Çalışan kadın olmak ve bütçeler

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur

Not: Konuyu eksik ve atlayarak anlatmışım düzeltme gereği duydum. Ailesi sürekli 7 aydır para istiyor. Fuzuli olan herşeye. Kafalarına göre 900 lazım diyorlar sonra faturalarımızı öde. Sonra 300 lazım sonra 200 lazım sonra takı takıcam şu lazım. Zaten gelen takıları bize vermedler ki. Ben aileye para vermeye karşı değilim eşyalarımızı herşeyimizi kendimiz aldık ödüyoruz sıkışığız ekstra çıkınca düzen bozuluyor kendi ailemden yardım almak zorunda kaldığım için en son tepki gösterdim. Linçlemeyin lütfen para hesabı yapmıyorum suistimal edilmeye canım sıkıldı o kadar. Önceden ben derdim ayarlarız veririz dert etme aile diye ama baktım baş edemiyorum bende tepki gösterdim.
Eşin tüm ayrıntıyı anlatıp gösteriyormus gelen miktar belli giden harcama belli niye böyle hissettiniz ki eşiniz kalan parayı size verince esinizde kendini parayı eşine sayiyormus gibi hissetmiyor siz niye öyle hisse kapildiniz anlamadm ben anne babanızdan maddi yardım neden aliyorsunuz krediden harcıyorum demişsin zaten esininde suçu yok annesinin babasının aldığı parayı geri odememesinde ama eşine öyle yakinacagina yetişemiyoruz biz parasız kalıyoruz bidaha talep ederseler sağlık sorunu dışında verme diyebilirsin eşinde yanlış anlamamış olurdu

Eşin tüm ayrıntıyı anlatıp gösteriyormus gelen miktar belli giden harcama belli niye böyle hissettiniz ki eşiniz kalan parayı size verince esinizde kendini parayı eşine sayiyormus gibi hissetmiyor siz niye öyle hisse kapildiniz anlamadm ben anne babanızdan maddi yardım neden aliyorsunuz krediden harcıyorum demişsin zaten esininde suçu yok annesinin babasının aldığı parayı geri odememesinde ama eşine öyle yakinacagina yetişemiyoruz biz parasız kalıyoruz bidaha talep ederseler sağlık sorunu dışında verme diyebilirsin eşinde yanlış anlamamış olurdu
Aa evet keşke böyle söyleseydim haklısın canım bende yanlış düşünüyorsam fikrimi değiştireyim diye konu açıyorum sağolun

Ğparayı eşlerin birbirine göndermesini anlayamıyorum. Biriniz kredileri biriniz faturaları ödeyin gibi ayırın yeter.
Bana sorarsan
Ben kendi maaşımla üstüme olan kredimi kredi kartımı faturaları eşimin telefon faturasını ödeyip kredi kartını ödemesine yardımcı oluyorum.
Bunuda söyleyim karışıcak öyle dedi ama ilerde ödemeler azalınca bende böyle istiyorum

Herseyi kocam ödesin kendine kurus slmasin,annesine para da vermesin ama benim param bana kalsin...Niye? Siz evliligi yanlis anlamissiniz.Kusura bakmayin sizin bu fikriniz degismezse ciddi sorun yasayacaksiniz esinizle.

Evi onlar almadı eşim onlara ev yaptı gidicekler o yüzden bıraktılar 150 milyarlık düğün masrafını eşim yaptı o yüzden bende çalışıp destek olmaya çalışıyorum. Ama 7 aydır sürekli para lazım diyip kalan 200 300 liramızıda zora sokuyorlar. Kendi ödemelerimizden kafamız ağrırken birde onların kredi ödemelerine kafa yoruyor eşim geçen bunaldım dedi para kaybetmiş ailesnin parasını yüklü para kredi çekip ödedik. Acil olmayan herşey için eşimden para istiyorlar sürekli bende sorun yapmıyorum tabi ama herşey karıştı birbirine girdi bi dursunlar lütfen taksitlerimiz bitsin yardım ederiz diye sitem ettim
150 bin TL düğün masrafı mi? 😱😱😱 O kadar ne yaptınız çok merak ettim.

Herseyi kocam ödesin kendine kurus slmasin,annesine para da vermesin ama benim param bana kalsin...Niye? Siz evliligi yanlis anlamissiniz.Kusura bakmayin sizin bu fikriniz degismezse ciddi sorun yasayacaksiniz esinizle.
Değişmesi için eleştiri almak için yazıyorum sağolun🙏🏻

Altın zaten 50 bine yakın tuttu ev eşyası beyaz eşya mobilya tv 50 ye yakındır perdeler halılar mutfak derken 150 ye yakındı.
Ee eşiniz bunu kusura bakmayın arabayı bile satsa yapamaz. Demek ki sadece ev değil eşyalara vs bile aile yardım etmiştir. 150 bine her şey yapılmış. Siz ne yaptınız? Zira beyaz eşya yatak odası vs sizin yapmanız gerekiyordu. Demek ki sizin aileniz hiç bir şey yapmadı. Yarı yarıya ödedik bir diyorsunuz bir eşim 150 ye düğün yaptı diyorsunuz. Anladığım tek şey her şeyi eş ailesi yaptı. Ama siz 200 liranın lafını yapıp aldığımız araca binmesinler binerlerse öne asla oturtmak istemiyorum diye sürekli takılıyorsunuz. Onlarda sizi kendi evlerinden atsalar yeri zira o kadar şeye hoşnut değilsiniz. En başta ev vermeyeceklerdi ne de her şeye yardım etmeyeceklerdi haketmeyen insanlara yapacaklarına kurumlara ya da kendilerine harcamalıydılar

Altın zaten 50 bine yakın tuttu ev eşyası beyaz eşya mobilya tv 50 ye yakındır perdeler halılar mutfak derken 150 ye yakındı.
Altınlara bişey diyemem ama eşyalar için çok uçuk rakamlar harcanmış. Eşim doktor ben mühendisim bu bütçenin çok çok azını harcadık ☺️ keşke daha makul şekilde halletmiş olsaydınız.

Ee eşiniz bunu kusura bakmayın arabayı bile satsa yapamaz. Demek ki sadece ev değil eşyalara vs bile aile yardım etmiştir. 150 bine her şey yapılmış. Siz ne yaptınız? Zira beyaz eşya yatak odası vs sizin yapmanız gerekiyordu. Demek ki sizin aileniz hiç bir şey yapmadı. Yarı yarıya ödedik bir diyorsunuz bir eşim 150 ye düğün yaptı diyorsunuz. Anladığım tek şey her şeyi eş ailesi yaptı. Ama siz 200 liranın lafını yapıp aldığımız araca binmesinler binerlerse öne asla oturtmak istemiyorum diye sürekli takılıyorsunuz. Onlarda sizi kendi evlerinden atsalar yeri zira o kadar şeye hoşnut değilsiniz. En başta ev vermeyeceklerdi ne de her şeye yardım etmeyeceklerdi haketmeyen insanlara yapacaklarına kurumlara ya da kendilerine harcamalıydılar
Canım yanlış anlıyorsun 150 binin yarısı kız tarafının masrafı. Yatak odası 2 bilezik bulaşık makinesi fırın mutfak damatlık çoğu şey üstümüze düşenden fazlasını yaptık :)

Açmıycam bidaha konu :KK43:
Ben açma demedim ki ac bana ne istediğin kadar aç beni ilgilendirmez sadece dün mune uyardı bu kadar konu açılmaz feyk misin diye ...dikkatimi çekti bugünde siteye girince senin 3 veya 4 konunu görünce ve konularin hepsi aynı, başlık farklı ama içerik aynı okudum şaşırdım aynı konuya cevap vermiş durmuşuz gibi oldu

Canım yanlış anlıyorsun 150 binin yarısı kız tarafının masrafı. Yatak odası 2 bilezik bulaşık makinesi fırın mutfak damatlık çoğu şey üstümüze düşenden fazlasını yaptık :)
Durumun olur yaparsın istersen 500 e yaparsın ama sonra sıkışıcaksan boşa yapmış olursun. Üstüne hemen araba alınmış her şey borç :bicak:

X