl onu da bilmiyorum ama 🤔
1-2 yazmışsınız. Ayda 2bin₺ çok geldi bana. Bana da durduk yere asgari ücret gelse bende çalışmayı düşünmem açıkçası.. Kafanızda bir miktar belirleyin örneğin önümüzdeki 3 ay ayda 1000₺ verin sonra 800₺ verin gibi. Düşürün verdiğiniz meblayı. Umarım işler fyoluna girer 🙌
Bazen bana da babam rahatlıktan iş bulmuyor gibi geliyor sonra neden diyorum babam yapmaz öyle diyorum . Dikiş vs bilmez ama garsonluk yaptı yapamıyorsun uzun gülmüyor vs demişler çıkarmışlar müşteriler istememiş vs. Uzun yıllar kalorifer yaktı ama şimdi her yer doğalgaz . İstanbul'da yaşamıyoruz fabrikalar da emekli almıyor . Verdiğim parayı hiç hesaplamadim elime geçtikçe gönderdim biriktikce gönderim yeter ki parasızlıktan birbirleriyle kavga etmesinler diye . Ama paranın bereketi yol işte nedense

Siz haklısınız. Kuş kadar maaşı olan kızından gelecek paraya muhtaç aile de stresten 40-50 liralık kıyafet alışverişi yapmayıversin. Bu ailelerin bencillikleri çok ayıp oluyor.
Her zaman yapmıyor her ay değil 3 - 4 ayda bir bı parca bişey alıyor bazen kendine bile değil bana alıyor ama bana sıkıntılı zamanlarimda çökmüş gibi geliyor kendi kendimi yiyorum

Bazen bana da babam rahatlıktan iş bulmuyor gibi geliyor sonra neden diyorum babam yapmaz öyle diyorum . Dikiş vs bilmez ama garsonluk yaptı yapamıyorsun uzun gülmüyor vs demişler çıkarmışlar müşteriler istememiş vs. Uzun yıllar kalorifer yaktı ama şimdi her yer doğalgaz . İstanbul'da yaşamıyoruz fabrikalar da emekli almıyor . Verdiğim parayı hiç hesaplamadim elime geçtikçe gönderdim biriktikce gönderim yeter ki parasızlıktan birbirleriyle kavga etmesinler diye . Ama paranın bereketi yol işte nedense
Adam yine garsonluk filan denemiş ya.Yaşı kaç? Parklarda,sitelerde bekçilik tarzı bir şey olabilir ya da kahvede ocakbaşında durabilir.

Bu ekonomi yüzünden değersizleşti Türk parası. Ay siyasete giricem girmiyorum. Tabi çoğu yer emekli almaz.. Üzülüyorum babanıza da :KK43: emekli çıktığı yer işe almaz mı??

Fazla mı üstlerine gittim diye düşünüyorum borçlarını öğrenmeye çalıştım nereye ne kadar ödüyorsunuz bileyim diye ( gönderdiğim paranın nereye gittiğini bilmek istiyorum ) ama anneme bu ters geldi sanırım . Mesela eve geldim dışarı çıkarken paran var mı diye soruyodu baslarda para vermek için sonra sonra maaşı aldığımı kabullendi galiba çünkü hep maaş kartimmda var dedim ya da çok garip bişey soruyo gibi baktım . aslinda iyiliginden soruyor ama bu bile batti galiba bana çok iyi olması çarşıya gidiyoruz poşetleri bana tasitmiyor sen tasiyamazsin ağır diyor büyüdüğünü kabullenmiyormus gibi hissediyordum kendimi değersiz işe yaramaz hissediyorum evde . Oysaki tek başıma yasiyorim tek başıma alışveriş yapıyorum işinin olduğu yerde orda kimsem yok arkadaşlarım var çok şükür ama kimse sen poşet taşıma demiyor mesela . Bizi çok düşünüyor annem ama bu kadarı da fazla geliyor

Ve annem çalıştığı zaman sıkıntı çıkarsa işte ya da ailede ben çalışıyorum diye söyleniyor iş yerinde sorunlar oldu onu istemediler vs psikolojik baskı gördü disladilar çok çalıştırdılar ona da üzülüyorum ikisi de dinlenmesi gereken yaslardalar . şunun surasinda 2 sene çalışsalar düze çıkarız ama iş yok ya da girdikleri işte mutlu olamıyorlar psikolojik baskı görüyorlar

Memurluktan emekli . Bekciydi ama silahlı belgesi vs yok silahsizdi şimdi bekçilik için genç ve silah belgelileri aliyorlar
Evet şimdi sadece genç bekçi alıyorlar, siz başka şehirlerdesiniz heralde? Aynı evde yaşama imkanınız yok mu

En mantıklısı tamamen borçlarının ne kadar olduğunu öğrenip yüklü bi krediyle tamamen kapatıp sağlam bir konuşmayla onları kendi maaşlarıyla başbaşa bırakmak sizde nereye ne vereceğinizi bilirsiniz hemde birazda olsun kafanız rahat eder krediden başka çözüm görünmüyor çünkü daha verdiğiniz parayla borçlarını ödüyorlarmı onu nile bilmiyorsunuz başka da bi çözüm gelmedi aklıma

Evet şimdi sadece genç bekçi alıyorlar, siz başka şehirlerdesiniz heralde? Aynı evde yaşama imkanınız yok mu
Ben Türkiye'nin doğusunda onlar batisindalar . Ev arkadaşım vardı tek eve çıkmak istedi ikimizde taşındık taşınma masrafın oldu ve şu an tek kalıyorum . Yeni ev arkadaşı bulucam galiba korkuyorum ondan da ya anlasamazsak diye . Bı de annem babam bazen kavga ediyor büyük oluyor kavgaları ya yine olursa en azından olurda biri 1 aylığına yanıma gelir diye düşünüyorum ( hangisinin işi olmazsa)

Sen ailenin iyiliği için kafa yoruyorsun yormasan me olurdı kim bilir üzülme bnce hayırlı evlat sın
Geçen yaz atandım ailemin durumu yok ev kira ve sadece babamın emekli maaşı var , iş de yok kimse iş vermiyor ya da işte tutunamiyor annem de calismiyordu sonra 6 aylık geçici bir işe girdi( onu da ben ve ablam işe gir hem evde sikilmazsin hem de rahatlarsiniz dedik diye buldu) neyse çalıştı ve şu an 6 ay doldu . Ben aileme her ay en az 1-2 e yakın para gönderdim göndermeye çalıştım . Babamın maaşı 2000 ama kredi taksitlerinin toplamı da 2000 ev kirası 900. Annem çalışırken iyiydi hem onun maaşı hem benim küçük katkım vs(annem çalışırken daha az katkı yaptım hatta bazen yapmadim)
Yaz tatilinde ailemin yanına geldim ve açık çıkmayın tutumlu olalım vs dedim (annemin gönlü bol eli açıktır)
Tabi annem bana kızdı senin paranı istemiyoruz habire laf söylüyorsun geldiğinden beri hiç gülmedi vs dedi ki ben normal davranıyorum ona öyle gelmiş. tamam belki de iş yok bulamıyorlar onlar da istiyor ama olmuyor bennde böyle üstlerine gidince biktirmis olabilirim ama ben de genç bir kizim para biriktirmek deniz tatili vs yapmak istiyorum ama borclar olduğu için olmuyor . Geçen gün gizlice hesap yaptım babamla benim maaşı ve giderlerini hesapladim fuzuli harcama yapmaz sadece ihtiyaçlarımızı alırsak maaşlar ucu ucuna yetiyor ama annem bunu anlamıyor gereksiz yere tabak almış krem almış yeğenime tatile gidiyor diye para veriyor ki ablam durumumuzu biliyor böyle bişey istemez . Ben borçlar var kurtulmak lazım deyince de ölümlü dünya olcez ben ölünce kurtulursunuz zaten birden gidicem ben deyip duruyor .
İlk zamanlar hem bana hem babama yukleniyordu babanı calistirmiyorsunuz beni calistiriyorsunuz diye şimdi işten o böyle söylendiği için babama iş bul diyorum bu sefer bana kızıyor adamın üstüne gitme iş yok olsa gircek diye . Ama bı daha ki ay maaş alicakmis gibi düşünüyor tamam ihtiyaç dışı pek alışveriş yapmıyor ama benim ihtiyaçların için bile param yok şu ana anlamıyor iş bulurum ben diyor babam bir senedir iş bulamadı ya iş bulamazsan diyorum ona göre yaşayalım diyorum kızıyor .
Buzdolabı bozuldu mesela daha geniş bir buzdolabı istiyor bugün misafirin yanında konuştuk zaten şimdi buzdolabı taksitine gircek kadar paramız yok o da biliyor istemiyor ama olunca en geniş buzdolabından olsunmus misafir alırsınız vs diyince paramız borçlara anca yetiyor bakkala bile zor kalıyor dedim hemen kızdı senin paranı istemiyorum hep laf sokuyorsun diye söylendi biraz şimdi konuşmuyor .
Oysaki ben onlarin iyiliğini istiyorum ama benim maaş da yetmiyor işte evden çok uzakta çalışıyorum kiram çok maasim kendime kalmıyor bile ama ben de iyi yaşamak istiyorum :KK43:
Aileme çok mu kötü davranmisim ayağımizi yorganimiza göre uzatalım demeye çalıştım ama yanlış anlasildim çok mu ustlerine gittim bilmiyorum belki de kizindan para almak onları da uzuyordur ama inanın bennde üzülüyorum :KK43:(((
Yani kısaca aileme yardım etsem suç etmesem gecinemezler yine suç buyuttuk ettik şimdi bizi tanıyorlarmış diye düşünürler ki ben yardım etmeden duramam ama biseylere de mücadele etsinler istiyorum . Para verdikce. Para geliyor diye iş begenmiyorlar evet piyasa çok kötü iş yok olan da az maaş veriyo asgari ücret bile vermiyor ama bı meşgale olur en azından ne bileyim kötü bır evlat oldum keşke maaşım 10 bin olsaydı da hiç bu meselelere girmeden yardım etseydim . Çok üzgünüm tutumlu olalım dediğim için de üzgünüm zaten gereksiz harcamiyorlar arada 40-50 TL kıyafet harcaması oluyor o da stesten zaten .
Kısacası çok üzgünüm ya
Ailen yapmış

En mantıklısı tamamen borçlarının ne kadar olduğunu öğrenip yüklü bi krediyle tamamen kapatıp sağlam bir konuşmayla onları kendi maaşlarıyla başbaşa bırakmak sizde nereye ne vereceğinizi bilirsiniz hemde birazda olsun kafanız rahat eder krediden başka çözüm görünmüyor çünkü daha verdiğiniz parayla borçlarını ödüyorlarmı onu nile bilmiyorsunuz başka da bi çözüm gelmedi aklıma
Galiba en mantiklisi bu bi kaç ay kendi hallerine birakicam baktım duzelmiyor bunu teklif edicem :KK43: oysaki ben sadece hangi borctan gün geçtikçe ne kadar azalıyor onu görmek istiyorum en azından motive olurdu bana da boşa gitmiyor derdim kaç sene sonra rahat edicegimizi bilirdim . Şimdi sevgilim vs yok bu sıkıntılar lla olcak gibi durmuyor etrafına bakmıyorum çünkü ama ya olursa ozaman ne olucak onu düşünüyorum . Biz senin de düğününü yuvani yaparız ablana nasıl yaptıysak diyorum ben onlardan düğün için bile para istemem ki . Onlar iyi olsun yeter . Ama sonra eşimin ailesi yaparsa kendilerini kötü hissederler onu da düşünüyorum işin icindenncikamiyirum

Kredinkartlarini ailenden al 3 5 markete ugrasalar insanin gözü görmüyor birikiyor kartta
Ablan calismiyor mu o neden desyek degil 2 kardessin sanırım ama ailene bakmak senin gorevin değil ki
Kendin ayakta duramazsan kimseye faydan olmaz verdigin ucuyor onun yerine biriktirsen osnra ev alsan daha mantikli daha faydali annen calismak istemiyor belli ki ihtiyaci olan çalışır
Ablan ne durumda kac kardessin ona gore yorum yapicam

Kredinkartlarini ailenden al 3 5 markete ugrasalar insanin gözü görmüyor birikiyor kartta
Ablan calismiyor mu o neden desyek degil 2 kardessin sanırım ama ailene bakmak senin gorevin değil ki
Kendin ayakta duramazsan kimseye faydan olmaz verdigin ucuyor onun yerine biriktirsen osnra ev alsan daha mantikli daha faydali annen calismak istemiyor belli ki ihtiyaci olan çalışır
Ablam evli eşiyle yani eniştemle annem kavgalilar konusmuyor eniştem . Ama ablam konuşuyor onlarında kendi geçim dertleri var ve galiba onlardan da altın almışlar borç olarak ama kimse kaç altın olduğunu söylemiyor bilmiyorum zatenn lafıni yapmıyor ablam da eniştem de benim bilmediğimi düşünüyorlar . Kavga sebepleri paravs değil bu arada

Ablam evli eşiyle yani eniştemle annem kavgalilar konusmuyor eniştem . Ama ablam konuşuyor onlarında kendi geçim dertleri var ve galiba onlardan da altın almışlar borç olarak ama kimse kaç altın olduğunu söylemiyor bilmiyorum zatenn lafıni yapmıyor ablam da eniştem de benim bilmediğimi düşünüyorlar . Kavga sebepleri paravs değil bu arada

Şu parasızlığın gözü kör olsun; (
Valla böyle zor geçinen insanlara çok üzülüyorum.
İnsanlar gönüllerine göre yaşamadan ölüp gidiyorlar..
Toplumu bu hale getirenlere yazıklar olsun.

Sağ olsunlar daha da borçlarını istemediler istemezlerde zaten durumumuzu görüyorlar . Ama borçlardan çıkalım onu da biriktirmek istiyorum eniştem de ablamda istemiyor ama ya isteyen bir kişilikleri olsaydı napardik bilmiyorum . Galiba ona da kredi cekerlerdi. Zaten krediyi krediyle kapamaya çalışarak bu hale geldiler bence ve şimdi kredi cekersem bende bu çarkın içine giricem diye korkuyorum onun için pek çekmek de istemiyorum çok mecbur olmadıkça. Keşke bu krediler bitsede ev almaları için ayda 2bin versem onlara ev alsalar üstüne de bin onlar ekleseler yani ev kirası kadar diye düşünüyorum ama hayaller hayatlar tabi .kredi karri kullanmayın deyince kötü oluyorum

X