Eşimin gereksiz bonkörlüğü beni sinir ediyor..

E
Merhabalar
Konu eşimin paraya maddiyata değer vermemesi. Asıl beni huzursuz eden aslında GÖRÜMCEM.
Esim her konuda eli açık biri. Öncelikle beni ve çocuklarımizi asla kisitlamaz. Birşey alınacaksa fiyatını sormaz pahalıysa bile alma demez.
Yardımlar yapar arkadaş ortaminda münakaşaya girmez o hiç ismarlamadi hep ben ödüyorum demez elini cebine atar. Buraya kadar sorun yok.
Ama gelin görün ki beni rahatsız eden durum yegenlerine yaptığı harcamalar.
Şimdi o mu batıyor demeyin en baştan soyliyim ki benimde 3 çocuğum var ve görümcem bizimkilere bir sakız bile almış insan değil abartmıyorum..
Yeğenleri sürekli bişey ister. Dayı bana şunu al bunu al. Maddi değeri yüz lira bin lira farketmez isterler. Eşimde alır. Hatta bu zamana kadar bende aldım Yegenlerine. Eşim ay başı benim hesabıma belli miktar para atar bende çocuklara eve kendime falan harcarim.
Yeğeni büyük olan (15)yenge bana bu romanı su test kitabını su kalemleri alirmisin fln der bende alırım parasını bazen vermeye kalkar kabul etmem.
Taki geçen yil yaşanan olaya kadar...
Görümcem yere 10 TL düşürdü evdeydik. benim kızımda (7yas) hala bunu bana versene yarın kantinden bişey alırım dedi. Gorumcemde ayyy veremem halam bana lazım dedi. Kızım okadar çok utandiki istediğine.
Bizden maaşları daha fazla durumları bizden daha iyi yani 10tlye ihtiyacı olduğundan değil. Dondurmaciyla bile 2tlnin pazarlığını yapar.
Beynimden aşağı Kaynar sular döküldü. Biz kerizmiyiz de çocukları sevindiriyoruz dedim içimden.
Eve gelince eşimle konuştum. Benim cocugumdan 10lirayi kıskanan birine bundan snra çocuğuna sakız bile almayacaksin dedim. Beni sinir eden de 10 lirayı vermemesi yine değil çocuğumun o hissiyatı.
Bir süre eşim yegenlerinin isteklerini reddetti.

Taa ki İki ay önce yeğeni (12yas) dayı bana forma al dedi. O a takımı tutuyor. Eşimde b takımı. B takımına geç alcam dedi oda tamam sen alırsan giyerim dedi. Ogunden beri her gördüğünde dayı bana ne zaman formayı alacaksın diyor. Eşimde tamam alcaz biraz işlerim var halledeyim diyor. Ama alacak yani. Tekrar aynı mevzuyu açıp konuşmak istemiyorum esimle.. ama ciddi anlamda sinirlerimi bozuyor bu durum. Benim sorunum parayı kıskanmak degil. Ama neden benim cocuklarimada aynı ilgi gösterilmiyor. Böyle şeyler karşılıklı olmaz demeyin. Bı yere kadar karşılıklı olmaz bence. Sürekli alıp sevindiren taraf biziz. Geçen de eşime söyledim formasinida babası alsın bı zahmet. Bizden tabiki bişey olmaz falan dedim birikim yapma konusunda falan. Çünkü görümcem iki liranın bile hesabını yapan biri. E tabi haliyle ona göre de maddi durumu şekilleniyor. Bu arada,

küçük kızım bezi bıraktığı için onu oyuncakla odullendirdik. Tabi dedeleride aldığımızı duyunca onlarda oyuncak bebek sözü verdi. Gorumcemde bı paket sakızı hakettin dedi. Çünkü gorumcem eşim gibi salak değil yüksek mebla bişey sözü vermez. Sakızı bile alırım demesi buyuk olay da neyse.
Kayınvalidemde durumu daha önceden bildiği için kızıma dedi halana soyle sakızı babaannemde alır siz oyuncak alın de diye anlattı. ( Bence kayınvalidemde farkında benim kizdigimin)
Bu akşamda telefonda konusu açılınca kızımda sakızı babaannemde alır diye kendini daha anlatmaya cabalarken eşim resmen susturdu çocuğu. yok öle demek istemedi falan diyor. Be mübarek başkası 10kere isteyip aldırana kadar hatırlatiyor kimse çocuğunu susturmuyo belki sıkışiklardir diye sana ne oluyor yani.

Bu konuyu tekrar dillendirirsem eminim tartışma yaratır. Ama kizdigiminda farkında. Lütfen alsın sanane gibi yorumlarda bulunmayın. İsteklerimizi red etmiyor diye Ultra zengin birileri değiliz. Kazancı doğrultusunda istiyorum bende sonuçta. Çocuklarım kiz erkek demeden büyüğünden kalan kiyafetleri küçüğüne giydiriyorum biyerden kısıp tutumlu olmaya çalışıyorum sonuçta ama eşimin bu tavrı beni huzursuz ediyor.

Bu arada eşime birşey söylerken ne dediğime değil nasıl dediğime odaklanır. Buyuzden işi yokuşa sürmeden halletmek istiyorum. Düşüncelerinizi merak ediyorum ☺️
Eşiniz ailenin safi herhalde

Merhabalar
Konu eşimin paraya maddiyata değer vermemesi. Asıl beni huzursuz eden aslında GÖRÜMCEM.
Esim her konuda eli açık biri. Öncelikle beni ve çocuklarımizi asla kisitlamaz. Birşey alınacaksa fiyatını sormaz pahalıysa bile alma demez.
Yardımlar yapar arkadaş ortaminda münakaşaya girmez o hiç ismarlamadi hep ben ödüyorum demez elini cebine atar. Buraya kadar sorun yok.
Ama gelin görün ki beni rahatsız eden durum yegenlerine yaptığı harcamalar.
Şimdi o mu batıyor demeyin en baştan soyliyim ki benimde 3 çocuğum var ve görümcem bizimkilere bir sakız bile almış insan değil abartmıyorum..
Yeğenleri sürekli bişey ister. Dayı bana şunu al bunu al. Maddi değeri yüz lira bin lira farketmez isterler. Eşimde alır. Hatta bu zamana kadar bende aldım Yegenlerine. Eşim ay başı benim hesabıma belli miktar para atar bende çocuklara eve kendime falan harcarim.
Yeğeni büyük olan (15)yenge bana bu romanı su test kitabını su kalemleri alirmisin fln der bende alırım parasını bazen vermeye kalkar kabul etmem.
Taki geçen yil yaşanan olaya kadar...
Görümcem yere 10 TL düşürdü evdeydik. benim kızımda (7yas) hala bunu bana versene yarın kantinden bişey alırım dedi. Gorumcemde ayyy veremem halam bana lazım dedi. Kızım okadar çok utandiki istediğine.
Bizden maaşları daha fazla durumları bizden daha iyi yani 10tlye ihtiyacı olduğundan değil. Dondurmaciyla bile 2tlnin pazarlığını yapar.
Beynimden aşağı Kaynar sular döküldü. Biz kerizmiyiz de çocukları sevindiriyoruz dedim içimden.
Eve gelince eşimle konuştum. Benim cocugumdan 10lirayi kıskanan birine bundan snra çocuğuna sakız bile almayacaksin dedim. Beni sinir eden de 10 lirayı vermemesi yine değil çocuğumun o hissiyatı.
Bir süre eşim yegenlerinin isteklerini reddetti.

Taa ki İki ay önce yeğeni (12yas) dayı bana forma al dedi. O a takımı tutuyor. Eşimde b takımı. B takımına geç alcam dedi oda tamam sen alırsan giyerim dedi. Ogunden beri her gördüğünde dayı bana ne zaman formayı alacaksın diyor. Eşimde tamam alcaz biraz işlerim var halledeyim diyor. Ama alacak yani. Tekrar aynı mevzuyu açıp konuşmak istemiyorum esimle.. ama ciddi anlamda sinirlerimi bozuyor bu durum. Benim sorunum parayı kıskanmak degil. Ama neden benim cocuklarimada aynı ilgi gösterilmiyor. Böyle şeyler karşılıklı olmaz demeyin. Bı yere kadar karşılıklı olmaz bence. Sürekli alıp sevindiren taraf biziz. Geçen de eşime söyledim formasinida babası alsın bı zahmet. Bizden tabiki bişey olmaz falan dedim birikim yapma konusunda falan. Çünkü görümcem iki liranın bile hesabını yapan biri. E tabi haliyle ona göre de maddi durumu şekilleniyor. Bu arada,

küçük kızım bezi bıraktığı için onu oyuncakla odullendirdik. Tabi dedeleride aldığımızı duyunca onlarda oyuncak bebek sözü verdi. Gorumcemde bı paket sakızı hakettin dedi. Çünkü gorumcem eşim gibi salak değil yüksek mebla bişey sözü vermez. Sakızı bile alırım demesi buyuk olay da neyse.
Kayınvalidemde durumu daha önceden bildiği için kızıma dedi halana soyle sakızı babaannemde alır siz oyuncak alın de diye anlattı. ( Bence kayınvalidemde farkında benim kizdigimin)
Bu akşamda telefonda konusu açılınca kızımda sakızı babaannemde alır diye kendini daha anlatmaya cabalarken eşim resmen susturdu çocuğu. yok öle demek istemedi falan diyor. Be mübarek başkası 10kere isteyip aldırana kadar hatırlatiyor kimse çocuğunu susturmuyo belki sıkışiklardir diye sana ne oluyor yani.

Bu konuyu tekrar dillendirirsem eminim tartışma yaratır. Ama kizdigiminda farkında. Lütfen alsın sanane gibi yorumlarda bulunmayın. İsteklerimizi red etmiyor diye Ultra zengin birileri değiliz. Kazancı doğrultusunda istiyorum bende sonuçta. Çocuklarım kiz erkek demeden büyüğünden kalan kiyafetleri küçüğüne giydiriyorum biyerden kısıp tutumlu olmaya çalışıyorum sonuçta ama eşimin bu tavrı beni huzursuz ediyor.

Bu arada eşime birşey söylerken ne dediğime değil nasıl dediğime odaklanır. Buyuzden işi yokuşa sürmeden halletmek istiyorum. Düşüncelerinizi merak ediyorum ☺️
Gorumceniz gibileri bilirim. Boylelerinden para isteyeceksiniz. Eşiniz biraz sıkıştım para verir misin dese anında mesafe koyar

Bir tane cennet varmış o cennete sadece çocuk sevindiren kişiler girecekmis, eşinizin elinden o cenneti almak için uğraşıyorsunuz.Esinin yaptığı kendi asaletini gösterir maşaallah ,gorumcenin yaptigida kendi kişiliğini boşver hiç karışma bence
Peki sizce başkasınınkine yaparken kendi çocuğunun hakkına girmek?

Kız ben sana görümcemi anlatsam hey yavrum hey. Sende ki hata mesafe koymamışsın. Sanırım durumunuzda iyi biz asgari ücretle çalışıyoruz hemde İstanbulda. Görümcemle konuşurken çok sıkışığız kıyafet alamıyorum dediğimde abii yeğenine hediye alsana derdi 1 saat sonra.
Sen önceden kuruyemiş alırdın elin boş gelme derdi. Sürekli tatlı isterdi yetmez yemek ısmarlattırırdı. Benim psikolojimi bozdu. Eşyaların halıların televizyonun borcu içinde görümcemi doyururdu eşim. Anası da aynıydı para alırdı vericem derdi vermezdi. Yok 100 lira yok 50 lira bilmem ne. Mesele para arkadaşlar benim o 50 liraya da ihtiyacım var.
Eşim alışmış tabi ben bişey alırken ya işte sonra der görümceme alırdı. 20 tane lahmacun ısmarladığını bilirim bana sormadan etmeden. Yapsında görümcem gelirken içecek almaktan acizliği yetmez gibi bir de gelirken yine tatlı isterdi.
Yemekteyiz mesela pat abi bana şunu alsana der. Para ister. Yetmez mesaj atar şu oyuncaktan alsana diye. Çoğu zamanda aldık bu arada. Görümcemle konuşsam ne olucak ki ? Abim dicek dayısı dicek onlarla mı uğraşıcam ? Üstüne birde yine isteyecek abisi alırsa daha çok kavga ben yüzgöz olduğumla kalıcam.
Ufaktan ufaktan tartıştım eşimle. Kendime de aldım harcadım da. Biz alıyoruz ama aynısını onlardan da bekliyorum dedim. Pahalı dedim sonra al dedim ya da kendi istediğimi aldım. Görüşme sıklığını azalttım. En önemlisi görümcemle yabancı gibi oldum. Sen bana saygısızlık yapıyorsun bu hareketlerinle imajı verdim. Görmüyorum konuşmuyorum ayda yılda 1 özel zamanlarda. Kayınvalidemde alıştı çünkü ben eşime sen hercarsan ben alasını harcarım ona göre dedim. Frenlemek durumunda kaldı. Mesela sürekli birşey istiyor ya görümcem almıyorum hatta tam tersini alıyorum. Muzlu mu istiyor çikolatalı alıyorum kendisi gidip istediğini alsın. Bize gelirken mi istiyor ben tatlı yapmışsam eşime hayır diyorum. Bunu ne siz ne görümceniz ne de kayınvalideniz çözebilir bunu çözücek kişi eşiniz o da çözmek isterse.
Çok sert olmamakla birlikte az ve öz konuşucaksınız. Birşey konuşmak istiyorum bu durumdan rahatsızım kendi çocuğumu düşünmek durumundayım şu durumun dozunu azalmanı istiyorum ben girersem aile bağlarımız kopar diceksiniz. Sözünüzü kesmeden dinlesin sizde kısa kesin böyle istiyorum diceksiniz. Gevelicek işte yeğenimdir isterdir bilmem nedir. Fazla olmaya başladı ayda 1 hak tanıyacaksın diceksiniz. Görümcenizle mesafe koyucaksınız yeri gelicek çocuklarda sizden çekinicek. Eşinizle tartışsanızda temkinli olmaya başlayacak. Çok mırın kırın ederse de ben böyle bir eş istemiyorum ona göre düşün dersiniz😂
Evet işte gorumcemde aynı sürekli ister ama almaya gelince almaz. Dediğiniz çok doğru onlarla yüz göz olmadan evimde halletmek istiyorum. Eşim yeğenim alırım falan triplerine girmez yani daha önce girmedi haklısın tamam diyordu almıyordu ama forma mevzusu işi sürükler alınırsa devamında gelir şunu al bunu al diye. Buyuzden eşimle konuşacağım bakalm umarım sakince anlatabilirim kendimi

Çocuk diyecek ki ben bu evladıyım o yeğeni.
Onca sıkıntıda eşim 2 yıl önce babasına forma almak istediğini söyledi. Alamayız efendim sıkışığız bana dikkat et diyorsan sende ediceksin dedim. Ne fenalığım kaldı ne cimriliğim😂 dese ki ihtiyacı var hay hay al kredi kartıyla. Hala da derim yüzüne sen ilk evlendiğimizde sapıtmıştın diye. Donuma kadar satmışım borçtayız biz hala kardeşine ekler hamburger alma derdindeyiz. Alışmış çünkü bekarlığında. He hala ister görümcem ama 3 yılda anca 100 istekten 5 i ni yapmaya düşerebildim. Bu tarz durumlara ses çıkarmadığımızda baş edemeyiz ki.
O kadar haklısınız ki…

1 buçuk yıllık ama bu süreçte o kadar çok şey yaşadım ki ozellikle parasal konular yüzünden. Bende bu arada gorumceyim ama asla karışmam asla bişey istemem. Kardeşimin hatalı olduğu seyler varsa gelinin tarafini tutariz falan. İnsan gördüğünü yapıyor gelin geldiğim aile çok para odaklı. Eltimin çocukları bile henüz kreş cagindalar para vericem gel diyince geliyorlar. Ve ötekiler bunu komik gözü açık gibi görüyor. Bu bana aşırı itici geliyor. Ben bebeğimi o şekilde büyütmek istemiyorum mesela.
Sınırlarınızı çizerseniz 2 yıldan sonra düzelir.

Bu çok doğru çocuk gordugunu uygular. O kadar haklisiniz kii
Evet çünkü onların çocukları da annelerinden öyle görüyor. Ben çocukların yaşı küçük olduğu sürece çocuklar hakkında kötü düşünemem onlarda dediğiniz gibi gördüklerini uyguluyor.

Çocukları araya katmadan halletmek gerek.

Evet işte gorumcemde aynı sürekli ister ama almaya gelince almaz. Dediğiniz çok doğru onlarla yüz göz olmadan evimde halletmek istiyorum. Eşim yeğenim alırım falan triplerine girmez yani daha önce girmedi haklısın tamam diyordu almıyordu ama forma mevzusu işi sürükler alınırsa devamında gelir şunu al bunu al diye. Buyuzden eşimle konuşacağım bakalm umarım sakince anlatabilirim kendimi
Senin iişin daha kolay benimki abisiyim dayısıyım diyordu 😂

Sınırlarınızı çizerseniz 2 yıldan sonra düzelir.
Ben mesafeliyim zaten yoksa hiç baş edemezdim. Ama eşim çok iyimser onlarda bunu kullanıyor zaten. Açık acik diyorlar X çok merhametli, biri ihtiyacim var dese elindeki yemeği verir kendi aç kalır diye. Eşimin biraz torpulenmesi lazım malesef

Haklısın ☺️ Ama bir önceki mesajımda dediğim gibi başka bir şeylere ikna et bir mülk ya da araba yoksa alalım varsa da yenisiyle değiştirelim gibi. Yani kısacası borca girin taksitle bir şeyler yapın. Ama yapma etme demen bir işe yaramaz bonkör olan adam yeri gelir alır yengenize söylemeyin der. Bu şekilde gizli yapar yine yapar zararı yine size ailenize olur. En iyisi ağzından girip burnundan çıkmak bunu en iyi eşler yapar 😅
Bu ara öyle zaten sene başından beri nefes aldırmadım yani çocuklara oda yaptım herşeyi baştan. Bazi ev aletleri aldırdım. Kurban geldi sonra Ajda bilezik alcam dedim. Snrada banyoları yeniletecegim fayans duşakabin herşeyi komple oyuzden ayda 3/4bin alıyorum elinden kenara atiyorum haracamak için verdiğinin dışında. Kalanida zaten gün harcıyorum cebindekini gelirken şunu bunu al yemek al falan öyle yani herşeyi deniyorum. Keşke az tutumlu olsada ya birikim yapıp neler neler alırdık inanın şimdiye kadar okadar çok harcamayı seviyorki sürekli tartışıyoruz varken harcicam yokken zaten yok olur diyip duruyor. Çevremizdeki herkes bizim gizliden yatlarimiz katlarimiz var sanıyor eşim böyle harcadigi için bilseler asil harcadığı için yok bı ev bı araba. Kendime arabada istedim baklm neolur bilmiyorum konuşup önce şu forma işini halletmem lazım çünkü dediğim gibi forma tekrarin başlangıcı görümcemin gözleri parladı yine dolar işareti oldu eşim alcam diyince

O kadar haklısınız ki…
Aslında herşey ataerkil toplumdan kaynaklanıyor. Anneler erkek evlatlara bunu aşılamazsa sorun da kalmaz. Onlarında ailesi var sırf erkek evlat diye tüm aileyi beslemek zorunda değil. Aynı şekilde kızız diyede birilerini sömüremeyiz. Senin öncelikli ailen kendi ailen kız kardeş ve anne erkek evlada bunu öğretirse bizde uğraşmayız. Benim kaynanam üzülürdü eşim kardeşine para veremeyince. Verememe sebebi de nişanlandığımız için durumunun olmaması😂

Malesef biz öyle karakterde olmadığımız için çocuklarımızı da ona göre yetiştiriyoruz yani çocuğunuz bir kere ister alınmazsa ısrar etmez.

Benim kızım bile 4 yaşında çok gururludur ve akıllıdır böyle bişey istese görümcem alamam dese bir daha isteyemez. Sizinki de öyledir eminim. Çocukları da arada koymayın halalarindan sogumasinlar. Onlarda etkilenmesin.
Evet kızıma az önce dedim halandan şunu işte sana sakız almasın dedim yok anne ben sakız istiyorum olsun alsın diyo 🤦🏻‍♀️

Sakızı hakettin ne demek ya?Cok ayıp.Boyle zamanlarda siz cevap versenize.Aaa bu kadar yükün altına girmeyin,bütçeniz etkilenmesin derim ben olsam.

Bir daha hediye muhabbeti olduğunda da siz bize almayın ,biz de size almayalım bundan sonra deyin.Onlar anlamamazliktan gelirse sertleştirin söylemlerinizi. Sakiz muhabbetinden sonra aklım başıma geldi diyin mesela.Bagirmadan cagirmadan konuşun.

Dayidan, amcadan ,herhangi birinden sürekli hediye istenmesi ne ayıp ya.Sizi apacik enayi yerine koyuyor görümce.bebeginiz olduğunda bile hediye getirmeyen gorumceyle mesafe koyarım ben.

Konu sahibi eşinin , asla çocuklarından kısmadığını söylüyor hatta konu sahibi arkadaşımıza daima para verdiğini ve altın aldığını söyledi çocuklara lazım olur diye
Bu sadece maddi değil. Ben geçmiş mesajımda babamın yeğenine benzer davranışının beni nasıl kötü hissettirdiğini de anlattım. Konu sahibinin çocuğu da farkında. Psikolojik olarak bir başka çocuğa kendi çocuğumuzdan çok değer verdiğimizi hissettirmek de çocuğunuzun hakkına girmektir. Herkesin amcası dayısı halası ıvırı zıvırı olabilir ama herkesin tek bir annesi ve babası var. Çocuk kendisinin, annesi ve babası için, yeğenlerinden farklı olduğunu bilmeli.

Çocuk sevindirmek çok güzel birşey. Ne mutlu bunu yapana. O kadar hesapsızlar ki… Ama “kahvaltıya sucuk getirin bizim evdekini yemeyin” diyen çocuk artık o çocukluktan ve masumiyetten çok uzak bence.

Ben en son 10tl mevzusu olunca kavga ettim eşimle zaten oda isteklerini almadı. Sürekli benden istemeyin rotayı şaşırdınız iyice babanızdan isteyin falan diyordu. Ama bu son zamanki forma muhabbeti canımı aşırı derece de sıktı. Çünkü müsade etsem olay başa sarabilir. Görümcem gerçekten benim çocuklarıma hediye almaz. 3.bebegim olduğunda çorap bile almadı kendisi 3. Çocuğu yok diye.
Formayı da sakın aldirmayin bence. Ben bile sinir oldum.Ne demek ya 3 bebegi yok diye hediye almamak.zaten içinden gelmesi gerekir herşeyden önce.

Görümceniz 1 tl nim bile hesabını yapacak kadar aşırı cimri biri önce onu kabullenin.Cocuklarda anladığım kadarıyla bu durumu bildikleri icin istediklerini dayisina aldirmada cozum bulmus lutfen onlara kizmayin onlari buna yonlendiren yada bu isteme durumuna bir dur demeyen anne-babalarima kizin.Ben sizin yerinizde olsam acikca esim,gorumcem ve kayinvalidem ile konusurum sikintidimi derdimi anlatirim

X