Eşimden Soğudum Galiba

Eşimin iyi yanlarını anlatsam bir çoğunuz belanı mı arıyorsun diyecek çok eminim. Ama davulun sesi sadece uzaktan hoş geliyor.

Her zaman ev işlerinde ve yemekte yardımcı değil bizzat sorumluluk alan kişi olmuştur. Evde ne bitti, alışverişten ne alinacak, bugun ne yemek pisecek, çamaşırlar ne zaman yıkanacak, toplanacak vs aklınıza ne gelirse herşeyi o planlar. Yapar da. Ben genelde ona yardımcı olan olurum. 3 senedir işsiz ama zaten oncesinde de ev konusunda boyleydi. Başta ben yapayım diyordum, kontrol etmeyince rahat edemediği için kavga çıkıyordu. Benim de işime geldi açıkçası elimi ayağımı çektim. Ama sonunda kendi evimde misafir gibi olmaya başladım. Evde birşeyi eksik görüp aldığımda hep laf söylüyor bunu bir dahaki ay alacaktık vs diye. Kendime bile hiç birşey alamıyorum. Sürekli elestiri ve "su zaman alacaktik, bu fiyat vardi vs vs" Artık alışveriş hic yapmak istemiyorum. Yapmak icin kendimi zorladığımda simdi bunu alirsam laf soyler diye alamiyorum. Dusunun ki artik pedimi bile o aliyor.

Cocuklarim var ben çalıştığım için cocuklara esim bakiyor. Anneler babalar yok. Hepsi cehennemin dibinde. Asla destek olmuyorlar. İsten geldigimde cok yorgun oluyorum ama o da sabahtan aksama kadar cocuk bakmis oluyor ben de mutfak temizligi, ev temizligi islerini yapiyorum. Ama aşırı dağınık eşim. Her yer toz, yemek, döküntü. Bir günde ev mahvoluyor. Hele tuvalet resmen iğrenç. afedersiniz saga sola sicramis pislikler lavaboya yapismis seyler. Kac kere yalvardim ama duzeltmiyor. Neredeyse her gun 3-4 saat temizlik yapmam gerekiyor evin derli toplu temiz kalmasi icin. Artık ben de saldim. Ama cocuklara cok üzülüyorum boyle bir ortamda buyudukleri icin. Maddi olarak imkan yok yardimci alamiyoruz. Alabilecek olsak bile eşim aksama kadsr evde hngi kadin gelir ki zaten.

Tum bunlarin otesinde ikimizin arasi berbat. Anlatamadigim onlarca olaya ragmen hep onunla sicak iletisim kurabilmek icin cabalayan oldum. Suslenip koku surunup yanina geldigimde bu koku cok agir olmus les gibi filan derdi. Onu biraktim bu sefer de hic suslenmiyorsun filqn diyor. Onceden yataga girdigimde sarilip opup oyle uyumak isterdim kolum agriyor vs deyip arkasini doner yatardi. Sonra ben de biraktim yaklasmayi bu sefer bana sariyor uzaksin soguksun diye. Evde aksama kadsr benimle kose kapmaca oynuyor. Ben salondaysam o mutfakta ben yanina gidersem işi biter salona gecer. Aksam ayni yataga yatariz ben uyuyumca salona gider. Uyanip yanina gitsem.uykusu gelir yatar. Gün içinde ben evdeysem çocuklarla beraber ilgilenelim gel derim uykum var der yatak odasindan cikmaz.

Surekli hastadir mesela. Hep bir yerleri agrir he depresif hep huzursuzdur. Onca senedir hic cok mutlu goremedim onu. Hep hüzünlü. Sorsak deli misin ben seni cok seviyorum diyor peki ben neden öyle hissetmiyorum?

Bakin eşim cok yardimsever bir insan diye dusunmeye zorluyorum kendimi. Çünkü seviyorum ve ondan uzaklasmak asla istemiyorum. Ama artik tukendim. Cok ugrastim depresyonda diye. Hadi git gez arkadaslarinla gorus, sokaklarda dolas ben bakarim coxuklara dedim. Yanina oturdum hadi anlat bana dinleyeyim seni de dedim. Çözüm de bulmaya calistim ama.olmuyor. Bu soguklugundan, konusmamasindan, anlatmamasindan, beni dinlememesinden cok yoruldum. Askerde safak sayiyor gibiyiz. Cocuklar buyusun sistem donsun, biz mi? Biz yok...

Ne yapacağım ben...
Canim işsizlik yuzunden eşiniz bu durumda. Kadinlar ev işlerine çocuk bakmaya alişiyor ama erkekler yaratiliş olarak ev geçindiren bir birey olarak yaratilmiş sizde bu durum tersine. O yuzden de eşiniz kendini toparlayamiyor. Siz iş bulun ve eşinize onerin. Afedersiniz ama 3 senede küçük de olsa iş bulunurdu. Hep masa başi, devlet işi olmak zorunda değilki. Muhakkak iş hayatina atilmali. Çocuklarinizi da kreşe falan koyun. Pedlerinizi de işden gelirken kendiniz alin) eve alinan bir şey için size laf ederse ' kendi param' diyerek sakin onu küçük düşürmeyin. Sadece senin de isteklerin olduğunu istedigin zaman kendine birşey ala bileceğini soyle. Yukarida yazdiklarini yuz yuze onunla konuşamiyorsan yaşanmişliklari, içindeki kirginligi mesaj olarak yaz sen işdeyken. Böyle evlilik olur mu? Benim de mutlu bir kadin olmaya hakkim yok mu? Senden istediğim huzurlu bir aile, sevip sevilmek. Bunlari bana neden çok goruyorsun? Neden evimjzin huzurunu kaçiriyorsun? Gibisinden de ekle

eşitliğe uygun değil mi şimdi bu aile illa erkek mi çalışmalı sadece erkeklerin çalışmaması anormal iken kadınların çalışmaması neden normal ? benim kafam bu konuda hep karışıyor.
Canim eşitlik hukuk olarak eşitlikden bahsediliyor. Kadin erkek ne kadar beraberdir desekde kadin ve erkeğin yaradilişi farkli, doğasi farkli. Bir cumle dersen kafalarindan geçen düşünce farkli. Bir olay gerçekleşdiğinde verdikleri tepkiler farkli. Kadin narindir zarifdir, ilgi ister, hep çicek ister. Ama erkek dogasi gereği birini mutlu etmek ister. Çocuklara anne bakmali. Normal olan bu. Kadinlari küçük gorduyumu soylemiyorum mukayese etmek gerekirse hayatin en zor kismi kadinlarin uzerine düşüyor. Sadece artik hayatin bu normal dongüsünü değiştirmeye çalişmayalim. Dediğim gibi hukuki olarak erkeklere ait olan herşey kadinlara da ait. Sadece doğalarini deyişmeyelim. Yeni karabag ermenistan savaşi oldu. 3000e yakin asger şehid verdik. Düşünsene eşitlik diyerek biri karisini gonderiyor, biri annesini biri kizini. Çok saçma değil mi? Kadjn da erkek de çalişmali. Erkeyin senelerce işlemeden evde oturmasi doğru değil. Kadinin da dogru değil ama çocuklarq bakmak en çok kadinin uzerine düşer. Bu benim dusuncem

ee sizin de durum öyle değil mi ?
İşte böyle konulara üzülüyorum son olarak aldığım kararda kendime kredi kartı çıkarttım evin giderleri için kullanmiycam sadece kendi ihtiyaçlarımı otomatik olarak da maaşımla ödeme olacak. Burada herkes mantıklı fikir verdi herkes bizimde kartlar kocamızda sorun değil demedi çevremdekiler gibi şimdi canım ne isterse alıyorum kartımı da maaşımla ödüyorum eşime de işine gelmiyor sa çıkıp evde otururum sen bakarsın bize dedim konuşamadı bile.

Ben wc de takılı kaldım. Adamdan soğumak en hafif tepki bence. Ben direk nefret ederdim.İğrenç gerçekten. İnsan wc sini kullanamıyorsa yaşamasın bence.Her yüzüne baktığımda bu aklıma gelir. Ve libido falan kalmaz bende.Diğer mevzulara gelince. Adam rahat yolu bulmuş daha ne istesin.Mis gibi hayat. Evinin hanımı olmuş maşallah.

konunun başında her şeyi o planlıyor deyince titiz temiz bir adam canlandı gözümde.
ama devamında anlaşılıyor ki bazı konularda takıntılı depresyonda bir adam eşiniz.
işsizlik ciddi bir sorun. bunun için çabası da yok gibi.
psikolojik destek alması iyi olur.

Evde oturan erkek zordur hani derlerya limon satsin diye gerçektende öyle limon satsin yeter ki çalışsın benim eşimde öyledir herşeye karışır onun için evde durmasını hiç istemem Allah'a şükür işi var pazar günleri bile çalışsa niye çalışıyorsun demem su pandemide evde olup bana saracak biliyorum.

eşitliğe uygun değil mi şimdi bu aile illa erkek mi çalışmalı sadece erkeklerin çalışmaması anormal iken kadınların çalışmaması neden normal ? benim kafam bu konuda hep karışıyor.

taraflardan biri çalışmıyorsa çalışmayan evi temiz ve düzenli tutmalı bence. Çünkü akşam insan işten yorgun argın geldiğinde düzenli huzurlu bir ev ortamı istiyor. Öyle olmayınca sorun başlamış işte.
Konu sahibi evde sorumluluk alıyor diye kendini kandırıyor bayağı evde de çalışıyor.

Eşitliğe uygun ama adalete uygun değil. Adalet ve eşitlik farklı şeylerdir. Her eşitliğin olduğu yerde adalet olmayabilir ama her adaletin olduğu yerde eşitlik vardır
Adalet her şeydir. Neden insanlar eşitlik diye bağırır ki. Asıl aranması gereken kelime adalet

Eşinizin görünen iyi bir tarafı yok ki :/ böyle bir adama nasıl saygı duyabilirsiniz ki

Yorum yapan herkese teşekkürler. Mevzu para evet, çalışacak ve tüm para çocukların kreşine giedecek boşuna çlaışmış olma olayı var. En azından baba evde olsun düşüncesi ile böyle bir yola girmiştik ancak galiba ben dayanamıyorum. Konuyu aştıktan sonra biraz konuştuk. Çalışman lazım filan dedim. Bu sefer de kimsenin emrine girmek istemediğinden dem vurdu sinirlendim kavga çıkarttım. Kuş kadar birikimimiz var iş kuracakmış. Ne iş yapacaksın diyorum, dükkan açarım al sat yaparım filan diyor. Kolay sandı sanırım....

Gerçekten asabiyetim yüksek boyutlarda!...

Önümüzde bir durum var onu atlatalım, rest çekmeyi planlıyorum. Bir tek onun canı tatlı çünkü....

aileler bakmak zorunda değil çocuğunuza artık şunu bi anlasanız
siz de keşke biraz okusanız... bunu açıkladım daha önce...

Unutmadan ailem ile ilgili üslubuma takılanlar olmuş. Ben okusam ben de aynını düşünürdüm. Ama tanısanız az söylemişsin derdiniz.

Onlardan beklentiye girme meselesi değil benimki. Yardıma gerek yok, ama en azından insan olarak manevi destek olabilirlerdi. hayatımıza her dahil olduklarında içine s..tılar herşeyin.

Hakkımı asla helal etmiyorum hiç birine. Allah yaşattıklarını yaşamadan canlarını almasın.

kanun karşısında cinsiyet ayrımı olmamalı ama yaşamın olağan döngüsünden eşit olmayan çok fazla durum var. işsiz güçsüz bir erkeğe libidom yükselmiyor mesela benim. misal.

Canım siz bayağ rolleri değişmişsin. E kadının da erkeğin de bir fıtratı var ve buna karşı durmaya çalışmışsın resmen. Vicdan yapmanı o kadar iyi anlıyorum ki.. Lakin 3 yıldır işsiz olan asıl sorumluluklarını unutmuş bir insanla yürümez çok çok zor.. Ayrıca evliliğin en temel yapılarından biri de sarsılmış sizde.. Huyu asla değişmeyecek onu da bilmeni isterim bu konuda bieaz tecrübeli biri olarak konuşuyorum emin olabilirsin. Vicdan yapmayı ve bunu sevgi sanmayı bırak.. Ayrıl ve hayatına çeki düzen ver çünkü bu hayata bir kere geliyorsun. Ama düzeltmenin yolları olduğunu düşünüyorsan elbette mücadeleye devam et olduğu yere kadar fakat öncelikle asıl rollerinizi yakınmak için uğraşmasın. Eğer olmuyorsa da o evlilikten ümit yoktur tatlım. Ve inan bu da dünyanın sonu değildir. İnsan herşeye alışır. Sevgiler

Eşimin iyi yanlarını anlatsam bir çoğunuz belanı mı arıyorsun diyecek çok eminim. Ama davulun sesi sadece uzaktan hoş geliyor.

Her zaman ev işlerinde ve yemekte yardımcı değil bizzat sorumluluk alan kişi olmuştur. Evde ne bitti, alışverişten ne alinacak, bugun ne yemek pisecek, çamaşırlar ne zaman yıkanacak, toplanacak vs aklınıza ne gelirse herşeyi o planlar. Yapar da. Ben genelde ona yardımcı olan olurum. 3 senedir işsiz ama zaten oncesinde de ev konusunda boyleydi. Başta ben yapayım diyordum, kontrol etmeyince rahat edemediği için kavga çıkıyordu. Benim de işime geldi açıkçası elimi ayağımı çektim. Ama sonunda kendi evimde misafir gibi olmaya başladım. Evde birşeyi eksik görüp aldığımda hep laf söylüyor bunu bir dahaki ay alacaktık vs diye. Kendime bile hiç birşey alamıyorum. Sürekli elestiri ve "su zaman alacaktik, bu fiyat vardi vs vs" Artık alışveriş hic yapmak istemiyorum. Yapmak icin kendimi zorladığımda simdi bunu alirsam laf soyler diye alamiyorum. Dusunun ki artik pedimi bile o aliyor.

Cocuklarim var ben çalıştığım için cocuklara esim bakiyor. Anneler babalar yok. Hepsi cehennemin dibinde. Asla destek olmuyorlar. İsten geldigimde cok yorgun oluyorum ama o da sabahtan aksama kadar cocuk bakmis oluyor ben de mutfak temizligi, ev temizligi islerini yapiyorum. Ama aşırı dağınık eşim. Her yer toz, yemek, döküntü. Bir günde ev mahvoluyor. Hele tuvalet resmen iğrenç. afedersiniz saga sola sicramis pislikler lavaboya yapismis seyler. Kac kere yalvardim ama duzeltmiyor. Neredeyse her gun 3-4 saat temizlik yapmam gerekiyor evin derli toplu temiz kalmasi icin. Artık ben de saldim. Ama cocuklara cok üzülüyorum boyle bir ortamda buyudukleri icin. Maddi olarak imkan yok yardimci alamiyoruz. Alabilecek olsak bile eşim aksama kadsr evde hngi kadin gelir ki zaten.

Tum bunlarin otesinde ikimizin arasi berbat. Anlatamadigim onlarca olaya ragmen hep onunla sicak iletisim kurabilmek icin cabalayan oldum. Suslenip koku surunup yanina geldigimde bu koku cok agir olmus les gibi filan derdi. Onu biraktim bu sefer de hic suslenmiyorsun filqn diyor. Onceden yataga girdigimde sarilip opup oyle uyumak isterdim kolum agriyor vs deyip arkasini doner yatardi. Sonra ben de biraktim yaklasmayi bu sefer bana sariyor uzaksin soguksun diye. Evde aksama kadsr benimle kose kapmaca oynuyor. Ben salondaysam o mutfakta ben yanina gidersem işi biter salona gecer. Aksam ayni yataga yatariz ben uyuyumca salona gider. Uyanip yanina gitsem.uykusu gelir yatar. Gün içinde ben evdeysem çocuklarla beraber ilgilenelim gel derim uykum var der yatak odasindan cikmaz.

Surekli hastadir mesela. Hep bir yerleri agrir he depresif hep huzursuzdur. Onca senedir hic cok mutlu goremedim onu. Hep hüzünlü. Sorsak deli misin ben seni cok seviyorum diyor peki ben neden öyle hissetmiyorum?

Bakin eşim cok yardimsever bir insan diye dusunmeye zorluyorum kendimi. Çünkü seviyorum ve ondan uzaklasmak asla istemiyorum. Ama artik tukendim. Cok ugrastim depresyonda diye. Hadi git gez arkadaslarinla gorus, sokaklarda dolas ben bakarim coxuklara dedim. Yanina oturdum hadi anlat bana dinleyeyim seni de dedim. Çözüm de bulmaya calistim ama.olmuyor. Bu soguklugundan, konusmamasindan, anlatmamasindan, beni dinlememesinden cok yoruldum. Askerde safak sayiyor gibiyiz. Cocuklar buyusun sistem donsun, biz mi? Biz yok...

Ne yapacağım ben...
Esinizin o evin erkeği, babası olduğunu hissetmeye ihtiyacı var.. oncelikle çalışmalı, insan icine çıkmalı. Kimliğini tekrar bulmalı. Cocuklarabir bakici bulabilirsiniz ya da krese verebilirsiniz o ortamdan daha iyi bir yerde olacaklari kesin. Sonucta temiz bir ev ortami yok mutlu bir ebeveyn yok nasıl sağlıklı buyusun o yavrular. Parayi kazanan sizsiniz eşiniz nasil karisir diye cikismis bazi arkadaslar. Ben de bunu anlamadım kocalarımız para kazanınca bizim soz hakkimiz yok mu yani. Ben hem calisan hem ev hanımı olduğum zamanlarda rolüm değişmedi. Esim de en ufak bi degisiklik hissettirmedi. Adam belki baska sebeplerden çalışamıyordur par hakkinda soz sahibi olmasin mi. Ha bazı yerlerde abartmis size firsat vermiyormuş o da baska mesele. Sozun özü esiniz kimligini kaybetmis, size karsi da es gibi hissetmiyor olabilir kendini. Ona bu konuda yardimci olun.

3 senedir işsiz ve alnınızın teriyle kazandığınız parayı harcarken utanmadan size hesap soruyor öyle mi? Bu adamdan boşanmamak için tek bir sebebiniz dahi yok. Çocuklar kaç yaşlarında? Kreşe gönderemez misiniz?
Niye böyle dediniz? Adam çalışsa kadın evde olsa kocasının kazandığı parayla ilgili hesap soramayacak mı?

Niye böyle dediniz? Adam çalışsa kadın evde olsa kocasının kazandığı parayla ilgili hesap soramayacak mı?
Üç yıldır keyfi bir şekilde çalışmadığını düşünerek yazmıştım. Konu sahibi sonradan ortak kararları olduğunu açıkladı.

Neden erkeklerin kazandığı para kadınların oluyorda kadınların kazandığı para erkeklerin olamıyor.
Senin paran benim param neden var eşler arasında.
Evlenmek ne demek. Eş olmak ne demek.

Hayretler içerisinde okudum bazı yorumları.

Sonra erkek kadın eşitsizliği diye sloganlar yaparlar. Tezatlığa bak.

Siz rolleri çok fena karıştırmışsınız. Hiç utanmıyor mu evin yükünü size atarak? Bir de naz trip zirvede. Çekilcek gibi değil.

X