Evlilik Görüşmesi

Merhaba hanımlar. Ben islami hassasiyetlere uygun bir evlilik görüşmesi yaparak evlilik gerçekeştirmek istiyorum. Bu amaçla yaptığım görüşmeler oldu ama şimdiye kadar yaptığım görüşmelerin ikincisi olmamıştı. En son güvendiğim bir abla ve ailemden birkaç kişinin önerisiyle biriyle wpda biraz konuşup yüz yüze görüşme gerçekleştirdik. İlk görüşmemizde geleceğe dair beklentilerden, nasıl bir evlilik düşündüğümüzden, kırmızı çizgilerimizden vs konuştuk. Görüşmeden ayrılırken kafam karışık değildi ve görüşmede kendimi güvende hissettiğimi fark ettim. Ancak karşı taraf o hafta çok soğuktu. Her sabah yazıyordu ancak mesajlara çook geç cevap veriyordu (tabi burada iş yoğunluğu da etkili, görüşmede bundan bahsetmişti). Bir hafta sonunda ne düşündüğünü tam kestiremediğim için ve mesajlarda da kendini ifade etmekte zorlandığı söylediği için telefon görüşmesi yapmak istediğimi söyledim o da kabul etti ancak o akşam asla bir dönüş olmadı. Ertesi günü akşam bu durumdan dolayı üzgün olduğunu helallik istediğini müsaitsem görüşmek istediğini söyledi. Ben de kabul ederek görüştüm ve görüşmede bu durumdan dolayı kırgın olduğumu belirttim. Kimsenin kendisini zorlamadığını kafasına takılan bir şey varsa söyleyebileceğini söyledim. O da ani karar vermek istemediğini, tamamen mantık ya da görüntüye bakmadığını ama içinde de bir şey olduğunu söyleyemeyeceğini söyledi. İkinci görüşmemiz de birbirimizi tanımaya yönelikti. Yaşadığımız iletişimsizlik durumunda aracı ablayla konuşup karşı tarafın düşüncesinin ne olduğu hakkında sordum o da karşı tarafın benim gibi cevap verdiğini herhangi bir olumsuzluk olmadığını söyledi. Şimdi kafama takılan bu belirsizlik durumu. Defalarca da istihare yaptım. Ben ısınmış gibiyim. Karşı taraf bana güven veriyor, sorumluluk sahibi ve zamanla da sevebileceğim biri. Ama ondan emin olamıyorum. Görüşmemizde de işi dolayısıyla 3 kişi aradı. Yoğun çalıştığından da yazamıyor biraz da içekapanık biri. Daha önce pek kimseyle konuşmamış kadınlarla iletişimden de çekiniyor. Aranızda buna benzer durum yaşayan var mı? Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor
Dini hassasiyetlerinizi anlıyorum. Bizde görücü usulü evlendik ama ben adamın yazmamasina takildim. Bana elektrik alamamış gibi geldi. İnanın sizin gibi düşünen erkekler de karşı taraftan o elektriği uyumu alınca sürekli yazar sorar. Sizin ki bir de görüşmeyi ekmiş yani. Ayrıca is hayatında yoğun olan insan günde birçok insanla iletişim halindedir. Nasıl kendini ifade edemiyor onu da anlayamadım.🤔

Merhaba hanımlar. Ben islami hassasiyetlere uygun bir evlilik görüşmesi yaparak evlilik gerçekeştirmek istiyorum. Bu amaçla yaptığım görüşmeler oldu ama şimdiye kadar yaptığım görüşmelerin ikincisi olmamıştı. En son güvendiğim bir abla ve ailemden birkaç kişinin önerisiyle biriyle wpda biraz konuşup yüz yüze görüşme gerçekleştirdik. İlk görüşmemizde geleceğe dair beklentilerden, nasıl bir evlilik düşündüğümüzden, kırmızı çizgilerimizden vs konuştuk. Görüşmeden ayrılırken kafam karışık değildi ve görüşmede kendimi güvende hissettiğimi fark ettim. Ancak karşı taraf o hafta çok soğuktu. Her sabah yazıyordu ancak mesajlara çook geç cevap veriyordu (tabi burada iş yoğunluğu da etkili, görüşmede bundan bahsetmişti). Bir hafta sonunda ne düşündüğünü tam kestiremediğim için ve mesajlarda da kendini ifade etmekte zorlandığı söylediği için telefon görüşmesi yapmak istediğimi söyledim o da kabul etti ancak o akşam asla bir dönüş olmadı. Ertesi günü akşam bu durumdan dolayı üzgün olduğunu helallik istediğini müsaitsem görüşmek istediğini söyledi. Ben de kabul ederek görüştüm ve görüşmede bu durumdan dolayı kırgın olduğumu belirttim. Kimsenin kendisini zorlamadığını kafasına takılan bir şey varsa söyleyebileceğini söyledim. O da ani karar vermek istemediğini, tamamen mantık ya da görüntüye bakmadığını ama içinde de bir şey olduğunu söyleyemeyeceğini söyledi. İkinci görüşmemiz de birbirimizi tanımaya yönelikti. Yaşadığımız iletişimsizlik durumunda aracı ablayla konuşup karşı tarafın düşüncesinin ne olduğu hakkında sordum o da karşı tarafın benim gibi cevap verdiğini herhangi bir olumsuzluk olmadığını söyledi. Şimdi kafama takılan bu belirsizlik durumu. Defalarca da istihare yaptım. Ben ısınmış gibiyim. Karşı taraf bana güven veriyor, sorumluluk sahibi ve zamanla da sevebileceğim biri. Ama ondan emin olamıyorum. Görüşmemizde de işi dolayısıyla 3 kişi aradı. Yoğun çalıştığından da yazamıyor biraz da içekapanık biri. Daha önce pek kimseyle konuşmamış kadınlarla iletişimden de çekiniyor. Aranızda buna benzer durum yaşayan var mı? Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor
Açıkçası görücü usulü olduğu için daha çok onun çabalaması,kendini tanıtması gerekir diye düşünüyorum. Bende birinin tanıştırması vesilesi ile evlendim. 2021 Eylül de tanıştık,Aralıkta evlilik teklifi oldu. Ama ilk görüşte de sanki yıllardır tanıyormuşum ve ilk konuşmada sanki yıllarca görmediğiniz en yakın arkadaşınız olur da yine aynı sohbetle devam edilir ya öyle oldu. Şimdi hayallerimin ötesinde bir evlilik,bir eş.. 💜 İnşallah her şey gönlünüzce olur✨

erkekler eğer çok yoğundum arayamadım diyorsa. bunu da telafi etmiyorsa yani yoğun olabilir ona sözüm yok ama bunu bahane olarak kullanıyorsa. flört aşamasında türkçe meali= senden elektrik alamadım anla artık bunu da beni rahat bırak. sevgiliyseniz=artık sana karşı eskisi gibi değilim başkası da olabilir aklını kurcalayan. işte bir şeyler deniyorum. fix tir bu hiç şaşmaz.
yani kendini geri çek biraz o arasın istiyorsa gerçekten. ayrıca sırf evlenmek için evlenmeyin ilk günden hemen evlilik fikriyle yola çıkılması için erken değil mi. biraz tanıyın birbirinizi. aceleye gelmez bu işler.

Bence adam sen bu işe hayır de istiyor
Ben olsam derdim ilgisiz ve kararsız biri bana uygun değil bitirirdim
benzer bişey başıma geldi görücü usulü o an kızgınlıkla çıkış yaptım ama sonradan anladım adam istemiyormuş benden zeki old için içimden tebrik ettim 😂 çünkü muhtemelen aracı yada aile den dolayı hayır diyemedi beni manipüle etti 😂

Onu anladım da işte gözlemlemek için zaman gerekli, bir olay yaşamadıkça anlayamazsın. Neyse…

Haklısın tabi. Ben ona bir çıkar yol bulamadım. Belki yüzük takmadan önce ailelerle oturup kalkmak vs çözüm olabilir emin değilim.
Kocamla böyle tanışmadım tecrübeli de değilim :KK70:

Süreci çok uzatmanın birini çok iyi tanımaya etki ettiğini pek sanmıyorum. Sevgililik nişanlılık dönemiyle evlilik çok farklı.

Kaç ilişkiniz oldu, kaçı evliliğe gitti de bu sonuca vardınız?

Birçok kadın sırf evlenebilmek için ya da birkaç yıl harcadı diye saçma sapan adamların her şeyine göz yumup sonra da "evlenince çok değişti, sevgiliyken böyle değildi" diyorlar.
Yoo öyleydi. Sadece sen görmek istemedin.
Bir insan o kadar uzun süre rol yapabiliyorsa gidip en yakın ajansa kaydını yaptırsın zaten.

Kimseyi "kırmızı çizgilerin nelerdir" sorusuyla tanıyamazsınız ayrıca. Birini tanımak için gözlemlemek ve iletişim kurmak gerekir.
Bunun için de zaman gerekir. Adam doğru düzgün konuşmuyor bile. Üzgünüm ama tanımaya, tanışmaya hevesi yok belli ki.

Haklısın tabi. Ben ona bir çıkar yol bulamadım. Belki yüzük takmadan önce ailelerle oturup kalkmak vs çözüm olabilir emin değilim.
Kocamla böyle tanışmadım tecrübeli de değilim :KK70:
Ben de öyle tanışmadım, ilk tanışmada yarın evleniyormuşuz gibi havaya girenleri kırmızı çizgi sorar tarzda konuşanları da hemen eledim. Ama aileler hemen cevap isteyecekse mecbur konuşulacak yani.

Bende görücü usulü tanıştım. Evet önce mantık olarak işi varmı,ailesi nasıl insanlar filan bakılır ama ilk gorustede bı hoslanti oluyormu kanın kayniyormu bı sıcaklık bı elektrik hissedilir.
Evlilik mantık üzerine değilde daha çok sevgi üzerine kurulmalı bence. Hayat herzaman istedigin gibi gitmez.olumsuz bı durum olduğunda sevgiyle o açığı kapatır insan.
Sizin durumunuzda erkeği biraz soğuk buldum ben. Sanki siz hep arayıp soran o susan geç konusan taraf olmuş. Sanki sizden hoslanmamis ama mantık olarak beğeniyor gibi geldi bana

2kere konuştuğunuz adamla evlilik hayali kurmak bana çok saçma geliyor ilerde sevebilirim ne demek? Ne kadar ilerisi yani. İnsan seveceği insanı bir anda sever istisnalar dışında tabi. Bana kalırsa böyle aracı ile birileriyle görüşmeyin hangi çağdayız ya arkadaş iş ortamınız falan yokmu elbet oralardan birilerini bulursunuz.

Bende İslami hassasiyetlere uygun görüşmeler ve evlilik yaptım. Şunu netlikle söyleyebilirim olumsuzsa olumsuz, olumluysa olumlu ,nötrse muhtemelen yine olumsuz. Mesele mantık dış görünüş değil sadece bazen ısınmazsın o kadar.
İnsanlar evlilik görüşmesi yaparken iş yoğunluğunu bahane edemez bir de içe kapanık birisi meselesi de sıkıntılı. Kusura bakmayacaklar evlilik görüşmesi yaparken dışa dönük olmak zorundasın. Karşındaki insanı tanımak için başka yolumuz yok çünkü.
Ve mantıklı olun insan evlilik görüşmesi yaparken heyecanlı olur ve hemen haber gelsin diye bekler. Eğer bu süreç bahanelerle uzuyorsa uzak durmalısınız.

Bende İslami hassasiyetlere uygun görüşmeler ve evlilik yaptım. Şunu netlikle söyleyebilirim olumsuzsa olumsuz, olumluysa olumlu ,nötrse muhtemelen yine olumsuz. Mesele mantık dış görünüş değil sadece bazen ısınmazsın o kadar.
İnsanlar evlilik görüşmesi yaparken iş yoğunluğunu bahane edemez bir de içe kapanık birisi meselesi de sıkıntılı. Kusura bakmayacaklar evlilik görüşmesi yaparken dışa dönük olmak zorundasın. Karşındaki insanı tanımak için başka yolumuz yok çünkü.
Ve mantıklı olun insan evlilik görüşmesi yaparken heyecanlı olur ve hemen haber gelsin diye bekler. Eğer bu süreç bahanelerle uzuyorsa uzak durmalısınız.
Kusura bakmayın cahilliğime verin. Evlilik görüşmesi nedir ya 😀 gerçekten anlamıyorum bunu insanlar iş görüşmesi gibi evlilik görüşmesi yaparakmı evleniyor ? Aşk nerde ?

İslam hassasiyetine uygun görüşme nasıl oluyor ?
Görüşmeler olumlu geçerse ne kadar sürede izdivaç olur ?

Konu sahibi neden hiç yazmiyorsunuz ,soylediklerimiz sizi mutlu etmedi galiba?

Kusura bakmayın cahilliğime verin. Evlilik görüşmesi nedir ya 😀 gerçekten anlamıyorum bunu insanlar iş görüşmesi gibi evlilik görüşmesi yaparakmı evleniyor ? Aşk nerde ?

İslam hassasiyetine uygun görüşme nasıl oluyor ?
Görüşmeler olumlu geçerse ne kadar sürede izdivaç olur ?
İslami hassasiyetlere göre görüşmede harama girmemeye dikkat edersiniz temeli budur. Görüşmeye belli konularla gidersiniz, genelde ev ya da kafeler tercih sebebidir. Adayla otururur en önemli şeyleri konuşursunuz. Mesela sigara içmemesi önemli, namaz kıldığını varsayarız ama yine de sorulur çünkü belki adam ailesi için geldi, bunun gibi şeyler. Bunlar konuşulur ama iki kişinin arasında bir ısınma oldu mu bu önemli. Kafalar uyuşuyor mu, hayaller neler vs.... Uyum yakalanırsa bir kaç görüşme ailelerin tanışması vs olur. Bu süreçler de insanlar soğuk soğuk durmazlar konuşurlar, iletişim becerilerini tecrübe ederler vs... Adam ya da kadın yalancıysa ve bunu bu süreçte anlayamamışsa evlenir bakar varsa sorun çözüm aranır, olmazsa boşanır... Yani İslami evlilikler neden iki makinenin görüşmesi gibi algılanıyor anlamadım. Bende 5 yıllık evliyim, 4 ay içinde evlendim. Ve çok şükür beklediğimin üstünde bir eşim ve evliliğim var . Ve çevremdeki bu şekilde evlenen çoğu arkadaşımızda mutlu elhamdülillah. Olmayanlar da var doğal olarak ama bunun matematiği yok ki. Yıllarca gezenler de aynı şeyler var. Biz kulluğumuzu önceliyor, dikkat ediyoruz o kadar.

Bir de şunu eklemek isterim, mesela kendi yaşadığım bir örneği vereyim görüşme yaptığım şahsa sordum:
+Kitap okuyor musunuz?
- 2 yıllık okul okudum
+Yok onu sormadım, kitap okur musunuz, tartışır mısınız içeriğini vs dedim.
- 2 yıllık okul okudum bence yeter dedi.

Bunun üzerine hemen şunu sordum:

+Namaz kılıyor musunuz?
-6 ay önce bıraktım dedi, ama cuma ve bayram namazı kılıyorum dedi :)
+Neden bıraktınız dedim?
-Öyle bir bıkkınlık geldi, sizinle birlikte yeniden başlarım inşallah dedi.

Şimdi siz söyleyin bu görüşmeden ben anlayacağımı anlamamış mıyımdır?

Bir de şunu eklemek isterim, mesela kendi yaşadığım bir örneği vereyim görüşme yaptığım şahsa sordum:
+Kitap okuyor musunuz?
- 2 yıllık okul okudum
+Yok onu sormadım, kitap okur musunuz, tartışır mısınız içeriğini vs dedim.
- 2 yıllık okul okudum bence yeter dedi.

Bunun üzerine hemen şunu sordum:

+Namaz kılıyor musunuz?
-6 ay önce bıraktım dedi, ama cuma ve bayram namazı kılıyorum dedi :)
+Neden bıraktınız dedim?
-Öyle bir bıkkınlık geldi, sizinle birlikte yeniden başlarım inşallah dedi.

Şimdi siz söyleyin bu görüşmeden ben anlayacağımı anlamamış mıyımdır?
çok güzel yazmışsınız klavyenize dilinize sağlık

Evlilik antlaşmanızı okurken içim sıkıldı. Adam da öyledir muhtemelen.
Muhafazakâr çevreye saygılı olmayı ne zaman öğreneceksiniz acaba? Bu şekilde muhafazakâr çevre bu evlilik işlerini yüzlerce yıldır bu şekilde götürüyor.ee sistem bir şekilde işliyor demek ki.hepsi mi birbirini sevmiyor bu çiftlerin? Ya da sevecek birileri bu şekilde de çıkabiliyor demek ki karşılarına.şu an ülkenin büyük çoğunluğu hâlâ görücü usulü evlenmiş durumda.ee oluyor demek ki.muhafazakâr insanlar size normal yorum yapsa bile bazen yanlış anlayıp sayfalarca saldırmayı biliyorsunuz ama.bırak konu sahibinin dediği gibi bu konuda tecrübesi olan yazsın o zaman.

Dini hassasiyeti olan biriyim eşimde öyle çok şükür... bizim aramzı ortak arkadaşlarmız yaptı ama aynı iş yerinde çalıştığımız için zaten biz birbirimizi tanıyorduk sadece iletişimimiz yoktu. İlk görüşmede daha samimiyetimiz belliydi.İlk haftadan saatlerce konuşurduk.Yani etkilense bi şekilde belli eder öyle muhafazakar bu yüzden çekiniyor bana saçma geliyor bu adam fanus"ta yaşamıyor ya illa kadınlarla diyalog kuruyodur. Yedekte tutmaya çalışıyor çok etkilenmemiş gibi geldi.Yerinizde olsam sessizce kenara çekilirdim bi açıklamaya bile gerek görmezdim.Etkilendiyse siz geri vites yapınca üstünüze düşer etkilenmediyse yolu açık olsun anca gider.

X