Biterken her şey

lucy123

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2021
18
15
31
Merhabalar herkese. Biraz uzun olacak kusura bakmayın. 6 yıllık evliyim. Evliliğimin son demlerini yaşıyorum. Ben 29, eşim 40 yaşında. Sorunsuz gözüken bir evliliğimiz olsa da işin aslı öyle değildi maalesef. Eşimin annesi evliliğimizi yönetiyordu. Sorun şu ki eşim de buna izin veriyordu. Oturacağımız ev, alacağımız araba, benim araba kullanıp kullanamayacağım, kullanacaksam hangi model arabayı kullanıp kullanamayacağıma kadar karışan bir kadındı. Eşim de bunları bir güzel dinler, benden de buna uymamı beklerdi. Eşime uyum sağladığım, o her ne derse yaptığım sürece iyi geçiniyorduk. Buna rağmen mutlu olmuyordu. Sürekli “Benim sana içim ısınmadı. Bizim seninle doku uyuşmazlığımız var.”gibi cümleler kuruyordu. Boşan o zaman kapı orada dediğimde ise adım atmıyordu. Benim ailemin yanında yüzü gülmemesine rağmen ailesine güler yüzü eksik etmezdim. Bir gün dank eder, bir gün insanlık öğrenir dedim ama nafile...

Bir kere bile kayınvalidemle tartışmamız olmamıştır. Eşim için, yuvamızın huzuru için duymazlıktan gelirdim densiz, patavatsız cümlelerini. Eşim bana evliliğimiz süresince fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet uyguladı. Hepsini yuttum. İçime attım. O kadar pişmanım ki darp raporu almadığıma...Evliliğim yürütmek adına yapılacak her şeyi yaptım. Peki eşim ne yaptı? O da boşanma için her şeyi yaptı. Zor anımda, en çok ilgi desteğe ihtiyacım olduğu anda yanımda olmadı. Doğum yaptım. İlk 20 gün annem kaldı. Kadıncağız eve, bana, bebeğe harikulade baktı. Sonraki 20 gün annesi geldi. Hijyene en çok dikkat edilmesi, bağışıklığımın en düşük olduğu zamanda ne tuvalet, banyo temizliği yaptı. Sezaryen ile doğum yapmama rağmen birçok işi kendim yapıyordum. Ne çorbamı, kompostomu pişirdi. Akşamları sadece bir çeşit yemek yapıyordu. Sabahları ise yumurta haşlayıp, çay demliyordu. Çöpü bile anne oğul yemek yerken ben atıyordum. Bebeğimin kıyafetleri dört gün boyunca çamaşırlıkta kalıyor, tozlanıyor. Son raddede ütü yapıyordu. Bunları görmeyen eşim bir de annesine “canını sıkan bir şey var mı anne, başının ağrısı geçti mi anne, musluğu yeni taktım nasıl olmuş anne”gibi sanki lohusa olan oymuş gibi davranıyordu. Bana nasılsın diyen yoktu. Eşimi uyarmama rağmen dozunu arttırarak devam etti. Bunları gören ben doldukça doldum, çocuğu eşimin annesine doğru düzgün vermedim. Sevdirmedim. Eşim de bu yüzden bana tavır aldı. Bebeği sevmemeye, bebekle benim yanımıza gelmemeye, ilgilenmemeye başladı.

En son olayda eşim annesi yorulmasın diye masa silerken napıyorsun, sen masamı silerdin hayret dediğim için sürükleyip ittirerek salona götürdü beni. Annesi oradaydı bebeğin yanında. Onun yanında dövmeye kalktı beni. Güya aramıza girdi annesi ama bir anda bağırmaya başladı. Ben sana ne yaptım diye. “Ben de sorun zaten bir şey yapmıyor olman. Ben annemin yanında daha rahattım, mutluydum. Senin yanında rahat edemiyorum.”dedim diye kayınvalidem çabuk ara babasını gelip alsınlar dedi. Oğlu da talimatı alıp hemen aradı. İkisi gittiler. Ondan sonra ailem geldi. Ben bütün düzenimin burada olduğunu gitmeyeceğimi söyledim. Sonrasında eşim ve annesi geri geldiler ne düşündülerse. Eşim beni evden göndermek için 5-10 gün git, kafayı dinle, ben seni almaya gelirim deyince gitmeye ikna oldum. Evden gittiğimde kırkımız çıkmamıştı. Üzerinden bir buçuk ay geçti. Ne kendi ne de ailesinden biri ne beni ne de bebeği sormak için aramadı. Bebeği özlemedi bile. Ben de boşanma davası açtım. Avukat aradığında o da boşanmak istediğini söylemiş. Büyük ihtimalle anlaşmalı boşanacağız. İçim, vicdanım rahat ama bir de sizlere sormak istiyorum: Bu hikayede ben haklı mıyım? Bebeğime ilerde bunu açıklarken beni haklı bulur mu? Okuyan, yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Bitmiş bişeyin goygoyunu yapmıycam.
Çünkü boşanma kararı kesinse artık bitmiştir.
Ama sizin uzuuunca anlatma isteğiniz beni tereddütte bıraktı.
Çünkü ben evliliği kafamda bitirdiğim an ilişkiye dair tüm konuşma isteğim kaçmıştı.
Hala da konuşmam onla ilgili, benle gelsin mezara ne yaşadıysak inşallah...

O nedenle iyi düşünün.
Bittiyse gerçekten defnedin, salıverin yaşanılan herşeyi.
Ve kendi kaderinizin yolunu tutun.

Şayet bitmediyse de burda zaman kaybetmeyin, acil uzman bulun.

Dipnot: 9 yılın ardına bir kaç ay önce boşandım.

Merhabalar herkese. Biraz uzun olacak kusura bakmayın. 6 yıllık evliyim. Evliliğimin son demlerini yaşıyorum. Ben 29, eşim 40 yaşında. Sorunsuz gözüken bir evliliğimiz olsa da işin aslı öyle değildi maalesef. Eşimin annesi evliliğimizi yönetiyordu. Sorun şu ki eşim de buna izin veriyordu. Oturacağımız ev, alacağımız araba, benim araba kullanıp kullanamayacağım, kullanacaksam hangi model arabayı kullanıp kullanamayacağıma kadar karışan bir kadındı. Eşim de bunları bir güzel dinler, benden de buna uymamı beklerdi. Eşime uyum sağladığım, o her ne derse yaptığım sürece iyi geçiniyorduk. Buna rağmen mutlu olmuyordu. Sürekli “Benim sana içim ısınmadı. Bizim seninle doku uyuşmazlığımız var.”gibi cümleler kuruyordu. Boşan o zaman kapı orada dediğimde ise adım atmıyordu. Benim ailemin yanında yüzü gülmemesine rağmen ailesine güler yüzü eksik etmezdim. Bir gün dank eder, bir gün insanlık öğrenir dedim ama nafile...

Bir kere bile kayınvalidemle tartışmamız olmamıştır. Eşim için, yuvamızın huzuru için duymazlıktan gelirdim densiz, patavatsız cümlelerini. Eşim bana evliliğimiz süresince fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet uyguladı. Hepsini yuttum. İçime attım. O kadar pişmanım ki darp raporu almadığıma...Evliliğim yürütmek adına yapılacak her şeyi yaptım. Peki eşim ne yaptı? O da boşanma için her şeyi yaptı. Zor anımda, en çok ilgi desteğe ihtiyacım olduğu anda yanımda olmadı. Doğum yaptım. İlk 20 gün annem kaldı. Kadıncağız eve, bana, bebeğe harikulade baktı. Sonraki 20 gün annesi geldi. Hijyene en çok dikkat edilmesi, bağışıklığımın en düşük olduğu zamanda ne tuvalet, banyo temizliği yaptı. Sezaryen ile doğum yapmama rağmen birçok işi kendim yapıyordum. Ne çorbamı, kompostomu pişirdi. Akşamları sadece bir çeşit yemek yapıyordu. Sabahları ise yumurta haşlayıp, çay demliyordu. Çöpü bile anne oğul yemek yerken ben atıyordum. Bebeğimin kıyafetleri dört gün boyunca çamaşırlıkta kalıyor, tozlanıyor. Son raddede ütü yapıyordu. Bunları görmeyen eşim bir de annesine “canını sıkan bir şey var mı anne, başının ağrısı geçti mi anne, musluğu yeni taktım nasıl olmuş anne”gibi sanki lohusa olan oymuş gibi davranıyordu. Bana nasılsın diyen yoktu. Eşimi uyarmama rağmen dozunu arttırarak devam etti. Bunları gören ben doldukça doldum, çocuğu eşimin annesine doğru düzgün vermedim. Sevdirmedim. Eşim de bu yüzden bana tavır aldı. Bebeği sevmemeye, bebekle benim yanımıza gelmemeye, ilgilenmemeye başladı.

En son olayda eşim annesi yorulmasın diye masa silerken napıyorsun, sen masamı silerdin hayret dediğim için sürükleyip ittirerek salona götürdü beni. Annesi oradaydı bebeğin yanında. Onun yanında dövmeye kalktı beni. Güya aramıza girdi annesi ama bir anda bağırmaya başladı. Ben sana ne yaptım diye. “Ben de sorun zaten bir şey yapmıyor olman. Ben annemin yanında daha rahattım, mutluydum. Senin yanında rahat edemiyorum.”dedim diye kayınvalidem çabuk ara babasını gelip alsınlar dedi. Oğlu da talimatı alıp hemen aradı. İkisi gittiler. Ondan sonra ailem geldi. Ben bütün düzenimin burada olduğunu gitmeyeceğimi söyledim. Sonrasında eşim ve annesi geri geldiler ne düşündülerse. Eşim beni evden göndermek için 5-10 gün git, kafayı dinle, ben seni almaya gelirim deyince gitmeye ikna oldum. Evden gittiğimde kırkımız çıkmamıştı. Üzerinden bir buçuk ay geçti. Ne kendi ne de ailesinden biri ne beni ne de bebeği sormak için aramadı. Bebeği özlemedi bile. Ben de boşanma davası açtım. Avukat aradığında o da boşanmak istediğini söylemiş. Büyük ihtimalle anlaşmalı boşanacağız. İçim, vicdanım rahat ama bir de sizlere sormak istiyorum: Bu hikayede ben haklı mıyım? Bebeğime ilerde bunu açıklarken beni haklı bulur mu? Okuyan, yorum yapan herkese teşekkür ederim.
Bunu yazdıktan sonrasında yapacağınız şey belliymiş. şiddet gördüğünüz bir evliliği bitirin

Eşim bana evliliğimiz süresince fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet uyguladı. Hepsini yuttum. İçime attım.
Annesi oradaydı bebeğin yanında. Onun yanında dövmeye kalktı beni.

Yok eşiniz haklı geldi bana ayrılmak istediği için . Gidin yalvarın o kadar şiddete , dayağa, eziyete rağmen ayak diretmişsiniz evden çıkmamışsınız.
Çocuk yapıp onunda başını yakmışsınız. Eşiniz ve kayınvalideye dua edeceksiniz sizi bıraktıkları için. Sizde daha kovulduğunuz eve geri dönme potansiyeli var dayakla kaçmamanıza rağmen bence bi uzmana görünün normal değilsiniz.

resmen göz göre göre kabul etmişsin herşeyi . size mi kaldı elin süt babasını adam etmeye çalışmak
anasının eteğinin dibinde duracaktı o. gördüğün anladığın an boşasaydın ya
bela geliyorum demiş her seferinde susup kabul etmişsiniz

Sen bu hikayede anlattıklarının harici yoksa SONUNA KADAR HAKLISIN
Sana kızdığım tek nokta ara babasını götürsünler dediğinde ailenle pilini pirtini alıp gitmeni beklerdim.
O evde mutlu bir çocuk yetişmezdi doğru karar olmus boşanmak..

Artık anası alsin da koynunda yatırsın anasının dibinden ayrılmasın pislik..

bu adamdan bi de çocuk mu yaptınız
yav kardeşim düzelmiyor düzelmiyor düzelmiyor. nedir bu inadınız düzelmediler düzelmeyecekler
bırak boşan bu ne ya

Dünyanın en haklı, bir o kadar da acımasız yorumu.
Lütfen boşanmış birine bunu demeyin.
En azından dışınızdan.
Düşene tekme vurmak bunun adı.

Yok eşiniz haklı geldi bana ayrılmak istediği için . Gidin yalvarın o kadar şiddete , dayağa, eziyete rağmen ayak diretmişsiniz evden çıkmamışsınız.
Çocuk yapıp onunda başını yakmışsınız. Eşiniz ve kayınvalideye dua edeceksiniz sizi bıraktıkları için. Sizde daha kovulduğunuz eve geri dönme potansiyeli var dayakla kaçmamanıza rağmen bence bi uzmana görünün normal değilsiniz.
Psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü evliliği tabiki bitirsin ama bu kadar öfkeyle yorum yapmasanızda anlar sanırım konu sahibi.
Sınanmadığımız bir konuda yorum yapmak kolay geliyor hepimize.

İcin rahatlayacakcaksa haklisin . Gec bile kalmissin.
Okuyan herkese tavsiye , karsinizdakinden adim gelmiyorsa siz de adim atmayin. Bir adim sen atsiysan diger adim ondan gelmeli duruma göre.
Cocugunuzla musmutlu olun . Kurtuldugunuz icin sadaka verin .

Psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü evliliği tabiki bitirsin ama bu kadar öfkeyle yorum yapmasanızda anlar sanırım konu sahibi.
Sınanmadığımız bir konuda yorum yapmak kolay geliyor hepimize.
Kusura bakmayın ama konuda bir evde kafam gözüm dağılıyor bu adamın merhametsiz olduğunu bile bile baba yapmam. Annelik zaten içgüdüsel olarak çocuk korumak için yok mu ? Evden kovulmuş resmen konu sahibi ailesi alsın demişler gitmemiş zorla kendisi yollamış adam. Şu an barışıyorum dese barışacak bir kapasite var. Bu evlerde çocuklar büyüyor sonra başkasınının çocuğunun başını yakıyorlar. Bundan dolayı sakin kalamıyorum ben. Ona olmuş banane olmuyor bu ailede yetişen çocuk millete rahat vermiyor . Başıma gelirse iki elim kanda olsa yine kaçarım merak etmeyin 21. yüzyıldayız ya hani. Kötü iyi artık kimsen yoksa kadın sığınma evi var.

Bu arada bu hanım çocuğum beni haklı bulur mu derken şey demek istiyor çocuğum için geri dönmeli miyim?Kendimi yakmaya devam ederim sorun yok bir çocuğu da bu adamın yanında yetiştireyim mi?

Böyle bir adamdan keşke çocuk yapmasaydınız. Olan olmuş artık. Çocuğunuz mantıklı düşünebileceği yaşa geldiğinde tabii ki size hak verir. Kim bilir kaç defa şiddet gördünüz. Adam sizi düşünmüyor zaten de bir aylık bebeği de umursamıyor. Onu bile dövebilir. Lütfen barışmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Umarım bundan sonra çok güzel bir hayatınız olur.

Farklı bir ruh hali içindesiniz sağlıklı düşünemiyorsunuz am emin olun siz haklısınız. Tereddüte düşmeyin ve evet ileride çocuğunuz sizi haklı bulacak. Kazık kadar herif olmuş ama annesinin eteğinde geziniyor bu adam. Böyle adamdan da evlilikten de hayır gelmez artık.

Arkadaşım ben başka açıdan bakıyorum şu an olaya.doğum yapmış biri olarak size söyleyeceğim şu ki bebek olmasaydı hamilelik yaşanmamış olsaydı siz genede boşanırmıydınız? Yoksa bebekten sonra daha mı sarpasardı?çünkü ben lohusayken eşimle boşanmanın eşiğinden döndük ,psikolojim alt üst olmuştu.ona ve olaylara bakışım bambaşkaydı.çok depresiftim,yani sizinde böyle bir durumunuz varsa bebek için biraz beklesenizmi? Baştan beri herşey sizin anlattığınız gibiyse kararınızda haklısınız tabiki.şiddet affedilemez.

Dünyanın en haklı, bir o kadar da acımasız yorumu.
Lütfen boşanmış birine bunu demeyin.
En azından dışınızdan.
Düşene tekme vurmak bunun adı.
derim , kaç kez dedim . yine derim. siz kendinizi bu durumlara düşürdünüz. siz kendinize bunları yaşamayı layık gördünüz. siz yakıştırdınız ama ben hala da bir kadına bunları yakıştıramıyorum. biz olmasak hiçbir işe yaramayan , anne eteğinde dolaşan biri için bunları yapmanızı yakıştıramıyorum. neyi vardı sevecek bu yaratıkların ? herşey ortadayken niye kendinize reva gördünüz bunları. siz bunları haketmediniz. hiçbir kadın haketmez.

ayrıca düşene tekme vurmak nasıl olur biliyor musunuz ? size deseydim ki "ya canım boşanma ,çocuğun babasız kalmasın, aman zaten bu şartlarda boşanamazsın, herkes çekiyor sen de çek nolacak ki, herkes çekiyor" deseydim bu en büyük kötülük olurdu. her gerçek lafı tekme olarak düşünmeyin. buraya çok çok daha önce yazsaydın da sana kaderin bu, sabret demezdim. o zaman da boşan derdim.

Bunu yazdıktan sonrasında yapacağınız şey belliymiş. şiddet gördüğünüz bir evliliği bitirin
Ortada fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan, annesinin çocuğu değil köpeği olmuş, ama kendi çocuğuyla gram ilgisi alakası olmayan bir mahluk var ortada. Ama konu sahibi sorunsuz görünen evliliğimiz var yazmış, bir evlilik daha ne kadar sorunlu görünebilirdi acaba.

Ortada fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan, annesinin çocuğu değil köpeği olmuş, ama kendi çocuğuyla gram ilgisi alakası olmayan bir mahluk var ortada. Ama konu sahibi sorunsuz görünen evliliğimiz var yazmış, bir evlilik daha ne kadar sorunlu görünebilirdi acaba.
bazıları evlilikte şiddeti es geçebiliyor bir daha yapmaz düzelir diye bekliyor ama düzeleni çok az. Binde bir. O yüzden şiddeti önemsiz görüp sorunsuz sanmış evliliği.

X