Çok düşündüm, 4.5 yıllık sevgilimden bugün ayrılacağım

benim çevremde şöyle oluyor genelde. kız ve erkek tek tek aileler ile tanışıyor.
sonra aileler birbirilerine gidiyorlar.
zaten az çok bu süreçte bu herkesin düşüncesi, tavrı belli oluyor.
süreç içinde ufaktan söz, nişan gibi detayların konuşulması yapılıyor, iki ailede uyumluysa ve sorun çıkmazsa.
sonra her iki taraf içinde münasip bir zamanlama ile sırasıyla yapılıyor organizasyonlar.
sizin durumunuzda daha aileler tanışmadan konu nişana gelmiş .
erkek arkadaşınızın ailesi bu tutumu size gösterse rahatsız olmaz mıydınız ? emrivaki gibi gelmez miydi ?
Bizde de aynı aslında ama ben tanışıcam diyince ailem biraz gerildi ben saçmalamayın o geldi benim de tanışmam lazım diyince durdular. Şehir dışı diye pek güvenemediler. Sonra da ailesi gelsin dediler. Benim ailem anne babasını istedi o da kardeşlerim annemle gelirim dedi. Benim için hiç bir sorun yoktu hatta babası ölmüşte olabilirdi. Aileme tuhaf gelen damın yaşayıp ve boşanmamış olup çocuklarının düğününe bile gelmemesiydi.

Enkaza dönüşeceğimi ben çok iyi biliyorum. Kolay bağlanmayan ama bağlanınca kolay kopamayan bir yapım var. İnsanlara zor güvenirken sevdim ben bu adamı. Değersiz hissettim evet kendimi kıyasladım başkalarıyla ve kıyasladılar da. Şöyle cümleler duydum sürekli "kanka kusura bakma ama seven adam onca sene bekletmez bak bir arkadaşım var 6 ayda istemeye geldiler kızı"
Ben doldum bunlarla gerçekten doldum kulak kapamaya çalıştım ama olmadı.
Bu cümleler sizi doldurmamalı etkisinde kalmamalısınız şahsen. Ama bulunduğunuz çevresel faktörler sizi etkilemiş olmalı. O yüzden konuşup sonlandırabilirsiniz iliskinizi.

Benim ailem de işte heveslendi açıkçası anlattım yine bir mesajda ailede evlenecek ilk kişiydim yaşım da geçiyor diye iyice o kafaya girdiler. Annem 4,5 yıllık ilişkimi duyunca oyalamış beni şimdiye 2 yaşında çocuğun vardı demişti. Ben gerçekten mücadele etmeye çalıştım ailemle de onların bu dar kafalılığıyla da

Yok tektas getirmemis almis yaninda goturmus yuzugu😑
Böylesini de ilk kez duydum. Takmican niye alıyosun.

Hiç katılmıyorum, konu sahibesi boşuna linçleniyor bence. Adam yetişkin konu sahibesi silah dayayıp mı tanışmaya getirmiş? Olay aleni bemce, adam yayılmış konu sahibesi de kendine gel diyince yemeyip kaçmış

evet adam yetişkin ve sene sonuna kadar demiş konu sahibesi ailesini tanımıyor mu o zaman istemeye gelmeden 1 ay önce tanışmaya gel deseymiş.
konu sahibesi diyor ki ben ailemi anlattım iyide herkesin kısa zaman algısı bir değil.
miss sana göre 3 ay uzun bir zaman mı? sene sonuna kalmış 3 ay altı üstü.

Valla ülke olarak da ikiye bölünmüş gibiyiz. Yorum yazanların yarısı beni yarısı onu haklı buldu :)
Benim ailem açık görüşlü değil yani daha neler var da işte. Doğulu bile diyebiliriz belki görüşlü o tarafa daha çok uyuyor. Ben farklı olduğumuzu biliyordum. Sevgilim istedi ki tanıştık ailelerimizle görüşürüz falan. Ailem de dedi ki tanışma oldu e adı konsun artık. Hepsi bu. Benim hatam da var elbette ama sessizliğe gömülmesi bu ilişkiyi çıkmaza sürükledi ben de o yüzden bitirmek daha doğru diye düşündüm.

valla çocuğu tam anlamıyla haklı bulan pek olmadı
aslında sizi yanlış buldular
çocuğa hiçbir şey istemiyorum deyip söz nişan nişan da takı demek abesti evet ben bunu da tiye aldım valla. Bir de hemen ailenle tanışır tanışmaz teyzem anneme baskı yaptı düğün ne zaman diye baskı kurmak da normal değil. Çocuğa ne teyzenizinin beklentisinden mesela?
Neyse artık bunu geçiyorum çocuğun ne olursa olsun 4 yıllık ilişkisini çat diye bitirmesi mazur görülecek bir durum değil zaten.

Gelecek adaylara da sakın ben buna razıyım, ben kuru ekmek yerim asla ve asla demeyin.
He oturup da her şeyi erkek yapsın deyin demiyorum, karşılıklı çabalayınca olabilecek her türlü şeyi isteyin zaten.

evet adam yetişkin ve sene sonuna kadar demiş konu sahibesi ailesini tanımıyor mu o zaman istemeye gelmeden 1 ay önce tanışmaya gel deseymiş.
konu sahibesi diyor ki ben ailemi anlattım iyide herkesin kısa zaman algısı bir değil.
miss sana göre 3 ay uzun bir zaman mı? sene sonuna kalmış 3 ay altı üstü.
Bir anda tanışmaya gelicem dedi hatta biz üstü kapalı eylül de isteme olur diye konuşmuştuk ağustosta da tanışmaya geldi o yüzden. Ben gaza basınca gidiyoruz sandım adam arabadan attı bildiğin

Bizde de aynı aslında ama ben tanışıcam diyince ailem biraz gerildi ben saçmalamayın o geldi benim de tanışmam lazım diyince durdular. Şehir dışı diye pek güvenemediler. Sonra da ailesi gelsin dediler. Benim ailem anne babasını istedi o da kardeşlerim annemle gelirim dedi. Benim için hiç bir sorun yoktu hatta babası ölmüşte olabilirdi. Aileme tuhaf gelen damın yaşayıp ve boşanmamış olup çocuklarının düğününe bile gelmemesiydi.

evlilik keşke 2 kişi arasında olsa ama aileler de işin içinde.
genel anlamda bu uyumsuzluk zaten sizi çokça zorlayacaktır. elinizde olmadan.
yani süreç istedikleri gibi ilerlese bu sefer de babası nedeniyle sorunlar çıkacaktı.
muhtemelen yaşam tarzlarını da kültürel farklılıklar nedeniyle değişik bulacaklar.
hani iş rayına girse bile hep bu şekilde arada kalabilir misiniz ?

Bu aileye göre değişen bi durum. Bizde de tanışma olunca aileler arası yüzük takılır. Bizde "adı konulsun duracaklarsa nişanlı/sözlü dursunlar"diye bir düşünce mevcuttur. Keşke siz tanıştırmasaydınız. Aileniz herkese söylemiş çünkü. Ya da ailenizle konuşup maddi durumları şuan yok yıl sonunda söz/nişan yaparız diyin. Erkek arkadaşınızda da hata var. Sessizliğe bürünmek sorunu çözmenin yolu değildir.

valla çocuğu tam anlamıyla haklı bulan pek olmadı
aslında sizi yanlış buldular
çocuğa hiçbir şey istemiyorum deyip söz nişan nişan da takı demek abesti evet ben bunu da tiye aldım valla. Bir de hemen ailenle tanışır tanışmaz teyzem anneme baskı yaptı düğün ne zaman diye baskı kurmak da normal değil. Çocuğa ne teyzenizinin beklentisinden mesela?
Neyse artık bunu geçiyorum çocuğun ne olursa olsun 4 yıllık ilişkisini çat diye bitirmesi mazur görülecek bir durum değil zaten.

Gelecek adaylara da sakın ben buna razıyım, ben kuru ekmek yerim asla ve asla demeyin.
He oturup da her şeyi erkek yapsın deyin demiyorum, karşılıklı çabalayınca olabilecek her türlü şeyi isteyin zaten.
Zaten her şeye razı gelen tipler değersizleşiyor onu da gördüm ve anladım. Bundan sonra hiç aza kanaat da getirmem

Evet onlar etmeye çalışırken onlar da ilgisiz kaldılar biizmkiler de e bunlar seni istemiyor o zaman dediler.

bence siz de aileniz gibi düşünüyorsunuz.
elbette ailenizin de söz hakkı var.
fakat daha tanışmadan, bir araya gelmeden sıralamanın belirlenmesi, sözün, nişanın, takının gündem olması sıkıntı.
sanırım siz de bunun ayrımında değilsiniz daha.

iyi de çok iyi tanımak gibi bir kaygıları pek yok gibi. bir kere tanışmak, sonra söz ve sonra nişan istiyorlar. söz ve nişan ayrı olsun diyorlar.
iyi tanımak için onları ailece ağırlamaları tamam. peki kendileri de onlara gidecek mi ? gitmeleri lazım.
ama arkadaşın ailesi gelsinler, önce tanışma, sonra söz, sonra nişan diyorlar.
yani çok da tanımadan peşpeşe organizasyonları planlamışlar bile. bir tanışalım, aileler de görüşsün, fikir alışverişi olsun. zaman belirlenir, adı konur durumu yok. kızın teyzesi bile haberdar, kendince plan yapıyor.
o yüzden de beklentileri bence hoş değil.
Yani 4,5 yıllık ilişkide birbirlerinin aile yapısını öğrenmişlerdir. Ayrıca bu sır olan birşey değil istemeden sonra nişan olur. Hiç birini yapamam gelemem ailece demek bana umursamamak gibi geliyor. Bence de ailenin gidip kaldıkları evi yaşamlarını görmesi gerekir. malesef keşke öyle olsa ama burada evlilikler sadece eşler arasında olmuyor. Yaşantılar bakış açıları uymuyorsa büyük sorunlar yaşanıyor. Konu sahibinin ailesinin tarih belirlediğini sanmıyorum sadece tanışmak istemişler bu da bana oldukça doğal geldi.

Bir anda tanışmaya gelicem dedi hatta biz üstü kapalı eylül de isteme olur diye konuşmuştuk ağustosta da tanışmaya geldi o yüzden. Ben gaza basınca gidiyoruz sandım adam arabadan attı bildiğin

işte o bir anda gelmek hazır müsaitken gideyimde çıksın aradan olmuş. çünkü önceki mesajlarınızda gel dedim pandemiyi bahane etti gelmedi yaznışsınız daha önceki zamanlar için.
ağustosta gelmiş sene sonu demiş 4 ay var geriye.
sizin tavrınızsa çocuk sözünden dönmüş gibi.
tanıştıktan kısa süre sonra isteme olur bizde biliyor demişsiniz ya işte bende diyorum ki 4 ay kısa bir süre. çocukta öyle düşünüyor belki. ha siz 1 ay sonra olur bizde diyorsanız bunu açıkça belirtseydiniz.
aileniz size istemeye gelsin artık dediklerinde siz konuştuk ya sene sonuna doğru gelecekler niye demediniz?

Yani 4,5 yıllık ilişkide birbirlerinin aile yapısını öğrenmişlerdir. Ayrıca bu sır olan birşey değil istemeden sonra nişan olur. Hiç birini yapamam gelemem ailece demek bana umursamamak gibi geliyor. Bence de ailenin gidip kaldıkları evi yaşamlarını görmesi gerekir. malesef keşke öyle olsa ama burada evlilikler sadece eşler arasında olmuyor. Yaşantılar bakış açıları uymuyorsa büyük sorunlar yaşanıyor. Konu sahibinin ailesinin tarih belirlediğini sanmıyorum sadece tanışmak istemişler bu da bana oldukça doğal geldi.

benim demek istediğim şu: elbette evlilik yoluna girince herşey sırasıyla ve iki taraf için de makul şekilde yapılır.
fakat daha iki aile birbiriyle tanışmadan bir tarafın ailesi herkese haber verip "ee hadi söz nişan takı" demeye başlarsa bu da uygun olmaz.
daha aileyi görmemişler ama teyze düğün ne zaman diye baskı kurabiliyor.
bu durumda ben kalsam "ben nasıl bir aileye denk geldim böyle" derim.
dışarıdan görünen, kendi doğrularını tek doğru sanan, kendi istediği şekilde süreci planlayan bir aile.
ben demiyorum ki çocukla tanıştılar 2-3 sene de öyle sevgili kalsınlar. tabi ki bu aşamaya gelen bir ilişkide ilerleme beklenir.
ama tek başına kararlar vermek, üst üste beklentiler sunmak bence hoş değil.

benim demek istediğim şu: elbette evlilik yoluna girince herşey sırasıyla ve iki taraf için de makul şekilde yapılır.
fakat daha iki aile birbiriyle tanışmadan bir tarafın ailesi herkese haber verip "ee hadi söz nişan takı" demeye başlarsa bu da uygun olmaz.
daha aileyi görmemişler ama teyze düğün ne zaman diye baskı kurabiliyor.
bu durumda ben kalsam "ben nasıl bir aileye denk geldim böyle" derim.
dışarıdan görünen, kendi doğrularını tek doğru sanan, kendi istediği şekilde süreci planlayan bir aile.
ben demiyorum ki çocukla tanıştılar 2-3 sene de öyle sevgili kalsınlar. tabi ki bu aşamaya gelen bir ilişkide ilerleme beklenir.
ama tek başına kararlar vermek, üst üste beklentiler sunmak bence hoş değil.
Sizin burdaki yazınıza oldukça katılıyorum sizin ve benim aileyi aynı şekilde anlamadığımızı fark ettim.
Eğer mesele sizin dediğiniz gibi olduysa elbette çocuk kaçmakta haklı.
Bence böyle değil ama tanışmaya geldiğinde nişan takıcaz demiş konu sahibinin sevgilisi bu bana oldukça baştan savma geldi. Nişanda illaha salon tutulacak setler bilezikler bahsettiğim bu değil ki kendi nişanımı evde aile arasında yaptım sözü de saçma bulduğum için yapmadım bile. Ama ortada bir özensizlik var. Sürekli erteleyen bir sevgili var yüzüğü gösterip götürmüş. Bir erkek aileyle tanışıyorsa bu ailede biraz daha kapalı görüşteyse bir yüzük takması gerektiğini bilir. Bu 1 yıllık bir ilişki olsa adamın üstüne çok gitmişsinz derim .Bu kadar zamanda ailenin daha tutucu olduğunu bildiği halde birşey yapmayan kişi bence o kadar da umursamıyordur .

evlilik keşke 2 kişi arasında olsa ama aileler de işin içinde.
genel anlamda bu uyumsuzluk zaten sizi çokça zorlayacaktır. elinizde olmadan.
yani süreç istedikleri gibi ilerlese bu sefer de babası nedeniyle sorunlar çıkacaktı.
muhtemelen yaşam tarzlarını da kültürel farklılıklar nedeniyle değişik bulacaklar.
hani iş rayına girse bile hep bu şekilde arada kalabilir misiniz ?
Ben bu kadar arada kalacağımı düşünmemiştim açıkçası çok zorlandım şimdiden. Adam benimle mücadele etse göğüs gererdim ama güvenim de yok ona karşı

Sizin burdaki yazınıza oldukça katılıyorum sizin ve benim aileyi aynı şekilde anlamadığımızı fark ettim.
Eğer mesele sizin dediğiniz gibi olduysa elbette çocuk kaçmakta haklı.
Bence böyle değil ama tanışmaya geldiğinde nişan takıcaz demiş konu sahibinin sevgilisi bu bana oldukça baştan savma geldi. Nişanda illaha salon tutulacak setler bilezikler bahsettiğim bu değil ki kendi nişanımı evde aile arasında yaptım sözü de saçma bulduğum için yapmadım bile. Ama ortada bir özensizlik var. Sürekli erteleyen bir sevgili var yüzüğü gösterip götürmüş. Bir erkek aileyle tanışıyorsa bu ailede biraz daha kapalı görüşteyse bir yüzük takması gerektiğini bilir. Bu 1 yıllık bir ilişki olsa adamın üstüne çok gitmişsinz derim .Bu kadar zamanda ailenin daha tutucu olduğunu bildiği halde birşey yapmayan kişi bence o kadar da umursamıyordur .

ben konuyu yanlış anladıysam düzeltin.
çocuk yıl sonunda düşünüyorum demiş, ki yıl sonuna da 4 ay var. 4 ay uzun bir süre değil.
çocuk yıl sonu demesine rağmen aile hadi hemen moduna girmiş ve tekrar ediyorum teyze bile düğün ne zaman demeye başlamış.
şimdi yıl sonu diyen insana gittikten sonra "hadi hadi" demek bana fazla geliyor.

çocuğun 3 haftadır konuşmaması zaten facia. ben burada çocuğu savunarak yazmıyorum asla. bence zaten ilişkileri bitmiş, bu aşamadan sonra devam etseler her olay batacak ikisine de. arkadaşın ailesi baba mevzuundan zaten rahatsız. hiçbir şey olmasa bu konuda sıkıntı olacağı belli. yani neresinden tutulsa sıkıntı var.

ama konu sahibinin ailesi bu çocuk olmasa başkasına da aynı şekilde yaklaşacaktı. ben daha ziyade konu sahibinin biraz olaylara farklı açıdan bakıp yarın bir gün benzer bir olayda ailesini de eleştirebilmesi için yazıyorum.

Ben bu kadar arada kalacağımı düşünmemiştim açıkçası çok zorlandım şimdiden. Adam benimle mücadele etse göğüs gererdim ama güvenim de yok ona karşı

bu arada kesinlikle adamı savunarak yazmıyorum.
sadece bence ailenizi de ciddi şekilde eleştirmeniz ve sınırınızı çizmeniz gerektiğini düşünüyorum.
bu adam olmasa başkasıyla ilişkinizde de benzer sorunlar olacak.
ailenizi fazla yaptırımcı buldum.
daha karşı tarafın ailesiyle tanışmadan süreci hızlandırmayı istemek, kafada plan kurmak bana fazla geliyor.

ben konuyu yanlış anladıysam düzeltin.
çocuk yıl sonunda düşünüyorum demiş, ki yıl sonuna da 4 ay var. 4 ay uzun bir süre değil.
çocuk yıl sonu demesine rağmen aile hadi hemen moduna girmiş ve tekrar ediyorum teyze bile düğün ne zaman demeye başlamış.
şimdi yıl sonu diyen insana gittikten sonra "hadi hadi" demek bana fazla geliyor.

çocuğun 3 haftadır konuşmaması zaten facia. ben burada çocuğu savunarak yazmıyorum asla. bence zaten ilişkileri bitmiş, bu aşamadan sonra devam etseler her olay batacak ikisine de. arkadaşın ailesi baba mevzuundan zaten rahatsız. hiçbir şey olmasa bu konuda sıkıntı olacağı belli. yani neresinden tutulsa sıkıntı var.

ama konu sahibinin ailesi bu çocuk olmasa başkasına da aynı şekilde yaklaşacaktı. ben daha ziyade konu sahibinin biraz olaylara farklı açıdan bakıp yarın bir gün benzer bir olayda ailesini de eleştirebilmesi için yazıyorum.
Yani adam seni seviyorum akşam konuşalım deyip 3 haftadır aramıyor zaten ona diyecek birşey yok da..
Tanışmaya bir erkeğin gelmesi belirli bölgelerde zaten aşılması zor bir olay bu ülkede erkek arkadaş ya da sevgiliyle babanın tanışması malesef ki normal bile karşılanmayabiliyor. Anladığım kadarıyla konu sahibinin ailesi böyle. 4 ay beklemek onlara göre belli ki çok kısa bir süre değil ve sırf beyefendinin canı böyle istedi diye beklenmesini ben anlayamadım. 4,5 yıl belirli hazırlık yapılmış 1 yıldır evlenilecek tarih belirleniyor. bende size şunu sorayım neden adam istendiğinde görüşülecek? Ben adamı hiç iyi niyetli bulamadım oyalamak için tarih atıyor gibi geldi. Ama sizin bakış açınızı anladım saygı da duyuyorum. Bence konu sahibi sevgilisine gerçekten güvense oyalamadığını hissetse ailesini durdururdu.

X