Araba sorunu

İstanbul da yaşıyorsanız eğer arabayla da sosyalleşilemiyor ki🤷‍♀️

Trafıkten bir yere gıdılmıyor
Park yeri de sorun😬

Şu konuda katılıyorum size borçsuz bişey alınmıyor
Benım babam ve kardesım de az bir birikimle aldılar kredı çekip
Çok oldu ikisinin de kredisi biteli

Kardeşimin ki eski model olduğu için sanayide hep onun için kötü oldu ama babamın ki muayne den her zaman tek seferde gecer
O yüzden alacaksanız eğer iyi bir model demiyorum iyi bir araba olsun kazasına bakın motoruna iyice baktırın ince eleyip sık dokuyun
Gönlünüze göre bulursunuz insallah

Alırsanız kazasız belasız kullanın🙏
Çok teşekkür ederim,İstanbul'da değilim trafik konusunda sıkıntı yok

otobüs nasıl şahsi araçtan daha konforlu olabilir? her yerde metro, metrobüs, tramvay yok ki. ayrıca 2-3 vesaitle çocuklarla bir yere gitmek gayet arabayla gitmekten daha zor.

Ben toplu taşıma daha konforlu demedim ki o nerden çıktı? Tabi ki özel araç daha konforlu ama siz beni anlamamışsınız. Yol uzak diye sosyalleşmek zor geliyorsa arabayla da günümüz Büyükşehir trafiğinde o yol kısalmayacak. Süre daha fazla olacak hatta. Konu sahibi büyükşehirde oturduğunu ulaşımın zor olduğunu yazmış. Ankara’da yaşıyormuş gayet toplu taşıma olanaklarının fazla olduğu bir şehir

Faizden, krediden hiç anlamam da Allahım gönlünüze göre versin inşallah.

Dilerim ki güzel arabanızla çok keyifli yolculuklarınız olsun hem de direksiyonda siz varken…

Biraz devrik cümle oldu, kusura bakmayın.
Çok sağolun,gönlünüzün güzelliği yeter ne kusuru..

hayır bir de dolanır ki otobüsler falan. arabayla 10 dkda gideceğin yere yarım saatte gidersin. bir de çocukların büyük olması şart. 4-5 yaşlarında çocuklarla toplu taşımayla hiçbir yere gidemezsin. yoruluyorlar çok.
Kesinlikle gidilmiyor

Ben toplu taşıma daha konforlu demedim ki o nerden çıktı? Tabi ki özel araç daha konforlu ama siz beni anlamamışsınız. Yol uzak diye sosyalleşmek zor geliyorsa arabayla da günümüz Büyükşehir trafiğinde o yol kısalmayacak. Süre daha fazla olacak hatta. Konu sahibi büyükşehirde oturduğunu ulaşımın zor olduğunu yazmış. Ankara’da yaşıyormuş gayet toplu taşıma olanaklarının fazla olduğu bir şehir
Hayır öyle bi şey yazmadım ben,3 büyük şehirde değilim trafik çok sıkıntılı değil

Asgariyle nasıl geçineceksiniz ya anlamadım. Ayranı yok içmeye… modeli. Niye çocuklarınızı bir araba için aç bırakıyorsunuz

Ben daha konforlu demedim ki o nerden çıktı? Tabi ki özel araç daha konforlu ama siz beni anlamamışsınız. Yol uzak diye sosyalleşmek zor geliyorsa arabayla da günümüz Büyükşehir trafiğinde o yol kısalmayacak. Süre daha fazla olacak hatta. Konu sahibi büyükşehirde oturduğunu ulaşımın zor olduğunu yazmış. Ankara’da yaşıyormuş gayet toplu taşıma olanaklarının fazla olduğu bir şehir
olur mu, yol kısalmaz. istanbul için söylüyorum her yere gitmek için yolu kısaltabilirsiniz. çünkü minibüs ve otobüs güzergahları hep en uzun yoldan gidiyor. ben istanbuldayım. hiçbir şehrin ulaşım imkanları burada olduğu kadar yok ama yine de yol kısalmıyor. metrobüs ve metro da her yere yok. demir ulaşımı olsa dediğiniz doğru. şimdi ben istanbul'da kemerburgaz'a gitmek istesem oturduğum yerden arabayla 20 dk da giderim, otobüsle 1 saatte. çünkü kalkış saatleri, durağa gitmek vs hepsi vakit alıyor. ayrıca yanına alman gereken eşyaları da sırtında taşıman cabası. kesinlikle büyük şehirde çocuklu insanların arabasız sosyalleşmeleri çok zor.

Son düzenleme:
Sizinki biraz “ayranı yok içmeye” oluyor. Hani biraz peşinatınız olsa kesinlikle ben de borçlanın derim ama elde asgari ücret kadar bir şey kalıyorsa neye yetecek ki bu? Bizim sadece aylık market alışverişi o kadar tutuyor. Elalem memursun ama araban yok diyor diye çocuklarımın boğazından geçici bir süre de olsa kısamazdım ben.

Bir de maaşa zam gelse dahi arabanın masrafından zaten o zamdan pek de bir şey anlamayacaksınız. Oğlumu hastaneye getirdik, akşamdan beri kusuyordu. Doktor yatış verdi. Tamamlayıcı sağlık sigortamız olmasa sadece bugün bize çıkacak masraf 4-5 bin liraydı. Tek başınıza olsanız neyse ama çocuğunuz varsa her adımınızı defalarca düşünmeniz gerekiyor.

Asgariyle nasıl geçineceksiniz ya anlamadım. Ayranı yok içmeye… modeli. Niye çocuklarınızı bir araba için aç bırakıyorsunuz
Kendinize gelin ne bu şiddet celal niye aç bırakayım çocuklarımı böyle bi şey mümkün mü kendi ihtiyaçlarımızdan kısacağız kendimiz aç kalacağız gerekirse ebeveyn olarak,o kadar da değil nereden çıkardınız çocukları aç bırakacağımı tüm çabam onların ruhlarını dahi doyurabilmek değil ki fiziksel olarak aç bırakmak

Sizinki biraz “ayranı yok içmeye” oluyor. Hani biraz peşinatınız olsa kesinlikle ben de borçlanın derim ama elde asgari ücret kadar bir şey kalıyorsa neye yetecek ki bu? Bizim sadece aylık market alışverişi o kadar tutuyor. Elalem memursun ama araban yok diyor diye çocuklarımın boğazından geçici bir süre de olsa kısamazdım ben.

Bir de maaşa zam gelse dahi arabanın masrafından zaten o zamdan pek de bir şey anlamayacaksınız. Oğlumu hastaneye getirdik, akşamdan beri kusuyordu. Doktor yatış verdi. Tamamlayıcı sağlık sigortamız olmasa sadece bugün bize çıkacak masraf 4-5 bin liraydı. Tek başınıza olsanız neyse ama çocuğunuz varsa her adımınızı defalarca düşünmeniz gerekiyor.
İşte mutfak için asgari yakın kalacak demiştim dedeğim gibi 1 yıllık olduğu için geçici süre geçer diye düşündüm,fatura kira vs dahil değil

Kendinize gelin ne bu şiddet celal niye aç bırakayım çocuklarımı böyle bi şey mümkün mü kendi ihtiyaçlarımızdan kısacağız kendimiz aç kalacağız gerekirse ebeveyn olarak,o kadar da değil nereden çıkardınız çocukları aç bırakacağımı tüm çabam onların ruhlarını dahi doyurabilmek değil ki fiziksel olarak aç bırakmak
şunu da hesap edin, araba aldığınızda benzin, sosyalleştiğiniz için harcayacağınız para daha çok olacak. yani şu anki masraflara ek masraf çıkacak. araba=masraf. o yüzden kısarak, sıkarak ev alınır ama araba alınmaz bence. mantıklı değil.

İşte mutfak için asgari yakın kalacak demiştim dedeğim gibi 1 yıllık olduğu için geçici süre geçer diye düşündüm,fatura kira vs dahil değil
O bir yıllık süreçte çok sıkıştığınızda -ki muhtemelen olacaktır- tekrar borç, kredi işine girecekseniz çok sıkıntı çekersiniz. Arkanızda böyle durumlarda bir aile desteği vs. olabilirse işiniz kolay olur.

Bence siz kendinize gelin, şiddet ve Celal yok ortada, size yapmaya çalıştığınız şeydeki alakasızlığı gösteriyorum. Şartlar el vermiyorsa araba almazsınız biter. Yani millet memursun araban yok dedi diye aç kalıp araba almak mantıklı mı? Öyle yemem yediririm olmuyor yani eldeki parayla eve ne et girer ne doğru düzgün meyve. Bi kalorifer yakmaya ödünüz patlar. Araba için bu eziyeti çekmeni şart mı gerçekten

olur mu, yol kısalmaz. istanbul için söylüyorum her yere gitmek için yolu kısaltabilirsiniz. çünkü minibüs ve otobüs güzergahları hep en uzun yoldan gidiyor. ben istanbuldayım. hiçbir şehrin ulaşım imkanları burada yok ama yine de yol kısalmıyor. metrobüs ve metro da her yere yok. demir ulaşımı olsa dediğiniz doğru. şimdi ben istanbul'da kemerburgaz'a gitmek istesem oturduğum yerden arabayla 20 dk da giderim, otobüsle 1 saatte. çünkü kalkış saatleri, durağa gitmek vs hepsi vakit alıyor. ayrıca yanına alman gereken eşyaları da sırtında taşıman cabası. kesinlikle büyük şehirde çocuklu insanların arabasız sosyalleşmeleri çok zor.

E ben de istanbuldayım. Tabi ki bu her semt için geçerli değil ama çoğu yere o trafiğe arabayla girmem diye toplu taşıma kullanıyorum. Trafiği ayrı park yeri ayrı dert. Evim metrobüse çok yakın yürüyerek gidiyorum biniyorum metrobüse. Metroya aktarma yapıyorum ihtiyaç duyarsam. Karşıya geçeceksem Marmarayla gidiyorum müthiş kolaylık. Geç dönmeyeceksem veya ters bir istikamete gitmeyeceksem arabayı nadir kullanıyorum ihtiyaç duymuyorum çünkü. 5 yaşında kızım var bu arada onu da yanımda götürüyorum. Benzin parası, trafiği, park yeriyle uğraşamam. İndirimli kartımı basıyorum biniyorum benzin fiyatları uçmuş. Kemerburgaz demişsiniz mesela evet oraya gitsem ben de araba tercih ederim ama hayatımda 5 kere gitmişimdir belki orada yapacak bir işim olmuyor çünkü. Zaten merkez bir ilçe de değil. Genelde gittiğim semtlerin hepsine toplu taşımayla ulaşım gayet kolay.

E ben de istanbuldayım. Tabi ki bu her semt için geçerli değil ama çoğu yere o trafiği arabayla girmem diye toplu yaşıma kullanıyorum. Trafiği ayrı park yeri ayrı dert. Evim metrobüse çok yakın yürüyerek gidiyorum biniyorum metrobüse. Metroya aktarma yapıyorum ihtiyaç duyarsam. Karşıya geçeceksem Marmarayla gidiyorum müthiş kolaylık. Geç dönmeyeceksem veya ters bir istikamete gitmeyeceksem arabayı nadir kullanıyorum ihtiyaç duymuyorum çünkü. Benzin parası, trafiği, park yeriyle uğraşamam. Kemerburgaz demişsiniz mesela evet oraya gitsem ben de araba tercih ederim ama hayatımda 5 kere gitmişimdir belki orada yapacak bir işim olmuyor çünkü. Zaten merkez bir ilçe de değil. Genelde gittiğim semtlerin hepsine toplu taşımayla ulaşım gayet kolay.
tamam bizim sosyalleşmeden anladığımız farklı. ben istanbul dışı, doğa ile iç içe yerlere gidiyorum genelde. bu yüzden toplu taşıma çok seçenek olmuyor. siz spesifik yerlerden bahsediyorsunuz ama hep. bireysel olarak ben de toplu taşımayı tercih ederim ama 2 çocukla asla tercih etmem. emirgana kahvaltıya gitmek istesem yine arabayla giderim, doğayla iç içe parkların hepsi yine arabayla gidilecek yerlerde. o yüzden çocukla sosyalleşmek toplu taşımayla zor.

Ben otobüsün metronun nasıl kalabalık olduğunu biliyorum, sürekli kullanıyorum ama siz trafiğin ne kadar kalabalık olduğunu bilmiyorsunuz galiba. Yol uzun, mesafe uzak diye sosyalleşemiyorsanız araba alınca daha beter olur çünkü trafikte kendi aracınızla çok daha uzun sürüyor. Masrafı da cabası. Şoförlüğünüz var mı?
Var evet. Her sabah cocuklarimi sabah trafiğinde okullarına bırakıp işe geliyorum, (bu sırada insanlar otobüs, dolmuş durdurmaya calisiyorlar, görüyorum ) sonra da okuldan alıyorum, hafta sonları da kurslarına götürüyorum. Dediğim gibi çocuklarınız uslu demek ki, benimkiler imkansız durmaz toplu taşımada. Zaten toplu taşımadan nefret ettiğim için merkeze taşındım, ya arabayla ya yaya gidiyorum, arabam yoksa taksi kullanıyorum.

hayır bir de dolanır ki otobüsler falan. arabayla 10 dkda gideceğin yere yarım saatte gidersin. bir de çocukların büyük olması şart. 4-5 yaşlarında çocuklarla toplu taşımayla hiçbir yere gidemezsin. yoruluyorlar çok.
Neyi tartışıyoruz zaten ben de anlamadım, çocukla toplu taşıma zor dedim diye beğenmedimler ve sert sert yorum yiyorum.

Yol nasıl kısalıyor toplu tasimayla ? Yolcu almak için 200 metrede bir duruyorlar zaten . Bazı saatlerde dolu oluyorlar yolcu bile almıyorlar.

Birikim bile yapamiyorsaniz geliriniz ve gideriniz ancak birbirini karsiliyor demek ki, bu durumda nasil borca girilir ki? Onumuz kis , hicbir birikiminiz ve hazirliginiz yoksa hic mantikli bir karar degil araba almak. Cunku araba surekli masraf cikaran bir sey. Acil durum fonunuz yoksa, herhangi bir acil durumda tekrar borca girecekseniz, donduremezsiniz. Kredi karti , ek hesap falan demeyin cunku onlari da geri odemek durumundasiniz. Herkes araba sahibi olmak zorunda degil, ben bu derece bir sıkıntı cekeceksem en azindan en temel ihtiyaclardan biri olan barinma icin cekmeyi tercih ederim.

X