Eşimin ailesinin borçları

Kavga kıyamet hiçbir işe yaramadı, eşyalarımı topladım gitmeye kalktım, engel oldu. Bir de kavga etmek isteyip de edememek acayip kötü, her lafıma sevgiyle öperek koklayarak karşılık vermeye kalkıyor. Çıldırdım resmen. Bu sabah gittiler ablasıyla memlekete, ne yaptıysam engel olamadım. Aciz bir insanım eşime karşı biliyorum, belki yerimde sizden biri olsaydı çoktan boşanma dilekçesi vermişti. Yapamıyorum.
3 gündür kendimi de bebeği de o kadar yıprattım ki... Ailemin yanına gitsem babam sahip çıkmak ister ama annem istemez. Hiç istememişlerdi evlenmemi. Eşimle yaşadığım en ufak problemde annem boşan diye baskı yaptı hep. Yıllardır evliliğimi, onlara rağmen aldığım kararın doğru olduğunu aileme ispatlamaya çalışıyorum. Eşimle daha yeni yeni sevmeye başladılar birbirlerini. Annem hamile olduğumu duyunca ilk sözü "Eyvah!" oldu. Bebeği de sahiplenmiyorlar zaten. Babam bana çok düşkündür ama o da bebeğimi sahiplenmiyor, duyduğunda "aldırmayacak mısın?" diye sormuştu. Benim kılıma zarar gelsin dünyayı yıkar ama bebeğime birşey olsun içten içe oh derler, biliyorum. Annem en başından beri ben bebeğine bakmam, kayınvalidenle aranı iyi tut, o baksın diyip durdu. Bu yaştan sonra çocuk ağlaması çekemezmiş.
Ben de bebeğim birazcık büyüsünde işe başlayayım istiyorum. Kayınvalidem bakacaktı bebeğe, herşeyi ayarlamıştım. Ailemin evine gitsem, işler benim için çok daha zor olacak, inanın. Biz sana demiştiklerle dırdırlarla hayatı zindan eder annem bana.
Aptallık ettim boşanırım blöfüyle. İzin vermem dedi kapattı konuyu.
Şimdi kredi için memleketteler. İnşallah çekemezler. Eşimin kredi notu yetmiyor normal şartlarda. Nasıl çekecekler bilmiyorum. Ha kefil olmaya kalksa zaten içim rahat, benim imzam olmadan kefil olamaz. Şimdi işim Allah'a kaldı. İnşallah çekemezler krediyi.
Bu kadar aptalım işte. Herşeyi yüzüme gözüme bulaştırdım. Daha önce kendi işimi kuracağım kredi çekip diye yırtınan kocamı aynı yöntemle dize getirmiştim. İşe girdi, bir yıldır da çalışıyor. Şimdi de yapar dediğimi sandım. Bu sefer olmadı.

ahh ahh şimdi okudum :KK43:

üzüldüm engel olamamanıza ya umarım çekemezler :KK43:

düşüncesizler. zaten onlar da birazcık düşünce olsa eşinden o parayı talep etmezlerdi. daha borçtan yeni çıkmışsınız, bir bebeğiniz olacak ve üstelik eşin daha yeni yeni düzenli bir işe başlamış, şunların yaptığına bak. sanıyo musun kı o parayı çekse görümcen size ödeyecek? asla o parayı verdiğiniz miktarla geri alamazsınız buna eminim. eşinin önceliği ablası değil, karısı ve çocuğuyla kurduğu ailesi olmalı. sorumluluklarını unutmasın. olayı resmen melodrama çevirmiş sabaha kadar içip içip ağlamalar bilmem ne. herkes ektiğini biçer, niye bunun faturasını siz ödeyesiniz ki? kaldı kı orda 35 yaşında eşşek kadar kayınbirader var, bi zahmet bi işe girsin madem durum o kadar vahimse.

Şu konuda emin olduğum tek şey 25 bin liralık borç 9 bine kapanmaz. Hangi borç bu nereden alınmış öyle faiz işlemiş?

Amaç 1 haftada ödersek 9 bine kapancak o yüzden hemen derhal çekin.

Bu borç bunca zaman beklemiş 3 ay daha neden beklemiyor, şimdi 9 bine kapanan 3 ay sonra kapanmıyor mu?

Ayrıca neden 3 ay sonra çekebiliyor? Sicili mi bozuk?

Bence bu çelişkiler bile insanın canını sıkabilir.

Babama bile bana kredi çek diyemem, umarım demek zorunda da kalmam ://

Merhaba bayanlar,

Biraz uzun ama nolur okuyun, olgun ve akıllı insanların yardımına ihtiyacım var.

Önceki konularımdan beni hatırlayanlar olacaktır muhakkak. Eşimle olan evliliğimiz, onun işsiz kaldığı dönemler, borçlarımız... Tam 2 buçuk yıldır üstesinden gelmek için çabaladığımız onca dertten yeni kurtulduk. Eşim 1 yıldır düzenli bir işte çalışıyor, maaşı artıyor. Ben Ağustos ayında işten çıkarıldım ve aldığım tazminatla 10000 liradan fazla olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarımızın tamamını kapattım. 5 buçuk aylık hamileyim, işsizlik maaşı alıyorum. Amacım bebeğimi birazcık büyütüp hemen bir işe girmek ve araba almak. Sonrasında belki de kredi çekip bir ev sahibi olmak. Herşeyi yoluna koyana kadar ne çileler çektim bilemezsiniz.

Bu arada eşimin 2 ablası ve 1 abisi var. Kayınpederim biz nişanlıyken vefat etti. Kayınvalidemle çocukları beraber yaşıyorlar. Görümcelerimin ikisi de devlet memuru. Kaynım ise 35 yaşında ve şimdiye kadar hiç çalışmamış, ablalarının parasıyla evde yatıyor yıllardır. Çalışmaya da niyeti yok.

Biz evlenirken 15000 tl kredi çektik ve herşeyimizi onunla yaptık. Nişanda bana taksın, elaleme rezil olmayalım diye iki tane bilezik alıp kayınvalidemin eline verdim, ailem hala bilmez o bileziklerin bizim paramızla alındığını. Düğün yapamadık, nikahta bana taktıkları setin bile kuyumcuya parasını nikahtan sonra gidip eşimle biz ödedik. Nikahta takılan tüm altınlar da zaten eşimin işsiz kaldığı zaman satıldı gitti. Eşimin ailesinin kendi cebinden benim evime aldıkları tek şey yatak odamla salonuma aldıkları perdelerdir. 1000 tl tutmuştu parası. Diğer odalarıma annemin eski perdelerini taktım, hala da onlar takılıdır. Büyük görümcem mobilyalarını ben alacağım demişti, mobilyacıya gittik, beğendik, ablası eşime "Senetlere sen imza at, ben her ay taksidi gönderirim sana, sen ödersin" demişti, Allah şahidim olsun ki 3 taksitten fazlasını ödemedi. 2 yıl boyunca mobilyanın tüm taksitlerini biz (daha doğrusu eşim işsiz olduğu için çoğunlukla ben) ödedik.

Herşeye rağmen sustum. Saygısızlık etmedim. Aramız bozulmasın dedim. Olgun davrandım eşimin ailesine. Belki de durumları yok diye böyle oldu, olsaydı böyle yapmazlardı dedim hep.

Görümcelerimin uçan kuşa borcu var. Yıllarca yiyip içip gezmişler. Erkekler tarafından dolandırılmışlar, çok para kaptırmışlar elaleme. Çok iyi maaş almaları gerekirken o kadar çok borçları, hacizleri var ki, maaşlarından ellerine asgari ücret kadar para bile kalmıyor. O parayla da 4 kişi geçinmeye çalışıyorlar. Büyük görümcemin 10 yıldır bir sevgilisi var, ama kimse adamı tanımaz etmez, o adamın evine halılar, mobilyalar almış, dünya kadar borç yapmış mağazalara, adam değil evlenmek ailesiyle bile tanışmıyor.

Dün akşam eşim eve geldi, "Ben pazartesi günü ablama kredi çekip vereceğim, 25000 tl borcu var, ama şimdi kapatırsa 9000 tl ye kapanıyormuş, ailede kimse kredi çekemiyor, bir tek ben çekebiliyorum. Çekip vericem ona, taksitleri o ödeyecek, 3 ay sonra da ablam kredi çekebilecek duruma geliyormuş, o çekip benim krediyi kapatacak" dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Herşey günler öncesinden konuşulmuş, eşim maaş bordrosunu bile almış işyerinden. Memleketlerinde tanıdık bir banka müdüründen ayarlamışlar krediyi. Uçak biletleri bile alınmış. Bana son anda usülen haber veriliyor sadece. Küplere bindim.

Dedim ki "Evli çiftlerin sahip oldukları mal ve borçlar yasal olarak ortaktır. Benim de söz hakkım var. Ben borç istemiyorum üzerime. 3 ay ya da 3 gün fark etmez. Bana sorulmadan danışılmadan arkamdan iş mi çevirdiniz? Madem öyle ben izin vermiyorum bu krediye, eğer gidip çekersen de sana boşanma davası açarım, çocuğunun değil yüzünü görmek, adının bile ne olduğunu bilmezsin".

Tabi ki önce merhametsizlikle, bencillikle suçlandım. İkna etmeye çalıştı eşim. "Senin kardeşin senden istese bunu yapmaz mıydın?" dedi. "Ablam bizi mağdur etmez. O borcu bize ödetmez. Ben kardeş olarak nasıl hayır derim?" dedi. Uzatmadım, gittim yattım, sabaha kadar ağladım.

Bugün işten geldi eşim, hiçbirşey yemedi. Gitti oturma odasında kadehlerce içti. O kadar çok ağladı ki bilemezsiniz. Sonra yatak odasına yanıma geldi. Çok isyan etti. "Keşke ölsem" dedi. "Ablama hayır dersem benim yüzüme bakmaz, evet dersem sen bakmazsın, ben ne yapacağım?"dedi. "Hiç istemezdim benden bu iyiliği istemesini ama lanet olsun ki istedi, ben de ne diyeceğimi bilemedim. Burada sen ağlıyorsun telefonda o ağlıyor, çaresizim, arada kaldım." dedi. "Git yıllardır para yedirdiğin o adam sana kredi çeksin demek isterdim ama diyemiyorum, o benim ablam, ne yapacağım ben?"dedi. Karnıma sarılıp ağladı ağladı şimdi de sızdı.

Anladığım kadarıyla eşim bugün krediyi çekemeyeceğini söylemiş ablasına. Ama bu şekilde bu adamı da beni de paramparça ettiler. Öğlen görümcem aradı, kavga ederim, daha kötü oluruz diye açmadım telefonu. Yazık, eşimi de anlıyorum, o da arada kalmış. Mahvettiler adamı.

Ben de ne güzel görümcemin çalıştığı hastanede yapacağım doğumumu, herşeyimle o ilgileniyor, 3 gün önce gidip bebek alışverişi yaptık hep beraber, aramız ne iyi, artık ellerinden geldiğince yardım ediyorlar, bebeğime eşya alıyorlar diye şaşırarak seviniyordum. Meğer altında menfaat varmış. Apar topar bebek alışerişine çıkardıkları gün beni, eşimden maaş bordrosu istemişler benden habersiz. Ne kadar safmışım.

Şimdi ben bu insanlara ne yapacağım? Yüzlerine mi bakmasam, hiçbirşey yokmuş gibi mi davransam, kavga mı etsem, hiç bilemiyorum.

kardeşim durumum müsait değil bizide biliyorsun bebek bekliyoruz masraf bilmem ne dedin allah allah kestirip atmak bu kadar mı zor? birde 3 - 5 bin değil ha 25 bin. bence tavrından dönmemelisin akbaba gibiler bu ne ya

Onu ben de sordum, memleketten bir şubeden tanıdık bulmuşlar. Buradaki şubeler veya başka bankalar eşime kredi veremiyor, çünkü kredi notu düşük. İnşallah gittikleri adam da birşey yapamaz da gerisin geri dönerler.
Kayınvalidem aradı bu arada, yeminler ediyor o kredinin bir kuruş borcun bize ödetmeyeceklermiş. Zaten görümcem her ay maaşından 1000 tl kesinti yapılıyormuş, bu kredi olursa 500 tl kesinti yapacaklarmış, onu da zaten rahat rahat ödermiş. 3 ay sonra da temiz kağıdını alıyormuş bankadan, kredi çekip borcu kendi üzerine alacakmış. İnsan torununun hakkına göz diker miymiş hiç. Hatta istersek bu borcu görümcem üzerine alırken fazladan para çekip bize araba alırmış. Torunu olunca araba bize lazım olurmuş.
Dedim ki ben araba filan istemiyorum. Ben sadece üzerime borç istemiyorum. Eşimin maaşından bir kuruş kesilsin istemiyorum. Fazla da uzatmadım, dinledim dinledim, soğuk soğuk kapattım telefonu. Yüzgöz olup kayınvalideyle kavga edecek kadar çıldırmamışım anlaşılan henüz.
Ben olsam krediyi veren şubeyi genel merkezine şikayet ederdim. Bu kadar da kindarim. Beni uzmesine vesile olan kim varsa yakarim canını.

Eşin ağlasın sızlasın valla
Hatta ablasıda ağlasın sızlasın
Bir mobilya alıp 3 taksit sonrasını ödememişler
Şİmdi kalkıp 25000 gibi bir meblağı mı ödeyecekler
Artık ekmek aslanın ağzında herkes geçim derdinde
Üstelik bu insanlar memur yani kalkmışlar bana yeni borcu karı-koca gögüsleyen insanlardan istiyorlar
Az gezselerdi sanki sizler gezmeyi yemeyi içmeyi bilmiyormusunuz ama mantıklı davranmaya çalışmışsınız
V e borçlarınızı ödemeyi tercih edip eşinize destek olmuşsunuz
Bunun için sizi karşına alıyorsa alsın sizede yazık karnınızdakininde geleceği var sizden önce artık
Bu konuda asla duyarlı olamazdım

allah sabır versin size, bebeğinizin hatrına kendinizi çok hırpalamayın. hamile kadını üç kuruş borcu için bu kadar üzenler o paranın hayrını göremezler, rabbim büyük.

Bildiğim kadarıyla eşlerden biri kredi çektiğinde banka diğerinden imza istiyor. Sende imza vermezsin olur biter. Ama bu para konuları çok hassas dikkat et başın belaya girmesin suya sabuna dokunma derim

Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Hayatımda ilk kez kendimi aciz ve ezik hissediyorum. Baş kaldırıp delirmem gerekirken susup oturuyorum. Nasıl bir basiretim bağlandı bilmiyorum.
Bankadalarmış şimdi aradı. Ben elim kolum bağlı oturuyorum. Salak mıyım acaba? Bebeğim tekmeliyor, ona seviniyorum, cidden mala bağladım artık.

Canim cok üzüldüm. Şimdi senin problemim esasında sizin kömün yaşamanız. Yani senin eşinin ailesi siz ne kazanıyorsunuz ne harciyorsunuz herseyi biliyorlar. Yani sizin borcunu bittiği anda hemen sizi tekrar borca sokuyorlar. Sen tazminat almasıydın borclari kapatmasaydin kredi nasıl cekecektiniz.

Senin para yönetimini eşinden ailesinden alman gerekiyor. Sen şimdi üzme canını bebeğini doğur, kendi paralarını al kenara biriktirmeye basla. Kocana hiç bahsetme. Ama bunu artık hayatın boyunca yapman lazım. Yarın bir gün araba ev alınacağı zaman çıkarırsin. Sana bıraktığı parayi hep harcadığını düşünsün ve ay sonunu kocan hiç getirmesin. Ay sonunda cebinde 5 kuruş para kalmasın. Ayın 30 unda cebinde 10 lira olursa gidip kredi çekiyor senin kocan.
KV ve ailesiyle de görüşme bir daha evine girip cikamasinlar.

su erkeklere artik akil fikir erdiremiyorum nasil bir mantikla ailelerine bu Kadar yardim ediyorlar anlamak mümkün degil.
cocugun ve esinle bir aile oldugunun farkinda bile degilsin hala ablada abla.

gerekli koşulları sağlıyamazsa sistem zaten red ederdi

Olabilir ama yine de tanıdık diye torpil yapılması canımı sıktı. Ben olsam önce aynı bankanın başka şubesinden eşimin kredi alıp alamayacağını sorgulardım/sorgulatırdım. Eğer alamıyorsa ama oradan vermişlerse yakardım o tanıdığı

Tabi bınlar eşimin ve o yiyici ailesinin hayatını mahvettikten sonraki işler :KK70:

GERİ ADIM ATMAYIN

bırakın ağlasın eşiniz ileride çok başınız ağrıyacağına sürekli ağlayacağınıza birkaç gün ağlayıp sussun

X