gelin olamadan boşanıyorum ona güvenmiştim

ayy bravo ne güzel laf soktunuz siz mutlu olun benden uzak durunda. ben kendime yakısanı yaptım edebimi bozmadan sabırla bekledim.. yanlıs anlamısımdır dedim. olur böyle gerginlikler dedim dedim hanımefendilligimi korudum.

Aynı omurgalı duruşu, rest çekişleri gerçek hakedenlere de verebilmen dileğiyle, hayırlı işler hayatta başarılar ozaman.

ne zaman zengin koca dedim allah askına ya. herkesi ister durumu iyi olsun ben bunu belirttim her seferinde. herkesin bir adı şanı var aynı senede 4 kuzenimle bir evleniyorum karsı tarafların durumu yokken gelinlerine yakısır altın yapıyorlar bunlarda varken neden yapılmadı neden rezıl olduk dedim. herkes görüyo bunların yaşantısını sana niye takmadilar diyorlar üzülüyorum bundan normal bisey varmı. hırslı felanda degilim siz beni cok yanlıs tanımıssınız. durumu olmasa yoktur alamıyodur derim ama varken diger yakınlarımın altinda kalmam eksik görülmem hosuma gitmiyor. anlatabildim mi.
Yahu konuların hala duruyor neler sordugunla ilgili evlilikte önem verdigin maddiyattı gayet
Evet herkes sıkıntı cekmemek ister ama kimse de bana on altın takıldı kuzenime yirmi takılmıs diye hasetlenmez
Sana o zamanda dedik yanlıs yoldasın diye adamlar anlamıs yiyici oldugunuzu bu kp bozar bu işi damat sözünden cıkamıyo diye ama dinlemedin
Ve cok büyük konustun dullarla ilgili belliki cokta kalp kırmıssın ki yasattıgını yasıyorsun

Eski konularında herkes bu işin olmayacağını söylemişti.

Sen hatalısın...zengin eş adayı nasıl bulunur diye konu bile açmıştın yanlış hatırlamıyorsam. Buldun... hoş da bir adamdı gönlün azıcık ısındı atlayıverdin.

Ailen hatalı... ev, altın, araba meselesini açıp durdu. Altta kalmayıp herşeyi yapmışlar sağolsunlar ama karşıdan gelen tepkilere göre tavır almamışlar. Belki onlar da kaçırmak istemedi karşı taraf evden arabadan altından cayınca iyice patladılar

Eşinin ailesi hatalı.. okumuş insanlar güya gidip başka memlekette üç beş kere görüşmeyle kız alma düşüncesine sahipler. Bu zihniyette olunca yaptıkları terbiyesizlikler arka arkaya gelmiş.

Eşin hatalı demiyorum çünkü adam piyasada yok resmen. Hep sen, senin ailen ve onun ailesi konuşuyor. Adam silik...

Yahu konuların hala duruyor neler sordugunla ilgili evlilikte önem verdigin maddiyattı gayet
Evet herkes sıkıntı cekmemek ister ama kimse de bana on altın takıldı kuzenime yirmi takılmıs diye hasetlenmez
Sana o zamanda dedik yanlıs yoldasın diye adamlar anlamıs yiyici oldugunuzu bu kp bozar bu işi damat sözünden cıkamıyo diye ama dinlemedin
Ve cok büyük konustun dullarla ilgili belliki cokta kalp kırmıssın ki yasattıgını yasıyorsun

birincisi onu ben konusmadım. cevremdekilerin söyledigini söyledim. benim görüsüm degildi yaziya döken bendim. yüzlerce kezde acıkladım. yiyici miyici degiliz kardesim siz kimsiniz ne tanıyosunuz böyle konusuyosunuz ya. ne cesaret yani. sizin gibilere cevap vermiyorum artik az bir enerjim kalmis sizin gibi ruh emicilerle ugrasamam.

Eski konularında herkes bu işin olmayacağını söylemişti.

Sen hatalısın...zengin eş adayı nasıl bulunur diye konu bile açmıştın yanlış hatırlamıyorsam. Buldun... hoş da bir adamdı gönlün azıcık ısındı atlayıverdin.

Ailen hatalı... ev, altın, araba meselesini açıp durdu. Altta kalmayıp herşeyi yapmışlar sağolsunlar ama karşıdan gelen tepkilere göre tavır almamışlar. Belki onlar da kaçırmak istemedi karşı taraf evden arabadan altından cayınca iyice patladılar

Eşinin ailesi hatalı.. okumuş insanlar gidip başka memlekette üç beş kere görüşmeyle kız alma düşüncesine sahipler. Bu zihniyette olunca yaptıkları terbiyesizlikler arka arkaya gelmiş.

Eşin hatalı demiyorum çünkü adam piyasada yok resmen. Hep sen, senin ailen ve onun ailesi konuşuyor. Adam silik...

merhaba. son kez bu konuda acıklama yapıyorum. ben asla zengin koca nasıl bulunur diye konu acmadım önce düzgün bakin sonra elestirin. 4 sene önce üni sinavina hazırlanırken aylık kazancınız nekadar. hangi meslek nekadar para kazanir. ona göre meslegimi ve esimi sececegim diye konu acmıstım konu cooook yanlıs anlasıldı. 18 yasindaydim ve ayni seyi yüz kere söylediniz yeter artik ne zengin eşinden bahsediyosunuz.
ailem karsı taraftan hicbisey talep etmedi ne altın konusu actı ne bisey. böyle bi konu acmıstım ailem biseyler isticek diye ama ailem beni kandırmıs ne tepki vericem diye. asla bisey talep etmediler halbuki haklarını yemişim.

birincisi onu ben konusmadım. cevremdekilerin söyledigini söyledim. benim görüsüm degildi yaziya döken bendim. yüzlerce kezde acıkladım. yiyici miyici degiliz kardesim siz kimsiniz ne tanıyosunuz böyle konusuyosunuz ya. ne cesaret yani. sizin gibilere cevap vermiyorum artik az bir enerjim kalmis sizin gibi ruh emicilerle ugrasamam.
Bak hala cıkısıyosun keske kp babana bagrınırken ona bu kadar celallenebilseydin
Ama körsün malesef cocugun seni susup dinlemesini seni sevdigine saygı duyduguna baglayacak kadar kör

Öncelikle kabul edersen sevgili kardeşim demek istiyorum Allah yardımcın olsun bir abla olarak sana tek önerim bu adamla evlenme yaniygelin gitme hayatın maf olmadı mafetme verilmiş sadakasını varmış zararın neresinden dönsen kardır bu adama güvenip te yola çıkılmaz çünkü senin arkanda durmuyor seni hep ezdirir kv ve kp hiç konuşmuyorum bile terbiyesiz o yaşın adamı boşa yaşamış manavdan domates mi alıyor bir evin el bebek gül bebek binbir zahmet ile büyüttüğü kızını alıyor iyi düşün ablacım bir avukat ile görüş nikah iptali dava aç Öyle boşan sakın nikah kıydım diye bi şans verme zaman unutturur şimdi bir gün ağlarsın eğer evlenirsen gurbette hergün ağlarsın Allaha emanet ol kardeşim

tesekkür ederim allah razi olsun sizden.. dediginizi düsünecegim.. nikah iptalini de görüsücem bu konuda fikrim yok cünkü..

Canim benim 5 yil kendime gelemem diosunda evlenirsende ömür boyu bu hayati cekeceksin bu insanlarla.yazik deilmi gencligine.bosver git sadaka ver bu insanlarin yüzünü onceden gordügün icin.ailene ne saygisizliklar yapmislar yazik deilmi seni yetistiren insanlara.. yarin birgunde elinde cocukla yalniz kalcaksin emin ol o zaman bosanmasi daha zor olacak..

bosanma davası acacaksınız tabıkı... bazı konularda bazı kısılerı ıs resmıyete dokuldugunde daha ıyı tanıyorsun
benım esımın aılesı saygın bır aıle aılemden cok cok zengınler fakat kayınpederım ne söz verdıyse sözunu yedı ben asla oyle soz vermedım dedı onun yerıne babam paşalar gıbı onun soz verdıgı seyı yapıp cocuklarıma hedıyemdır dedı.
bızım buralarda da evlılık zordur adetler vardır ve agırdır. kayınpederımın gercek yuzunu nişandan sonra gordum mesela. yanı işler resmıyete dokulunce...bende hıc bırsey talep etmedım herseyımızı esımle ben ve benım aılem yaptık kı yapmak zorunda da degıl aılem sagolsunlar . aslında en guzelı kendınız yapmanız kımseye minnetınız olmaz

sızın sanssızlıgınız aslında aynı ortamda bulunamayısınız eger aynı ortamda olsaydınız daha erken gorurdunuz bazı seyleri. bırde sansınızı fazla zorlamamak gerek balık bastan kokar bu ısın olmayacagı en bastan bellıymıs sız zorlamıssınız olsun dıye aılenızı dınleseydınız keske

neyse zararın neresınden dönersenız kardır sıkmayın canınızı tecrubeler boyle yasayarak ogrenılıyor ıste hakkınızda hayırlısı olsun

tesekkür ederim güzel dilekleriniz icin.. peki esiniz ailesine tepkisi bu sürecte nasıl oldu.. bunu cok merak ediyorum. nasıl bir durus sergiledi yani

Eski actiginiz konuda cok tepki almistiniz.
Orada da fikir verenler oldu.
Burda da ayni konudan bahsettiginizden tepki alacaginiz belli degil mi?
Gelin olmak mesele degil iyi aile kurmak mesele ve siz cocuk olmadan bu isten dondum boyle biriyle aile kurmadim diyerek sevinin.

tesekkür ederim güzel dilekleriniz icin.. peki esiniz ailesine tepkisi bu sürecte nasıl oldu.. bunu cok merak ediyorum. nasıl bir durus sergiledi yani
babasına bukadar ınsan yalan mı soyluyor bır sen mı dogrusun yanı ? benı nasıl mahcup ettıgının farkında mısın dedı
esım yapı geregı asla goz yuman bır ınsan degıl
annesı bana bır kac kere hatalı davranıs gosterdı dıye 1 sene gorusmedı sen benım annemsın ama o benım aılem. once canım kusura bakma hatanı gozden gecır ben napıyorum de sonra gorusuruz anladıgında gorusuruz dedı annesıne

ben hatalıysam bana da hatalısın der yanı . aramızda sorun olur bazen cemkırırım aman aramız soguk dıye de yan cızmez . bırbırımıze kırgın bıle olsak oncelıgı hep ben olmusumdur cunku kapıyı kapattıgımızda herkes dısarda evde bas basa olan bızız

1. si Hiçte hayatım mahvoldu diye düşünme hemen hemen aynı şeyleri yaşadım nikah olmuştu ve nişanı attım hiçte mahvolmadı hayatım bu konuda rahat ol .
2. si kapında yatsa özür dilese asla kabul etme bitir kesin bitir kendin saygın varsa !
3. sü nişan da takılanları alınanları gönderme sizi okadar yıprattıklarına say manvevi tazminat davası açma hakkın bile var
Ben uğraşmadım herşeyi verdim soradan keşke vermeseydim dedim
Hayatta okadar aç köpek insanlar var ki is susup alttan aldıkça bize meraklı diye düşünmüşler eğer öyle değilsen dik dur asla geri dönme kendini üzmemeye bak zamanla herşey çok güzel oluyor verilmiş sadakam varmış dersin

Canım benim yat kalk dua et kurtulmuşsun.Ve nişanlın ayaklarına kapansa bile öle bir aileye gitme.Bende çok kısa sürede evlilik yaptım yurtdışındayım şu anda.Ama evlenene kadar eşim her ay Türkiye’ye geliyordu.Eşimin ailesiyle Allah’a şükür hiçbir sorun yaşamadım.Yaklaşık bir buçuk senelik evliyim 5 ay oldu yurt dışına yerleşeli.Sen başında böle bir aile ve eş varken buralara gelseydin şimdiki durumundan daha beter olurdun emin ol.Geldim ertesi gün kursa başladım dahala tek başıma doktora gidemiyorum.Burda hiçbirşey Türkiye’deki gibi değil.Birincisi ne bir arkadaş var nede sana yakın tanıdık.Eşimle çok mutluyum Allah’a şükür ama çok zorlanıyorum.Bi arkadaşınla oturup bir çay içmek bile çok büyük nimetmiş onu anladım.Kısacası böle bir aile varken sakın gelme buralara.

Yurtdışı dediğiniz kesin Almanya çok akrabamız var aşırı cimri oluyorlar, Emin’im oraya gittiğinizde ağzınız açık kalırdı cimriliklerine , merak ettim eşiniz sizinle ilgilimiydi? Yani sürekli arar mıydı?? ek olarak siz çok özenmişsiniz , ve biraz abartmışsınız epey masraf yaparak , olan olmuş üzmeyin kendinizi, Rabbim evlenmek isteyen herkese en hayırlı olanı nasip etsin ..
Vallahi ağzım açık kalmıştı geçmiş zaman

Bize de mi lololo konu sahibi?
Bu aslanlar gibi dik basli mağrur babanın resmen başlık parası gibi dünyaları istediği konuların vardı.
Sonra 'ay annem babam beni denemis' gibi Uber mantıksız bir cevap vermiştin,inanmış gibi yapmıştin.
Kendi kızına ev almamis, elalemden ev istiyordu en son. - geleceginin teminatı icin- Şimdi de 'bir ev parasini çeyize harcadi' diyorsun. El insaf, iç Anadolu'nun bağrında gecekondu dairesi alsan 150 binden aşağı alamazsın,baban Almanya'ya götüremeyeceğin ceyizlerine ne kadar para harcamış olabilir ki?
*Düzeltiyorum, 1 evi düzecek eşya kadar çeyiz almış. Yani neden böyle birşey yapmış ki? Almanya'da onca life dantele, tencereye ,patige ihtiyacınız mi vardı devasa masraf yapmış?
Ev de ev, yarım kilo altın, araba vs vs... Sırf damadın ailesi zengin diye adamı sömürmeye çalışmiş, 'bir kere daha gelecekler!' diye kendini naza çekmiş,karşı taraf 'işine gelirse' dedi diye de kuyruğunu kıstırıp 'tamam tamam gelmeseniz de olur' demişti, malum zengin damat...
Bence ne sen akillanirsin ne de karşı taraf.
Bunca zaman Kadınlar kulübündekilerin söylediği hersey çıkıyor iste. O aile için de ''yuksekten konuşuyorlar, sen oraya gidince kendi babasının okumtadığı kizi onlar okutup bir de altına araba cekmez'' demişlerdi,inanmamistin.
Almanya'da ezilirsin demişlerdi, hatta ben hatırlıyorum Alamanci göçmenlerin görücü usulüyle türkiyeden getirttikleri kadınlara eziyetleri ile ilgili bir gazete yazısı atmıştım. Ve daha bir sürü kadın bir sürü cümle kurmuştu...
Hala diyorsun ki: özür dilerse affederim evlenmeden boşanmaktan iyidir.
Hata üstüne hata yapıyorsun. Sen barışır oraya gidersin, küçücük bir odada ömür çürütür sonra da peşpeşe birkaç çocuk doğurur ''onlar için katlaniyorum" dersin böyle giderse.
Bütün işlerinden mantıksızlık akıyor
İlk günden beri altindi paraydı diye diye saçma sapan kararlar aldın durdun.
Vallahi rezil ediyorsun kendi geleceğini. Cidden çok yazık : (
lütfen kimsenin gazına gelmeden, karşı tarafın serveti aklını celmeden mantıklı bir düşün, kendin için en iyisini yap!

Son düzenleme:
babası 2. kez istemeye gelmiyordu, adamı arayıp ikna etmeye calıstım, bana dediki siz bana gel şabban git şaban yapamazsınız gelirsem o söz takılacak ben oraya zırt pırt gelemem diyip beni günlerce aglatmıştı.
Olması gereken cevabı vermiş adam. Bir kız kaç kere istenir yaa... Zaten işin olacağı belli, neyin nazı niyazı. Adam arka sokaktan bile gelse 2 kere istenmek kadar boş bir iş olamaz ki yurtdışından diyorsunuz. Milletin işi gücü yoktu! Saçma sapan kendinizi kıymete bindirme çabalarınız işe yaramamış. Bir de oturup ağlamışsınız...

evi ben alırsam içini sen döşersin
babamda beyfendiliğini bozmayip, bizim o evi döşüyecek dururumuz yok, biz kızımıza ceyizini hazırladık evinde bir kac parcasini anca alabiliriz dedi,

Adam yine haklı. Kocanın evi yok. Babası çeyiz olarak ev alacak diyelim. Sen ne yapacaksın? 2 dantel 2 pike takımıyla kurtulmak yoooookkk. Ailenin durumu yoksa evlendirmesin seni. Bir sürü insan yıllarca çalışıyor, para biriktiriyor, kimseye boyun eğmemek için. Öyle bedavadan kız vermek var mı yaaa? Tabii prensesimiz pırlanta kaplı olduğu için, onun varlığı yeter. Ekstradan masraf edilmesine gerek yok.

ayrıca babam normal sohbet havasinda dediki siz ogluma ev alacagım, hatta kızımız okula gitmek isterse ona araba alacagim demistiniz ben söylediklerinizi hatirlatiyorum kızınız en yakın sürede ehliyetini alsin demistiniz dedi. kaynatamin dedigi, ne arabasi arabami istiyosunuz siz benden.
Evet araba da istiyorsunuz. Her şeyi istiyorsunuz. Babanızın da bu gergin konuşmaya rağmen sesini çıkaramamasının sebebi karşısındaki insanların parasına tamah etmesi. Zenginler diye söylenenleri sineye çeken, yüzsüz davranan sizsiniz. Alemin parasına ne diye bu kadar tamah edip karşısında el pençe duruyorsunuz anlamıyorum ki? Adam babanı azarlıyor, baban sesini çıkaramıyor! Bi insan paranın karşısında bu kadar ezilir mi? Hiç mi yok gurur? Haysiyet? Sonra gidip nişanlına kızıyorsun, babama böyle davranıyorsunuz diye. Baban adam olsun da kendini savunsun, elin oğlu mu savunacak senin babanı? Savunulacak bir tarafı da yok ama neyse... Bu kadar haklı olduğunu düşünen adam susmaz.

nasıl güvenip hicbisey olmamısken bu imzayı attım bilmiyorum.
Biliyorsuuuuuunnnn... Para para para! Gözün ondan başkasını görmüyor.

Fikirlerin, ailenin tutumu, senin beklentin hepsi toptan yanlış. Kusura bakma, sormuşsun söylüyoruz amacım kırmak değil. Daha gencecik kızsın. Evde kurudun mu, ne bu evlilik merakı? Git okulunu oku, ekmeğini kazan. Kendi ayaklarının üzerinde dur. Zengin koca bulacaksan yine bul, sermaye karşıtı değilim amaaa sen eşinin yada eşinin babasının parasına değil, kendine güven. Kimseden bir şey bekleme. Kendine yet. Kazandığınla yetin, mutlu ol. Aç gözlü olma. Sabırlı olursan, emek vererek zaten istediğin her şeyi kazanırsın. Emin ol bedavadan mal sahibi olmaktansa kendi emeğinle kazandığından daha çok zevk alacaksın.

Ayrılmaya niyetin hala yok. Bir özür dilesin, evi alsınlar da barışayım diye bekliyorsun. Bunlar kitaptaki eski numaralar ablacım, kimsenin aklını hafife alma. Ayrılacak olan insan telefonda o kadar laf işitirken "ırıbı ılıcığım dimiştniz, hıtırlıtırım" demez. Karşındaki insanlar anlamıyor mu sanıyorsun?

Karşı taraf masum değil, sizin gözünüzü boyayıp bırakmışlar. Beklentilerinizi yükseltip sizi hayal kırıklığına uğratmışlar. Eminim mallarıyla böbürlenmek için atıp tuttular, siz de yediniz. Herhalde onlar da bu kadar yiyeceğinizi ve onları sömürmeye çalışacağınızı tahmin edemediler.

Keşke bu genç yaşında, şu olayla bir aydınlanma yaşasan ve ailenin sana öğrettiklerinin, onların tavrının yanlış olduğunu idrak etsen de aklını başına toplasan. Kendi yolunu çizsen, ayaklarının üzerinde dursan ve onurlu bir hayat yaşasan. İnan daha yolun başındasın, hayatın mahvolmadı. Böyle bir evlilikle hayatın mahvoluyor (du, mu acaba?). Sadece alınacak eve arabaya odaklanıp neleri kaçırıyorsun... Yaşadığından ibret al. İnsanların parasına hürmet edersen, seni parayla alınacak bir şey olarak görürler, seni saymazlar, insan yerine bile koymazlar. Bununla da uyanmazsan, hayatın birilerinin kakıncı olarak geçecek haberin olsun. Ben razıyım yeter ki kayınpeder evi alsın diyorsan o da senin tercihin.

Niyeyse bir şekilde barışıp bu yazılanların hepsini boşa çıkaracakmışsın gibi bir his var içimde. Olsun, ben doğru bildiğimi söylemezsem içime dert oluyor :)
Umarım karşı taraftan ve ailenden bağımsız, kendine ayrı bir yol çizersin; kimsenin karşısında eğilmeyen, kendine yeten, mutlu ve güçlü bir kadın olursun.

X