Eşimin ailesinin borçları

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Benim de hayat felsefem bu. Gerçekten birine el açmak çok zor. Bence siz de artık sesinizi çıkarın. Kayınvalidenize verdiğiniz parayla rahat rahat bakıcı tutabilirsiniz.
Eşim uzun süre işsiz kaldı 2 yıl kadar düzenli işi geliri yok düzenli maaşı olan benim ve altınları olan benim ayrıca borçları eşimden gizli yapmış. Ona söylediği zaman kavga ediyor eşim. Bana da çok yanasamaz dı ama çocuklar yüzünden ona mahkum olunca oda bunu kullandı anlayacağın. Bakıcı olsa 2000 liradan aşağı bakmaz deyip duruyor akıl fukarasi. Azıcık düşünse oğlum evi gecindiremiyor gelin mecbur çalışıyor demiyor yada işine gelmiyor. Eşim evi gecindirse ücretsiz izin alır cslismazdim.

Ne yapacağımı şaşırdım. Eşimden boşanmak istemiyorum tabi ki. Konuyu ailem duysa anında beni evden alır babam, eşimin ailesinin köküne kibrit suyunu verir, beni de ömrüm boyunca bir daha görüştürmez eşimle. Öldürür babam valla.
Ben bu insafsızlara telefon açıp ağzıma geleni saymak istiyorum. Her ay o kredinin ödendi makbuzları elimde olacak, bebeğim doğmadan da kredi kapatıldı yazısı elimde olacak, yoksa size dava açarım demek istiyorum. İpleri koparasım var. Torun yeğen diye deli oluyorlardı, çocuğumun yüzünü göremezsiniz o kredi kapanmadan demek istiyorum.

Sizin esinize karsi bu denli zaafiyetiniz varken evladiniz icin bile olsa birsey yapamazsiniz. Esiniz sizi bosamasin da ne olursa olsun. Adam resmen ne sizi ne cocugunu saymis, almis kararini gidiyor. Peki siz? Bosa blof yapan birisiniz esinizin gozunde. Keske bosanirim demeseydiniz. Zaten bir agirliginiz yoktu simdi hepten hicleseceksiniz gozunde.

Babanizi tanisam inanin bir saniye durmam, konularinizi okuturum, belli ki akilli basli insanlar.

Ayrica ilk nisanlinizdan ayrilma sebebiniz ana kuzusu olmasi degil miydi? Bu ise yaramaz ailenin kuzusu resmen, ne farketmis. Hem digerinin bir meslegi de varmis, anasina yedirse de zorda kalmazdiniz yani.

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Benim de hayat felsefem bu. Gerçekten birine el açmak çok zor. Bence siz de artık sesinizi çıkarın. Kayınvalidenize verdiğiniz parayla rahat rahat bakıcı tutabilirsiniz.
Bakıcı ya bir kere verilir bunun istekleri sınırsız bendeki imkânlar sınırlı. Çocuklardan birini önümüzdeki sene kreş tarzı ana okuluna vereceğim. Tam gün küçüğü tek kalıyor oda kendi kendine oynayan çocuk zor değil şayet bakmam derse kreşe vereceğim. Sesimi çıkarma olayında altta kalırım hem utanmaz hem edepsiz iftiraci ben basedemem sadece uzak duruyorum. Yumuşak mesafe koymaya başladım anladı gibi bakalım yeni oyunlarıda olabilir kredi teklifi edecekse cici anne olayına girer artık her şey bekliyorum

Senin yapacagın tek sey var kocanı karşına alıp konuşacaksın. Artık bi ailen var ve sen mesulsun diyeceksin. Sizin kendi borclarınız varsa topla bi kağıda. Şimdi kapatsan ne kadara mal olur diye bak. Eğer mantıklı gelirse eşinin üzerine direk bi kredi çek. Hem tüm borçlarından kurtulursun. Hem eşin borçlanır, maaşından direk kesinti yaptırırsın. Hemde soran olunca. Kredimiz var borç veremeyiz dersin.

Görümcenlerle aranı soğuktut. Ve eşini arkana almadan yüzleşme.

İyi yapmışsın bence. Herkes ayağını yorganına göre uzatsın. Sen de bilirdin harvurup harmansavurmayı ama yapmadın. o da yapmasaymış :)

Siz hayata yenı bı düzen kurmaya çalışırken, Eşinizin işsiz olduğu donemde boynunuzda o kadar yuk varken kimse size destek olmadığını hatırlayın ve hatırlatın.. Elinizde nakit varsa verin ama kredi asla çekmeyin.Cunku daha once sıze aldıkları mobilyaların taksıtlerını ödetmişler ve hıc umursamamışlar.. Bu ne rahatlık.. Esiniz de insaf etsin .. Yine kendini aynı sıkıntılara sokacak..Varsın sizi kotu bilsinler.. İzin vermeyin.

yuvam kadın doğum ve çocuk hastanesi mi?

oğlumla biz kalmıştık oğlumun hastalığı sebebiyle, 45 günlük falandık.

gayet özel hastane gibiydi, odamızda iki yatak vardı birinde ben diğerinde oğlum kalmıştı.

doğum nasıl olur bilemiyorum.

ama tanıdık vasıtası ile olacak şey değil diye düşünüyorum.

Evet canım orası. Off of tam da herşey yoluna girdi derken sindiremiyorum bana yapılanları...

Eşiniz anladığım kadarıyla duygusal ve ailesi de o yönünü farketmiş. Kesinlikle tavrınızı koyun ve bir bebeğiniz olacak bunu hatırlatın eğer ki ödemezlerse taksitleri mağdur olan siz ve bebeğiniz olcaksınız

Kavga kıyamet hiçbir işe yaramadı, eşyalarımı topladım gitmeye kalktım, engel oldu. Bir de kavga etmek isteyip de edememek acayip kötü, her lafıma sevgiyle öperek koklayarak karşılık vermeye kalkıyor. Çıldırdım resmen. Bu sabah gittiler ablasıyla memlekete, ne yaptıysam engel olamadım. Aciz bir insanım eşime karşı biliyorum, belki yerimde sizden biri olsaydı çoktan boşanma dilekçesi vermişti. Yapamıyorum.
3 gündür kendimi de bebeği de o kadar yıprattım ki... Ailemin yanına gitsem babam sahip çıkmak ister ama annem istemez. Hiç istememişlerdi evlenmemi. Eşimle yaşadığım en ufak problemde annem boşan diye baskı yaptı hep. Yıllardır evliliğimi, onlara rağmen aldığım kararın doğru olduğunu aileme ispatlamaya çalışıyorum. Eşimle daha yeni yeni sevmeye başladılar birbirlerini. Annem hamile olduğumu duyunca ilk sözü "Eyvah!" oldu. Bebeği de sahiplenmiyorlar zaten. Babam bana çok düşkündür ama o da bebeğimi sahiplenmiyor, duyduğunda "aldırmayacak mısın?" diye sormuştu. Benim kılıma zarar gelsin dünyayı yıkar ama bebeğime birşey olsun içten içe oh derler, biliyorum. Annem en başından beri ben bebeğine bakmam, kayınvalidenle aranı iyi tut, o baksın diyip durdu. Bu yaştan sonra çocuk ağlaması çekemezmiş.
Ben de bebeğim birazcık büyüsünde işe başlayayım istiyorum. Kayınvalidem bakacaktı bebeğe, herşeyi ayarlamıştım. Ailemin evine gitsem, işler benim için çok daha zor olacak, inanın. Biz sana demiştiklerle dırdırlarla hayatı zindan eder annem bana.
Aptallık ettim boşanırım blöfüyle. İzin vermem dedi kapattı konuyu.
Şimdi kredi için memleketteler. İnşallah çekemezler. Eşimin kredi notu yetmiyor normal şartlarda. Nasıl çekecekler bilmiyorum. Ha kefil olmaya kalksa zaten içim rahat, benim imzam olmadan kefil olamaz. Şimdi işim Allah'a kaldı. İnşallah çekemezler krediyi.
Bu kadar aptalım işte. Herşeyi yüzüme gözüme bulaştırdım. Daha önce kendi işimi kuracağım kredi çekip diye yırtınan kocamı aynı yöntemle dize getirmiştim. İşe girdi, bir yıldır da çalışıyor. Şimdi de yapar dediğimi sandım. Bu sefer olmadı.

krediyi neden bulunduğunuz şehirde çekmiyorlar orasını anlamadım.

kendinizi üzmeyin, yapacak bir şey yoksa beklemede kalın.

krediyi neden bulunduğunuz şehirde çekmiyorlar orasını anlamadım.

kendinizi üzmeyin, yapacak bir şey yoksa beklemede kalın.
Onu ben de sordum, memleketten bir şubeden tanıdık bulmuşlar. Buradaki şubeler veya başka bankalar eşime kredi veremiyor, çünkü kredi notu düşük. İnşallah gittikleri adam da birşey yapamaz da gerisin geri dönerler.
Kayınvalidem aradı bu arada, yeminler ediyor o kredinin bir kuruş borcun bize ödetmeyeceklermiş. Zaten görümcem her ay maaşından 1000 tl kesinti yapılıyormuş, bu kredi olursa 500 tl kesinti yapacaklarmış, onu da zaten rahat rahat ödermiş. 3 ay sonra da temiz kağıdını alıyormuş bankadan, kredi çekip borcu kendi üzerine alacakmış. İnsan torununun hakkına göz diker miymiş hiç. Hatta istersek bu borcu görümcem üzerine alırken fazladan para çekip bize araba alırmış. Torunu olunca araba bize lazım olurmuş.
Dedim ki ben araba filan istemiyorum. Ben sadece üzerime borç istemiyorum. Eşimin maaşından bir kuruş kesilsin istemiyorum. Fazla da uzatmadım, dinledim dinledim, soğuk soğuk kapattım telefonu. Yüzgöz olup kayınvalideyle kavga edecek kadar çıldırmamışım anlaşılan henüz.

Onu ben de sordum, memleketten bir şubeden tanıdık bulmuşlar. Buradaki şubeler veya başka bankalar eşime kredi veremiyor, çünkü kredi notu düşük. İnşallah gittikleri adam da birşey yapamaz da gerisin geri dönerler.
Kayınvalidem aradı bu arada, yeminler ediyor o kredinin bir kuruş borcun bize ödetmeyeceklermiş. Zaten görümcem her ay maaşından 1000 tl kesinti yapılıyormuş, bu kredi olursa 500 tl kesinti yapacaklarmış, onu da zaten rahat rahat ödermiş. 3 ay sonra da temiz kağıdını alıyormuş bankadan, kredi çekip borcu kendi üzerine alacakmış. İnsan torununun hakkına göz diker miymiş hiç. Hatta istersek bu borcu görümcem üzerine alırken fazladan para çekip bize araba alırmış. Torunu olunca araba bize lazım olurmuş.
Dedim ki ben araba filan istemiyorum. Ben sadece üzerime borç istemiyorum. Eşimin maaşından bir kuruş kesilsin istemiyorum. Fazla da uzatmadım, dinledim dinledim, soğuk soğuk kapattım telefonu. Yüzgöz olup kayınvalideyle kavga edecek kadar çıldırmamışım anlaşılan henüz.

Göz boyamak için abartmışta abartmış. Araba alırmışlar falan. Önce bi taraflarını toplasınlar.

En tiksindiğim şey oldu şu banka kredisi mevzu :KK43:
Çok iyi anlıyorum seni, bizim de kredi borçlarımız var ama kendimiz için çektik sonuçta.
Senin durumun bu yüzden çok sinir bozucu, kredi çekilecek ama sizin ihtiyacınız için değil, üstelik geri ödenecek mi meçhul, hatta muhtemelen ödenmeyecek... Kv kuru kuru iyi sallamış... Güldüm okuyunca te Allahım ya

Ama sana da kızdım, eşin iyi çözmüş seni, ne yapılır ne edilir bilmiyorum ama bunun başlangıç olduğunu düşünüyorum taviz tavizi doğurur

En tiksindiğim şey oldu şu banka kredisi mevzu :KK43:
Çok iyi anlıyorum seni, bizim de kredi borçlarımız var ama kendimiz için çektik sonuçta.
Senin durumun bu yüzden çok sinir bozucu, kredi çekilecek ama sizin ihtiyacınız için değil, üstelik geri ödenecek mi meçhul, hatta muhtemelen ödenmeyecek... Kv kuru kuru iyi sallamış... Güldüm okuyunca te Allahım ya

Ama sana da kızdım, eşin iyi çözmüş seni, ne yapılır ne edilir bilmiyorum ama bunun başlangıç olduğunu düşünüyorum taviz tavizi doğurur

Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Hayatımda ilk kez kendimi aciz ve ezik hissediyorum. Baş kaldırıp delirmem gerekirken susup oturuyorum. Nasıl bir basiretim bağlandı bilmiyorum.
Bankadalarmış şimdi aradı. Ben elim kolum bağlı oturuyorum. Salak mıyım acaba? Bebeğim tekmeliyor, ona seviniyorum, cidden mala bağladım artık.

doğru olanı yapmış başta sana ödedeten eşya borcunu krediyi de sana ödetirdi yanlış bir şey yok ortada

Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Hayatımda ilk kez kendimi aciz ve ezik hissediyorum. Baş kaldırıp delirmem gerekirken susup oturuyorum. Nasıl bir basiretim bağlandı bilmiyorum.
Bankadalarmış şimdi aradı. Ben elim kolum bağlı oturuyorum. Salak mıyım acaba? Bebeğim tekmeliyor, ona seviniyorum, cidden mala bağladım artık.
eşimde ,görümcem için kedi çekip ameliyat ettirecek ve bu insanların emeklileri var,arabaları var ve şu an da gezmedeler başka bir şehirde...ilk duyduğumda konu açmıştım burada inan bana parasızlıktan nefesimiz koksa, bitlerini koklatmazlar ama ben eşimin hatrına sineye çektim.....yapacak bişey yok benim eşimde 20.000 çekecek ve ameliyat masrraflarını da onlar karşılayacak.....delirecektim ilk duyduğumda ama insan vicdanıyla mantığı arasında sıkışıp kalıyor...şu bir gerçekki bana vicdan dediklerinde akan su duruyor...mantıkmı attım rafa belki lazım olur ama inan herşey sadece huzurum için ve ben sineye çekip kendi kendimi yemek yerine durumu kabullendim; çünkü başka çıkış boşayıp gitmek olur bunuda yıllarımı ve harcadığımız emeği hiçe sayarak yapamam.....

Memleketteki tanıdık da olsa kredi notuna bişey yapamaz,işin içinde başka iş yoktur umarım.Para mevzusu pis mevzu,Allah herkesin kendine versin,başkasına da kaptırmasın.Çekemezler inşallah ya da eşinin ailesinin atıp tuttuğu gibi ödeyebilirler de rezil olmazsınız.

haklısınız sonuna kadar..
eşiniz de durumun farkında madem şimdi bağırmadan tekrar tekrar anlatın güzelce bebek var birde aman diyim bir hata yapmasın.

X