bir türlü kurulamayan ev

merhaba değerli KK üyeleri, bana bir akıl verin lütfen benim aklım yetmiyor ya da çok basiretsizim...

3 yıldır devam eden güzel bir ilişkim var. nişanlanalı da 1 yıl oluyor. ben sigortalı çalışıyorum nişanlım ise kendi işini kurdu ve ayakta durmaya çalışıyor açıkçası dükkan kirası faturası vb bir de corona yüzünden epey zorlanıyor. ailesi ile farklı şehirlerdeyiz. kayınvalidemle aram çok iyi, sağolsun çok adaletli ve mert bir kadın.

gelelim meseleye... nişandan sonra haliyle düğün zamanı konuşulmaya başlandı. ben evin son kızıyım babam vefat etti ablamlar da evliler. çok şükür annemin durumu iyi ben üzerime düşen ne varsa yaparım dedi. kayınvalidem de öyle tek oğlum ben de size destek olurum dedi. ikisi de bunu çok içlerinden gelerek teklif ettiler ve çok da hevesliler. bu ağustos ayında kayınvalidem kalktı geldi düğün ne zaman olacak nasıl olacak vs.bunları konuşmak için. ancak nişanlımın maddi durumu dolayısıyla benim annem yavrum isterseniz temmuzu (2021) bekleyin biraz toparlayın biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz ama sonra siz zorlanmayın dedi. biz zaten öncesinde nişanlımla bunu konuşmuştuk beklesek mi vs diye sonra dedik ki zaten ayrı ayrı mücadele ediyoruz, bir düzenimiz yok, önümüzdeki sene herşeyin iyi olacağının da garantisi yok, biz birlikte mücadele edelim gerekirse annelerimizden alacağımız yardımı borç olarak görür ve sonra öderiz.
neticede annem böyle söyleyince ona da aynı cevabı verdik ve aralıkta evlenmek istediğimizi sadece nikah yapacağımızı söyledik. araya sıkıştırmalıyım ki nişanlım bu konuda benim üzülmemi istemediği için bana katılmış gibi oldu aslında, o biraz daha çekimserdi ama evlilik gibi tüm ciddi konularda o daha çekimser olduğu için ben bunun üstünde durmadım.
kayınvalidem eşyalara maddi olarak destek olacağını söyledi, annem de keza. siz seçin beğenin biz gerisini hallederiz dediler. bunu lütfen yanlış anlamayın, ben nişanlımla kredi çekip borç ödemeye de varım. ki durumumuzu toparlayınca annelerimizin bu yardımını karşılıksız bırakmayacağız da..
annesi gittikten sonra ben bir hevesle ev, eşya bakmaya başladım. internetten bulduğum evlere gel birlikte bakalım diyorum binbir türlü bahane çıkarıyor. 2-3 hafta bu böyle devam etti. en son pes ettim ne yapmaya çalışıyorsun diye ve hadi ev bakalım demedikçe bakmayacağımı hiç bişey yapmayacağımı söyledim. aldığım cevap ise cebimde kağıt para yok ne yapmamı bekliyorsun ev bulduk diyelim neyle tutacağım?
nişanlımın beni çok sevdiğine eminim aramızda bir sorun yok ama maddi güçsüzlük onu psikolojik olarak çok yıpratıyor, bunun farkındayım. elimden gelen herşeyi yapıyorum maddi-manevi. ama ailelerimiz bize destek olacakken bu kadar kaçması beni çok üzüyor. bu arada biz aralıkta evleneceğiz diye kendi bekar evinden de çıktı. arada benim evimde ya da ofisinde kalıyor. dün yine dayanamadım evden de çıktın kış gelince nerede kalacaksın dedim. bana diyor ki aralığa 2 ay var daha maç bitmedi sen niye pes ediyorsun. güler misin ağlar mısın... bi yerden beklediği bir iş ya da para da yok şu an onu biliyorum. aylardır gelmeyen paranın 2 ayda gelecek hali de yok.

küsemiyorum, kıyamıyorum çünkü iş konusunda elinden geleni yaptığını biliyorum. ama insan böyle şeylere hiç mi hevesli olmaz. anlamıyorum, zaman zaman birlikte yaşadığımız için mi acaba diye düşünmeden edemiyorum.
ben napayım kızlar aralığa şunun şurasında ne kaldı... pes edip tepkisiz mi kalmalıyım, trip mi atmalıyım (görüşmemek, birlikte kalmamak vs gibi ama bu sadece psikolojik olarak ikimizi daha çok yoracak, eminim), alsam karşıma konuşsam ne konuşayım? çok yıprandım bu belirsizlikten. yuvayı dişi kuş yapar bir nebze anlıyorum da bu erkek kuşlar napıyor bu esnada?

düzenleme: benim evim dediğim ailemin evi, onlar yazın burada olmadıkları için ben tek kalıyorum
Bence biraz zamana birakmalisiniz evlilik isini. Düğünden sonra ayni evin icinde yasamaya baslayinca maddiyat onemli bir unsur haline geliyor. Hem ha aralıkta olmus ha temmuzda... o doneme kadar biraz daha birikim yapin nisanliniz bi önünü görsün. Demek ki su anda ekonomik anlamda kendine güvenemiyor. Siz de 2 aya kendinizi sıkıştırmak zorunda kalmazsiniz. Ama birseyleri rayina oturtmadan olmaz. Evlenmek kolay gidersiniz imzati basarsınız elinizdeki 3 5 ide ev tutayim esya alayim o eksigim derken bitirir sonra Allah korusun tatli günleriniz aciyla gecebilir.

cok yanlis hesaplayip yola cikmissiniz.

hadi siz deseniz, nisanlimin durumu musait degil, ben kendim maddi finansman saglayacagim, o olur,
ama ailelerden destek bekleyerek olmaz,
hele ki aileden para istemeye alismamis birisi isteyemez asla.

bizim tam olarak ayni degil tabi ki ama benzer soyle bir durumumuz olmustu.
Esim dugune 2 ay kala istifa etti,
zaten oncesinde de askerden yeni gelmisti, birikmis parasi yoktu, askerde oldugu donem yemisti neyi var neyi yoksa,

ki esim de dugunu ertelemeyi teklif etmisti dogal olarak.
ben kendim karsilayabilecegimi soyledim ve o sekilde devam ettik.
Aileler ne cektigimizi bilmezler bile.
Ben de bunu teklif ediyorum zaten tek başına kalacağını düşünme bak benim de maaşım var üstesinden geliriz diyorum ama kabul etmiyor, zaten beni üzen de bu. Ama yazılan cevapları okudukça nişanlıma da hak vermeye başladım. Herkes destek olsa bile taşıma su ile değirmen dönmezmiş. Bu da öyle. Kendi yapmak istiyor

Ev kurmak 30 bin tl demek o da en düşük bütçeli eşyalarla. Depozito, emlakçı parası, abonelikler, kira vs. bunlar çok ciddi miktarlar. Nikah da kıyafetti, hediyeydi, altındı, çekimdi, yemekti derken yine iyi bir bütçe ayırmalı. Bence siz biraz uçuyorsunuz şu anda. Adamın parası yokmuş kendine güvenmemesi çok normal. Belki de diyemiyor ama anlayışlı olmak lazım. Planınızı erteleyebilirsiniz. Bu sene herkesin evlenmek zorundaymış gibi hissetmesine anlam veremiyorum.

Benim arabam, birikmiş param var demişsiniz de yerinizde olsam bunu da ortaya sermezdim. Şartları sadece siz olgunlaştıramazsınız. İleride pişman olursunuz. Adam bu derde ortak girmeli sizle. Ortak bütçe ile yola çıkın. Şu şartlar altında bana evin yükü de tek size biner gibi duruyor.
Çok haklısınız

Nişanlınız haklı gibi duruyor. Şimdi kolay gelebilir ama evlendikten sonra masraflar başlayacak. Cebinde para olmayan bir adam evi de geçindiremez. Romantik olsa da, isteklerinizden biraz feragat edin bence. Temmuz u bekleyin. O sırada bir ev tutmak dahil işlerinizi halledin. Aceleye getirmeyin. Siz de çalışır, biriktirirsiniz bu esnada. Parasız evlilik çok zor ve yıpratıcı.

Adam haklı haklı da ben evlenecek kadar yakınlaşmış insanların birbirine neden net olamadığını anlayamıyorum. Adam düz gururum incinir şu maddiyatla evlenemem anneme annene el açamam dese, bu bile benim varsayımım yani adam derdini bir net söylese. Hanım kızlarımız da hayal dünyasına dalmaktan yanındaki adamın halini baya bi sonra anlamasa. Bu ilişkide illa aralıkta evleneceğim diyorsanız evi tek tutacaksınız gibi. Medyumluk ya da niyet okuyuculuk gibi olacak da eş adayı aslında biz aralık da evlenecektik de ev bulamadık şöyle şöyle aksaklık oldu diyecek ailelere gibi. Temelde sorun haklı olarak maddiyat. Evlenmek ile iş bitmiyor bir erkeğin evini de geçindirebilmesi huzur için şart... biraz daha zamana ihtiyaç var gibi. Üzgünüm

Beni anlamadığım adam zaten beraber mücadele edelim evlenelim Aralık ayında demiş şimdi neden cebimde para yok diyor. Madem parası yok aralıkta evlenelim demesin ne acelesi varmış parası olunca evlensin. Bırak peşinde koşma bence hatta evliliği biraz ertele

Valla çocuk haklı. Sizin için daha kolay inanın annenizden para kabul etmek. Onun için değil.
Bekleyin bence temmuzu. Faturalar borçlarla başlayan evlilikler çok fazla yıpranıyor toparlayan kadar.

1.5 yıldır maddi sıkıntıda olan bir insan olarak diyorum ki çok yıpranırsın. Yapabileceğin en mantıklı şey beklemek. Evde bunalırsın, belirsizlik canını sıkar ama nişanlından soğumaktan yada evlendiğine pişman olmaktan iyidir.

nişanlınız haklı
yani atiyorum en basitinden bir nikah elbiseleri gelinlikler cok pahali
e adam nikahta illaki ufakta olsa bir sey takmak isteyecek belki onuda gectim cebinde cicek alacak parasi bile yok şuan belliki.
aileler alacak iyi güzelde nisanli adamda para ver annede eşimin eline bi gelin cicegi yaptirayim gelin arabasi susleteyim demekte istemez bence.

Ev kurmak nereden baksan pahalı adamın cebinde parası yok haklı. Siz birikmişinizi arabanızı da satsanız nasıl geçinilecek hazıra dağ dayanmaz.

Kaldı ki bunun pazarı, marketi, kirası faturası var. Adamın güveni yoksa bence seneye daha iyi hazırlanırsınız. Aileler sizi nasıl geçindirecek kendinize güvenip yola çıkın.

Oldu ki hiç hesapta olmayan şeyler yaşandı ne yapacaksınız hayatta bazen planlar tutmuyor.

Adamin maddi acidan zorda olmasi onu psikolojik olarak yipratiyordur ama şu konuda hak veremedim
Bekar evini bulup size yerlesmis, aileler de yardim edelim demisler ama o sorumluluk almayi geçtim herseyi size yıkmış gibi geldi.
Bekar evine harcadigi masrafi yeni ev kurmaya ayirabilir, anneler de yardim edelim demisler. Elbette mecbur degiller ama kayınvalideniz de size destekken ve iki anne de gönüllüyken ne bu kaçış?
Bence de nikahi erteleyin. O biraz kendi ayaklari üzerinde durmayi öğrensin yoksa evliligi maddi manevi siz sirtlanacaksiniz izlenimi olustu ki bu da sizi zaman icinde tüketir, yorar. Sizde kalmasin, desteginiz de haddinden fazla olmasin.

Şu aralıkta iki ayağı bir papuca sokmaga gerek yok. Sizin zorunuzla illede evlenseniz bile maddiyat yüzünden en güzel zamanlarınız,birşey anlamadan geçip gidecek. Temmuza ne kaldı ki 1 sene bile yok. Hem nişanlınız toparlanır hemde hastalık hafifler. Karşınıza alıp erteleme fikrini konuşun zaten tavrından niyetini anlarsınız. Ama net olmaması can sıkıcı. Evlenmeği düşünecek kadar ilerlediği ilişkisinde eş adayıyla sıkıntısınıda net olarak paylaşması lazımdı. Son olarak hep ben hep ben diye diye elde avuçta olanı ortaya sermeyin derim.

adam hakli da gönlünü alsaydi iki cümle ile en azindan

Aralık ayı çok erken olur bu durumda
Erteleyin sürekli masraf oluyor nişanlınız parası yokken ne yapacak ki
Ayrıca Aralık ayı demekle yanlış olmuş
Parasızlık çok zor. Ev taşımak, tutmak derken baya para gidiyor
En güzeli bekleyin ben sizin aceleci olmanızı yanlış buldum

X