Araba kullanırken bu tarz durumlarda ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet sizin sol şeritten gitmeniz asıl sorun. Sol şeride çıkmadan araç sollayamaz diğer araçlar. Birilerinin mecburen önünüze kırması gerekir sol şeridi ihlal ederseniz. Sol şerit ihlali diye bir trafik cezası bile var, düşünün artık.

Konunuza yazdıklarım benim şahsi düşüncelerim değil yalnız, temel trafik kuralları. Ciddiye almazsanız başınıza iş gelmesi yüksek ihtimal.
Yani yazmayayım dedim ama dayanamadım.
Abla senin aracılığınla yorumumu göndereyim ben de, ki senin manuel kullanan , yılların usta şoförü olduğunu da bizzat biliyorum.

Konu sahibi size karşı herhangi bir kastım yok, o yüzden tamamen tarafsız bir şekilde yapıyorum yorumumu.

Evet hiçbirimiz annemizin karnından araba sürmeyi biliyor halde doğmadık, elbette öğrenmeniz ve ustalaşmanız için trafiğe çıkmanız gerekiyor, ancak bunu da kuralına uygun şekilde yapmanız lazım.

Sizin kafa yapınızdaki sürücülerden hoşlanmıyorum ( yorumlarınızı okudum)

Arabanızın yeni olması kimsenin umrunda değil, bir kere bunu söyleyeyim.

Sol şeritte devamlı olarak belli bir hızın altında gidemezsiniz, yasak.

Sizin gibi sürücüler nedeniyle birçok defa kaza yapmanın ucundan döndüm. Çünkü sol şeritten hız yaparak giderken yani şeridi amacına uygun şekilde kullanırken, önüme ısrarla selektör ve kornayı umursamadan, aynı zamanda aynadan arkasını kontrol etme tenezzülünde bulunmadan ,yavaş yavaş soldan giden sürücüler çıktı ve sağımdaki şerit de dolu olduğu için geçemedim ve ani/ sert şekilde fren yapmak zorunda kaldım. Arabam savrulabilirdi, öndeki araca çarpabilirdi. Neden? Önümdeki ısrarla çekilmeyen umarsız sürücü yüzünden.

Usta şoförüm demiyorum ama acemi değilim ve iyi kullanırım diyebilirim.

Soldan aheste aheste gittiğiniz zaman arkanızdan gelen araç, yan şerit de doluysa mecburen yavaşlamak zorunda kalıyor ve devri düşüyor. Siz ısrarla aynaya bakmayıp arkanızda biri var mı diye kontrol etmeden sürmeye devam ettikçe bu sefer sağ şeritten önünüze geçiyor insanlar. Kamyon olması sizi korkutmuş ama trafiği aksatacak kadar yavaş gittiyseniz, ve sol şeridi de kapladığınız için, sürücü sinirlenmiş olabilir.

Çünkü ben çok sinirleniyorum.

Öğrenme amacıyla çıkıyorsanız, yanınızda babanızın olmasının hiçbir önemi yok, sağdan gideceksiniz. Sağda park eden araçlar var demişsiniz, yavaşlayıp, durmaktan korktuğunuz için sol şeridi işgal etmeye karar vermişsiniz. Kusura bakmayın bir zahmet sağdan veya maksimum orta şeritten gideceksiniz. En başta okurken size hak vermiştim ama yorumları gördükçe haksız olduğunuza emin oldum, diğer üyeler gibi.

Orda kornaya basman gerek ilk olarak, eğer arkadan araç geliyorsa frene basmadan devam etmen gerek.
Bence bu olaydaki en büyük sorun direksiyon hakimiyetinde olmuş, onun olmaması gerek. Aracın sarsılması, direksiyonun sağ sol yapması tehlikeli. Ya o an fazla hız yaptın ya da dikkatin dağınıktı. Hızını azaltıp, sağ şeritten devam et böyle bir şey olursa. Bir korkabilirsin ama direksiyonu sağ sol yapıp, aracın sarsılmaması gerek. Sen çok mu hızlı gidiyordun
İşe yetişmek için saniyeyle yarışanlar kabız oldu arkada🤣🤣

Yani yazmayayım dedim ama dayanamadım.
Abla senin aracılığınla yorumumu göndereyim ben de, ki senin manuel kullanan , yılların usta şoförü olduğunu da bizzat biliyorum.

Konu sahibi size karşı herhangi bir kastım yok, o yüzden tamamen tarafsız bir şekilde yapıyorum yorumumu.

Evet hiçbirimiz annemizin karnından araba sürmeyi biliyor halde doğmadık, elbette öğrenmeniz ve ustalaşmanız için trafiğe çıkmanız gerekiyor, ancak bunu da kuralına uygun şekilde yapmanız lazım.

Sizin kafa yapınızdaki sürücülerden hoşlanmıyorum ( yorumlarınızı okudum)

Sol şeritte devamlı olarak belli bir hızın altında gidemezsiniz, yasak.

Sizin gibi sürücüler nedeniyle birçok defa kaza yapmanın ucundan döndüm. Çünkü sol şeritten hız yaparak giderken yani şeridi amacına uygun şekilde kullanırken, önüme ısrarla selektör ve kornayı umursamadan, aynı zamanda aynadan arkasını kontrol etme tenezzülünde bulunmadan ,yavaş yavaş soldan giden sürücüler çıktı ve sağımdaki şerit de dolu olduğu için geçemedim ve ani/ sert şekilde fren yapmak zorunda kaldım. Arabam savrulabilirdi, öndeki araca çarpabilirdi. Neden? Önümdeki ısrarla çekilmeyen umarsız sürücü yüzünden.

Usta şoförüm demiyorum ama acemi değilim ve iyi kullanırım diyebilirim.

Soldan aheste aheste gittiğiniz zaman arkanızdan gelen araç, yan şerit de doluysa mecburen yavaşlamak zorunda kalıyor ve devri düşüyor. Siz ısrarla aynaya bakmayıp arkanızda biri var mı diye kontrol etmeden sürmeye devam ettikçe bu sefer sağ şeritten önünüze geçiyor insanlar. Kamyon olması sizi korkutmuş ama trafiği aksatacak kadar yavaş gittiyseniz, ve sol şeridi de kapladığınız için, sürücü sinirlenmiş olabilir.

Çünkü ben çok sinirleniyorum.

Öğrenme amacıyla çıkıyorsanız, yanınızda babanızın olmasının hiçbir önemi yok, sağdan gideceksiniz. Sağda park eden araçlar var demişsiniz, yavaşlayıp, durmaktan korktuğunuz için sol şeridi işgal etmeye karar vermişsiniz. Kusura bakmayın bir zahmet sağdan veya maksimum orta şeritten gideceksiniz. En başta okurken size hak vermiştim ama yorumları gördükçe haksız olduğunuza emin oldum, diğer üyeler gibi.
Araba detayını umursayın diye değil, sorulduğu için söyledim zaten. Bütün sol şeritte yavaş gidenler ölsün diyeceksiniz sanırım birazdan.

Araba detayını umursayın diye değil, sorulduğu için söyledim zaten. Bütün sol şeritte yavaş gidenler ölsün diyeceksiniz sanırım birazdan.
Ölsün demeyeceğiz ama ölme ihtimaliniz yüksek böyle devam ederseniz. Allah korusun. Sizin iyiliğiniz için konuşuyoruz aslında.

Külüstür, kendini zor götüren araç da kullandım, klasik diyebileceğimiz 60 model araç da kullandım, lüks milletin gözünü alamadığı araç da kullandım. Sıkıştırılmam çok nadirdir. Kullandığın araçla değil nasıl araç kullandığınla alakalı aslında sıkıştırılma mevzusu.

Alışana ve deneyim kazanana kadar orta veya sag şeritten git canım. Sol şerit zaten uzun süre kullanım için değil. Bir de böyle kamyon, sirket arabaları hız sınırına uymaz, sinyal vermez genelde. Bu yüzden sol seridi sadece sollama için kullan. Bu şekilde daha güvenli olur.

Merhaba. Araba kullanmakta yeni yeni aktifleşiyorum sayılır. Bugün sol şeritten giderken aniden bir kamyon önüme kırdı ve sıkışıcam korkusuyla bi an için ne yapacağımı bilemedim, zor durumda kaldım ve araba savruldu bir an için direksiyon hakimiyetini kaybeder gibi oldum ama toparladım durumu. Bu tür durumlarda ne yapmak lazım? Sizin başınızdan böyle bir olay geçti mi? Otobüs, kamyon gibi araçlara çok yanaşmadan gideyim diyorum ama trafik akarken öyle yapmak zor olur diye düşünüyorum.
Acaba sol şeritten yavaş gidiyordun da trafik mi aksadı? Aynısı acemiyken olmıştu bana sola dönücem diye sol şeritten ayrılmadım ama yavaştım da sola göre kısa bir an; sağdan araba sıkıştırdı. Şikayet etmiştim o dönem hatta.. neyse işte. En güzeli özellikle bu dönemlerde olabildiğince sağ şeritten gitmek. Sen hız limitinin en üst sınırından gitsen de sollarken biraz aşma hakkı var, sollayıp geçmek isteyen oluyor arkadan. Bunlar geldi aklıma ama…

Acaba sol şeritten yavaş gidiyordun da trafik mi aksadı? Aynısı acemiyken olmıştu bana sola dönücem diye sol şeritten ayrılmadım ama yavaştım da sola göre kısa bir an; sağdan araba sıkıştırdı. Şikayet etmiştim o dönem hatta.. neyse işte. En güzeli özellikle bu dönemlerde olabildiğince sağ şeritten gitmek. Sen hız limitinin en üst sınırından gitsen de sollarken biraz aşma hakkı var, sollayıp geçmek isteyen oluyor arkadan. Bunlar geldi aklıma ama…
O kadar da yavaş gittiğimi düşünmüyorum çünkü arkadaki ve öndeki araba ile takip mesafem iyiydi. Çok yavaş gitsem takip mesafesi açılırdı diye düşünüyorum. Aynalara bakıyordum, takip mesafem dediğim gibi iyiydi. Çok berbat kullansam fazlasıyla korna yerdim diye düşünüyorum. Sağ şerit gidebileceğim müsaitlikte değildi aslında şehir içinde olabildiğince orta şeridi kullanıyorum zaten.

Ben acemiligi epey attim.sayilir ama genelde sag seriti tercih ediyorum çünkü kamyonun tırın cok oldugu bir yerdeyim hatta bir kamyon hizli sekilde şoför mahalinden carpti araç hala tamirde şükür iyilestim büyük bir yara almadim ama dikkatli olmak gerekiyor buyuk arac soforleri dikkatsizler yol sadece kendilerinin sanıyorlar hiz sınırını asiyorlar bir de kör noktaya denk gelirsen yandin o yuzden sagdan gitmenizi tavsiye ederim

Arkadan araç gelmiyorsa durdurabilir. Aynadan görüyor sonuçta arkadan araç geliyor mu, ne kadar yakında, hızı nasıl vs. Konu sahibi kamyon önüne aniden kırdı yazmış, direksiyonu zor toparlamış, zaten direksiyonu zor toparladıysa, frene basmıştır.

Fizik dersi gördünüz mü?
Otobanda sol şeritte araba durdurmak = cinayete teşebbüs

Fizik dersi gördünüz mü?
Otobanda sol şeritte araba durdurmak = cinayete teşebbüs

Merhaba. Araba kullanmakta yeni yeni aktifleşiyorum sayılır. Bugün sol şeritten giderken aniden bir kamyon önüme kırdı ve sıkışıcam korkusuyla bi an için ne yapacağımı bilemedim, zor durumda kaldım ve araba savruldu bir an için direksiyon hakimiyetini kaybeder gibi oldum ama toparladım durumu. Bu tür durumlarda ne yapmak lazım? Sizin başınızdan böyle bir olay geçti mi? Otobüs, kamyon gibi araçlara çok yanaşmadan gideyim diyorum ama trafik akarken öyle yapmak zor olur diye düşünüyorum.

Konuyu açan kişi, açtığı konuda otoban mı yazmış? Yazmamış.
Ben nerede otobanda aracını fren yap yazmışım? Yazmamışım.

Konuyu açan kişi, açtığı konuda otoban mı yazmış? Yazmamış.
Ben nerede otobanda aracını fren yap yazmışım? Yazmamışım.
Ben otoban dedim.
Fark etmez.
Otoban olmasa bile hızlanma, sollama şeridi olan sol şeritte şerit içinde de araç durduramazsın.
Konudan da görüldüğü gibi herkes kurallara uyan şoförler değil.
Şehir içi demez gelir 130 ile.
Sizin o küçümsediğiniz 10 saniye birinin canına mal olur.

Ben otoban dedim.
Fark etmez.
Otoban olmasa bile hızlanma, sollama şeridi olan sol şeritte şerit içinde de araç durduramazsın.
Konudan da görüldüğü gibi herkes kurallara uyan şoförler değil.
Şehir içi demez gelir 130 ile.
Sizin o küçümsediğiniz 10 saniye birinin canına mal olur.

İnsanları yazmadığı şeyle oturduğun yerden yargılamaya devam et aferin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X