Asla para birikmeyen ev

Mutfak masrafı inanılmaz çok tutuyor. Biz de birikim yapamıyorduk en sonunda mutfak listesi yapıcam kısıtlı olcaz dedim. 2 kişiyiz çocuk felan da yok. Eve 5 bin giriyor 1400 tl kira. Ucu ucuna yetiyor hersey. Mutfağın haftalık listesini yaptım. çikolata çekirdek bile inanılmaz masrafı var. Abur cubur alınmayacak sadece temel ihtiyaclar ve yemek listesi ile yapılacak alışverişler tarzı bi uygulama yapmıstım. Baya birikim yapmıstık. Haftalık nerdeyse 100-200 tl mutfağa gidiyordu. Gayette eksikliğini hissetmedik. Ve biz dışarı aktivitesi olan insanlarda değiliz full evdeyizdir. Ona rağmen yetmiyor. Ama ne kadar sıksakta maalesef devletin hali ortada..

Eve toplam 7bin 500 giriyor kira 1200 TL şu rakamlara bakılınca birikim yapılabilir gibi duruyor ancak ay sonunu beş kuruş bile kalmıyor her ay bin lira kadar birikim yapmak istesek de bazen hiç kalmıyor bazen ise 300 falan öyle lüks marka giydiğimiz yok bir spor ayakkabıya 300 lira da vermiyoruz nasıl birikmiyor gerçekten anlamıyorum küçük bir çocuk var bir de 1 buçuk yaşında oyuncak kıyafet masrafı var tabi ama onda da yine lükse kaçmıyoruz sanırım en fazla mutfağa gidiyor her hafta 300 400 lira harcıyoruz ay bilmiyorum sizlerin geliri ve gideri nasıl ne kadar birikim yapabiliyosunuz bizde mi gariplik var bir yardım edin
Yalnız değilsiniz.

Eve toplam 7bin 500 giriyor kira 1200 TL şu rakamlara bakılınca birikim yapılabilir gibi duruyor ancak ay sonunu beş kuruş bile kalmıyor her ay bin lira kadar birikim yapmak istesek de bazen hiç kalmıyor bazen ise 300 falan öyle lüks marka giydiğimiz yok bir spor ayakkabıya 300 lira da vermiyoruz nasıl birikmiyor gerçekten anlamıyorum küçük bir çocuk var bir de 1 buçuk yaşında oyuncak kıyafet masrafı var tabi ama onda da yine lükse kaçmıyoruz sanırım en fazla mutfağa gidiyor her hafta 300 400 lira harcıyoruz ay bilmiyorum sizlerin geliri ve gideri nasıl ne kadar birikim yapabiliyosunuz bizde mi gariplik var bir yardım edin
Bir spor ayakkabıya 700 TL veriyorum. Eşim haftalık 800 TL veriyor. Faturalar ve ev masrafları için. Para biriktirebiliyorum. Yapmanız gereken maaştan hemen 1 gram altın 1 çeyrek 50 dolar vs birşey alıp kenara atmak. Sonrası elinizdeki paraya göre hareket etmek. Bir de kredi kartı kullanmamak. Kredi kartı olunca insan gerekli gereksiz alıyor.

Birikim maaştan artanlarla yapılmaz. Maaşı alır almaz 3 gram altın alın,kura bakmadan.
Zaten öyle ya da böyle bitiyor, zaten ay sonuna doğru kemerleri sıkıyorsunuz, olan kadarıyla idare ediyorsunuz. Hayatınızdan bir şey değişmiyor,ama kenarda birikiminiz oluyor. Benim gelirim sizden çok daha az,geçen sene böyle böyle 20 gram biriktirmistim. O zamanlar 220-260 tlydi gram,simdi 460 lira oldu.
Bence siz de böyle yapın.

Sizde gariplik yok bu gelire sahip çoğu aile aynı şekilde yaşıyor. Misal ben. Sekiz bin yaklaşık gelir var. Maalesef kiradayız. 2000 TL kira geri kalanı fatura çocukların harçlığı kursu mutfak. Gerçekten keyfi harcama yapmayı geçtim çok beğendiğim bir çanta var onu bile almaya para ayıramıyorum. Araba almamız gerekli. Onun ödemesi için planlama yapıyoruz. Bir de bebek sahibi olmak istiyorum yani düşündükçe stres oluyorum stres yaptıkçada bebeğim olmuyor galiba😢

Birikim maaştan artanlarla yapılmaz. Maaşı alır almaz 3 gram altın alın,kura bakmadan.
Zaten öyle ya da böyle bitiyor, zaten ay sonuna doğru kemerleri sıkıyorsunuz, olan kadarıyla idare ediyorsunuz. Hayatınızdan bir şey değişmiyor,ama kenarda birikiminiz oluyor. Benim gelirim sizden çok daha az,geçen sene böyle böyle 20 gram biriktirmistim. O zamanlar 220-260 tlydi gram,simdi 460 lira oldu.
Bence siz de böyle yapın.
Ya sen efsanesin. Siz demiyorum kusura bakma. Burada yorumlarını hep okuyorum çok yakın geliyorsun.

Herşey çok pahali bu gercek. Ama eger birikim yapmak istiyorsaniz muhakak yapabilirsiniz bu sizin elinizde. En ucuz yerlerden alisveris yapin. Pazara cikin. Hergun degisik yemek yapmak yerine. Mesela bugun turlu pilav yaptiysaniz. Ertesi gunede kalan yemeklerin yanina ufak ek yapin.
Ben kesinlikle dikkat edince birikim yapilabildiginr inanan biriyim tabi uçuk rakamda kredi borcunuz yoksa.

Kazancınıza göre birikim yapabilmeniz lazım çünkü kiranız az. Sigara alışkanlığı var mı bilmiyorum ama yok sayalım.

Aylık giderleri bir yere not edin aylık plan yapın ben hep aylık plan yaparım ve o ay çok aşırı gezmemişsem illa bir miktar birikir. Ha extra giderler vergi ödemeleri falan olabilir o ayrı bir konu tabi..

Su dar zamanda bir de neden birikmiyor diye sormanız bile şaka gibi değil mi sizce ?
Dün Bim'den aldığım 1 poşeti bile doldurmayan şeylere 70 TL ödedim.
Pazar her hafta 100 TL'den aşağı tutmuyor.
Herşeye zam üstüne zam geldi.
Hala birikmiyor demeniz gündemden epeyi kopuk yaşadığınıza delalet.
Ben yazayık diyordum ki siz yazmışsınız.Türkiye şartlarında birikim yapmayı bırak borçsuz ayı kurtardıysan ona sevin konu sahibi.

7.500 tl maasla hem kira odeyip hem birikim yapanin önünde saygıyla egilmek lazım zaten.
aslinda insan evine ne kadar giriyorsa okadar harcamaya alisiyor
benim evime suan 7.500 girse 2000 lira artida olacagim demek bu
cunku elimdeki parayla kredi odeyip ev gecindiriyorum sıkıntı çekmeden

Vallahi bana da çok geliyo ama inanın bin a101den alışveriş yapıyorum ama pazara gidiyoruz 100e yakın tutuyor çoğu yemekte tereyağ ve zeytinyağı kullanırım kıyma tavuk falan da alınınca o kadarı buluyo arada pasta falan da yapıyorum haftada bir kere en az tatlı yapıyorum ondan mı çok gidiyo acaba

X