Evliliğimdeki sorunlar çözülmez hale geldi. Ne yapmalıyım?

Neresi anlaşılmıyor?
neresi anlasiliyor? insanlar sayfalarca sormus, cozmwye calismis yine de gelen kuru fasulyeden, yufkadan oteye gecilememis.
iletisim kurup sorununuzu aktaramiyorsunuz. burada size pek cok insanin bunu yazmasinin nedeni bu. onlarca cumle yazmissiniz ama hic bir yere baglayamamissiniz. sirf laf kalabaligi. sonucsuz. bu demek oluyor ki sosyal hayatinizda da boylesiniz. karsinizdaki ile saglikli iletisim kurup konuyu, meraminizi aktaramiyorsunuz.

kayinpederin konusmamasinin, kayinvalidenin kendini degil baskalarini anlatmasinin, gorumcenin herseye gulmesinin altinda daha buyuk korkulariniz mi var? kendilerini saklanmasi gereken yonleri oldugu icin mi anlatmadiklarini dusunuyorsunuz?

bu kayinpederin sucunu israrla yazmamis olmaniz da sizde bir yara bence. kayınpeder neden iceride yattiysa o suc nedeniyle yatan bir suru insan vardir. siz neden bu kadar ozellestirdiniz, sirlastirdiniz bu mevzuyu?

Esiniz bunun farkinda mi.. onlarin bir ziyaretiyle tadinizin nasil kactiginin?

kız üfürük hükümet gibi kadınsın yeminle, düştüğü yerden toprakla kalkan cinsten...öldüm gülmekten, seni alanın ömrü uzamıştır he

yuh....ericson un elinden su mu içtin? freud un kesesinden enfiye mı çektin? bu nasıl analizdir, micro sosyolojiden girmiş psikanalizden cıkmışsın....harcanıyorsun buralarda üfürükten prenses

zm kusura bakmayın da ben sizin ailenizde de kusur buldum, belli ki naif hatta empat yapıda bir insansınız, böyle bir adamla ve aileyle sorgusuz sualsiz birlesmenize nasıl izin verirler? nasıl sizi uyarmazlar? suç sahibini bağlar evet ama o suçun niteliği aile yapısıyla ilgili pek çok done verir.En azından bir GBT baktırsaydı babanız filan bence herşey çok farklı olurdu... siz yaşını bile bilmediğiniz biriyle evlilik kararı almışsınız, önümüzdeki yıllarda o erzak meselesini unutturacak devasa meseleler çıkacak gibi önünüze , tek derdiniz erzak olsa keşke...

Ben seni çok iyi anladım gerçekten özellikle verilenler konusunda.Senin paranla alıp tüketmeyeceğin şeyleri veriyorlar belli ki.Kuru yufka mesela yazmışlar buzluğa koyarsın diye 60 taneyi hangi buzluk alır?Dondurucu mu alsın bunun için hem yemek zorunda mısın ne alaka?Ben ne kuru yufka ne böreklik yufka sevmem mesela biz su böreğini biliriz onu yaparız yaparsak hazır değil yani el açması olur.Konserve olayınıda sevmem tadı bana ekşi gelir bu sebeple dondururum fasulye, bamya, bezelye, menemenlik vs.Benim bir konum vardı burada topa tutuldum eşimin annesi bir paket kıyma vermişti nankör oldum muhtaç değilim diye.Koyun kıyması verdi bile bile sevmediğimi bildiği halde.Yada evinde birşey yemiyorum diye bunun lafını kendisi yaptı mecburmuşum sanırım ona göre.Hep ısrar ederdi sevmediğim şeyleri yemem konusunda dört senelik evliyim öğrenemedi ki herşeyi sevmeyen biride değilim hem gerçekten çoğu şeyi kötü yapar yada denk geliyor sevmediğim şeyler.Saygı çok önemli birşey her konuda aşamada olmuyorsa olmuyor o yoğurtlar vs. çok yapmacık annecik duruyor.Bence sınırınızı siz koyun eşinizin birşey yapacağı yok sevmiyorum tüketmek istemiyorum deyin gitsin.

katılıyorum , konu sahibi kendi kök ailesinden gelen kurtarıcı - kurban şemalarıyla yönelmiş bu adama, çok da tatlı iyiniyetli , eşinin içini dökerse rahatlayacağıni düzeleceğini onu kurtarabileceğini filan düşünüyor ama bilmiyor ki adamın içi boş, bomboş...korkarım onu kurtarmaya çalışırken kurbana dönüşecek ve adamakıllı bir terapi almazsa çocuklarini da eğitimli bir kurban olarak yetiştirerek ömrünü bu aileyle heba edecek

Anneannemde köyde yaşıyor, gasp seebebiyle dışlanıp köyden taşınmak zorunda kalan vardı. İnsanlar konusuyordu hep cünkü adam iceriden cıktıktan sonra. Bazı yerlerde özellikle köy gibi yerlerde insan dıslamak icim büyük seylere ihtiyac duyulmuyor ki ...

15 sayfa yorum yapılmış ama

ben senın psikolojini çok sağlıklı bulmadım ,

konusunu çözmediğim kitap gibi okudum konuyu , kahvaltı ,erzak, kuru fasulye, kahvaltı, kışlık konserve , kahvaltı , sır
konu böyle devam etti ,

hem sırlar akşam oturmasında konuşulacak konumu allah aşkına evlendik halaa konuşulmadı demişsin ,

Burada aslında değinilenlere yakın ancak biraz farklı olan bazı konulara da değinmişsiniz. HERKES BU KISMI OKURSA ASLINDA GENEL BİR ŞEYİ DE YAZACAĞIM:
1- Siz kayınvalidenin unutma işi bu erzak aslında demişsiniz, bence de. Takıntı gibi bir şey ve bununla varolmaya çalışıyor. Bir onaylanma bekliyor.
2- Başka bir arkadaş da eşim bize geldiğinde onları yeterince iyi ağırlayamadığına takılıyor konusu ile ilgili o bence fiziki değil ruhsal doyumsuzluğu kastediyor, demişti.

Açıkçası bunun gibi sebeplerle ben aile olarak onların uzman desteği almamış olmalarını büyük eksiklik görüyorum. Ancak hepsine gücüm yetmez. Ben burada kendi düzenimi koruyabilmek için ancak eşimi kurtarabilirsem onu kurtarabilirim belki. Evlenmeden önce eşim başından geçenleri bana anlattığında "Aslında bu olayı bence sadece babam atlattı" dedi. Dedim destek aldı mı? Bir kere gitmiş, sonra gitmemiş, işte bildiğiniz bu toplumdaki psikolağa karşı olan önyargılardan birini bahane olarak getirmiş. Eşimin söylediğinden benim anladığım cezayı çeken nasılsa ben hapis yatıp çıktım deyip yoluna devam ediyor. Ancak dışarıda kalıp toplumsal mücadeleyi veren en büyük yarayı almış ve çözememiş (geri kalan üçünü kastediyorum).

Nerede konuşulur?

Esiniz bunun farkinda mi.. onlarin bir ziyaretiyle tadinizin nasil kactiginin?
Farkında ona göre şöyle, ailem bize birkaç saatliğine geliyor, günlerce tartışması bitmiyor. Ancak şöyle ki ben sonrasında bir tatsızlık olursa birkaç şey belirtiyorum sonra belki tartışma çıkıyor. Ancak sonra eşim o noktaya takılıyor. Her tartışmanın sonu yoruldum artık şu oluyor bu oluyor ailem bize geliyor bizim tartışmamız bitmiyor.

ailenin sırrını boşver sen evliliğine bak.
aile erzak getiriyorsa güler yüzle teşekkür et fazlasını konu komşuya dağıt.
eşinin herhangi bi hareketi sözü seni rahatsız ediyorsa sade kısa suçlayıcı cümleler olmadan konuş. bak sade ve kısa cümleler diyorum özellikle...
aile yemeklerine güzelce giyin git yemene içmene bak onların sorunları onları ilgilendirir.sen eşinle kendinle ilgilen. herşeyi kafanda dallandırıp budaklandırıp kendine dert etmekten vazgeç.

Erzak konusunda beni net anlayan azınlıktan birisiniz. Dolaba koy şuraya buraya deniyor anlatamadım ama buzluğa bile koyulması gereken şeyler getiriyor. Bir gün misafir gelecek buz hazırlamam lazım buz kutusu koyacak yer yok öyle söyleyeyim. Ben de çoğu şeyi yerim yemek ayırmam ama herkesin bir damak zevki vardır.
Bir de şöyle bir durum var: Eşim ilk senemizde laf arasında bu kadar kuru meyveyi kim yiyecek, demiştim. Ve birçok reçel vardı. Eşimi o kış bir oturuşta yarım kilo kuru meyve yerken gördüm. Sonra ben iş okul derken dışarıdaydım. Kış sonu eşimin epey kilo aldı. Ben de o tabağın yarım kilo meyveyi aldığını söyledim. Hiç itiraz etmedi ama ben yemedim onunla ne alakası var da diyemedi. Sonraki zamanlarda bunları yemeyi azalttı.
Biz yufkayı sadece ramazanda, sahurda yeriz. Eve gelenlerden eşimle bazen kahvaltı da ben de yiyordum. Ama bu son gelenleri eşim bana teklif etmiyor, yani sabah ıslıyor, ısıtıyor, tereyağ falan sürüyor vs. kendi yiyor. Bu arada bu yaz ben eşimden daha erken kalktığım için kahvaltımız hep ayrı oldu. Birkaç sabah denk geldik. Bunlardan biri de bayram sabahıydı. Uyuyordu, kahvaltıya bekledim. Uyanınca yine kendisine yufka hazırlamakla uğraştı, diğer rast geldiğimiz sabahlarda da o şekilde.
Kayınvalidem peynir yapıp getirmiş tabi ki yine aşırı miktarda ve dolapta saklanması gerekiyor. Ben yaz günü meyve mi koyayım sebze mi yoksa peynir bidonu mu? Eşim her gün bir kalıp peynir yiyor. Neden? Ben bunlar çok fazla, bozulur, dediğim için.

İlk başta öyle yapıyordum. Ancak "normal" davranmanın bu aileye yaramadığını fark ettim.

Açıkçası ben anlamak için iki defa filan okudum. Eşinizle aranızda ki problem bence ne ailesi ne erzaklar ne de onun tavrı. Heyecanınız yok anlatmışsınız anlatmışsınız da .sanki bi evlilikten değil de bi karşılıklı iş yürütmeden bi ortaklıktan bahsediyorsunuz. Benim fikrim sizin duygularınız körelmiş. Bakın bende eşimle uzun bi birliktelikten sonra evlendim.ailesi daha dün bize bu kadar çok dediğimiz halde köyden bi araba dolusu erzak göndermişler.. bu aile içgüdüsü gibi bişey paraları fazla gitmesin çocuğum yesin yani bundan daha doğal ne olabilir ki. Ben defalarca bu kadar çok göndermeyin dedim ama yersiniz yersiniz para vermeyin vs.. gibi cevaplar bende saldım. Nişanımı bozdular evlendiğim günün sabahı illa evlerine gittik köye. Ve daha nice sorunlar eşimle tartışıyoruz konuşuyoruz bozuşuyoruz bunlar elbet olacak ama iki içinde yine aynıyız . Bu benim eşimle olan bağ Farklı onun ailesinden kaynaklanan sorunlar Farklı. Siz bence her şeyi ailesi üzerinden eşinize yüklüyorsunuZ. Psikolojisi iyi olmaya bilir sorun yaşamış diyorsunuzailesiyle . bence onunla içini dökeceği bi konuşma yapın eğer uzaklaşıp iki yabancı insana dönüşmek de mümkün daha suçla yakın bi ilişki kurun. Ailesi ile ilgili problemler süzin ilişkinizin ortasında olmamalı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…