Boşanmak mı,katlanmak mı?

Haklısınız. Tavsiyelerinizi düşünücem.

İnşallah

Açıkçası ben de böyle düşündüm.

Oncelikle Allah yardimciniz olsun.Yegenimde kolik bebekti bir kisiyle gercekten zaptedilemiyor.Ama ilerde o bebeginizle yasadiginiz zorluklar size hic zor gelmeyecek inanin bana cocugunuzla mutlu gunler yasadikca size kosarak sarip opunce tum yaralarinizi saracak.Esiniz su an hic bir seyin farkinda degil ve sorumlulugun fazla geldigi bariz belli. Simdi bosanmak mi derseniz bana burda kizanlar olabilir ama benim fikrim bosanma konusu ani karar alincak bir durum degil hele ki bebek oldugunda.Tum ayrintilariyla duusunmenizi tavsiye ediyorum.Cunku su an duygusal bir zamaninizdasiniz ve duygusal anlarda karar vermek dogru karar almakta zorluk cikartiyor. Ugrasmaniz gereken bir cok konu var cunku. Esiniz kabul etmeyecegini dusunseniz bile bir aile terapistini kesinlikle onerin. O kabul etmez kesinlikle demeyin siz elinizden geleni yapmis olun.Karsilikli bagirip cagirmadan sakince esinize ondan destek beklediginizi ve bu sorumlulugun iki kisininnpaylasmasi gerektigini soyleyin. Bosanmadan once elinizden gelen duzektebilmek icin tum kozlari kullanin.Cunku erkekler sorumluktan bir sekilde kaciyor ve bunu kabullenmeyip kadini sucluyor.Neden boyle davraniyorsun diye sorun onu anlamaya calistiginizi belli edin oncelikle. Yargilamadan.Yargilancaklarini bildikleri icinde kaciyolar.

Aşağı yukarı 3 senelik evliyken gebe kalmışsınız. Bu süre boyunca eşinizin karakterini, iş kolikliğini biliyordunuz herhalde. Yaşadığınız zor anlıyorum ama baktığınız zaman adam sorumsuz dışarıda takılıyor hayatını yaşıyor değil, size daha iyi bir gelecek sağlamak adına çalışıyor. Bu kadar çalıştığına göre geliri de kötü değildir. Yükü üstünüzden alması için yardımcı tutun derim. Yine istemiyorsanız bebekle tek bırakmazsınız. Bebek biraz daha büyüdükten sonra işe girer çalışırsınız. Çözülmeyecek bir problem yok bence. Sizin geçtiğiniz yollardan çoğumuz geçtik. En sağlam evliliklerde bile bebekle ilk bir sene sıkıntılı geçer. Dikkatimi çeken bir nokta da her gün acile gitmek. Bu gerçekten hiç hiç normal bir durum değil ya siz çok evhamlısınız ya bebeğinizin bir rahatsızlığı var henüz bilmediğiniz. Boşanmak son seçeceğiniz olsun bebek büyüyüp işe girinceye kadar en azından kavga gürültüyü bitirin. İnan’ın bebek evdeki huzursuzluğu da sizdeki huzursuzluğu da hissediyor, ekstra huysuzlanıyordur bu durumda.

Şu an tahammül eşiğiniz çok düşük.
Bunun nedenleri var.
Lohusa depresyonu zaten lanet bir şey, kolik bebeğin ne demek olduğunu da çok iyi biliyorum.
Fakat geçiyor. Bunlar geçince sizin eşinize bakış açınız da değişiyor. Daha affedici, daha merhametli oluyorsunuz. Yani demem o ki şimdi ayrılıp 2-3 sene sonra aslında yürütebilirdik, o zamanki duygusal durumum bunu göremedi, deme ihtimaliniz çok yüksek. O yüzden ben en az 1 sene daha devam etmenizden yanayım. Hala düşünceleriniz aynı yöndeyse o zaman ciddi bir şekilde düşünebilirsiniz.

Şunu da eklemek istiyorum. Anne babanızdan ve eşinizin anne babasından yardım istemeniz çok doğal ve normal geliyor fakat bekar diye görümcelerinizden beklenti içinde olmayın. Herkesin kendi seçimi. Anne baba olmaya siz karar verdiniz ve bunun sorumluluğu sizde. İçlerinden geliyorsa yardım ederler, gelmiyorsa sinirlenecek bir durum yok. Geçenlerde bir konu açılmıştı, evlendim ama hala ablam ve yeğenimden kurtulamadım, sürekli yardım bekliyorlar diye. Yani onların bakışı da bu. Herkes çocuğunun sorumluluğunu alsın istiyorlar.

Ben boşanacak bir şey görmedim. Evet eşler yardım etsin elbette çocuk büyütürken ama bizler kadar anlayıp müdahale edemiyorlar çocuk konusunda.

2 çocuk büyüttüm doğru düzgün yardım almadan eşimden. Ama bizi rahat yaşatmak için hep çok çalıştı hala da çok çalışıyor. Bu süreçte sürekli söylenip dır dır yaparsanız haklı da olsanız adamlar bir süre sonra sadece negatif bir insan olarak algılıyor sizi. Baktım söylenmek adamı benden soğutuyor, üstüne üstlük yardım da etmiyor, kavga işine geliyor, ben de elimden geleni yaptım çocukları öyle böyle büyüttüm.
Biraz sakin olun, bir süre gerginliği azaltmaya çalışın.

Sen baskı yapmasan nasıl peki hakaret ediyor mu ben evlendim evleneli eşimin şartları böyle çoğu zaman dükkan da kalır geç gelir hafta sonu gider hiç tatili yok hiç tatil yapmadık Birlikte gezemeyiz adam köyüne gidip ailesini göremiyor ne yapsın bizimle gezmiyo ama tekte gezmiyo kavga edecek bişey bulamıyorum benim ailemde yok tek büyüttüm oğlumu yani destek yok öyle diyim sizin için çalışıyor hiç evine bakmayan eşi olanlar ne yapsın bence yuvani bozma pişman olursun

Bana ikiniz de hem haklı hem haksız geldiniz. Bir de hherkes bebeğinizin etrafında dönmek zorunda değil. Çalışan görümcelerden bile yardım bekleyip üstüne olmayınca gönül koymuşsunuz. Bana biraz beklentileriniz fazla gibi geldi o yüzden. Çocuğunuzun zaten 1 yaşına gelmiş maşallah 2 yaşına kadar para biriktirip o günlerde durum değişmediyse yolunuza bakarsınız.

bende asker eşiyim tek başıma 2 çocuk büyüttüm. etrafımda o kadar insan varki tek başına çocuk büyüten eşleri yoğun çalışan. çok şükür eşiniz size bağlı evine ekmek getirmeye çalışıyor. sizizn geleceğinizi düşünüyor. annenede kal demeiş yakın ev tutmuş adam daha napsın. yardımcı tutun , türk erekeklerin fazla bişey beklemeyin . onlar öyle eğitilmedi . bpşansan kim bakacak çocuğa rahatlayacakmısın

lohusalik zor bir süreç. bizzat yaşadım..
uykusuzluk, yorgunluk fiziksel çökme oluyor kadın da
psikolojik destek de olmayınca depresyon geliyor ardindan
hemen boşanmayı düşünmeyin bence, bi psikologdan yardim alin evlilik terapisti de olur.
ayrica maddi imkan varsa eve yardimci biri gelsin yarim gun dahi olsa.
sürekli ailenizde degil kendi evinizde olsanız belki ise yarar. aile bütünlüğü adına.

Görümce çocuğa neden bakmak zorunda ki ? Siz görümce ile evlenmediniz ki ? Tüm aile pervane olmuş zaten, abartmışsınız bakım işlerini. Annenize yerleşmeler vs, ilk aylar hepimiz aynı şeyleri yaşadıl babanın fonk sınırlı ilk zamanlarda. Sizin derdiniz çocuk değil kocanız üzgünüm. Haklısınız da bişey demiyorum çocuğu bahane etmeyin, neticede bu adamdan bile isteye hamile kaldınız.

Kocam dedigim adam akşam işten eve gelmeyecekse neden evli kalayimki çok haklısın. Ananın yanına tasidim yinede eve gel diyorsun ne demek yahu

Sizin yerinizde olsam ondan bundan destek almak yerine düzenli gelip giden bir yardımcı tutarım. Etliye karismiyor sütlüye karışmıyor evden barktan çocuktan haberi yok pasanin madem o kadar çalışıyor yardımcıyi da karsilasin bı zahmet. Bir de nankör üstelik. Sinirlendim

Bu kadar değildi dükkanı açtığından beri böyle . Ani bir karar almak istemiyorum. Ne yapacağımı veya ne yapmam gerektiğini bilemiyorum artık içinden çıkamıyorum. Hiç huzurumuz yok
Eşinizi seviyorsanız bu hengame stres içinde şu an karar vermeyin. Zor günler biter çocuk büyür illaki. Sular durulunca gidişata bakarsınız. Eşinizde neticede ev taşımak vs çözüm bulmaya çalışmış. Hem yeni iş hem bebek kokay değil ikiniz içinde. Ama bu süreçte birbirinizi yıpratma dan yol almaya çalışın derim. Eve geç geliyorsa müsade edin gelsin. Biraz oluruna bırakın bakalım ne olacak. Acele karar verirseniz pişman olacakmışsınız gibi geldi bana.

Adam size bakmak için çalışıyor napsin, annemin yani demişsiniz taşımış, annenizin rahatsızlığından eşiniz sorumlu değil, gorumceler sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil. Bir sürü kadın var daha zor, engelli, hasta çocuğa tek başına bakan, siz biraz nazlisiniz bence. İki tarafta hatalı yani.

Çocuğun ilk yılı çok zor benimki de prematüre dogmustu da saat başı emzirmekten, uykusuzluktan halusulasyonlar görür olmuştum gazi 4.aya kadar devam etti, normal bir düzene ancak 6.ayda kavuştuk diyebilirim.
Bu zamanda tek maasla geçim çok zor o yüzden kocanin iş kolikligine bir sey diyemedim. Bence asıl sorun sürekli yalan söylemesi ve hakaret etmesi. Bu konuda da iyi bir psikolog bulup cift terapisine gitmenizi tavsiye edebilirim.
Kadınların kariyer yapmasını hep destekliyorum ama sorun buna bakis açımızda. Yani kariyer boşanınca düşünülecek bir şey gibi algılanıyor fakat şu ana kadar evlenmeden once de halihazirda bir kariyer yapmış olsaydınız, hayatiniz şu ankinden çok daha farklı olacakti bence. Evinize cift maas girdiginden eşiniz 2 iste çalışmak zorunda kalmayacak, sizle daha çok ilgilenecekti. Belki para biriktirip cocuk dogar dogmaz bir yardımcı tutabikecektiniz.
O yüzden konuyu okuyan tüm bekar arkadaslara da evlenmeden, istikrarli bir kariyer yapmış olmalarını tavsiye ediyorum.
Bunun dışında boşanmayı gerektirecek bir olay göremedim açıkçası

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…