eşimin ailesini sevmiyorum

Amaaan hangimizin kayınvalidesi mükemmel ki hepsinin var bi sorunu öyle böyle idare ediyoruz
Seninki aşırı bir şey yapmamış bence

Ama eşimle annesinin konuşmasına hiç karışmam sadece çok ters bir zamanda ararsa konuşma uzarsa eşime kapat sonra arar konuşursunuz derim. Ya da çok dedektif gibi sorgulamaya başlarsa eşime bakarım o anlar yüzeysel cevaplar verir.

merhba arkadaşlar evleneli 1.5 sene fln oldu bebeğim doğalı 6 ay. eşimin ailesi özellikle annesi eşimi sürekli arıyor bu durumdan rahatsızım neler yaptığımızı eşimin işini eşim dükkanda çalışıyor ne kadar kazandığını fln haftada 3 4 kez arayıp soruyor eşim annesiyle dedikodu yapıyor resmen kaç kere söyledim açma telefonu mesafeli ol diye ama anlamıyor merak ediyor torununu merak ediyor diyor. Ben açıkcası eşimin ailesini ve akrabalarını sevmiyorum üzerimde baskı kurmaya çalışıyorlar onlar sürekli birbirlerine gidip gelirlermiş bende onlar gibi evime misafir kabul etmek zorundaymışım 21 yaşındayım kendileri 40 sohbet etmiyorum diye arkamdan konuşuyorlar kendilerini benimle denk tutuyolar ailesi eşimi arıyıp biz geliyoruz diye haber veriyorlar her ay geliyorlar aslında önceden her hafta gelirlerdi fakat ben istemediğimi tavırlarımdan belli ettiğim için şimdi her ay ortasında sürekli geliyorlar ne yapıcağımı bilmiyorum ne arasınlar nede evime gelsinler istemiyorum sevmiyorum ısınamadım bir türlü ve sebeblerimde var açıkcası sevmememin nedenleri eşime ev almadılar kendi babamın evinde oturuyoruz evin içini yaptırırken babası kendi kafasına göre yaptırdı evi bok ettiler ucuz olsun diye akrabalarına yaptırdı birde eşime kayınpederinle yaptır tadilatı dedi düğün arefesinde her şeyin ucuzuna kaçtılar annesi sürekli mesajlar atıp halıları perdeleri ortak ödeyelim diye söylendi 2.cisi kendi evimde yemek yenirken babası hadi sende otur ye veya annesi eşimin aldığı tatlıyı koyarken sanada koyayım mı yermisin gibi laflar söylüyor 3.cüsü nişanda bi adet söz bilezik birde çeyrek altından bi kolye düğündede 5 tam altını kolye yapıp taktılar hiç bir destek yok birde ailesi bizim evde sanki kendi evlerindeymiş gibi yaylana yaylana sehpaya ayak uzatıp yer içerler dolaplarımı karıştırırlar hatta siz yemessiniz bunu diyip anası kendi evine götürdüğü oldu kendi köyümüzden gelen patates soğanı bile poşetleyip götürdü şuan bunları anlatırken bile içimde kin oluşuyor düşündükçe ağlayasım geliyor sessiz biriyim sesim çıkmadığı içinde beynimi yiyiorum ağlıyorum eşimle kavga ediyorum ben çok mu abartıyorum anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim evlendğime pişman ettiler.
Hep diyorum yine diyicem bazı gelinlere ya rahat batıyor ya da gerçekten peygamber sabrı olan adamlara denk geliyorsunuz:) ne demek annenle arana mesafe koy? Yok ev almamıslar yok tatlıdan sanada koyım mı dediler. Şaka mısınız siz? Neler yiyorsunuz neler içiyorsunuz da bu kafalara gelebiliyorsunuz? Ayrıca evlendiyseniz siz alacaksınız evinizi karı koca olarak Babalar veya anneler değil. Kendi totonuza güvenmiyorsanız evlenmeyin milletide ailesine düşman etmeyin. Ah diye bir şey de var unutmayın

Kimse size ev almak zorunda değil
Kimse size altın takmak zorunda değil
Kimse sizin evinizin içini yaptırmak zorunda değil
Evlenip çocuk yapacak kadar sorumluluk sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, evlilik masraflarını da düşünmek zorundaydınız.

Anneyle konuşmak çok doğal, hatta her gün konuşmakta çok doğal.
Dükkan altınlarla açılmış, işler nasıl gidiyor diye sormak çok normal (ne kadar kazandığını o yüzden soruyordur)
Sen de yer misin, ister misin, sever misin diye sormak çok doğal.

Evet çat kapı odaya giremez, tatlı dille anne/annecim kapıyı çalsan önce olur mu diye söylemeniz yeterli. Bazen aileler istemdışı alışkanlıkla yapıyor bazı şeyleri. Kayınvalidem bebek olduğunda 1 hafta bizde kaldı. Kapıyı bir keresinde önce açıp sonra çaldı. Üstüne özür diledi kusura bakma kızım alışık değilim düşünemedim diye. Siz yönlendirin.

Gece yarısı görüntülü arayınca açmak zorunda değilsiniz zaten kapı değil bu.
Eşinize hayatım şimdi konuşmasan vakit geçirsek, yarın arasan olur mu diyin.

Tatlı dille Eşinize ve ailesine yaklaşmazsanız bu iş yürümez.
Geçinmeye gönlü olmalı insanın önce.

Yoksa çok üzülür,çok ağlarsınız.
Adamın annesiyle arasına mesafe koyma, görüştürmeme hakkınız yok sizin.
Anne olmuşsunuz, bir evlat yetiştirmek ne zor anlamalısınız.

Biraz empati. Umarım toparlanırsınız

Eşinin annesi ile konuşmasına bisey diyemezsin ama diğer konularda haklısın, belli ki aile görgüsüz ve cahil , her iş esinde bitiyor , sana böyle davranmalarının sebebi eşin, eşin düzelirse onlar da düzelir, eşinle kavga dövüş hangi dilden anlıyorsa iyice kafasına sokacaksın bazı şeyleri, ailesi ile mesafeli ol sınırlarını çiz...

merhba arkadaşlar evleneli 1.5 sene fln oldu bebeğim doğalı 6 ay. eşimin ailesi özellikle annesi eşimi sürekli arıyor bu durumdan rahatsızım neler yaptığımızı eşimin işini eşim dükkanda çalışıyor ne kadar kazandığını fln haftada 3 4 kez arayıp soruyor eşim annesiyle dedikodu yapıyor resmen kaç kere söyledim açma telefonu mesafeli ol diye ama anlamıyor merak ediyor torununu merak ediyor diyor. Ben açıkcası eşimin ailesini ve akrabalarını sevmiyorum üzerimde baskı kurmaya çalışıyorlar onlar sürekli birbirlerine gidip gelirlermiş bende onlar gibi evime misafir kabul etmek zorundaymışım 21 yaşındayım kendileri 40 sohbet etmiyorum diye arkamdan konuşuyorlar kendilerini benimle denk tutuyolar ailesi eşimi arıyıp biz geliyoruz diye haber veriyorlar her ay geliyorlar aslında önceden her hafta gelirlerdi fakat ben istemediğimi tavırlarımdan belli ettiğim için şimdi her ay ortasında sürekli geliyorlar ne yapıcağımı bilmiyorum ne arasınlar nede evime gelsinler istemiyorum sevmiyorum ısınamadım bir türlü ve sebeblerimde var açıkcası sevmememin nedenleri eşime ev almadılar kendi babamın evinde oturuyoruz evin içini yaptırırken babası kendi kafasına göre yaptırdı evi bok ettiler ucuz olsun diye akrabalarına yaptırdı birde eşime kayınpederinle yaptır tadilatı dedi düğün arefesinde her şeyin ucuzuna kaçtılar annesi sürekli mesajlar atıp halıları perdeleri ortak ödeyelim diye söylendi 2.cisi kendi evimde yemek yenirken babası hadi sende otur ye veya annesi eşimin aldığı tatlıyı koyarken sanada koyayım mı yermisin gibi laflar söylüyor 3.cüsü nişanda bi adet söz bilezik birde çeyrek altından bi kolye düğündede 5 tam altını kolye yapıp taktılar hiç bir destek yok birde ailesi bizim evde sanki kendi evlerindeymiş gibi yaylana yaylana sehpaya ayak uzatıp yer içerler dolaplarımı karıştırırlar hatta siz yemessiniz bunu diyip anası kendi evine götürdüğü oldu kendi köyümüzden gelen patates soğanı bile poşetleyip götürdü şuan bunları anlatırken bile içimde kin oluşuyor düşündükçe ağlayasım geliyor sessiz biriyim sesim çıkmadığı içinde beynimi yiyiorum ağlıyorum eşimle kavga ediyorum ben çok mu abartıyorum anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim evlendğime pişman ettiler.
20 yaşında hayatda ne gördün nereleri gezdinde koşa koşa evlenip birde çocuk yapmıssın
Belliki gördüğün tek şey eş aile ile kavga, bu gencecik yaşta onu devam ettiriyorsun
Okul, meslek, iş sahibi olmak gibi kavramlar ile uğraşmam gereken yerde kv dem tatlı sormadı patatesimi aldılarla uğraşiyorsun. Yazık

Eşinizin ailesini sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymanız gerekir, eşinizin annesiyle konuşmasına karışamazsınız siz annenizle konuşmuyosunuz diye eşiniz de buna uymak zorunda değil. Sizi annesiyle konuşmak için zorluyomu hayır öylyse boşverin. Ayrıca ayda bir size gelmeleri abartılacak bir durum değil sonuçta oğullarının evi eşinizin hatrına bir akşam katlanabilirsiniz diye düşünüyorum,diğer konulara gelince evinizde rahat davranışlar sergilemeleri doğru değil bu konuyu eşinize güzel bir dille anlatın o da ailesini uyarsın bunun dışında bir problem göremedim

Eş ailesinin davranışları normal değil ama sizin de haksız yanlarınız var.
Eşiniz tabii ki annesiyle istediği kadar konuşabilir buna karışamazsınız.
Eş ailesi size ev almak, bol bol altın takmak zorunda değil. Madem bunlar zorunuza gidecekti babanızın evine de oturmasaydınız. İkiniz çalışıp geçinseydiniz bu kadar erken yaşta hem evlenip hem çocuk yapmak için arkanızdan mı kovaladılar?
Olan olmuş bu saatten sonra en fazla mesafe koyabilirsiniz. Ama anlattığınız insanlar için işe yarayacağını da düşünmüyorum.

annemle çok önemli birşey olmadıktan sonra ne yazışırız nede telefonda konuşuruz babam zaten aramaz
Siz gamsızsınız diye kocanız da mı gamsız olsun?

Valla sizin gibiler evlenmemeli otursaydınız babanızın evinde..

3 yaşında oyuncağını paylaşmayan bebeler gibi ağlıyorsunuz?

Olgunluk yok, merhamet yok, bencillik hadsafhada

20' li yaşlar evlenmeye hiç uygun değil ana babnız nasıl izin verdi?

Belli ki bu kafayla hep yalnzsınız büyük ihtimal çevrenizde doğru düzgün arkadaşınız bile yoktur. Kaçıyordur insanlar sizden.

Ay 20 yaşında koştur koştur evlenmeyi çocuk yapmayı biliyorsunuz ama yok ev alınmadı yok altın takılmadı derdindesiniz, siz ne yaptınız evlenirken çok merak ettim. Çok bile yapmışlar valla. Anneyle haftada 4 konuşmak kadar normal bir şey olamaz ben günde 4-5 kere konuşuyorum bazen. Hadi bunları geçtim, bu kadar şikayete evlenir evlenmez çocuk niye

Sizi anlıyorum hâl ve hareketleri sizi gıcık ediyor sevmiyorsunuz. Hiç bir zaman da sevilmiyor böyle başlayınca. Onuncu senede tamamen kestim bir sene hiç gitmedim evime gelmelerine de izin vermedim ama psikolojim bozulmuştu artık. Hiç eksikmiyor artıyor zaman geçtikçe. Şimdi de Mesafe koydum karşı taraf sınırıma saygısızca giriyordu çünkü dediğiniz gibi her akşam görüntülü arayıp çocukların elinde evi izliyorlardi. Onları bırak akrabalar bile görüyormuş düşünün artık oraya gidip arıyorlar. Mesafe hayat kurtarır ben bunu bilir bunu söylerim. Kocanizla kötü olma pahasına mesafe koyun beklentileri olmasın giderseniz o sizin güzelliğiniz olsun.

Görüntülü aramadan önce görgü kuralı gereği müsait misin diye mesaj atılmalı bu konuda uyarabilirsiniz veya odaya girmeden kapıyı çal diyebilirsiniz ama telefonu açma diyemezsiniz, haftada 3-4 kere konuşmasına karışamazsınız. Burdaki hanımların çoğu da emin olun o sıklıkta hatta daha fazla ailesiyle konuşuyodur. Sizin anne babanızla ilişkiniz kopuk normal olan siz değilsiniz, eşiniz.
Muhtemelen dese de dinlemeyecekler bildiklerini okuyacaklar bu tipler kendilerinden ve kendi oğullarindan başkasını sallamayan tipler sen orada kendini dışlanmış hissediyorsun anlayabiliyorum konu sahibini.
Evin hanımına sormaz oğullarıni arayıp gelirler. On sene sonra da evimde kalıp yaptıkları yemeği haram ettiler mesela ben o esnada kafayı yiyip sınav çalıştım kpss kazandım diye. Sonra da senin için geldim nankör diyecekler.
İstemiyorsa mutlaka belirtmeli müsait değilse rahatsız edilmemeli.

Bence bunun yaşla önemli bir alakası var. Eşimle sizin yaşlarınızda tanışsaydık belki de evlilik yoluna giremezdik. 20'lerin sonunda anlıyorsun gerçekleri. Konuda haklı olduğunuz yerler de var mesela siz nasıl olsa yemiyorsunuz deyip götürmesi yanlış uyarmanız lazım öyle öyle anlar. Ailemle ben de mesafeliyim gerçi bizim bağlarımız çok da güçlü değil ama inanın bu normal değil eşim de anneni aradın mı vs vs diye soruyordu güzelce anlattım herkesin aile dinamiği farklıdır diye yeni yeni anlamaya başladı. Eşim de her gün konuşur benim kv de meraklı her şeyi sorar maalesef kusursuz insan yok illa her insanda gözümüze batan bir huy olmak zorunda. Annesi babası aradığında eşinize surat asmayın kendinizden soğutursunuz. İnsanları idare etmek gerekli ama bu tabiki de haksızlık karşısında susun demek değil sadece ılımlı olmak çok önemli. Eş ailesini sevmediğiniz için bütün hareketleri gözünüze batıyor olabilir ama eşinize ailesiyle görüşme, telefonda konuşma konusunda bir engel koyamazsınız.

Muhtemelen dese de dinlemeyecekler bildiklerini okuyacaklar bu tipler kendilerinden ve kendi oğullarindan başkasını sallamayan tipler sen orada kendini dışlanmış hissediyorsun anlayabiliyorum konu sahibini.
Evin hanımına sormaz oğullarıni arayıp gelirler. On sene sonra da evimde kalıp yaptıkları yemeği haram ettiler mesela ben o esnada kafayı yiyip sınav çalıştım kpss kazandım diye. Sonra da senin için geldim nankör diyecekler.
İstemiyorsa mutlaka belirtmeli müsait değilse rahatsız edilmemeli.
Kayınvalideyle ilgili problem yaşayan üyeler her kayınvalideli konuyu çok fazla kişiselleştirip konu sahibi yüzde yüz haksız olsa bile savunuyorlar. Sizin de şu an tam olarak yaptığınız bu. Sizin kayınvalideniz ve konu sahibiniki aynı kişiler değil. Neyi dinleyip dinlemeyeceklerini kendi yaşayarak öğrenecek.

Yazılanları okumadınız herhalde konu sahibi kendi annesiyle bile telefonda hiç görüşmeyen (evet hiç) bir insanmış. Sadece önemli bir şey olursa mesaj atarlarmış birbirine. Böyle birini kayınvalide neden arasın? Zaten konu sahibinin de böyle bir isteği yok. Kendi annesiyle görüşmeyen insan kayınvalideyle mi telefonlaşacak? Onun derdi kendisinin arayıp sorulmaması değil. Kocası da annesiyle konuşmasın istiyor.

Son düzenleme:
Toysunuz bı kere annen aramasın açma olurmu bu çok saçma.Sizi aramiyorlar evlat anne ilişkisine bu kadar karışamaz siniz . Söylenmek ağlamak eşe dırdır yapmak işinize yaramaz.Evin içine yapın na yardım etmişler begenmediyseniz ya siz ya eşiniz para çıkarıp ona göre yaotirsaydiniz.Bakin surat yapmışsınız onlarda geliş sıklığını azaltmış ya biraz daha zekice tatlı dil ile çözün durumu yada iletde bilmem ne olur.Esiniizin sabrını çok sinamayin biraz politik olun.Biraz da böyle beni sevmiyorlar bana karşılar kafasından çıkın .Ben bir çok konuda okuduguma göre yorum yapıyorum burada okuduklarimda ezilen bir gelin görmedim yanlış yoldasınız evlendiginize pişman olduğunuzu eşinize söyleseniz bir kaç yıla oda size aynı şeyi söyleyebilir.Bakin ben bir yabancıyım tarafsizim kayınvalidenin tarafı değilim üstelik genelde gelinlere hak veririm ama bu konuda değil .

Kayınvalideyle ilgili problem yaşayan üyeler her kayınvalideli konuyu çok fazla kişiselleştirip konu sahibi yüzde yüz haksız olsa bile savunuyorlar. Sizin de şu an tam olarak yaptığınız bu. Sizin kayınvalideniz ve konu sahibiniki aynı kişiler değil. Neyi dinleyip dinlemeyeceklerini kendi yaşayarak öğrenecek.

Yazılanları okumadınız herhalde konu sahibi kendi annesiyle bile telefonda hiç görüşmeyen (evet hiç) bir insanmış. Sadece önemli bir şey olursa mesaj atarlarmış birbirine. Böyle birini kayınvalide neden arasın? Zaten konu sahibinin de böyle bir isteği yok. Kendi annesiyle görüşmeyen insan kayınvalideyle mi telefonlaşacak? Onun derdi kendisinin arayıp sorulmaması değil. Kocası da annesiyle konuşmasın istiyor.
Bunun doğru olduğunu savunmuyorum elbette kocasını asosyalleştiren kadınlara da çok kızarım ailesinden,kardeşinden kuzeninden koparanlar. Sonra kendi çocuklari da aile kavramından uzak yetişiyor hala dayı amca nedir bilmiyorlar. Yüzde yüz haksız diyemeyiz insan sevildiğini hisseder. Üstelik evinden izinsiz eşya götürüyorlarmiş ben de çok yaşadım alıp unutuyorlardi köyde ortalıkta görüyordum. Ama hiç bir zaman annenle görüşme köye gitme demedim kendim nesafe koydum o da daha çok toy zaman neleri öğretecek kendisine dünyadan haberi yok.

annemle çok önemli birşey olmadıktan sonra ne yazışırız nede telefonda konuşuruz babam zaten aramaz
valla benim annemle her öğlen rutinimdir mutlaka araşırız anca işimiz falan varsa kaynar bazı günler birtek haftasonları rahatsız etmemek için aramaz ben aramazsam eğer

X