Belimizi Büken Doğal Gaz Faturası..

Arkadaşlar bazı petekleri kapatmak faturayatasarruf sağlamıyor. Boş yere, soğukta kalmayın.
ben salonu neden yakayım ki canm ya boş yere han gibi yeri ? oraya giren cıkan yok ki orayıda yaksam herhalde iyice çoşar mesela fatura kilerdede turşular felan var mesela geri kalan yerler yanıyr

Ben mutfağı yakmıyorum hiç. Salonuda gündüz yakmıyorum, küçük odaya taşıdım çocuğu. Küçük oda ve kızımın odası hep yanıyor. Yatak odasınıda gece yakıyorum sadece. Mecbur kalorifer peşinde koşuyorum. 175 gibi bi şey geldi bu ayda.

Konu sahibine yazmıştım size de yazayım dedim doğalgaz şart:)
Ben evlilik dolayısıyla bir akdeniz şehrine geldim ama klima kullanmak zorundayız. klimayla kesinlikle ısınılmıyor. Geldiğim şehirde doğalgazlıydı evimiz. Burda resmen donuyorum. Şehrin çoğu evinde doğalgaz yok aklım almıyor. Kime bunu desem de aaa burası çok sıcak kış olmuyor ki diyor. Valla hiç öyle değil kış her yerde kış,illaki genel bir ılıklığa ihtiyaç oluyor. Onu da klima ile sağlamak zor. Ki üstelik klimamız yeni modellerden. Resmen sobalı evde yaşıyormuş gibi hissediyorum hayat kalitem düşmüş gibi hissediyorum:) Görünce yazayım dedim. Bizde klimayla tek odayı ısıtıp size gelen fatura kadar fatura ödüyoruz. Ama havaya gidiyor para. Keşke doğalgaz olaydı da evim en azından o parayı verip evin her yeri ısınsa diyorum.
Aynn demin baska bir yorumda yazdım. Kışi biz yasiyiruz. Oturma odasini ısıt mutfakta don. Yatakta din. Yetti gari :KK70:

Ben mutfağı yakmıyorum hiç. Salonuda gündüz yakmıyorum, küçük odaya taşıdım çocuğu. Küçük oda ve kızımın odası hep yanıyor. Yatak odasınıda gece yakıyorum sadece. Mecbur kalorifer peşinde koşuyorum. 175 gibi bi şey geldi bu ayda.
çok iyi gelmiş pek ieviniz kaç derece güneş alıyor mu alt üst dolumu

camlar bizimde pimapen yalıtım da iyi ama alt üst yakmayınca ısı kaybı cok evde.. ilk sene taşındığm zaman alt üst fu lyakıyordu ço kgüzel ısınıyordu ev..
Merkezi sistemde şöyle bir güzel olay var belli bir derecenin altına indiğinde sıcaklık yaniyor kalorifer.
Benim balkonda da peteğim var,dolayısıyla hava soğuyunca petek kapalı da olsa bir bakiyorum sıcak. Haliyle soguklarda üst kat yanmıyor,alt kat yanmıyor durumu olmuyor haliyle sıcak oluyor.
Kötü yanı hava belli bir derece soğumadan istesek te yakamiyoruz. Merkezden gelmiyor ısı. Ama sıkıntı yasamadık bununla ilgili ki şu an evde halı bile yok,çorapla geziyorum terliksiz üşümüyorum yanmadığı halde.
Her gelen eviniz cok sicak nasıl duruyorsunuz diyor. Sırf bu ısı mevzusu yüzünden taşınmak istememe rağmen taşınmıyorum evimden.

Aynn demin baska bir yorumda yazdım. Kışi biz yasiyiruz. Oturma odasini ısıt mutfakta don. Yatakta din. Yetti gari :KK70:
Haklısınız:) Kime bunu desem inanmıyor. Orda kış olmaz diyor. Diyorum gelin de ben sizi bi dondurayım burda :) Doğalgazın gözünü seveyim medeniyet resmen. Benim gibi düşünen birini gördüm ya oh çok mutlu oldum.

eviniz güneş aldığı için ve ısı kaybı olmadı için böyle ekonomik geliyor fatura ne güzel ne mutlu sizin adınıza ben kafayı yedim zira bugün çok canım sıkkın..
Aynen canım, alt yakmaz, üst yakmazsa bir de ev güneş görmezse 500'de gelir,600'de. Ama yazın da cayır cayır yanıyoruz, nefes alınmıyor evde.

Merhaba hanımlar açıkcası canım çok sıkıldı bu duruma çünkü geçen seneye göre müthiş derecede fark var doğalgaz 'da.. faturayı görünce çok şaşırdım çünkü evde 4. yılım ilk defa bu kadar yüksek geldi.
Evim yalıtımlı 6 yıllık bir bina lakin güneş almıyor alt komşum yakmıyor.
üst komşumda akşamları yakıyor sadece bu çok olumsuz bir etken bizim için evde 2 bucuk yaşında oğlumuz var. evim arada kalıyor allahtan öyle rüzgar felan almıyor.
Doğal gaz 24 saat yanıyor gündüzleri ev 22.22 5 23 arası gece ise 20 21 derece arası..
Bu ay gelen fatura 345 üstelik daha ayaz kar gelmedi. Benimde canım sıkıldı çünkü yetişmiyor ay sonu gelmiyor zaten zor geliyor, kredi ödemeside yapıyoruz.. allah yardımcımız olsun.
Sizlerde durum nedir ? bana mi anormal gelmiş bu fatura bilemiyorum.. Sizlerin evi kaç derece gelen fatura ne kadar ?
geçen sene maksimum 250 tl gelirdi ocak ayında oda kar felan olduğu zaman..
Ne olacak böyle halimiz nasıl bitecek bu kış bu faturalar ile.. ?
bu faturayı ödeyip evde kısa kollu gezen aileler var gerçekten çok imreniyorum. üzülüyorum da
bir yandan acaba normal mi diyorum kendimi teselli etmeye çalışıyorum
Şoku atamadım üzerimden gelen faturaya göre evim öyle 24 25 derecelerde felanda değil.. çok aşırı sıcakda değil sogukta değil bize yetiyor .. neden böyle oldu ya. toplamda 5 petek yanıyor kombimiz de 40 45 derece yanıyor 50 dereceye felan almam hiç..
Bizim ki merkezi sistem ilk defa bu evde kışı geçireceğiz bize 600 ü gözden çıkarın denildi, kira çocuğun kreşi faturalar derken hiç bir şeye yettiremiyoruz..

Bizim ev Güney Cephe, tüm gün güneş görüyor. Eşim ve ben çalışıyoruz, akşam 18-24 arası yakıyoruz, cuma-pazartesi arası komple yanıyor. Ev 22-23 derece filan oluyor. 100-150 arası geliyor hep. Altım ve üstümde yanıyor. Evimde küçük bu arada.
bebek olunca 2 katına çıkacak keyfini sürün az faturanın :KK70:
Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin

çok iyi gelmiş pek ieviniz kaç derece güneş alıyor mu alt üst dolumu
Altta üstte dolu ama gündüz yok üsttekiler. Yakıyorlar mı bilmiyorum. Ev kaç derece bilemiyorum, ben kombiyi 48de yakıyorum. Epeyde rüzgarlı bir yerdeyim. Rüzgar değil fırtına bence.

Merhaba hanımlar açıkcası canım çok sıkıldı bu duruma çünkü geçen seneye göre müthiş derecede fark var doğalgaz 'da.. faturayı görünce çok şaşırdım çünkü evde 4. yılım ilk defa bu kadar yüksek geldi.
Evim yalıtımlı 6 yıllık bir bina lakin güneş almıyor alt komşum yakmıyor.
üst komşumda akşamları yakıyor sadece bu çok olumsuz bir etken bizim için evde 2 bucuk yaşında oğlumuz var. evim arada kalıyor allahtan öyle rüzgar felan almıyor.
Doğal gaz 24 saat yanıyor gündüzleri ev 22.22 5 23 arası gece ise 20 21 derece arası..
Bu ay gelen fatura 345 üstelik daha ayaz kar gelmedi. Benimde canım sıkıldı çünkü yetişmiyor ay sonu gelmiyor zaten zor geliyor, kredi ödemeside yapıyoruz.. allah yardımcımız olsun.
Sizlerde durum nedir ? bana mi anormal gelmiş bu fatura bilemiyorum.. Sizlerin evi kaç derece gelen fatura ne kadar ?
geçen sene maksimum 250 tl gelirdi ocak ayında oda kar felan olduğu zaman..
Ne olacak böyle halimiz nasıl bitecek bu kış bu faturalar ile.. ?
bu faturayı ödeyip evde kısa kollu gezen aileler var gerçekten çok imreniyorum. üzülüyorum da
bir yandan acaba normal mi diyorum kendimi teselli etmeye çalışıyorum
Şoku atamadım üzerimden gelen faturaya göre evim öyle 24 25 derecelerde felanda değil.. çok aşırı sıcakda değil sogukta değil bize yetiyor .. neden böyle oldu ya. toplamda 5 petek yanıyor kombimiz de 40 45 derece yanıyor 50 dereceye felan almam hiç..
Evet canım aşağı yukarı aynı faturalarımız Petekler yeterince ısınıyor mu ısınmıyorsa petek temizliği yaptırabilirsiniz işe yarıyor diyorlar. Bizde 2 Petek 40 derecede yakıyoruz ev 22 derece civarında 200 civarı fatura geldi 5 Peteğe göre dereceye göre değişiyor m3 fiyatı çok yükseldi 1 lira 10 kuruş tan hesaplıyorlardı geçen yıl bu yıl 1 lira 60 kuruştan hesaplanıyor Allah yardımcımız olsun benim de oğlum var yeterince hareketliler zaten terlemesin yeter 20 den aşağı düşmezse sıcaklık etkilemez soğuk onları

ben salonu neden yakayım ki canm ya boş yere han gibi yeri ? oraya giren cıkan yok ki orayıda yaksam herhalde iyice çoşar mesela fatura kilerdede turşular felan var mesela geri kalan yerler yanıyr

İki türlü deneyenler faturada ciddi bir fark oluşmadığını söylüyor. Tam hatırlamıyorum, ama asıl önemli olan kombinizin ne kadar devrede kaldığı sanırım. Bir de siz kullanmasanızda o soğuk odalara evin diğer sıcak kısmında bir ısı alışverişi oluyormuş.

Nette şöyle bişey buldum:

Kullanmadığınız odaların vanalarını kapattığınızda bu odalardaki sıcaklık düşer. Mutlaka gün içerisinde birkaç kez kullandığınız odadan çıkıyorsunuz yada vanasını kapattığınız o odalara giriyorsunuz. O odalar hiç kullanılmıyorsa zaten evin metrekaresi küçülmüş demektir. Kullandığınız odadaki sıcak hava ile diğer odalardaki soğuk hava arasında ısı geçişi oluyor. Bir odanın peteğini açıp üç odanın peteğini kapatmakla tasarruf yaptığınızı sanarsınız ama gerçekte tasarruf yapmazsınız.

İki türlü deneyenler faturada ciddi bir fark oluşmadığını söylüyor. Tam hatırlamıyorum, ama asıl önemli olan kombinizin ne kadar devrede kaldığı sanırım. Bir de siz kullanmasanızda o soğuk odalara evin diğer sıcak kısmında bir ısı alışverişi oluyormuş.

Nette şöyle bişey buldum:

Kullanmadığınız odaların vanalarını kapattığınızda bu odalardaki sıcaklık düşer. Mutlaka gün içerisinde birkaç kez kullandığınız odadan çıkıyorsunuz yada vanasını kapattığınız o odalara giriyorsunuz. O odalar hiç kullanılmıyorsa zaten evin metrekaresi küçülmüş demektir. Kullandığınız odadaki sıcak hava ile diğer odalardaki soğuk hava arasında ısı geçişi oluyor. Bir odanın peteğini açıp üç odanın peteğini kapatmakla tasarruf yaptığınızı sanarsınız ama gerçekte tasarruf yapmazsınız.
Bir de mesela, peteklerin vanalarını sıkıyoruz ama vanalara kadar sıcak su gidiyor sonuçta. Her su pompalandığında o peteğinde vanasına su gidiyor. Zaten vanayı açar açmaz petek sıcacık oluyor, 10 sn filan sürüyor. Bence de petek kapatmak farketmiyor.

X