evlilik sürecim gelecek kaygım ve elalem

zaten benim ailem de bunu hoş karşılamıyor ama ben fazla onları dinlemiyorum oğlunuzdan az çok biliyorsunuz durumu. Sertifika için gidip 3 sertifika 2000 tl olan indirimler yerine iyi hocaların eğitimini kovalıyorum ve onlar da dolu zaten ben klinik düşünmüyorum danışmanlık düşünmüyorum ilgimi hiç çekmiyor ve annemin zaten işi benim işimle bağlantılı istesem çalışırım. Yüksek lisans konusunu da yazmıştım kabul almadım yüksek ortalamam var okulu bile 3 senede 2 stajla bitirdim zaten hep hiç ev hanımı olacağım dememişim? orda iş bulabilir miyim bilmiyorum ama bulamazsam bile ortalama işte çalışıp yüksek lisans yapmayı düşündüğümü yazmışım. ben anlamıyorum 30 yaşında evlenince kaynana sorunu olmuyor mu? ve 30 yaşında karşıma çıkan insan sevgilimden kötü olabilir vs.

30 yaşında evlenirsen yine kv niz kötü olabilir ama siz bambaşka bir kadın olacaksınız
Şu anda ne desek boş, 30 olduğunuzda anlayabilirsiniz ancak
Şansınız bol olsun
Bu arada oglum sukur siz dinliyor 🙈 3 senedir ilişkisi var ama sevgilisi de kendisi de yüksek lisans yapmadan evlenmeyi düşünmüyorlar, oglum yurtdisinda okudu döndü, şimdi istanbulda ise girdi , para biriktirip tekrar yurtdisina çıkacak yüksek lisans için, sevgilisi de aynı şekilde çalışmaya başladı o da kendi parasını biriktiriyor master için, hepinizin şansı bol olsun

Yani düşünüyorum düşünüyorum ayrılırsam çok üzülürüm ve sürekli kafamda olasılıkları kurarım sonuçta uzakta olacağız telefonu açarsam var. Zaten kv adayı düğün nişan fazla hevesli istemiyor değil. Annem vs dışında gören çevremdeki insanlar çok şanslısın diyor mesela şöyle bir şey olmuştu ben de şeker başlangıcı vardı sevgilim de kilo verdiği için demiş onunla diyet yapıyorum şeker başlangıcı var diye. Tanışmıyor olmamıza rağmen sevgilimden şekersiz reçel alıç sirkesi vs yollamıştı iyi geliyor diye. Hem çok düşünceli hem de çok düşüncesiz birisi ağzının ayarı yok diğerleri için de insan içinde kırıcı şeyler söylüyor. zaten bir abisi boşanmış konusu geçmiyor ama kaynanamın rolü olduğunu düşünüyorum sevgilime sorunca da reddetmiyor ama bilemem tabii
Sorun kayınvalidede değil ki. Daha doğrusu şöyle yazayım evet elbette kayınvalidenin hataları var ama konuyu açan siz olduğun için sizi yorumlamak daha doğru geliyormuş bana. Rahat, çoğu şeyi takmayan bir insan olsanız kayınvalide ile aynı mahallede bile yaşasanız daha az sorun çıkardı ama siz kendiniz yazıyorsunuz takıntılıyım, kinciyim diye. Evlenince insan ailesiyle de evleniyor. Farklı ülkelerde de olsanız bu kafa yapısıyla sorun yaşamamanız imkansız. Dert ettiğiniz şeyler o kadar ufak ki. Size büyük geliyor ama. İdare etmeyi bilmiyorsunuz çünkü. Henüz evlilik olgunluğuna da sahip değilsiniz. Ben uyarımı yapayım illa evleneceğim diyorsunuz siz daha çok sorun yaşarsınız.

30 yaşında evlenirsen yine kv niz kötü olabilir ama siz bambaşka bir kadın olacaksınız
Şu anda ne desek boş, 30 olduğunuzda anlayabilirsiniz ancak
Şansınız bol olsun
Bu arada oglum sukur siz dinliyor 🙈 3 senedir ilişkisi var ama sevgilisi de kendisi de yüksek lisans yapmadan evlenmeyi düşünmüyorlar, oglum yurtdisinda okudu döndü, şimdi istanbulda ise girdi , para biriktirip tekrar yurtdisina çıkacak yüksek lisans için, sevgilisi de aynı şekilde çalışmaya başladı o da kendi parasını biriktiriyor master için, hepinizin şansı bol olsun
şuan zaten eğer sevgilim de benim yaşlarımda olsaydı ben de evlenmezdim ya da eskisi gibi aynı şehirde yaşıyor olsaydık. zaten planı biz benim bu sene yüksek lisansa başlamam üzerine yapmıştık tez bitince evleniriz o ara ben 3 ay giderim kalırım şeklindeydi ama planlara göre olmuyor maalesef. Benim de çalıştığım dönemden ve yaptığım yatırımlardan param var ama yetmiyor ailem de evlenmeme çok alındı bu nedenle bana destek olmuyorlar yüksek lisans konusunda benim üzerimden büyük hayalleri vardı ama olmayınca olmuyor orda yüksek lisans yaparım dediğimde de annem sen hemen çocuk yaparsın oturur koca parası yersin diyip diyip üzüyor beni ama ne diyim ki bence benim zihnimle alakalı 50 yaşına da gelsem takıntılı alıngan biri olacağım

Devam ederse ben de şimdiki gibi sessiz kalacağımı sanmıyorum. Kendi içimde de çözemiyorum malesef aşırı derecede yatıyorum kalkıyorum bu konuyu düşünüyorum evde de sürekli bu konu konuşuluyor. Babam fazla bilmiyor sorun yaşadığımızı ama annem biliyor ve o da böyle bir kaynana sahibi sen bunu hak etmiyorsun seni hiçbir şekilde layık görmüyorlar diyor diğerleri full doktor doktor mühendis vs olduğu için benim yeni mezun olmamı ofiste küçük işlerde çalışmamı beğenmiyorlar. Sanırım kafaları algılamıyor benim yaşımın küçük olduğunu sevgilimle yaşıt olduğumu düşünüyor kv adayı
anladim. aile zengin bir aile. herkes muhendis doktor. senin psikolog olmani kucuk goruyorlar herhalde. cok ezerler bunlar seni bence..

zaten benim ailem de bunu hoş karşılamıyor ama ben fazla onları dinlemiyorum oğlunuzdan az çok biliyorsunuz durumu. Sertifika için gidip 3 sertifika 2000 tl olan indirimler yerine iyi hocaların eğitimini kovalıyorum ve onlar da dolu zaten ben klinik düşünmüyorum danışmanlık düşünmüyorum ilgimi hiç çekmiyor ve annemin zaten işi benim işimle bağlantılı istesem çalışırım. Yüksek lisans konusunu da yazmıştım kabul almadım yüksek ortalamam var okulu bile 3 senede 2 stajla bitirdim zaten hep hiç ev hanımı olacağım dememişim? orda iş bulabilir miyim bilmiyorum ama bulamazsam bile ortalama işte çalışıp yüksek lisans yapmayı düşündüğümü yazmışım. ben anlamıyorum 30 yaşında evlenince kaynana sorunu olmuyor mu? ve 30 yaşında karşıma çıkan insan sevgilimden kötü olabilir vs.
30 yasinda da oluyor kaynana sorunu ama hem sen idare etmeyi ogreniyorsun, hem de karsi taraf senden cekiniyor

anladim. aile zengin bir aile. herkes muhendis doktor. senin psikolog olmani kucuk goruyorlar herhalde. cok ezerler bunlar seni bence..
yani evet ama benim ailem de o şekilde annem babam da iyi meslek sahibi durumumuz iyi kendi işimiz var onlarda sadece çocukları öyle kv adayı ev hanımı ilkokul mezunu kp lise terk. Bu şekilde kibirli kibirli bakmaları çok can sıkıcı kaldı ki mesleğim küçümsenecek bir meslek değil ve hadi bunları geç benim durumum olmayabilir mesleğim olmayabilir bu beni ilgilendirir yani onlara ne

Sorun kayınvalidede değil ki. Daha doğrusu şöyle yazayım evet elbette kayınvalidenin hataları var ama konuyu açan siz olduğun için sizi yorumlamak daha doğru geliyormuş bana. Rahat, çoğu şeyi takmayan bir insan olsanız kayınvalide ile aynı mahallede bile yaşasanız daha az sorun çıkardı ama siz kendiniz yazıyorsunuz takıntılıyım, kinciyim diye. Evlenince insan ailesiyle de evleniyor. Farklı ülkelerde de olsanız bu kafa yapısıyla sorun yaşamamanız imkansız. Dert ettiğiniz şeyler o kadar ufak ki. Size büyük geliyor ama. İdare etmeyi bilmiyorsunuz çünkü. Henüz evlilik olgunluğuna da sahip değilsiniz. Ben uyarımı yapayım illa evleneceğim diyorsunuz siz daha çok sorun yaşarsınız.
evet maalesef bunun bilincindeyim psikolojik olarak sıkıntılı biriyim hep öyleydim genetik yatkınlık söz konusu bir de çok ciddi ilaç kullanıyorum onlar da takıntımı arttırıyor ama yapacağım bir şey yok böyleyim diye ömür boyu yalnız kalamam ki. Her şeyi geçtim kv adayı da suçsuz olsa bakışından falan gıcık kapsam kendimi suçlu bulurum ama öyle değil

evet maalesef bunun bilincindeyim psikolojik olarak sıkıntılı biriyim hep öyleydim genetik yatkınlık söz konusu bir de çok ciddi ilaç kullanıyorum onlar da takıntımı arttırıyor ama yapacağım bir şey yok böyleyim diye ömür boyu yalnız kalamam ki. Her şeyi geçtim kv adayı da suçsuz olsa bakışından falan gıcık kapsam kendimi suçlu bulurum ama öyle değil

Üstelik psikologsunuz, yapabileceğiniz bir şey illa ki vardır. Belki acımasızca gelecek söylediklerim ama madem ben buyum diyorsunuz evlenmeyin. Bu şekilde bir evlilik hayatında mutlu olma şansınız yok ki. Karşınızdaki insana değinmiyorum bile. Hep bir şeylere takıp kendinizi mutsuz edeceksiniz madem niye evleniyorsunuz? Ömür boyu yalnızlığı konuşmak için yaşınız çok küçük henüz. Israrla kabul etmiyorsunuz ama yaş önemli bir faktör siz daha çok toysunuz. Hoş bence zaten herkes evlenmek zorunda da değil

işte asıl sorun kararsız olmam sevgilimi çok seviyorum ama her türlü şey olabilir. dün durup dururken şiddet uygulasa aldatsa(erkek milletine güven olur mu? öyle bir eğilimi yok ama kimseye kefil olamıyorum) ben ne yaparım diye düşünüp ağladım. Çok fazla ilaç içiyorum sanırım benim takıntı ve anksiyetemi azdırıyor
Ooo doğmamış çocuğa don biçmeye kalkarsan tabi hiç bi şeye karar veremezsin

Bence önce kullandığınız ilaçlar hakkında bi dikkatli olun. Neden derseniz şöyle anlatmalıyım galiba, ama bu bile etki etmeyebilir.

Bir tanıdığım aşırı muhafazakâr, aile durumu maddi yönden çok çok iyi, evlendi kocası fakirdi, sonra adaminda durumu düzeldi. Zengin oldu. Aradan yıllar geçti. 2 çocuk vs. Birgün anksiyete başladı arkadaşımda. Sonra, ilaç başlandı. İlaçları kullanırken, nerden esti bilmiyorum، tuttu ben estetik olacağım diye. Yani bu ameliyat yıllar öncede yapilabilirken, ne tesadüf ki ilaç kullandığı döneme denk geldi.

"Sen muhafazakar bir insansın inancın gereği bu doğru değil, ilaçlar yüzünden bu şekilde düşünüyorsun , kullanmadan önce asla yaptırmayı düşünmedin." dense de oldu. Sizin ilaçlar bu şekilde ilaçlardan ise. Biraz kendinize zaman verin. Belki kendinizle çelişen kararlar veriyorsunuzdur kim bilir

Evet malesef ben sanırım aklımı düşünce yapımı kaybettim tüm bunları ben de düşünüyorum sonra kendi kendimi çürütecek şeyler buluyorum. Sevgilimin ailesi muhafazar bi aile olduğu için bunu hiçbir zaman normal görmeyecekler bence bu yüzden burda takılmıyorum çünkü benim annem de farklı düşünmüyor onaylamıyor aynı evde yaşamayı vs bu yüzden burda kaynanama fazla takılmadım sanırım çünkü biliyorum ki ne olursa olsun türk aile yapısı kafası bunu anlamaz yani. Sevgilime de o dediklerini anlatmadım zaten sadece ex mevzusunu anlattım. Ona da evlenmeden önce kendi annesi sen sorumsuz birisin evlilik sorumluluğu almıyorsun günahkarsın gibi sözler ediyordu bunu biliyorum laftan anlamıyor diyor ne yapayım? şimdi ayrıldım diyelim başka birini buldum onun annesiyle de benzer sorunları yaşarım muhtemelen çünkü ben kendi ailemden bile yargı alıyorum başkasının ailesinden almam çok normal umursamıyorum bunu benim canımı yakan kısmı o ex. Para yeme iması yapmadılar çünkü biliyorlar benim ailemin durumunu az çok arabam var evimizi gördüler durumumuzu biliyorlar ama biliyorum ki eğer durumum olmasaydı bunu da laf ederlerdi. Gerçekten düşünmekten çok yoruldum kendi kendime ne yapıyorum diye düşünüp duruyorum ama hiçbir yol bulamadım evlensem zaten çalışmama gibi bir durum söz konusu değil bu arada çalışacağım. O an telefonda olduğu için had bildiremedim sürekli içimi yiyor zaten keşke bunu deseydim şunu deseydim sadece ben kendim yaşamıyorum oğlunu zorlamadım ben kötüysem senin oğlun da kötü daha fazla konuşmak istemiyorum diyip kapatabildim sadece. Benim annemde de aynı kaynana modeli var belki daha kötüsü ya da yengelerim var nasıl bir kaynana olduklarını görüyorum ve oğullarından bağımsız yani. Annem de en iyi kaynana ölü kaynana iyisi kötüsü yok hiçbir zaman gelinini iyi görmezler ayrılacaksan ayrıl yapacak bir şey yok ama onun ekmeğine yağ sürersin diyor.
Yaa valla benim annem yani kayınvalidem gayet iyi biridir öz annem kadar sayar severim. Üstelik ilkokul mezunu bir kadın. 10 yıllık evliyim onların sülalesinde tek açık benim ki gayet açığım. Eşimle gayet uzun bir şekilde sevgili olarak başka bir şehirde iş gereği beraber kalarak evlendik ama ne kayınvalidemin ağzından de de eşimin hiçbir akrabasından bırakın sizin duyduğubuz sözleri en ufak bir ima bile duymadım. Bunun sebebi bizim ilişkimizin onlara normal gelmesi veya dünya görüşlerine uygun olması mı tabi ki hayır. Bunun nedeni eşimin bana bu konuda tek laf edeni silecek olduğunu bilmeleri. Ex konusunda da tek suçlu erkek arkadaşınız bana göre. Kız size sen bizim görüşmemize karışamazsın aramıza giremezsin diye atar yapacak haddi sadece kayınvalidenizden mi alıyor sizce? Kusura bakmayın ama ben akrabalarınızın size koca delisi söylemini neden yakıştırdıklarını cidden anladım. Bir psikoloji mezununa göre çok çiğ bir bakış açınız var. Eğer aileniz şimdiden size bir ev bir araba vermişse , erkek arkadaşınızın aracını kullandığınız için millet sizi neden kıskansın. Ben sizin akrabanız olsam ve o kayınvalidenizin tavırlarını ve gördüğünüz muameleyi görsem sadece üzülür ve acırım. Siz kendinize yapışan bütün hakaret ve saygısızlıkları normalleştirmişsiniz ve kendinizi buna layık görüyorsanız benim size diyecek birşeyim yok ama her kayınvalide sizinki gibi gelini ile böyle hakaret eder, aşağlar ve namusuna bile dil uzatır şekilde konuşamaz. Ben sizde sevgiliniz sizi o kızla ya da başkası ile aldatsa bile ki hala kızın bu kadar cüretkar davranmasına ve sevgilinizin pasifliğine bakarsanız zor bir ihtimal değil, aman nasıl olsa her erkek aldatıyor diye yutacak bir aura hissediyorum. Siz kendinize böyle ikinci sınıf insan muamelesini layık görüyorsanız ve tüm geleceğinizi kocanızın insafına bırakıyorsanız bizim yapacak bir şeyimiz yok. Zaten şu kafa yapınızla herhangi bir bireye yardımcı olabilecek bir yetkinlikte olduğunuzuda düşünmüyorum. 40 yaşına merdiven dayamış bir kadın olarak sizin gibi eğitimli genç kızların bir erkek için kendilerine olan saygılarını bu kadar yitirmelerine cidden üzülüyorum.

Son düzenleme:
Yaa valla benim annem yani kayınvalidem gayet iyi biridir öz annem kadar sayar severim. Üstelik ilkokul mezunu bir kadın. 10 yıllık evliyim onların sülalesinde tek açık benim ki gayet açığım. Eşimle gayet uzun bir şekilde sevgili olarak başka bir şehirde iş gereği beraber kalarak evlendik ama ne kayınvalidemin ağzından de de eşimin hiçbir akrabasından bırakın sizin duyduğubuz sözleri en ufak bir ima bile duymadım. Bunun sebebi bizim ilişkimizin onlara normal gelmesi veya dünya görüşlerine uygun olması mı tabi ki hayır. Bunun nedeni eşimin bana bu konuda tek laf edeni silecek olduğunu bilmeleri. Ex konusunda da tek suçlu erkek arkadaşınız bana göre. Kız size sen bizim görüşmemize karışamazsın aramıza giremezsin diye atar yapacak haddi sadece kayınvalidenizden mi alıyor sizce? Kusura bakmayın ama ben akrabalarınızın size koca delisi söylemini neden yakıştırdıklarını cidden anladım. Bir psikoloji mezununa göre çok çiğ bir bakış açınız var. Eğer aileniz şimdiden size bir ev bir araba vermişse , erkek arkadaşınızın aracını kullandığınız için millet sizi neden kıskansın. Ben sizin akrabanız olsam ve o kayınvalidenizin tavırlarını ve gördüğünüz muameleyi görsem sadece üzülür ve acırım. Siz kendinize yapışan bütün hakaret ve saygısızlıkları normalleştirmişsiniz ve kendinizi buna layık görüyorsanız benim size diyecek birşeyim yok ama her kayınvalide sizinki gibi gelini ile böyle hakaret eder, aşağlar ve namusuna bile dil uzatır şekilde konuşamaz. Ben sizde sevgiliniz sizi o kızla ya da başkası ile aldatsa bile ki hala kızın bu kadar cüretkar davranmasına ve sevgilinizin pasifliğine bakarsanız zor bir ihtimal değil, aman nasıl olsa her erkek aldatıyor diye yutacak bir aura hissediyorum. Siz kendinize böyle ikinci sınıf insan muamelesini layık görüyorsanız ve tüm geleceğinizi kocanızın insafına bırakıyorsanız bizim yapacak bir şeyimiz yok. Zaten şu kafa yapınızla herhangi bir bireye yardımcı olabilecek bir yetkinlikte olduğunuzuda düşünmüyorum. 40 yaşına merdiven dayamış bir kadın olarak sizin gibi eğitimli genç kızların bir erkek için kendilerine olan saygılarını bu kadar yitirmelerine cidden üzülüyorum.
Akrabalarım kaynanamın bana karşı tavırlarını görmüyor ki nereden görsünler. onun dışında evet haklısınız gerçekten ben de farkındayım bu yüzden çok üzülüyorum. Ex konusuna gelince erkek arkadaşım zaten görüşmüyor ama kız ayrılığı hala kabul etmiş değil hayatında kimse yok yıllardır ve bu beni rahatsız ediyor söylediğiniz şeylere bi kırıldım bi üzüldüm ama bir şey diyemiyorum çünkü sanırım benim kafamdaki düşünceler de bu şekilde. Zaten erkek arkadaşım annesinin bana söylediği o sözleri bilmiyor anlatmadım uzakta olduğu için sanırım kendimden çok onu düşünüyorum. Ben zor biriyim oldukça zor biriyim bunun arkasına sığınmak için söylemiyorum ama benim kafamı düşüncelerimi benden başkası anlayamaz çocukluğumdan beri psikolojik sorunlarla uğraşıyorum tedavi görüyorum ama olmuyor artık kendimi bu şekilde kabul ettim. Ailemle aram pek iyi değil dışarıdan bakılınca iyi bir aile ama babam annemi yıllarca aldattı hala devam ediyor annem ekonomik gücü olduğu halde ayrılmıyor kabullendi daha önce boşandılar sonra tekrar evlendiler ve pek aile hayatı görmedim hep ayrı evlerde yaşadılar pandemiden beri Birlikte yaşıyorlar ve annem sorumsuz biriydi okula giderken saçlarımı bile kuaförde yaptırırdı ya da bana babamla yaşadığı sorunları anlatırdı. babam desen ilk evliliğinden olan abimi el üstünde tutuyor önemsiyor onun için fazla bir değerim yok zaten aileler kız çocuklarını istediği gibi olunca sever onların istediği gibi bir kız çocuğu hiç olmadım çok kavgalar ediyorduk hala ediyoruz ve ben aile evinde değersizlik hissiyle yaşıyorum. Örneğin arabam var iyi bir araba ama babaannem gidiyor kuzenime araba alıyor diye üzülüyorum ona bile dertleniyorum. Ya da babamın telefon ekranında kardeşimin fotoğrafı var buna bile üzülüyorum yani bu yüzden herhalde kaynanamın yaptığını göz ardı ediyorum çünkü çok daha ağırlarını ailemden işittim. Sevgilim hayatıma girdiğinden beri de çok daha iyiyim eski ilişkilerimde çok sömürüldüm duygusal olarak yıpratıldım takıntılarım baskılarım kavgalarım dengesiz ruh halim onların da saçma sapan insanlar olması. ama Sevgilim hayatıma girdiğinden beri çok daha iyiyim örneğin o hayatımdayken işe girdim çalıştım arkadaş edindim tedavi görmeye başladım çünkü beni gerçekten anlayan tek insan olduğunu düşünüyorum ben yakıcı yıkıcı biriyim ama o toparlayıcı birisi ve sürekli beni ilişkimizi toparladı. Dış görünüşüme takıntılı biriyim o hayatımda olduğundan beri kendimi dünyanın en güzel kızı görüyorum kilo takıntım var 181 boya 60 kiloya kadar düşmüştüm bunun güzel olduğunu düşünüyordum ama şimdi 70 kiloyum 78e kadar çıktım 4 aydır da onu verdim mesela. Gece kalkıp ağladığım zaman ona sarılıp ağlıyordum sabahları işe gittiği halde kalkıp bana kahvaltı hazırlıyordu ailemden asla taktir görmemiş biriyim o yaptığım makarnayı bile günlerce anlatıyor bu bir love bombing ya da manipülasyon değil. Karakter olarak babamın tam tersi birisi ve gerçekten seviyorum yani söylediğim en ince ayrıntıyı bile hatırlıyor önemsiyor bunlar zaten ilişkide olması gerekenler ama işte babam ve diğer ilişkilerim sağolsun. Bu nedenle ondan ayrılmaya çok korkuyorum zaten karamsar biriyim bundan 2 yıl önce çok yaşlıyım diye kendime zulüm ediyordum her şeye geç kaldım diye diye sırf bölüm değiştirdim diye okulu bile 3 senede bitirdim çalıştığım halde. Çevremdeki arkadaşlarım bile farkında diyorlar ki enerjin ne kadar değişti ne kadar güzel gözlerinin içi gülüyor. Tüm bunları ortaya koyunca sırf annesi yüzünden ayrılmak istemiyorum evet kendi kariyerimi öne koymam lazım ama Türkiyede Kariyer kalmadı yani arkadaşlarımın halini biliyorum. Sevgilim oraya gidince istersem yüksek lisans yapacağımı söylüyor ailem de zaten eğer yüksek lisans yapacaksam orda ödeyeceklerini söyledi en kötü arabamı satarım diye düşünüyorum. Orda da ev hanımı olmayacağım ki. Bilmiyorum gerçekten 1 ay sonra söz var ama ben hala düşünceler içindeyim

yani hakaret ve saygısızlığa gelince ailem hiçbir zaman beni el üstünde tutan bir aile olmadı sürekli hakaretler işittim diğer kuzenlerimle kıyaslandım çocukluğumdan beri ailem bana kilo baskısı yapıyor çocukken dehb ile uğraştım daha doğrusu ailem uğraştı oldukça başarılı biriydim ama potansiyelimi fazla kullanmadım. Sebepsiz yere hakaret işitmeye çok alıştım. Annem çoğul gebelik geçirmiş ben yaşıyorum zaten annem de epilepsi ve bipolar uzun yıllardır tedavi görüyor babam desen aşırı sinirli kaba saba birisi sert düşüncesiz öküzün teki. bunları yazdıkça boğuluyorum gerçekten örneğin ben küçükken kardeşim vefat etti ailem kendi derdinden beni çok fazla göz ardı etti. Sonra annem trafik kazası geçirdi ve bana diyordu ki sen beni çok üzdüğün için oldu et yemiyorum diye bunu diyordu sonra ameliyata giricek bana ben öleceğim diyordu vs yani annemle ilişkimi yazsam roman olur zaten ben hem psikolojik hem de fiziksel olarak hasta bir çocuktu fmf var sürekli ağrı çektiğim ama ailemin asla anlamadığı ateşlenip kustuğum düşünün küçük bir çocukken bile annemin bana baktığını hatırlamıyorum çoğu zaman babam bakardı bacaklarıma masaj yapardı ağrı çektiğim için annem de kafası iyiyse bakardı. Sonra annem tekrar hamile kaldı 10 yaş var aramızda ve kardeşimin sorumluğu benim üstüme kaldı annem hasta olduğu için kafası sesi kaldırmıyordu ve ben uyutuyordum kardeşimi. 12 yaşındayken beni otobüsle Türkiye'nin bir ucundan öbür ucuna yolluyorları 13 yaşında Kıbrıstan İstanbula gelip kendi yolumu bulup gezdiğimi hatırlıyorum şimdi mesela annem kardeşim için karşıdan karşıya geçemez o diyor ama aynı yaştaydık. Yani bunlar bahane değil ama bunların etkisini üstümde çok görüyorum ve bu yüzden sanki kendi ailemi kurmak kendimi baştan yaratmak gibi geliyor

annem babam var abim var annem babamın davranışının sorumlusu değilim yani.
Ailenizin sevgilinize olan davranışlarından tabii ki siz sorumlu olursunuz. Siz engel olmayıp müsaade ederseniz herkes sevgilinize istediğini söyler niye anlamak istemiyorsunuz? Adam bırakmış gitmiş; eski sevgilisi, annesi ve teyzesi evlenmek istediği yeni sevgiliye laf sokuyor rahatsızlık veriyor ama kendisi uzakta kafası rahat.
Size yapılan her terbiyesizliğe bir savunma buluyorsunuz. Annesi içten gelerek mi özür diledi sanıyorsunuz? Özür iki kelimeyle değil davranışla belli olur.
Sevgiliniz annesi konusunda pasif kabul edin. Ne hadlerine eski sevgiliyle bir olup sizi rahatsız etmek. O da sıkılacak bir süre sonra dikkatli olun. Bizim toplumda erkekler sıkışınca sıkılınca sevgilisini değil annesini seçiyor.

Size verilen tavsiyeleri dinleyin ve mesleğinizi yapın. 33 değil 23 yaşındasınız. Sevgiliniz çok sağlam değil, sert bir şekilde durmuyor arkanızda. Annesine sert çıkmak yerine "özür dile de kapansın şu konu" dediğine eminim.

Dubai diyorsunuz, daha önce yazmak karışmak istemedim ama orada mesleğinizi yapabileceğinizi sanmıyorum. İngilizceniz çok iyiyse belki okullarda psikolojik danışman olursunuz. Emirlik'te köşe başları Avrupalı Amerikalılar tarafından tutuluyor.
Batılıya feci hayranlık besleniyor orada. Bu milletler dışındakiler resmen köleler. Abartmıyorum, resmen parası ödenmiş satın alınmış köle.

Yok değil var iyi kazanan Türkler ama onlar daha çok mühendisler veya petrol şirketlerinde çalışıyorlar.
Bir sene sonra evlenseniz bir şey kaybetmezsiniz. Evliliği erteleyin, hele bir evlenelim de gerisi kolay demeyin. Asıl gerisi problem. Mesleğinizde ilerlemeye kariyer yapmaya bakın.

Çok çiğsiniz. Kayınvalideniz arkadaşının kızı ile elbette görüşecek. Üstelik sizi engellemiş başkasının hesabından bakıp kurcalayıp bir de hesap sormuşsunuz.üstelik kadın o kadar olgun ki haklı yere özür dilemiş sırf oğlu hatırınaEşiniz de bir gün bu saçmalığın farkına varacak.

Kimse size ayrılın demiyor. Yapmanız gereken tek şey önceliği kendinize almak. Önce sizin hayatınız, sizin mutluluğunuz, sizin kariyeriniz, sizin onurunuz. Bu hayatta siz kendinizi önceliğe almazsanız, sevgiliniz dahil sizi kimse önceliği yapmaz. Siz bir ilişkide sadece olması gerekenin bir kısmını yaptı diye erkek arkadaşınızı bile ne kadar gözünüzde büyütmüşsüz. Kendinizi bu kadar değersizleştirmeyin. Ailenizle ilgili sorunları uzun uzun yazmışsınız, benzer bir hikayemiz var ama siz benden daha şanslıymışsınız ki ekonomik rahatlığjnız varmış, bakın size bir abla tavsiyesi, kocanız bile olsa şu hayatta kimse sizi sizden daha fazla düşünemez, sadece göz boyamak için öyle görünür. Gerçekten mutlu bir aile kurmak istiyorsanız size iki tavsiyem var önce siz kendinizi değişireceksiniz. Bakın buradan bile bir sürü çelişkili konuşmanız var ilişkinizle ilgili, oturmayan , üzeri örtülen çok fazla boşluk var. Bu şekilde evlenir ve çocuk yaparsanız sonunuz kendiniz gibi bir evlat dünyaya getirmekten ileri gidemez.
Yapacağınız şey çok basit; önceliğiniz kendi mutluluğunuz ve huzurunuz olacak, tedavinizi düşüneceksiniz, kariyerinizi düşüneceksiniz, erkek arkadaşınızı karşınıza alıp size yapılan tüm saygısız ve kötü muameleyi anlatıp bunların önüne geçmeden ve bunları çözmeden evlenemeyeceğinizi söyleyeceksiniz. Siz sanıyormusunuz ki size karşı bu kadar cüretkar davranan kız sevgilinize pasif kalıp, köşede sizden ayrılmasını bekliyor ve hiç iletişim kurmuyor, bunu düşünmeniz bile cidden hayatı tanımadığınızı gösteriyor. Ya erkek arkadaşınızın teyzesi bile hakkınızda yüzünüze ne güzel atıp tutmuş, neden milletin stres topu yerine koyduruyoraunuz kendizi.Şu hayatta herkes kendi eder ve değerini kendi belirler. Ne erkek arkadaşınız ne aileniz artık sizi sizden fazla düşünemez. Yapacağınız şey belli erkek arkadaşınızı alacaksınız karşınıza size yapılan tüm muameleyi anlattığınızda ve net bir şekilde bu sorunları çözmesini istediğinizde bir aydınlanma yaşayacaksınız zira göreceksiniz ki sevgilinizin ailesi zaten size yaptığı tüm muameleyi ve yakıştırdığı tüm sıfatları erkek arkadaşınız da biliyor ama sizin bunu yutmanız yüzünden umrunda olmamış rahatını bozmamak için ya da o ex emin olun gayet cüretkar bir şekilde iletişimde eski sevgilinizle ve sevgilinizin savunması ben seni seviyorun o kız geçmişte kaldı, artık ona karşı bir hissim yok sadece çocukluk arkadaşım olarak görüyorum şeklinde olacak. Sizin aileniz sizim eski sevgilinizle oğlum temalı bir iletişimde kalıp, adamı sizin bulunduğunuz ortamlara sokarak gözünize soksa ve ex sevgiliniz erkek arkadaşına o kızın size yaptığı gibi ben onunla görüşürüm sen aramıza giremezsin diyebilecek cüreti gösterse erkek arkadaşınız ne yapardı bir düşünün.
Önceliğiniz tedaviniz olsun ve onu tamamlamaya bakın ve erkek arkadaşınız için böyle büyük bir fedakarlık yapmadan önce ondannhayatınızdaki ondan kaynaklanan tüm pürüzleri net bir şekilde çözmesini isteyin.

Yalnız şu forumda artık hiçbirşeye şaşırmam diyorum ama forun kadınları beni hergün şaşırtmaya devam ediyor. Eski sevgili konusunda görmeyeli ne kadar "medeni" ve "ponçik" olmuş millet. Erkek arkadaşınızın eski sevgilisi sizin yüzünüze karşı sen sevgilinle bizim aramıza giremezsin, ben onunla görüşmeye devam ederim diyecek kadar yüzünüze cüretkar davranacak, kayınvalide adayınız yüzünüze karşı sizden iki sene önce biten bir ilişki için , sırf adam sizle birlikte oldu onlar tekrar barışamadı diye onların aralarına sen girdin, tabiki görüşecekler , nişanına düğününe bile gelir isterse diyecek kadar ileri gidecek, görüşmelerini geçtim sırf birilerine birşeyleri ispat etmek için baş başa samimiyetlerini ilan etmek için sosyal medyaya resim koyacaklar ve bunlara adam gibi tepki koyamayan konu sahibi mi suçlu olacak? Konu sahibinin belkide tek haklı ve doğru olduğu yer burası ama burada bile adam gibi karşı tarafa haddini bildirip sevgilisi tarafından bu yüzsüzlüğün önüne geçilmesesini sağlayamamış.

Yalnız şu forumda artık hiçbirşeye şaşırmam diyorum ama forun kadınları beni hergün şaşırtmaya devam ediyor. Eski sevgili konusunda görmeyeli ne kadar "medeni" ve "ponçik" olmuş millet. Erkek arkadaşınızın eski sevgilisi sizin yüzünüze karşı sen sevgilinle bizim aramıza giremezsin, ben onunla görüşmeye devam ederim diyecek kadar yüzünüze cüretkar davranacak, kayınvalide adayınız yüzünüze karşı sizden iki sene önce biten bir ilişki için , sırf adam sizle birlikte oldu onlar tekrar barışamadı diye onların aralarına sen girdin, tabiki görüşecekler , nişanına düğününe bile gelir isterse diyecek kadar ileri gidecek, görüşmelerini geçtim sırf birilerine birşeyleri ispat etmek için baş başa samimiyetlerini ilan etmek için sosyal medyaya resim koyacaklar ve bunlara adam gibi tepki koyamayan konu sahibi mi suçlu olacak? Konu sahibinin belkide tek haklı ve doğru olduğu yer burası ama burada bile adam gibi karşı tarafa haddini bildirip sevgilisi tarafından bu yüzsüzlüğün önüne geçilmesesini sağlayamamış.
Biz de onu diyoruz. Eski sevgili ve kayınvalide bunları nasıl söyleyebiliyor, kimden alıyorlar bu cesareti diyoruz. Konu sahibi de savunup duruyor sevgilisini. Yapması gereken şey hiç bir şey yapmamak. Ondan önce sevgilin derhal devreye girip ağızlarını kapatacak bunların diyoruz, o da "başkalarının yaptığından söylediğinden sevgilim sorumlu değil" diyor.

Ailenizin sevgilinize olan davranışlarından tabii ki siz sorumlu olursunuz. Siz engel olmayıp müsaade ederseniz herkes sevgilinize istediğini söyler niye anlamak istemiyorsunuz? Adam bırakmış gitmiş; eski sevgilisi, annesi ve teyzesi evlenmek istediği yeni sevgiliye laf sokuyor rahatsızlık veriyor ama kendisi uzakta kafası rahat.
Size yapılan her terbiyesizliğe bir savunma buluyorsunuz. Annesi içten gelerek mi özür diledi sanıyorsunuz? Özür iki kelimeyle değil davranışla belli olur.
Sevgiliniz annesi konusunda pasif kabul edin. Ne hadlerine eski sevgiliyle bir olup sizi rahatsız etmek. O da sıkılacak bir süre sonra dikkatli olun. Bizim toplumda erkekler sıkışınca sıkılınca sevgilisini değil annesini seçiyor.

Size verilen tavsiyeleri dinleyin ve mesleğinizi yapın. 33 değil 23 yaşındasınız. Sevgiliniz çok sağlam değil, sert bir şekilde durmuyor arkanızda. Annesine sert çıkmak yerine "özür dile de kapansın şu konu" dediğine eminim.

Dubai diyorsunuz, daha önce yazmak karışmak istemedim ama orada mesleğinizi yapabileceğinizi sanmıyorum. İngilizceniz çok iyiyse belki okullarda psikolojik danışman olursunuz. Emirlik'te köşe başları Avrupalı Amerikalılar tarafından tutuluyor.
Batılıya feci hayranlık besleniyor orada. Bu milletler dışındakiler resmen köleler. Abartmıyorum, resmen parası ödenmiş satın alınmış köle.

Yok değil var iyi kazanan Türkler ama onlar daha çok mühendisler veya petrol şirketlerinde çalışıyorlar.
Bir sene sonra evlenseniz bir şey kaybetmezsiniz. Evliliği erteleyin, hele bir evlenelim de gerisi kolay demeyin. Asıl gerisi problem. Mesleğinizde ilerlemeye kariyer yapmaya bakın.
Dubaiyi biliyorum abim daha önce orda çalışıyordu zaten bu yüzden hep mesleğimi yapabileceğimi sanmıyorum demişim. Şimdi de İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum uzaktan eğitim Ankara üni zaten ingilizcem de iyidir farklı yollar düşünüyorum örneğin Türkçe eğitim vermek için verilen sertifikalar vsr yabancı öğrenciler için bunları alıp belki orda türk okullarında vs öğretmen olabilirim diye düşünüyorum onun dışında iş tecrübem zaten var ama işe yarayacağını sanmıyorum mühendis ve avukat tanıdığım var onlar da eşleri yüzünden dubaide ve iş bulamadılar normal işlere girdiler. Bahane bulmuyorum sadece ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum sevgilimi çok seviyorum onunla olmak istiyorum ama ailesi yüzünden son olaylar yüzünden yataktan çıkamaz hale geldim. 1 ay sonra söz var ben daha elbise bile almadım mesela tepsi vs bu tarz hazırlıklar normalde mutlu mutlu yapılır ama benim içimden gelmiyor zulüm gibi geliyor. Sevgilim de ailemi ben umursamıyorum sen düşünme diyor gerçekten bilmiyorum şeker başlangıcım var diye bana sirke şekersiz reçel yapan kuşburnu yapan yanımda beni insanlara öven kadın ve bu kadın bir mi gerçekten bilmiyorum. Eski sevgilisiyle ayrılma nedenleri de kızın evlilik baskısı bu arada. Gerçekten sevgilim beni sevmese neden evlenmek istesin benim gibi dengesiz ve uyumsuz birisiyoe çoğu zaman ben bile kendime katlanamıyorum dünya güzeli değilim zengin değilim zeki değilim işve cilve yok. Aile konusunda malesef keşke daha dik duruşu olsa ama fazla arası yok zaten ailesiyle örneğin ailesiin durumu oldukça iyi ama ilk başta memurluğu bırakıp özel klinikte işe girdi diye konuşmamışlar sevgilimle şimdi de klinik açmak için yurtdışına gitti. Bilmiyorum ayrılınca bundan daha iyisini bulabilir miyim daha mutlu olur muyum yoksa üzüntüden kendimi çatıdan mı atarım karar veremiyorum. Herkes evlenmek zorunda tabii ki değil ama ben pek yalnız kalan birisi değilim ister istemez kendimi biriyle buluyorum yani

Biz de onu diyoruz. Eski sevgili ve kayınvalide bunları nasıl söyleyebiliyor, kimden alıyorlar bu cesareti diyoruz. Konu sahibi de savunup duruyor sevgilisini. Yapması gereken şey hiç bir şey yapmamak. Ondan önce sevgilin derhal devreye girip ağızlarını kapatacak bunların diyoruz, o da "başkalarının yaptığından söylediğinden sevgilim sorumlu değil" diyor.
Eski sevgilisiyle görüşmüyor sevgilim kavga da etmiyorlar görüşmüyorlar. Annesinin de görüşmesini istemiyor annesi bu yüzden görmesin diye oğlundan hikayelerini gizliyor annenin hikayesini görüyor musun dediğimde hayır diyor atınca görüyor. Fake hesaptan bakmadım wp hikayesi atıyor zaten Instagramda takipleâmiyoruz bile. Yani sizin aileniz nasıl bilmiyorum ama benim ailem de dinlemiyor beni abimi. Ya da yengelerim kaynana kuzenlerimi dinlemiyor bizi dinlemiyor kendi bildiğini okuyor. Bu yüzden sevgilime küsemiyorum zaten sevgilimi annesi 36 yaşında doğurmuş en son çocuğu bu konuda da sürekli oğuluna ay öleceğim ay gideceğim baskısı kuruyor duygusal olarak. benim ailem sevgilimi seviyor öyle ki bana çocuğun başını yakacaksın sen mutlu olamazsın sende evlilik hamuru yok diyorlar olgunluk yok diyorlar ben de onlara ilişki tavsiyesi alacak son kişi sizsiniz diyorum onların da ilişkisi kötü olduğu için. Sevgilimle ilişkimde sıkıntı yaşamıyorum çünkü ne kadar zıtlık yaşarsak yaşayalım o toparlıyor bir şekilde sarılıp uyuyunca geçiyor. Ben de onunla kendimi biraz törpüledim gibi geliyor ama bilmiyorum.

X