Asla para birikmeyen ev

Eve toplam 7bin 500 giriyor kira 1200 TL şu rakamlara bakılınca birikim yapılabilir gibi duruyor ancak ay sonunu beş kuruş bile kalmıyor her ay bin lira kadar birikim yapmak istesek de bazen hiç kalmıyor bazen ise 300 falan öyle lüks marka giydiğimiz yok bir spor ayakkabıya 300 lira da vermiyoruz nasıl birikmiyor gerçekten anlamıyorum küçük bir çocuk var bir de 1 buçuk yaşında oyuncak kıyafet masrafı var tabi ama onda da yine lükse kaçmıyoruz sanırım en fazla mutfağa gidiyor her hafta 300 400 lira harcıyoruz ay bilmiyorum sizlerin geliri ve gideri nasıl ne kadar birikim yapabiliyosunuz bizde mi gariplik var bir yardım edin
Bizim ilk yilki halimz buydu.
Kredi cekip odemeye baslynca farkettik ki meger ne guzel para birikiyorms..insanin parasi ne kadarsa o kadar harcyor.yerinizde olsam gelen paranin mesela 1500tlsi ile hemn altin alirim. Sanki eve giren para 7500 degil de 6binms gibi yasarm. Inanin 6binin de yettgni gorcksnz..

Ben dış memlekette olduğum için, bilmiyorum sizin elinize geçen miktar büyük mü yoksa küçük mü, ama para biriktirmek başka oluyor. Mesela diyelim her ay 1000 lira biriktirmek istiyorsunuz. O parayı alıp bankaya veya yastığın altına, artık Nerde biriktirmek istiyorsanız oraya. Geri kalan parayı, kira, elektrik, şu, İnternet, vs, yani her ay aynı ödenen parayı da cikaricaksiniz, sonra diyelim her ay 200 lira hediye için, 200 lira oyuncak için, 800 lira eve alışveriş için, 400 lira giyim için, 200 lira benzin için ve bir miktar eğlence için. Ben şimdi sayıları uydurdum.
Benim kızım okulda yanlış arkadaşlar edinince, ben onu okuldan aldım ve özel liseye yazdırdım, her ay 600 Euro sade okul parası ödedim. Her ay 100 Euro otobüsle okula gitme kartını ödedim. Bütün kitapları masrafları hep benim üzerindeydi. Her ay anneme para gönderiyordum Türkiyeye, annem akciğer hatasıydı ve özel doktorlara baktırdım. Kendi kiram var, kendi yaşamımızda vardı. Ayni anlattığım gibi her ay parayı ayırdım. Ben kendime küçük kutular aldım ve parayı kutulara dağıttım. Mesela bir kutunun içine 200 euro ayda meyva ve sebze için, 100 Euro kedinin masrafları kutusuna, 50 Euro hediye almamiz lazim olursa, hediye kutusuna, öyle çeşitli kutulara dağıttım. Eğer para kutunun içinde bittiyse, katiyyen gidip bankadan para çekmedim veya başka kutudan almadım. Ama para kaldıysa, ayın sonunda kızımla ve oğlumla güzel yemek yemeğe gittik, veya evde güzel yemekler yaptım, masaya oturduk 15-20 kişi arkadaşlar, onlar güzel iyi kaliteli kırmızı şarap getirdiler, öyle çok güzel neşeli ir akşam geçirdik. Ve evden çok para çıktığı halde, her ay para biriktirdim, hemde tek başıma. Benim arkadaşlarım kocalariyla beraber iki kişi çalıştıkları halde, bazı zaman onlara ven borç verdim. Ama ben ne sigara kullanıyorum, be de arabam var. Her yere bisikletle giderdim ve daha hala gidiyorum.
Bende 1 aydır almanyadayım burada her türlü birikim olur bu biraz euroyla tl farkından dolayı oluyor.Diyelim ki 3bin euro maaşınız var 800 eve 1000 çocuklara 600 mutfağa gitse en kötü 500 600 tl kenara atılıyor.türkiye de 3bin liraya bırakın 600 lira mutfağa vermeyi en az 1000 lira gidiyor.1000 1200 civarı eve verince zaten çocuklara birşey kalmıyor.Türkiyede bisiklet yolu bile yok doğru düzgün çok çok zor bir yerden bir yere gitmek ben sadece örnek veriyorum.Size de helal olsun emekçi kadınlarımızdanmışsınız herkes örnek almalı sizi de 😚

Bende 1 aydır almanyadayım burada her türlü birikim olur bu biraz euroyla tl farkından dolayı oluyor.Diyelim ki 3bin euro maaşınız var 800 eve 1000 çocuklara 600 mutfağa gitse en kötü 500 600 tl kenara atılıyor.türkiye de 3bin liraya bırakın 600 lira mutfağa vermeyi en az 1000 lira gidiyor.1000 1200 civarı eve verince zaten çocuklara birşey kalmıyor.Türkiyede bisiklet yolu bile yok doğru düzgün çok çok zor bir yerden bir yere gitmek ben sadece örnek veriyorum.Size de helal olsun emekçi kadınlarımızdanmışsınız herkes örnek almalı sizi de 😚
İnanıyorum size. Ben son defa 2015 yılında Türkiyedeydim. Annem vefaat ettikten sonra, birdaha hiç gitmedim. Onun için bilmiyorum şimdiki durumu. Bisiklet yolu ile haklısınız. Tam bisiklet memleketi değil daha Almanya ama yine de turkiyeye karşı, tabi çok güzel bisiklet yolları var ve emniyetli. Bir de biz hiç et yemiyoruz ve yemedik. Hayvandan hiç bir ürün yemiyoruz. Bazi insanlar çok bu ürünler için para harcıyorlar galiba ya da elektronik aletler için.

Ev kredisi ödüyoruz ikisi okullu,biri bebek 3 tane çocuk var eve girenin üstünden hemen alıp kenara koyuyoruz. Bazı aylar extra gelir oluyor onu yok sayıyoruz. Sen eve girenden alıp atacaksın gerie kalanla bir plan çizeceksin. Yoksa gelen geldiği gibi gidiyor. İnanırmısın eskiden bizde öyleydik şimdi hem kredi hem birikim daha bereketli geliyor bana aylığımız.

İnanıyorum size. Ben son defa 2015 yılında Türkiyedeydim. Annem vefaat ettikten sonra, birdaha hiç gitmedim. Onun için bilmiyorum şimdiki durumu. Bisiklet yolu ile haklısınız. Tam bisiklet memleketi değil daha Almanya ama yine de turkiyeye karşı, tabi çok güzel bisiklet yolları var ve emniyetli. Bir de biz hiç et yemiyoruz ve yemedik. Hayvandan hiç bir ürün yemiyoruz. Bazi insanlar çok bu ürünler için para harcıyorlar galiba ya da elektronik aletler için.
Başınız sağ olsun.Alım gücü türkiyede çok çok azaldı.Ben türkiyede öğretmenim.Eşimin işi için ücretsiz izin alıp geldim almanyaya.O kadar fark var ki anlatamam size.Ben burda diyelim ki 6bin euro alıyorum 20 euroya 1 kilo kıymamı 1 kilo kuşbaşımı alabiliyorum.ama türkiyede aldığım 6bin liraya 150 lira veriyorum 2 kilo ete.20 lira nere 150 lira nere.aynı şey market içinde geçerli.30 euroya dünyaları alırken 30 liraya birşey alamıyosun doğru düzgün.hele elektronik falan hayal bizim oralarda bence.inşallah ülkemiz çok iyi yerlere gelir.çok çok üzülüyorum bu farkı görüp yaşadıkça.

7,500 her eve girmiyor. Az para da degıl!! Kiranızda cok degıl
Ve bence hem bırıkım yapıp hem de masrafları karsılayabılırsınız.

Bir eve 20 bin gırse aylık, ınsan onu da harcar ve yine yetmıyor der.

Birikim istiyorsanız paranızı alır almaz altın alıp unutun onu. Para dedıgınız nedır kı? Ne kadar olursa o kadar harcanır bu net!

Ve bazı ınsanların evıne aydan7.5 bin gırse
Emın olun öyle bır bırıkom yaparlar kı!! Yeterkı ısteyın.

Mesela ben 1 aydır bılmem ne markanın tsörtünü alacagım, ayakkabısını, cantasını alacagım. Bunu yapmak yerıne gıdıp 5 gr altın altım :))
Ama almasaydım gıyım kusama harcayacaktım .

Ben onları almadım bır yerım de eksılmedı😄 zaten ıhtıyac degıldı.
Bundan sonra yenı hobım gıyıme para yatırmak degıl, altına yatırmak. Bu da keyıflı oluyormus

7,500 her eve girmiyor. Az para da degıl!! Kiranızda cok degıl
Ve bence hem bırıkım yapıp hem de masrafları karsılayabılırsınız.

Bir eve 20 bin gırse aylık, ınsan onu da harcar ve yine yetmıyor der.

Birikim istiyorsanız paranızı alır almaz altın alıp unutun onu. Para dedıgınız nedır kı? Ne kadar olursa o kadar harcanır bu net!

Ve bazı ınsanların evıne aydan7.5 bin gırse
Emın olun öyle bır bırıkom yaparlar kı!! Yeterkı ısteyın.

Mesela ben 1 aydır bılmem ne markanın tsörtünü alacagım, ayakkabısını, cantasını alacagım. Bunu yapmak yerıne gıdıp 5 gr altın altım :))
Ama almasaydım gıyım kusama harcayacaktım .

Ben onları almadım bır yerım de eksılmedı😄 zaten ıhtıyac degıldı.
Bundan sonra yenı hobım gıyıme para yatırmak degıl, altına yatırmak. Bu da keyıflı oluyormus
Marka takıntım yok da ekstra masraflar oluyor kurban mesela ya da uçak seyahati yaptı eşim 100e yakın gitti

Cebinizde 100 TL varsa, gider ne lazımsa onu alırsınız. Kredi kartı ile ödenecekse aaa bu bardak farklı, şu çikolata yeni mi çıkmış, masa örtüsünü mü değiştirsem derken 300 TL harcar çıkarsınız. Kredi kartı kullanınca böyle oluyor maalesef.

Ortalama bi yaşam çok kısmadan maalesef o civarda artık 1000-1500 kira ,mutfak temizlik vs malzemeleri 1000 lira,kışın faturalar 750-1000 en az ,çocuk 500 en Az o da , yol parası veya araba masrafları , günlük harcanan para yemek Vs,her ay çıkan ihtiyaçları yani bence 1000 kira biriktirebilmek iyi bu tabloda.hayat çok pahalandı.daha tatiline akşam dışarıya çıkmasına filan girmedik bi de😪

Vallahi bana da çok geliyo ama inanın bin a101den alışveriş yapıyorum ama pazara gidiyoruz 100e yakın tutuyor çoğu yemekte tereyağ ve zeytinyağı kullanırım kıyma tavuk falan da alınınca o kadarı buluyo arada pasta falan da yapıyorum haftada bir kere en az tatlı yapıyorum ondan mı çok gidiyo acaba
Tereyağı yerine kaymak krema da deniyor ondan alabilirsiniz mesela kendiniz yoğurun evde cok az bir suyu cikiyor o kadar eksiliyor kaymak 35 tl mesela burda tereyagi 50 60 lira

aslinda insan evine ne kadar giriyorsa okadar harcamaya alisiyor
benim evime suan 7.500 girse 2000 lira artida olacagim demek bu
cunku elimdeki parayla kredi odeyip ev gecindiriyorum sıkıntı çekmeden

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2,431 lira, yoksulluk sınırının ise 7,918 lira olduğunu açıkladı. *alinti
7500 tl yoksulluk sınırının da altinda bir rakam, evet geciniliyor, ben de bunun biraz uzerinde bir rakama kira+okul odeyerek geciniyorum, ama buna sıkıntı cekmeden diyemeyiz. Gayet de sıkıntılı bir durum. Haftada kac kez disarda vakit gecirebiliyorsunuz mesela, yilda kac kez tatil yapabiliyorsunuz, gayet dogal bir ihtiyac olan cig kuruyemisleri rahatlikla alabiliyor musunuz, istediginiz gibi giyinip, cilt bakıminizi yaptirabiliyor musunuz, bu liste daha uzar gider ve hicbiri de luks degil, ve ben bunlarin cogunu yapamıyorum, gecinmekse evet karnimiz tok ve basimizin ustunde bir çatı var, ama yasamak bu değil.

Tamam bu ay biraz arttırdım diyorum biyerden sürpriz bir masraf çıkıyor ya araba bozuluyor ya hastane vs bu zamanda birikim çok zor.

Yanı benim çocuğum yok o yüzden kenara koyabiliyorum. Çocuk olunca beziydi doktor masrafı mama vs ona çok gider. Ama siz yine de 1000 1500 koyabilirsiniz gibi yanı ben olsam öyle yapardım.
Tasarruf birikim videoları var onları izleyin.
Markette en çok neye veriyorsunuz mesela. Abur cubur ürünler hem sağlıksız hem fazla para
Mesela cayın yanına bikac bisküvi cips aldım 20 lira verdin bir akşamda bitti onlar yarın yine bunları aldım vs. biz bir ara öyleydik de.
Onun dışında bir yakınm deterjan vs çok kullanıyor yanı bir kere bi kaba temizlik maddesi dokusunu görmüştüm de aşırı fazlageldi bana. Her hafta kesin bitiyordur o malzeme..
Aylık harcamaalri yazın belki tasarruf yapacagniz şeyler olur.

• Beğen
Reactions: 000
X