Bahçe Bakımı ve Çiçekler Bu da benim derdim,açmayan orkidem 🌸

Hemsireehaniimm

I'm no ordinary woman,my dreams come true🌸
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2019
404
676
Hanımlar merhaba,bir orkidem var, adı Nazenin 🌸😊😂 2018 Mart'ta hediye geldi, geldikten bir hafta sonra ortam değişikliğinden çiçekleri döküldü, bir kaç aya da sapı kurudu. Çiçekçi kuruyan sapı kesti dibinden, bir kaç aya yeni sap yaprak dibinden patladı, o da büyüdü baya dal oldu zaten, üç dört ay önce tomurcuk açtı, tomurcukları çiçek olamadan tam açmak üzere iken döküldü..😥 Çiçekçi dalı sağlamsa budamayın tekrar tomurcuk çıkarır dedi, çıkarmadı hatta bu dal da yarıya kadar sarardı,yaprak çıkarmaya devam ediyor, dal da iki güne kadar uzuyordu. Fotoğrafı koyacağım az önce çektim, neler yapmam gerekiyor şu andan itibaren, ve nasıl bakmam lazım ki dalı uzasın bi kerecik de olsa açsın yahu, şimdiden fikirler için teşekkür ederim kızlar 🌸

Kızlar son durum:son fotoğraftaki gibi sararan yerden kesip tarçın döktüm, inşallah uzar😥

Eklentiler

• IMG_20190810_173434_105.jpg
    IMG_20190810_173434_105.jpg
    79,7 KB · Görüntüleme: 173
  • IMG_20190810_173412_600.jpg
    IMG_20190810_173412_600.jpg
    78,6 KB · Görüntüleme: 153
  • IMG_20190810_182539_938.jpg
    IMG_20190810_182539_938.jpg
    129,3 KB · Görüntüleme: 161
Son düzenleme:
Ben biraz kötü örneğim ama 😞 benim de orkidem her Şubat ve Mart arasında açar sonra dökülürdü döngü böyleydi ev tasidigimda saolsun kV balkona koymuş ben görmedim orda kurumuş öldü gitti lilam 😒

Ben biraz kötü örneğim ama 😞 benim de orkidem her Şubat ve Mart arasında açar sonra dökülürdü döngü böyleydi ev tasidigimda saolsun kV balkona koymuş ben görmedim orda kurumuş öldü gitti lilam 😒
Ya çok üzüldüm, internette baya videolar vardı kurumuş orkideyi kurtarma yolları diye,üzülmeyin ya ben de çok üzülüyorum bir çiçek kuruyup gidince...

kuruyan dalı kurumamış kısımdan budayıp tarçın sürün, perde arkasından bol güneş alan bir yere koyun çünkü yapraklarının rengi koyu yeşil olmuş güneşe ihtiyacı var gibi, haftada bir kez dibinden maden suyu verin.

kuruyan dalı kurumamış kısımdan budayıp tarçın sürün, perde arkasından bol güneş alan bir yere koyun çünkü yapraklarının rengi koyu yeşil olmuş güneşe ihtiyacı var gibi, haftada bir kez dibinden maden suyu verin.
Yumurta suyu olmaz mı yani haşlanmış yumurta suyu, bir de kessem o dal daha da kurumaz mı

Ya çok üzüldüm, internette baya videolar vardı kurumuş orkideyi kurtarma yolları diye,üzülmeyin ya ben de çok üzülüyorum bir çiçek kuruyup gidince...
Maalesef bende çok üzüldüm ama geri kurtarma şansım yoktu baya kökleri meydana çıkmış kurumuş ve kumu dibe çökmüstü tekrar çiçek almayi düşünüyorum evime ama kedim poffy den cekiniyorum her kumu tuvalet sanıyor sağolsun 😁 inşallah siz ciceginize bir çözüm bulursunuz 😊

Maalesef bende çok üzüldüm ama geri kurtarma şansım yoktu baya kökleri meydana çıkmış kurumuş ve kumu dibe çökmüstü tekrar çiçek almayi düşünüyorum evime ama kedim poffy den cekiniyorum her kumu tuvalet sanıyor sağolsun 😁 inşallah siz ciceginize bir çözüm bulursunuz 😊
Yaa Poffy'yi sevin benim için, insallah ❤️

Yumurta suyu olmaz mı yani haşlanmış yumurta suyu, bir de kessem o dal daha da kurumaz mı
2 tane orkidem var hiç çiçeksiz kalmaz neredeyse.
çiçeklerini döktüğünde dalı 3. boğumdan budar toz tarçın sürerim.
hafta bir kez maden suyu veririm yumurta suyunu hiç denemedim.

Çok güzel maşallah, peki bir şey daha soracağım. İkinci boğumdan itibaren sararma başlıyor, ben gene üçüncü boğumun üstünden mi keseyim yoksa sararan yerden mi?

Ve bir soru daha sorucam,çiçekleri dökünce dal sağlam olmasına rağmen mi buduyorsunuz? Hani hiç sararma olmamasına rağmen yeşilken daha, yoksa sararmasını mı bekliyorsunuz?

Çok güzel maşallah, peki bir şey daha soracağım. İkinci boğumdan itibaren sararma başlıyor, ben gene üçüncü boğumun üstünden mi keseyim yoksa sararan yerden mi?
ikinci boğumdan kessesiniz daha iyi olur sanki tarçın yoksa bal da sürebilirsiniz.
bi de mutlaka perde arkasından bol güneş alan aydınlık bi yere koyun.

Ve bir soru daha sorucam,çiçekleri dökünce dal sağlam olmasına rağmen mi buduyorsunuz? Hani hiç sararma olmamasına rağmen yeşilken daha, yoksa sararmasını mı bekliyorsunuz?
evet bütün çiçekler dökülünce dal yeşil olsa bile buduyorum yoksa aynen sizinki gibi kuruyor dal, budarsam boğumlardan yeni dallar çıkarıyor.

Budamanız lazım.
Ben çiçekleri dökülür dökülmez üçüncü boğumdan keserim. Senede iki kere açar. Işık sever. Işık alan yerde durur haftada iki gün yunurta başladığım suyu dökerim.

Merhaba tarçın ve maden suyunu bende tavsiye ederim bir de kesinlikle toprağını değiştirmeyi deneyin özel kabuklu toprağı var kendi özel besi.i de var. Yerini beğenmemiş olabilir güneş alan bir yere koyun

X