Araba kullanırken bu tarz durumlarda ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadan araç gelmiyorsa durdurabilir. Aynadan görüyor sonuçta arkadan araç geliyor mu, ne kadar yakında, hızı nasıl vs. Konu sahibi kamyon önüne aniden kırdı yazmış, direksiyonu zor toparlamış, zaten direksiyonu zor toparladıysa, frene basmıştır.
Haklısınız ama caddede akan bir trafik vardı. Bu durumda gerçekten durdurmak zor olabilir.

Arkadan araç gelmiyorsa durdurabilir. Aynadan görüyor sonuçta arkadan araç geliyor mu, ne kadar yakında, hızı nasıl vs. Konu sahibi kamyon önüne aniden kırdı yazmış, direksiyonu zor toparlamış, zaten direksiyonu zor toparladıysa, frene basmıştır.
Otobanda sol şeritte 130 la giden kişi önünde fren yapan, duran araba olduğunu düşünmez. Yavaşlamak durmak isteyen sağ şeride geçer çünkü. Duran sadece kendini değil arkadan 130 km hızla gelen aracı da tehlikeye atar. Aynadan görmesi neyi değiştirir, o hızda gelen araç aniden frene bassa yeterli mesafede duramaz kaza yapar. O dursa onun arkasındaki gelir çarpar. Evet kamyon şöförü de hatalı ama kamyon değil binek araç da olabilirdi. Sol şeridi kullansın ne var, fren yapar durur demenize çok şaşırdım.

Acemiler trafiğe yeni çıkanlar sol şeridi kullanmayın. Usta olana kadar orta ve sağ şeridi kullanın. Lütfen insanlara sol şeritte durabilirsin yazmayın.

Yorumumdan bunu nasıl çıkardınız ? 😂
Ben önüne kıran her türlü hanzoyla (kadın erkek) baş etmekten söz ettim
Sol şeridi devamlı kullanmasından da söz edin lütfen. Konu sahibi kendini hala haklı görüyor, yanındaki babası da sol şeridi kullanmasına kızacağına kamyon şöförüne kızıyor. Evet kamyon da hatalı ama bu trafik kuralı ihlali yapmasını haklı çıkarmıyor. Kendini doğru sanıp bu şekilde kullanmaya devam ederse mutlaka kaza yapar ve masum insanlar canından olabilir. Herkesi kendi gibi acemi sanıyor. Bir çok kişinin ehliyet süresi babasıyla aynı hatta daha uzun süreli olan var. Ben 17 yıllık aktif sürücüyüm mesela.

Mahalle aralarında kamyon olmaz ki, bence işlek caddeyi kastetti🥶
Sabah çocuğu aldığımız caddeyi görseniz tek şeritten iki şeride çıkıyor. İki şeridin biri park etmiş araç dolu. İlave çocuğunu kapının okul kapısının önünde indirenler olunca sağ şerit iptal... Yol da sanayi yolu. TIR kamyon büyük otobüs dolu... 3 şeritli İzmir yollarnı Antalya yollarını hayal etmedim nedense ben 🤣

Sabah çocuğu aldığımız caddeyi görseniz tek şeritten iki şeride çıkıyor. İki şeridin biri park etmiş araç dolu. İlave çocuğunu kapının okul kapısının önünde indirenler olunca sağ şerit iptal... Yol da sanayi yolu. TIR kamyon büyük otobüs dolu... 3 şeritli İzmir yollarnı Antalya yollarını hayal etmedim nedense ben 🤣
Ay o çocuğunu okulun kapısında indirip trafiği felç edenlere öyle kızıyorum ki, geneli kolejde okutuyor çocuğunu ama medeniyetten bi haberler.

Arkadan 160 km hızla gelen aracı durur vaziyetteyken farkedip ne yapacaksınız peki? Kaza yapmadığınız sürece sol şeritte duramazsınız, kaza yaparsanız da mümkünse sağa geçip durmalısınız. Hiç geçme şansınız yoksa 50 metre geriye reflektör koymalısınız.

Otobanda sol şeritte 130 la giden kişi önünde fren yapan, duran araba olduğunu düşünmez. Yavaşlamak durmak isteyen sağ şeride geçer çünkü. Duran sadece kendini değil arkadan 130 km hızla gelen aracı da tehlikeye atar. Aynadan görmesi neyi değiştirir, o hızda gelen araç aniden frene bassa yeterli mesafede duramaz kaza yapar. O dursa onun arkasındaki gelir çarpar. Evet kamyon şöförü de hatalı ama kamyon değil binek araç da olabilirdi. Sol şeridi kullansın ne var, fren yapar durur demenize çok şaşırdım.

Acemiler trafiğe yeni çıkanlar sol şeridi kullanmayın. Usta olana kadar orta ve sağ şeridi kullanın. Lütfen insanlara sol şeritte durabilirsin yazmayın.

Ben ne yazmışım ?

Dikiz aynasından bakarsın, eğer araç gelmiyorsa durabilirsin yazmışım. Aynana bakmadan frene bas mı yazmışım? Benim yazdığım yazıda arkadan gelen araç yoksa cümlesi var. Siz ikiniz galiba oturduğunuz yerden okuduğunuzu anlamadan yargı dağıtmaya kalkmışsınız ama bir okuyun önce ne yazıldığını. Ne yazıldığına bakmadan ne bu tavır.

Mesela istanbul'da sahil yolunda, en sol şeritte gidiyor, beton mikseri önüne kırdı, hafif sağ sol yaptı direksiyonu, gazı azaltacak o an. Zaten istesede ani fren yapması doğru olmaz. Aynasından bakar, arkadan araç yoksa anlık frene basar. Frene basıp aracı durdurma nedeni aracı toparlaması için.

Ben kadına şak diye frene bas, şöyle bir aynaya bakıp saçlarını düzelt yola devam et, kazaya neden ol mu yazmışım?

Haklısınız ama caddede akan bir trafik vardı. Bu durumda gerçekten durdurmak zor olabilir.

Orda kornaya basman gerek ilk olarak, eğer arkadan araç geliyorsa frene basmadan devam etmen gerek.
Bence bu olaydaki en büyük sorun direksiyon hakimiyetinde olmuş, onun olmaması gerek. Aracın sarsılması, direksiyonun sağ sol yapması tehlikeli. Ya o an fazla hız yaptın ya da dikkatin dağınıktı. Hızını azaltıp, sağ şeritten devam et böyle bir şey olursa. Bir korkabilirsin ama direksiyonu sağ sol yapıp, aracın sarsılmaması gerek. Sen çok mu hızlı gidiyordun

Sağ olun, benim de 1 yıla yaklaştı diyebilirim. Gerçekten benim de hatam olmuş olabilir ama ne olursa olsun kamyoncunun yaptığını haklı çıkarmıyor bu durum. Bilmiyorum zaten yeni pratikleşmeye çalışan biri için bu tür durumlar zorlayıcı olabiliyor. Bir diğer şey de kuryeler mesela; ışık vs dinlemeden vızır vızır geçip gidiyorlar. Öyle ki ben yeşil ışık yandığında bile bekliyorum bir süre bir yerlerden kurye fırlarsa diye. Umarım zamanla daha da pratikleşip, daha iyi kullanacak hale gelebiliriz.
Kızmayın bana ama yeşil ışıkta beklenmez. Yeşil yandığinda yolu kontrol edip dikkatlice çıkarsınız. Arkanızda bekleyenler siz beklerseniz bir sonraki ışığa yakalanacak. Zaten korna seslerini de hayal eder gibi oldum bunu okuyunca. Benimde en sinir olduğum şeylerdendir,trafiğin göbeğinde zamanında çıkmayana korna çalıyorum.
Sağdan gidemem araba durmuş oluyor demiştiniz mesela ama otoyolda araba durmaz ,mecbur kalan ,emniyet şeridinde durur ki orada da uzun süreli durmaz kimse tehlikelidir durmak zira aynı zamanda yasak cezası var.
Aynı şekilde yeşil ışıkta beklemeniz de hata.
Tabi ki pratik yapa yapa öğreneceksiniz ama işte onu yapamam,bunu yapamam diye kendinize göre kurallarınız olamaz trafikte,hepimizin uyduğu,uymak zorunda olduğu kurallar geçerlidir
Kamyoncuyu da savunmuyorum ama insanlar böyle böyle sinirlenip tepkisel davranabiliyor.

Sağ olun, benim de 1 yıla yaklaştı diyebilirim. Gerçekten benim de hatam olmuş olabilir ama ne olursa olsun kamyoncunun yaptığını haklı çıkarmıyor bu durum. Bilmiyorum zaten yeni pratikleşmeye çalışan biri için bu tür durumlar zorlayıcı olabiliyor. Bir diğer şey de kuryeler mesela; ışık vs dinlemeden vızır vızır geçip gidiyorlar. Öyle ki ben yeşil ışık yandığında bile bekliyorum bir süre bir yerlerden kurye fırlarsa diye. Umarım zamanla daha da pratikleşip, daha iyi kullanacak hale gelebiliriz.

Sende abartma yani, kırmızıdan sonra sarı ışıkta hazır olman gerek sürüş için. Yeşil ışıkta bekleyemezsin o şekilde, bir yaya geçidinde değilsen o an, yayalar yoksa geçmekte olan senin beklemeden geçmen gerek.

Ne yazım ki katılıyorum, affınıza sığınıyorum o..u çocuğu çok, biraz güzelce bir araban varsa bunu korkutalım sindirelim kafasına girip sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bir kez Türkiyeye spor arabamla gelme hatasını yaptım, 2.gün gidip binek arabası kiraladım öyle yazayım. Bunlar ne biçim insan, karşıdaki insan canından mı olur, kaza mı yapar hiç mi umurlarında değil:KK62::KK62:
Kesinlikle heleki içindeki kadınsa of off . Hele birde saç baş makyaj yapılı bir hatunsa magandalar daha çok istahlaniyor üzerine üzerine suruyor sıkıştırıyor

Ben ne yazmışım ?

Dikiz aynasından bakarsın, eğer araç gelmiyorsa durabilirsin yazmışım. Aynana bakmadan frene bas mı yazmışım? Benim yazdığım yazıda arkadan gelen araç yoksa cümlesi var. Siz ikiniz galiba oturduğunuz yerden okuduğunuzu anlamadan yargı dağıtmaya kalkmışsınız ama bir okuyun önce ne yazıldığını. Ne yazıldığına bakmadan ne bu tavır.

Mesela istanbul'da sahil yolunda, en sol şeritte gidiyor, beton mikseri önüne kırdı, hafif sağ sol yaptı direksiyonu, gazı azaltacak o an. Zaten istesede ani fren yapması doğru olmaz. Aynasından bakar, arkadan araç yoksa anlık frene basar. Frene basıp aracı durdurma nedeni aracı toparlaması için.

Ben kadına şak diye frene bas, şöyle bir aynaya bakıp saçlarını düzelt yola devam et, kazaya neden ol mu yazmışım?
Özrünüz kabahatinizden beter 🙄

Durduğu süre boyunca arkadan araç gelmemesini nasıl garantileyecek? Arkaya baktı araç yok ve durdu. 30 sn sonra 150 km hızla bir araç sağ şeritte belirdi, ne olacak?

büyük araçlar, hafriyat kamyonları, uzun tırlar, yüksek katlı otobüsler bunların yanında uzun süre seyir etmeyin.
ya uygun koşulda pratik bir şekilde sollayarak geçin, ya da yaklaşmayın.
Benim korkumdur, zaten olası bir kazada affetmezler. Normal seyirde bile, tekerlek atabilir, devrilme riski, kör noktaları vs.
Kazasız günler olsun.

Durduğu süre boyunca arkadan araç gelmemesini nasıl garantileyecek? Arkaya baktı araç yok ve durdu. 30 sn sonra 150 km hızla bir araç sağ şeritte belirdi, ne olacak?

Bu kadın e5 gibi otoyolda mı sence? Sağ şeritte park yerleri olduğunu yazmış. Bu böyle istanbul'da minibüs yolu tarzı bir yerde. Durduğu süre derken? Anlık frene basıp, direksiyonu toparladığı süre 10 saniye bile sürmeyecek. Ne 30 saniyesi.

Oğlum kaza yapmışyı tam olarak anlattığınız gibi..
Sol şeritte ilerlerken önündeki araba aniden fren yapıp durunca öndeki arabaya arkadan vurmuştu.. En önemli kural Takip mesafesi bence bazen o bile işe yaramayabiliyor.
7 yıldır istanbulda aktif araba kullanan biriyim en sol şeride geçmeye cesaret edemedim hala. . Sağ ve orta şerit daha güvenli geliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X