Evliliğe adapte olmak

Bazi insanlar özel hayatinda islerini hep erteler. Bunun sizden cok onunla ilgili bir durum oldugunu düsünüyorum. Söz verip tutmamasini tabiki signeye cekmeyin, ama o konuda acik acik söyleyin: yapma niyeti yoksa acik söylesin. He he diye söz vermis gibi gözükmesin. Bazilari son tarih olmayinca harekete gecmiyor maalesef
Eşimin yaptığı tan olarak bu. Her şeye tamam deyip sallamaması. Neden konuşmadın o kadar para verdik niye sormuyosun diyorum. Benim için o kadar önemli değil çünkü diyor. İyi ki önemli değilmiş. Düğündeki fotoğrafçıyı beğenmeyip bütün gün çeksin diye başka fotoğrafçı tutmuştu klip falan yapsın diye. Ben gerek yok dediğim halde. Neyse ya kusura bakmayın sizleri de geriyorum sıkıyorum belki. Haklı taraflarınız var onları kabul ediyorum tabi ki

Bir kere de şaşırtsa şu erkekler beni. Sor bakayım ne işe yarıyormuş o zaman? Neye programlıymış beyefendi?
Bu örneğimiz şuna programlı: hadi şunları yapalım dersem zoraki yardım etmeye, onun dışındaki zamanlar tv karşısında uyumaya programlı. Ben talep etmezsem yerinden kalkmaz. Hep yorgun, hep mağdur. Ne zaman bu konu açılsa bana işinden bahsediyor. Çok yoğunmuş, her yeri ağrıyormuş falan filan. Ama arkadaşları maça çağırınca hiçbir şeyi kalmıyor

Mesela bu konuşmalardan sonra dün yemek yapmak istemiyorum disarda yiyelim dedim burnumdan geldi. Yok bu para bu yemeğe değer mi, ben buna bu kadar et alırdım evde yapardım vs. Dünya kadar laf. Hani dedim yemek yapma o zaman dışardan yeriz diyordun noldu diyorum, ama bu paraya değer mi diyor. Yediğimiz de köfte ekmek.
Siz çalışıyor musunuz? Çalışmıyorsanız adamın geliri ne kadar? Eğer geliri iyiyse ve böyle yapıyorsa daha çok dışarda yiyin ve alıştırın. Gelirler ortaysa ve çalışıyorsanız aynı şekilde sık sık çıkın yiyin. Ama tekse geliri ucu ucuna yetiyorsa söylenebilir bence. Herşey o kadar pahalı ki buna vereceğimize 2 gün et yemeği yerdik diye düşünebilir bu pahalılıkta normal.

İkimiz de çalışıyoruz. Ama birimizin maaşı borçlara gidiyor. Para kalırsa eksiklerimizi almaya çalışıyoruz. Gelirimiz iyiydi, ama mevcut ekonomi koşulları ve borçlar nedeniyle ancak yetiyor. Ayda 5000 falan kalıyor
Siz çalışıyor musunuz? Çalışmıyorsanız adamın geliri ne kadar? Eğer geliri iyiyse ve böyle yapıyorsa daha çok dışarda yiyin ve alıştırın. Gelirler ortaysa ve çalışıyorsanız aynı şekilde sık sık çıkın yiyin. Ama tekse geliri ucu ucuna yetiyorsa söylenebilir bence. Herşey o kadar pahalı ki buna vereceğimize 2 gün et yemeği yerdik diye düşünebilir bu pahalılıkta normal.

Bekarlarda saniyorki evliler her gun😐😂 kiz bi sakin ol evlisin diye her gun cinsellik yasaman gerekmez, ayrica insan her gun bal yese baldan usanir demisler. Sinirlencek ne var canin kocani cekiyosa uyandir yani😐😂 yani 1 hafta 10 gun sevismediniz diye ölmezsiniz🙄😂 haricinde esin sallamiyorsa seni ve yalan soyluyorsa mesela bu huylari pek duzelmiyor

İkimiz de çalışıyoruz. Ama birimizin maaşı borçlara gidiyor. Para kalırsa eksiklerimizi almaya çalışıyoruz. Gelirimiz iyiydi, ama mevcut ekonomi koşulları ve borçlar nedeniyle ancak yetiyor. Ayda 5000 falan kalıyor
Şöyle söyleyeyim 5000 fatura kira benzin mutfak dahilse haklı ucu ucuna yeter ama ev sizinse kira yoksa köfte ekmek vs yemeye de çıkıverin bir zahmet. O söylensin ama siz icraata geçirin, alıştırın

Siz akıllı birisiniz belli. Kesinlikle iş yapıyor diye pohpohlamanıza gerek yok. Sizi kim övecek? O işler size ait eşinizde size yardım ediyor değil. O işler ortak. Ama ben erkeğim yaptığıma şükret demesi zihniyetini belli ediyor. Başta o bu işleri sizin görüyor. Ben sizin yerinizde olsam geri adım atmazdım

Merhaba hanımlar. 3 aylık evliyim ve yavaş yavaş cicim aylarının sonuna geliyoruz sanırım. Son bir kaç güne kadar her şey düşündüğümden çok daha güzel gidiyordu. Her gün iyi ki evlenmişiz deyip sarılmalar, her işi birlikte yapma, her an sarılma öpme arzusu, sürekli baş başa, diz dize mıç mıç idik. bir rüyanın içindeymişiz ve uyanmaya başladım. Tabi eşimin içindeki odun da uyanmaya başlıyor. Sanki biri beni dürttü ve kendine gel her şey bu kadar güzel olamaz dedi. Son günlere kadar güzel giden şeylerden biri de aktif cinsel hayatımızdı. Sonra benim iş nedeniyle şehir dışına çıkmam gerekti. 1 hafta ayrı kaldık, ardından hastalandım bir kaç gün yerimden kalkamadım. Bu nedenlerle cinsellik sekteye uğradı. Sonraki haftaiçi böyle devam edince sinirlenmeye başladım. İşten yorgun geliyor ve yemek yedikten sonra erkenden uyuyakalıyor. Sabahları da erken kalkıyor. Ne yani şimdi biz haftasonlarını mi beklicez. Adamdan randevu mu alcam diye düşüne düşüne kendimi doldurdum. Ama onun tavırlarında bir değişiklik yoktu. Her zamanki gibi sevecen davranıyordu. Ben mesafeli davranmaya başladım. İlk kıvılcım böyle başladı. Ben bu konuyu dillendiremiyorum, eşimin de bir huyu var ki bir sorun olduğunu anlıyor ama özellikle sormuyor, kaçıyor, anladığı bildiği halde bir şey yokmuş gibi davranıyor. Bu da beni daha çok sinirlendiriyor. Konuyu açmaya çalışsam bile o duymazdan geliyor ya da cevap vermeyerek konuyu kapatmaya çalışıyor. Konu ne olursa olsun tavrı hep böyle.
Benim iş yoğunluğum ona göre daha az ve bazen ondan daha erken eve geliyorum. O gelmeden yemeği hazırlıyorum. Onun dışındaki zamanlar eve birlikte girip yemeği birlikte hazırlıyoruz. Artık mutfakta oflayıp puflamaya başladı. En basit şeyleri yaparken bile her şeyi bana soruyor beni çağırıyor. Ki kendisi yıllarca yalnız yaşamış bir insan her şeyi aslında biliyor. Yani ben olmasam tek başına her seyi becerebilir. Sürekli bana sorması ve mızmızlanması beni daha çok yoruyor. Şunun tuzuna bak, bak bakalım pişmiş mi, bunun yeri neresi, of bu buraya sığmıyor, of bunu buraya koysak olmaz mı, of bulaşıkları sonra yerleştirelim. Güya bana yardımcı oluyor. Halbuki mutfağa her gün beraber giriyoruz, lazim olunca her şeyin yerini bilip ordan alıyor ama yerine koyarken hiçbirinin yerini bilmiyor. Ben de tabi sürekli uyarıyorum, onun yeri orası değil, onu dökme, bunu yapma, çöpü neden atmıyorsun vs. Her şeye cevabı off. Ben de biraz titiz ve düzenli insanım. Bana yetişmesi zor kabul ediyorum. Ama evdeki işler onun için sadece yemek ve bulaşıktan ibaret. Bulaşık dediğim de makineye yerleştirme, sığmayanları yıkamak. Bunları yapınca lütfetmiş gibi davranıyor, kendini övüyor. En son eşyaları doğru yerlerine koymuyorsun deyince yapmıyorum o zaman dedi. Yaptıklarımı beğenmiyorsan yaptırma, ben erkeğim bu kadar şeyi yaptığıma şükret dedi. Peki ben neden her şeyi yapıyorum, sen şikayet etsen beğenmesen bile yemek yapıyorum, bu evde beraber yaşıyoruz, neden hep ben toplayıp temizliyorum deyince, sen de yapma o zaman dedi. O günden beri yemek yapmıyorum. Kendisi de kahvaltılık vs atıştırıyor. Temizliği, toplamayı her şeyi bıraktım. Yediği içtiği her şeyi olduğu gibi bırakıyor. Afedersiniz evi b.k götürüyor. Birbirimizin yüzüne bile bakmıyor, mecbur kalmadıkça konuşmuyoruz. Zaten kanepede uyuyakalırdı, artık yatağa hiç gelmiyor. Ben de ona ait hiçbir şeye dokunmuyorum. Çamaşırları yıkadıktan sonra onunkileri yerlerine koymuyorum bırakıyorum. Evde yiyecek içecek bisey kalmadı. Kapıda çöp birikti. Bu inadın sonu nereye varacak bilmiyorum. Kimseye de bisey yansıtmak istemiyorum. Yarın için çok önceden bir arkadaşımıza söz vermiştik yemeğe gidecektik onlara. Daha bir kaç gün önce geliyorsunuz değil mi diye sorduğunda belki barışırız diye evet dedim ama şimdi kara kara düşünüyorum. Gitsek olmaz, gitmesek ne bahane uyduracağım. Bir yanım şehir dışındaki ailemin yanına gidip haftasonunu orada geçirmek istiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Artık eve gelmek istemiyorum. Biraz uzun oldu ama paylaşmak istedim. Belki görmediğim hatalarımı görüşlerinizle farkederim. Bilemiyorum nasıl davranmak lazım. Bütün sorumluluğu tek başıma üstlenmek istemiyorum. Ben köle değilim
Tam benlik bir konu nasil basa ciktim bakin hemen basliyorum anlatmaya😆
Oncelikle cinsellik konusinda benim libidom daha yuksek malesef bir de esim cok yorucu bir iste calisiyor ve ben ona gore fazla bosum bir zaman sonra ister istemez ona sariyorum. Aldim karsima konustum ilk zamanlar benimle ayniydin smdi noldu diye her gun olmasi kural mi bu bir yaris mi dedi kaldim zônk diye😆 be sonra dedim ki bak canim en az haftada bir kez bana yanasmazsan agresife bagliyorum elimde degil dedim. Simdi ne zaman agresiflessem gel bi hesaplasalim diyor 😆 sen de acik acik soyle vallahi anlamiyorlar yoksa. Diger kinuda da benim esim de benle yemek yapar temizlik yapar-di bir zamanlar. Ama her hareketinde bir tebrik beklentisi. Ben onca hizmet sagliyorum eve bir tebrik yok ama o bir bulasiklari makineye yerlestirdi diye gozumun icine bakiyor🥴 ben de istedigini vermedim acikcasi. Sonra mutfaga bir girerdi aman Allahim her yer her yerde. Yav daha dun mutfagi birlkte toplamadik mi be adam yerlerini bilmiyor musun gicik kaynanalar gibi her seyin yerini degistirmissin tezgah yag icinde elli tane kap kirletilmis bir yemek icin diye bla blanblandirdir ettim. Sonuc tamamen kendini cekti. Ne temizlige bakiyor ne mutfaha yardim ediyor. Soyleniyorum sen de yapma ben senden is beklemiyorum dirdir yapma yeterli dedi😆 minnet etmedim ama bir de bebek olunca bas edemedim yine aldim karsima konustim senle evlenirken bu ev islerine gonullu olmadim. Ben yemek yeme ihtiyaci duyuyorsam sen de duyuyorsun bu evin ascisi degilim her konuda ihtiyaciniz ortak yaomayalim olsun bitsin yok mutlu huzurlu bir yuva icin temizlik gerek sicacik taze yemekler gerek vs diye verdim odunu verdim odunu😆 simdi sagolsun her seye kosuyor camasir asiyor gisip pesinden ben duzeltiyorum yemek yapiyor Allah affetsin kendimi zor tutuyorum kafasina bir sey atmamak icin mutfaginnicinden geciyor resmen ama yapsin yeter ki. Mudahale etmiyorum hic ona caktirmadan duzeltiyorum yoksa begenmiyorsun diye kaciyor😆 bu isin temel kurali acikca konusmak ve ona bir sey caktirmadan isine gelmeyen kisimlari duzeltmek ✌🏻 bu kervan anca boyle gidiyor tavsiyemdir

Sizleri dinleyerek inadı bıraktım, evi temizledim, akşam yemek yaptım. Ama o inatla yaptığım yemeği yemedi. Sonra karşıma aldım konuştum, tabi yine cinsel konuyu hiç açamadım ama gerek de kalmadı zaten. Bazen yorgun olduğunu yapmak istemediğini, sürekli uyarmamdan sıkıldığını söyledi. Yanlış yere koysam nolcak sanki, ya da bir gün bulaşık dursa nolur kıyamet mi kopar dedi :) ben de özür diledim, sorunu hallettik. Eleştirileriniz ve tavsiyeleriniz için çooook teşekkür ederim 🌸
ah canım yaa çok sevindimm böyle küçük şeyler için en güzel günlerinizi harcamayın.. sen bir adım gidersen karşındaki de sen gibiyse aynı düşüncede ise o sana bin adım gelir.. çok mutlu oldum..

Tam benlik bir konu nasil basa ciktim bakin hemen basliyorum anlatmaya😆
Oncelikle cinsellik konusinda benim libidom daha yuksek malesef bir de esim cok yorucu bir iste calisiyor ve ben ona gore fazla bosum bir zaman sonra ister istemez ona sariyorum. Aldim karsima konustum ilk zamanlar benimle ayniydin smdi noldu diye her gun olmasi kural mi bu bir yaris mi dedi kaldim zônk diye😆 be sonra dedim ki bak canim en az haftada bir kez bana yanasmazsan agresife bagliyorum elimde degil dedim. Simdi ne zaman agresiflessem gel bi hesaplasalim diyor 😆 sen de acik acik soyle vallahi anlamiyorlar yoksa. Diger kinuda da benim esim de benle yemek yapar temizlik yapar-di bir zamanlar. Ama her hareketinde bir tebrik beklentisi. Ben onca hizmet sagliyorum eve bir tebrik yok ama o bir bulasiklari makineye yerlestirdi diye gozumun icine bakiyor🥴 ben de istedigini vermedim acikcasi. Sonra mutfaga bir girerdi aman Allahim her yer her yerde. Yav daha dun mutfagi birlkte toplamadik mi be adam yerlerini bilmiyor musun gicik kaynanalar gibi her seyin yerini degistirmissin tezgah yag icinde elli tane kap kirletilmis bir yemek icin diye bla blanblandirdir ettim. Sonuc tamamen kendini cekti. Ne temizlige bakiyor ne mutfaha yardim ediyor. Soyleniyorum sen de yapma ben senden is beklemiyorum dirdir yapma yeterli dedi😆 minnet etmedim ama bir de bebek olunca bas edemedim yine aldim karsima konustim senle evlenirken bu ev islerine gonullu olmadim. Ben yemek yeme ihtiyaci duyuyorsam sen de duyuyorsun bu evin ascisi degilim her konuda ihtiyaciniz ortak yaomayalim olsun bitsin yok mutlu huzurlu bir yuva icin temizlik gerek sicacik taze yemekler gerek vs diye verdim odunu verdim odunu😆 simdi sagolsun her seye kosuyor camasir asiyor gisip pesinden ben duzeltiyorum yemek yapiyor Allah affetsin kendimi zor tutuyorum kafasina bir sey atmamak icin mutfaginnicinden geciyor resmen ama yapsin yeter ki. Mudahale etmiyorum hic ona caktirmadan duzeltiyorum yoksa begenmiyorsun diye kaciyor😆 bu isin temel kurali acikca konusmak ve ona bir sey caktirmadan isine gelmeyen kisimlari duzeltmek ✌🏻 bu kervan anca boyle gidiyor tavsiyemdir
Bir süredir kendimi tutuyorum hiçbir konuda uyarmadım. Yeter ki yapsın diyorum. Ama yok, adam beni "yeter bırak git ben yaparım" dedirtmek için uğraşıyor sanki. Tek yaptığı bulaşıkları yerleştirirken yardım etmek. hepsini bulaşık makinesine koyalım diyor, bulaşık makinesine tencereler sığmıyor diye söyleniyor, bütüüün bulaşıkları rastgele atıyor, öyle ki dışarda kullanacak bişey kalmıyor. Makinenin dolmasını beklemeyelim hemen böyle yıkansın diyor. yani iki kişinin çıkardığı bulaşıkları boş makineyi her gün çalıştırmalıymışız. Ondan tek istediğim şey bu, bunu da yapmamak için direniyor. Önceden yemeği beraber yapardık, son zamanlarda ben işten erken gelip yapınca buna da alıştı. Şimdi ben yemek yapmamış olursam dışardan yiyelim diyor hemen. Yani bu işleri ya ben yapacağım ya ben yapacağım. kaçmak için hep bir yolunu buluyor.

Ama iyi mi yaptım kötü mü yaptım hala emin değilim :KK45:
Canım tabiki seni kullanmasına izin verme kendi evliliğini en iyi sen bilirsin ikinizde çalışıyorsunuz sonuçta.. sen de evde oturmuyorsun.. orta yolu bulmak zorundasınız bu konudan tartışıyor olmanız bile komik bak yemin ederim aynısını bende yaşıyorum yardımcı olmak istiyor ama eline iş yakışmıyor derler ya öyle benimkide yok beceremiyor.. bu sefer ben senin dediğine geliyorum.. sinir oluyorum çok. sonra dedim ki ben bu adamı seviyorum oda beni seviyor bu yüzden birbirimizi kırmak çok saçma.. bu sefer onun yapabiliceği başarılı olduğu yerlerde onu kullanıyorum. balkon yıkamak gibi:)) lavabo ve duşakabini yıkamak gibi:)) çöpleri atmak gibi çamaşırları sermek katlamak gibi:) evi de süpürmeyi beceremiyor ama yapabildikleri şeyler elbette var.. bence sende bunları düşün bu adam ne yapabilir de seviyosunuz dimi birbirinizi?

Canım tabiki seni kullanmasına izin verme kendi evliliğini en iyi sen bilirsin ikinizde çalışıyorsunuz sonuçta.. sen de evde oturmuyorsun.. orta yolu bulmak zorundasınız bu konudan tartışıyor olmanız bile komik bak yemin ederim aynısını bende yaşıyorum yardımcı olmak istiyor ama eline iş yakışmıyor derler ya öyle benimkide yok beceremiyor.. bu sefer ben senin dediğine geliyorum.. sinir oluyorum çok. sonra dedim ki ben bu adamı seviyorum oda beni seviyor bu yüzden birbirimizi kırmak çok saçma.. bu sefer onun yapabiliceği başarılı olduğu yerlerde onu kullanıyorum. balkon yıkamak gibi:)) lavabo ve duşakabini yıkamak gibi:)) çöpleri atmak gibi çamaşırları sermek katlamak gibi:) evi de süpürmeyi beceremiyor ama yapabildikleri şeyler elbette var.. bence sende bunları düşün bu adam ne yapabilir de seviyosunuz dimi birbirinizi?
Sizinki en azindan bir işe yarıyormuş. Ben hangi işi teklif etsem kaçıyor. Artik yatmaktan başka bisey yapmıyor. Bu haliyle de sevmeye devam edemem malesef. Seven insan bu kadar bencil olmaz, kalkar yardım eder. Böyle giderse çok uzun sürmez

Ev işi konusu için konuşuyorum, ben size hak verdim. Eş kişisi bir iş yaptıktan sonra ben tekrar üzerinden geçeceksem yapmasının ne anlamı var? Erkek diye niye yaptığı "yardımlara" minnet duyayım ki? Bir de neden "yardım"? O ev iki kişinin, yapması gerekenlerde sorumluluğu zaten. Ben de evliyim üstelik gencim de 24 yaşındayım. Ben baştan eşime dedim ben de öyle her şeye koşacak güç yok, dayanıklı biri değilim, eğer mızmızlanacaksan, anne evini arayacaksan hiç evlenmeyelim, zaten birbirimize gidip geliyoruz böyle devam edelim dedim. Erkeklere fazla yüz vermeye gelmez diyor anacığım çok haklı. Gidin kavga edin demiyorum ama nasıl alışırsa öyle gider yani 🤷‍♀️

Ev işi konusu için konuşuyorum, ben size hak verdim. Eş kişisi bir iş yaptıktan sonra ben tekrar üzerinden geçeceksem yapmasının ne anlamı var? Erkek diye niye yaptığı "yardımlara" minnet duyayım ki? Bir de neden "yardım"? O ev iki kişinin, yapması gerekenlerde sorumluluğu zaten. Ben de evliyim üstelik gencim de 24 yaşındayım. Ben baştan eşime dedim ben de öyle her şeye koşacak güç yok, dayanıklı biri değilim, eğer mızmızlanacaksan, anne evini arayacaksan hiç evlenmeyelim, zaten birbirimize gidip geliyoruz böyle devam edelim dedim. Erkeklere fazla yüz vermeye gelmez diyor anacığım çok haklı. Gidin kavga edin demiyorum ama nasıl alışırsa öyle gider yani 🤷‍♀️
Öyle bir noktaya getirdi ki şunu yapar mısın demeye korkuyorum. Çünkü off puf diyeceğini, yapmasak olmaz mı diyeceğini biliyorum. İstisnasız hep bu modda. Çok bunaldım. Bekarken de bu işleri tek başıma yapıyordum. Ama şu an kendimi değersiz hissediyorum

Hala
Öyle bir noktaya getirdi ki şunu yapar mısın demeye korkuyorum. Çünkü off puf diyeceğini, yapmasak olmaz mı diyeceğini biliyorum. İstisnasız hep bu modda. Çok bunaldım. Bekarken de bu işleri tek başıma yapıyordum. Ama şu an kendimi değersiz hissediyorum
Bir değişim yok mu hala?
En son konustugunuzda olumlu cevab vermedi mi?

Hala
Bir değişim yok mu hala?
En son konustugunuzda olumlu cevab vermedi mi?
Ben özür diledikten sonra her seyi normal rutinde yapmaya devam ettim. Ama onun şikayetleri bitmedi. Öyle savunmalarla geliyor ki üstümü başımı yırtasım geliyor. Mesela tek öğünün bulaşığıyla makineyi çalıştırmadığım için bana pinti diyor. Ne olacak yani diyor. Borçlarımız bitmedi daha, sıkışmıyoruz ama ay sonunu anca getiriyoruz. Böyle olmasa dahi makineyi bomboş çalıştıracak kadar müsrif değilim. Haftada bir evi temizliyorum. Bazen bu süre daha da uzuyor. Ama ona evi temizlesek beraber dediğimde her gün evi temizliyoruz diyor, ben şok. Onu yapmasak nolur, bunu yapmasak nolur, çok mu önemli kalp kırmaya değer mi diyor. Peki bu işleri kim yapacak. Yardım etmiyorsun deyince, e sen de yapma o zaman diyor. Bir de o kadar nazlı ki. Her gün bir yeri ağrıyor. Öldüm bittim, ah oh diye inliyor ilgilenmeyince. Artık komik gelmeye başladı. Dün de boynu tutulmuş acile gidelim diyor. Yani bunları bak ben çok kötüyüm, sana yardım edemem, sen de çok acımasızsın demek için yapıyor. Bu kez hastalığını umursamadım. Tüm bunları ona da söyledim. Biraz tartıştık. Baslardaki gibi yardım edersen, her şeyi birlikte yaparsak evliligimiz çok güzel devam edecek dedim. Ama eğer ben tek başıma yaparsam her şey bireysele döner ve ev arkadaşı olmaya başlarız dedim. Sonuç olarak yardım edeceğine söz verdi. Umarım sözünü tutar. Maşallah gece de boynunun ağrısı bir anda geçti

X