Hatalı mıyım

Birkaç kuşak sonra burada yazılan her şey tarihi kalıntı olacak. Yeni nesil okuyup okuyup aaaa eskiden o aramadı bu aramadı diye kusuyorlarmış atalarımız diyecekler.

İnsan sevdiğine küser bence böyle durumlarda. Kayinvalidenizi çok seviyorsanız haklisiniz. Ama sevmiyorsanız arayıp aramaması o kadar da önemli olmamalı.

Ben çoğunluk arkadaş gibi düşünmüyorum.. Zaten çoğu zaman eş ailesi gelinin ailesini de yok saydığı için geline istedikleri gibi davranabileceklerini, sadece oğullarının yanında olmaları gerektiğini, her ihtiyaç duyduğunda da kendi yanlarında olmaları gerektiğini düşünüyorlar.. Halbuki onlarla arada da irtibat halinde olsa geline karşı ayrı bir sorumluluk taşırlar ya da gelini onlar tarafından veya oğulları tarafından üzüldüğünde bir mahcubiyet hissederler.. Yani bizim aile kültürümüzde gelin ailesine karşı ayrı bir hassasiyet vardır bu da bence yalandan dünürcülük yapmak değil de kadını değerli bulma onlara kıymet vermektir.. Bizde geline kıymet verildiği için ailesine karşı da özenli ve dikkatli davranılır.

Ama herkesin fikri farklı ben böyle düşündüğüm için ailem konusunda hassasiyet bekliyorum ve bunu dile getirdim.. Eğer onlar için önemsiz bile olsa ben gelinleri olarak fikrimi söyledim onlar için önemli olmayabilir benim için önemli mesela yeterli değil mi?? Benim için yapamayacakları birşey mi?? Ya da sizin??

Gidip sürekli ziyaret edin, her hafta düzenli arayın, bütün düğün ve cenazeler katılın diyoruz sanki.. Hepi topu bir alo diyecekler bu yani..Bizim ailemizi kendi ailesi bilsinler de değil bu.. İnsan hiç istemese gelini istiyor diye bunu yapmalı ki yarın öbür gün gelini de ona aynı hassasiyetle yaklaşsın..Valla ben bunun bu kadar büyük bir beklenti olduğunu düşünmüyorum..

Severim o yüzden bekledim umdum zaten sevmesem aman gerekli değil zaten önüne bakardım

Göndermemek şöyle yorumlar da bir kaç defa açıkladım ama yorumların hepsini okumak zorunda değilsiniz bilmemeniz normal biri 8 aylık emiyor diğeri 4 yaşında 1 saatte olsa yanlız seyahat edemez

hıı anladım. zaten 8 aylık emen bebek sizsiz olmaz. 4 yaş için birşey diyemem, benim kuzenimin eşi babasıyla bırakıyor mesela. başka bir şehirden istanbula geliyorlar ve babaannesinde 3-4 gün anne babasız kalıyor. ama onlar çok küçükken alıştırdılar. ve çocuk babaanneye çok düşkün. sizinki alışkın değilse yapamaz haklı olarak.

Eşiniz, anne ve babanıza böyle sebeplerden ötürü tavır alsa gitmem, çocuklar da gitmez dese, aileniz çok özledik gelin desene yaparsınız.

Arasalar iyi olurmuş. Ama bu durumlarda eşiniz yanınızda olduysa gerisini boşverin. Gidince de kırıldığınızı söyleyin

Ne güzel anlattınız bütün hislerime tercüman oldunuz resmen
Hatırsa benim hatrıma aramalılar ha bu kadar hatrım yoksa o zaman evlerinde yerim deyok

Ne güzel anlattınız bütün hislerime tercüman oldunuz resmen
Hatırsa benim hatrıma aramalılar ha bu kadar hatrım yoksa o zaman evlerinde yerim deyok
Ben olsaydım giderdim bir kez daha ne kırıldığımı dile getirip en azından ben istiyorum diye arayabilirdiniz derdim..

Beni ciddiye almaz, dediklerimi de dinlemezlerse ya da "yav he he" gibi bir tavır sergilerlerse ondan sonra araya mesafeyi koyar ona göre davranırdım.. Belki şuan yaptıkları düşüncesizliğin farkında bile olmayabilirler

Bensiz hiç bir yerde kalmadı ama babaannesini sever babası da yanında olunca kalır sanki ama yolculuğa tek başına gönderemem babası zaten araba kullanacak ilgilenen olmayınca o kadar uzun süre oturmaz durmaz Allah korusun başına bişey gelmesinden korkarım

Bence bu durum kötü niyetli olup olmamaları ile değişir.
Eğer anne-babanıza saygısız bir tavırları varsa genel anlamda, kötü niyetli kötü kalpli insanlarsa görüşmek istemeyebilirsiniz. Ama ortada bir kötü niyet yoksa ve genel umursamazlık olayı varsa takılmazdım ben.
Ki aynı şeyleri yaşıyorum ve takılmıyorum da.
4.5 senelik evliyim, nice bayramlar, kandiller vefatlar oldu. Kayınvalidemin annemi aradığı çok çok sayılıdır. İlk zamanlar annem arıyordu şimdi o da aramıyor.
Ben de kayınvalidemi özel günlerde arıyorum, eşim yanımdaysa bazen denk gelirsek konuşuyoruz vs. Onun dışında annem de beklemiyor zaten aransın konuşsun diye. Bir araya denk gelirlerse saygılı bir şekilde konuşuyor olmaları yeterli hepimiz için. Fazlası muhabbet istemiyorlarsa zorlamaya gerek yok.
Ama çocukları göndermemek sizi haklıyken haksız duruma da düşürebilir. Yani tabi 6 aylık çocuk varsa ortada siz olmadan gitmez de. Birkaç saat yola kendi kendine yetebilen çocuklar gidebilir siz gitmeseniz de.

Evet biri sekiz aylık biri 4 yaşında gidemezler 4 yaşındakine babası teklif etti ama o istemedi bende yanlız yollama taraftarı değilim bir saatte olsa yanlız seyahat edemez

Severim o yüzden bekledim umdum zaten sevmesem aman gerekli değil zaten önüne bakardım
Seviyorsanız bence gidin, baş başa yakalayıp kayınvalidenize kırgınlığınızı belirtin. Ama laf sokmadan duygularınızı anlatarak. Burada bize yazdığınız gibi “ben sizi seviyorum o yüzden kalbim kırıldı” derseniz daha çok dikkat edeceklerini düşünüyorum. İletişim her şeydir.

Haklısınız

Sanki ben yazdim, ya da biri beni yazdi, kiz ruh ikizim misin nesin

Tüm yorumları okumadım, kırılmakta belki kendinizi haklı görüyorsunuz ama bu durumda anneniz mesafe koymalı siz değil. Anneniz aramasın, gitmesin ama siz görüşmeye devam etmek zorundasınız. Bence ailelerin birbiriyle görüşmeleri çok da önemli değil. Ve siz artık ayrı bir ailesiniz. Eşinizin ailesini kendi aileniz üzerinden değil, kendi iletişiminiz üzerinden değerlendirmelisiniz. Torunlar onlarım da torunları, eşiniz de onların oğulları. Ömür boyu ilişki halinde olmak, sizin hem zorunluluğunuz hem de sorumluluğunuz. Bu şekilde bir soğukluk araya girmemeli. Eşinizin hatrını da gözeterek hareket etmelisiniz. İlerde bizler de kayınvalide olacağız. Ben şahsen sırf dünürümle görüşmüyorum diye çocuğumla arama mesafe koyulmasını asla hazmedemem ve kabul de edemem. Bence siz de etmezsiniz. Hiç ,ben olsam öyle davranmazdım diye düşünmeyin, kimin nasıl insanlarla karşılaşacağını bilemeyiz.

Valla arasa da aramasa da hayatimda ne bisey eksilir, ne bisey cogalir, hic takilmam boyle seylere, kendim de boyle seyler icin aramayi pek sevmem, aramaknda, aranip bik bik konusmak da angarya geliyo bana

Size yapilan bisey yok siz ariyo olabilirsiniz olmasi gereken sizin aramaniz aileler birbirlerini aramak zorunda degil. Arasalardi iyi olurdu ama annemleri aramiyo diye cocuklarimida goturmiycem falan cok abartmissiniz haksizsiniz sizin anneniz biz aileyiz diyo olabilir ama karsi taraf okadar yakin olmak istemiyorsa buna saygi duymak zorundasiniz

Kusura bakmayın ama yakın akrabam bile olsa arayıp;
Vah vah şeker mi çıktı oğlunuzda? Çok geçmiş olsun diye konuşup moral bozmak istemem.
Ayrıca tedavisi olan bir hastalık, ölüm döşeğinde gibi davranmaya gerek yok.
Geçmiş olsun denebilir mi? Evet.
Denmezse buna darılıp küsülür mü? Hayır.

Ben arardım kızımın ya da oğlumun hatırına arardım ki eşimin hatrına çocuklarımın hatrına bir çok şeyi yuttum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…