Evlilik Görüşmesi

Şöyle ki eşimle İslami usullere göre tanışmış olmasam da dindar bir hayat sürmeye çalışıyorum. Dolayısıyla bu şekilde evlilik yapan pek çok arkadaşım var. Bunun üzerine çok konuşuruz.

Değerlendirmelerinizi yaparken kırmızı çizgileriniz elbette olabilir ama bunu karşı tarafa belirtmeyin.
Sadece gözlemleyin.
Garsona nasıl davranıyor, telefondakilere nasıl davranıyor, bağımlı bir tip mi, psikolojik bir sorunu olabilir mi, sevgisini gösterebilen birisi mi, farklılıklara saygı duyabilen birisi mi, anlayışlı mı, öfkesine hakim mi ve en önemlisi merhametli birisi mi?
İşi iyi, belirli kültür düzeyinde, eli yüzü düzgün, hayatımızda ortalama olarak benziyor diye yola çıkılmaz. Özellikle tanışma süreciniz daha kısıtlıysa...
Orası öyle ama İslami usulde görüşmeler aylar yıllar sürmüyor. Hemen tamam mı devam mı olayına giriliyor. O zaman kırmızı çizgiler nasıl anlaşılacak açıkça konuşulmadan?

Merhaba hanımlar. Ben islami hassasiyetlere uygun bir evlilik görüşmesi yaparak evlilik gerçekeştirmek istiyorum. Bu amaçla yaptığım görüşmeler oldu ama şimdiye kadar yaptığım görüşmelerin ikincisi olmamıştı. En son güvendiğim bir abla ve ailemden birkaç kişinin önerisiyle biriyle wpda biraz konuşup yüz yüze görüşme gerçekleştirdik. İlk görüşmemizde geleceğe dair beklentilerden, nasıl bir evlilik düşündüğümüzden, kırmızı çizgilerimizden vs konuştuk. Görüşmeden ayrılırken kafam karışık değildi ve görüşmede kendimi güvende hissettiğimi fark ettim. Ancak karşı taraf o hafta çok soğuktu. Her sabah yazıyordu ancak mesajlara çook geç cevap veriyordu (tabi burada iş yoğunluğu da etkili, görüşmede bundan bahsetmişti). Bir hafta sonunda ne düşündüğünü tam kestiremediğim için ve mesajlarda da kendini ifade etmekte zorlandığı söylediği için telefon görüşmesi yapmak istediğimi söyledim o da kabul etti ancak o akşam asla bir dönüş olmadı. Ertesi günü akşam bu durumdan dolayı üzgün olduğunu helallik istediğini müsaitsem görüşmek istediğini söyledi. Ben de kabul ederek görüştüm ve görüşmede bu durumdan dolayı kırgın olduğumu belirttim. Kimsenin kendisini zorlamadığını kafasına takılan bir şey varsa söyleyebileceğini söyledim. O da ani karar vermek istemediğini, tamamen mantık ya da görüntüye bakmadığını ama içinde de bir şey olduğunu söyleyemeyeceğini söyledi. İkinci görüşmemiz de birbirimizi tanımaya yönelikti. Yaşadığımız iletişimsizlik durumunda aracı ablayla konuşup karşı tarafın düşüncesinin ne olduğu hakkında sordum o da karşı tarafın benim gibi cevap verdiğini herhangi bir olumsuzluk olmadığını söyledi. Şimdi kafama takılan bu belirsizlik durumu. Defalarca da istihare yaptım. Ben ısınmış gibiyim. Karşı taraf bana güven veriyor, sorumluluk sahibi ve zamanla da sevebileceğim biri. Ama ondan emin olamıyorum. Görüşmemizde de işi dolayısıyla 3 kişi aradı. Yoğun çalıştığından da yazamıyor biraz da içekapanık biri. Daha önce pek kimseyle konuşmamış kadınlarla iletişimden de çekiniyor. Aranızda buna benzer durum yaşayan var mı? Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor
Bu konular bana o kadar uzak ki şu okuduklarım şaka gibi aşırı absürtler geliyor asla eleştirmiyorum demek ki bazı hayatların doğrusu bu sadece şunu merak ediyorum diyelim evlendiniz ten uyumu yok nasıl birlikte olacaksınız ya da birlikte olurken de böyle muhafazakar sınırlar diye bir şey var mı ? İnanın bunu meraktan soruyorum eleştiri veya yargılamak değil

Telefonla görüşmek için öncesinde dilekçe verir gibi talep bildirmek nedir?

Sonra o talep kabul oluyor, görüşüyorsunuz ve o görüşmeden sıcaklık mı bekliyorsunuz? Bir de çekingen biri, kadınlarla iletişim kuramıyor öyle mi?

Ben sizin olur da evlenirseniz, bir iki ay sonraki konularınızı şimdiden görür gibiyim.

Orası öyle ama İslami usulde görüşmeler aylar yıllar sürmüyor. Hemen tamam mı devam mı olayına giriliyor. O zaman kırmızı çizgiler nasıl anlaşılacak açıkça konuşulmadan?

Şöyle ki mesela kadın benim için namaz çok önemli, arkadaş ortamı şöyle olmalı, alkol vs olmamalı gibi diye başlayıp söyler ama adam bu tarz konularda çok dikkatli olmadığı halde ailesine yada tanıştıran kişiye mahcup olmamak adına tabi ben de dikkat ediyorum deyip geçebiliyor. Evlenince de diyor ki ya ben senin bu kadar dikkat ettiğini bilemedim.
Ama gözlemleme fırsatı olursa,aile ve aile dostları değil de arkadaş ortamından da sorup soruşturursa daha doğru sonuçlar elde edebilir kişi.

Teşekkür ederim yorumunuz için :) Aslında görüşmemizde de telefon konuşmasında da söyledi. Mesajla kendini çok ifade edemediğini, işi dolayısıyla pek telefona bakamadığını. İkinci görüşmemiz uzun ve daha iyi geçti aslında. Balık burcu erkekleri mi böyle yoksa anlayamadım 💁🏻‍♀️
Ne iş yapıyor bu bey abimiz? Dünyayı kurtarıyor sanırım

Çeşitli rüyalar gördüm pek anlamlandıramadım açıkcası. Ancak yaptığım araştırmalarda önemli olanın rüya değil his olduğu yazıyordu. Bir sabah uyandığımda mutsuz gibiydim ancak karşı tarafın bu yorumundan kaynaklı “ya o istemezse” diye kendimi üzmemek için istemiyormuş gibiydim ama akşama doğru hislerim değişti. Şu an hislerime baktığımda görüşmeye devam etmek istediğimi fark ediyorum
Ya çok hassas biri gibi duruyorsunuz kırmak istemiyorum ama kendinizi kandırmayın olumlu değil olumlu olsun diye araştırırsanız bir sürü şey çıkar ama olumlu olacak olsa eğer şöylesi böylesi olmaz o his içinize tak diye doğar

Bu konular bana o kadar uzak ki şu okuduklarım şaka gibi aşırı absürtler geliyor asla eleştirmiyorum demek ki bazı hayatların doğrusu bu sadece şunu merak ediyorum diyelim evlendiniz ten uyumu yok nasıl birlikte olacaksınız ya da birlikte olurken de böyle muhafazakar sınırlar diye bir şey var mı ? İnanın bunu meraktan soruyorum eleştiri veya yargılamak değil

Muhafazakar demek olduğu yerden sayan demek.
İslam böyle bir din değil :) bizim toplumumuzda her kesim kendi içinde muhafazakar bir adım öteye bakmıyor.
Konuyla ilgili değil ama bu kelime beni çok rahatsız ediyor.

Onun dışında nikahlı eşinle özgürsün bir kaç şey hariç onlar da fizyolojik yada psikolojik olarak normal olmadığı için :)

Şöyle ki mesela kadın benim için namaz çok önemli, arkadaş ortamı şöyle olmalı, alkol vs olmamalı gibi diye başlayıp söyler ama adam bu tarz konularda çok dikkatli olmadığı halde ailesine yada tanıştıran kişiye mahcup olmamak adına tabi ben de dikkat ediyorum deyip geçebiliyor. Evlenince de diyor ki ya ben senin bu kadar dikkat ettiğini bilemedim.
Ama gözlemleme fırsatı olursa,aile ve aile dostları değil de arkadaş ortamından da sorup soruşturursa daha doğru sonuçlar elde edebilir kişi.
Onu anladım da işte gözlemlemek için zaman gerekli, bir olay yaşamadıkça anlayamazsın. Neyse…

Adam sizi istemiyor çok açık ve net ama size bu dan diye söylemiyor soğuk yapıyor işte. Siz telefondan konuşlım diyorsunuz adam keyfi istediğinde okey diyor. Hala istahare diyorsunuz. Ayna gibi herşey Allah daha size ne göstersin. İsteyen adam arar sorar. bizim toplumumuzda genel geçer bir durum var ki erkek kovalar kız kaçar. Erkekler kovalamazsa pek zevk almıyor o işten

Eleştirenleri bir tarafa koy böyle bir durum yaşamamış olsam da hepimiz sosyal medyadan tanışıp gerçekte görüştüklerimiz oldu bence böyle düşünebilirsiniz bence sen asla ilk görüşmeden sonra üzerine düşmeyeceksin yok kapanık vs böyle şeyler yok adam istiyorsa belli eder inan geç dönmeler vs onun tam içine sinmeyen şeyler muallakta bişeyler old içindir sen eğer soğuk davranmadıysan ilk görüşmede sanırım davranmadın o yüzden bu kişiyi boşver sana tam ısınmamış bence kararsız adam da ileride sana ne kadar sevgi verebilir soğuk bir evliliğe katlanabilir misin ? Düşün illa olacak diye demiyorum belki başkası daha iyi olur düşün biraz

Teşekkür ederim yorumunuz için :) Aslında görüşmemizde de telefon konuşmasında da söyledi. Mesajla kendini çok ifade edemediğini, işi dolayısıyla pek telefona bakamadığını. İkinci görüşmemiz uzun ve daha iyi geçti aslında. Balık burcu erkekleri mi böyle yoksa anlayamadım 💁🏻‍♀️
Ooo balık burcu mu ? Kaç kaç kaç

Bir erkek isterse bırak mesajı aramayı dumanla bile kendini ifade edebilir. Mesajla ifade edemiyorum yüzyüze konuşalım demek 1- zaman kazanmak bu konı üzerine düşünmek için 2- hislerinden emin olmak için beklemek, 3-telegonda yada mesajda yanlış bişe söyleyip elindekini kaçırmamak çünkü yüzyğzede o an ki atmosfere ve yüz ifadene göre şekillencek söyleyecekleri. Bak seni anlıyorum bende bu konularda dini sımırlara dikkat ederek hareket editorum tanışma görüşme şekline bişe demiyorum. Ama bir erkek olumlu ise bunu belli eder yada hissettirir. İki eli kanda da olsa o iş yoğunluğunda arar yada bi molada yafa yemek molasında bile arar. Sana tavsiyem hislerini kontrıl altına al mesafeni koru şuan mantığın ile düşün çünkğ olmazsa üzülme diye. Çünkü anladığım kadarı ile sen daha olumlısın. Beyefendi ise olumsuzda deil ama eminde deil. Bu düşğnce mantık evliliği oluyo. Muhtemelen siz onun aradığı kriterde birisiniz mantıken uygunsunjz bu yüzden siiz kaybetmek istemiyor ama istediği hislerdr oluşmadı. Bu nedenle zaman kazanıp hislerinden emin olmak istiyor. Ama bu hikayenin sonu belli 🤷‍♀️ tavsiyem duygularını sınıtlandır. Sınırlandırki üzülme... ama yinede hakkında hayırlısı olsun taniki. Kalpleri ısındıranda soğutanda Allahtır o nasıl isterse öyle olucak.

Merhaba hanımlar. Ben islami hassasiyetlere uygun bir evlilik görüşmesi yaparak evlilik gerçekeştirmek istiyorum. Bu amaçla yaptığım görüşmeler oldu ama şimdiye kadar yaptığım görüşmelerin ikincisi olmamıştı. En son güvendiğim bir abla ve ailemden birkaç kişinin önerisiyle biriyle wpda biraz konuşup yüz yüze görüşme gerçekleştirdik. İlk görüşmemizde geleceğe dair beklentilerden, nasıl bir evlilik düşündüğümüzden, kırmızı çizgilerimizden vs konuştuk. Görüşmeden ayrılırken kafam karışık değildi ve görüşmede kendimi güvende hissettiğimi fark ettim. Ancak karşı taraf o hafta çok soğuktu. Her sabah yazıyordu ancak mesajlara çook geç cevap veriyordu (tabi burada iş yoğunluğu da etkili, görüşmede bundan bahsetmişti). Bir hafta sonunda ne düşündüğünü tam kestiremediğim için ve mesajlarda da kendini ifade etmekte zorlandığı söylediği için telefon görüşmesi yapmak istediğimi söyledim o da kabul etti ancak o akşam asla bir dönüş olmadı. Ertesi günü akşam bu durumdan dolayı üzgün olduğunu helallik istediğini müsaitsem görüşmek istediğini söyledi. Ben de kabul ederek görüştüm ve görüşmede bu durumdan dolayı kırgın olduğumu belirttim. Kimsenin kendisini zorlamadığını kafasına takılan bir şey varsa söyleyebileceğini söyledim. O da ani karar vermek istemediğini, tamamen mantık ya da görüntüye bakmadığını ama içinde de bir şey olduğunu söyleyemeyeceğini söyledi. İkinci görüşmemiz de birbirimizi tanımaya yönelikti. Yaşadığımız iletişimsizlik durumunda aracı ablayla konuşup karşı tarafın düşüncesinin ne olduğu hakkında sordum o da karşı tarafın benim gibi cevap verdiğini herhangi bir olumsuzluk olmadığını söyledi. Şimdi kafama takılan bu belirsizlik durumu. Defalarca da istihare yaptım. Ben ısınmış gibiyim. Karşı taraf bana güven veriyor, sorumluluk sahibi ve zamanla da sevebileceğim biri. Ama ondan emin olamıyorum. Görüşmemizde de işi dolayısıyla 3 kişi aradı. Yoğun çalıştığından da yazamıyor biraz da içekapanık biri. Daha önce pek kimseyle konuşmamış kadınlarla iletişimden de çekiniyor. Aranızda buna benzer durum yaşayan var mı? Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor
Adama sadece mantikli gelmissiniz, bunun disinda bir sey hissetmemis, isinmamis da.

Ustelik ilk bulusmada brifing vermeniz de rahatsiz etmis olabilir ya da tlf’la konusmak icin karsilikli onay almaniz vs.

Hicbir erkek bu kadar duygudan yoksun bir iletisim istemez

Keramet "rainy" sözcüğünde sanırım, kullanıcı adı rainy olan herkes birbirine benziyor çünkü :KK53: şaka bir yana adam kesinlikle istemiyor. Kibarca geri çevirmenin yolunu yapıyor, siz kendiliğinizden giderseniz durdurmayacak. Biz çok yoğunum mesajlaşmaya vaktim yok diyenleri gördük, eminim yattığı yerden reels izliyordur şimdi. isteseydi zaman bulurdu. Ama istememiş işte.

Belkide adam aile korkusundan sana hayır diyemiyor sen de istiyor ondan bu halleri çünkü belli istemiyor bir üye dumanla haberleşir demişti çok doğru yeterki istesinler dumanla bile sana haber ederdi

X