Iş görüşmesinde maaş konuşma derdi

Kendine güvenli dur.talep ettiğin maaşı arkadasim ilk defa yapacagi galeri satis danismanligi icin öyle yapti..hatta ben sizin firmayi biraz arastiracagim 3 gun musade istedi..3 gunun sonunda galeri arkadasimi aradi gelin baslayin diye..kendine guven karsi tarafin algisini degistirir.
Buraya da araştırıp gideceğim. Nasıl ki karşı taraf daima bizden referans isteyebiliyor bende onların firması için referans buldum,araştırdım.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali yani..
Burası illa olsun diye diretmiyorum. Şartlar,pozisyon konuşulur. Belki ben tatmin olmayacağım veya onlar hiç beğenmeyecek. Ama olumlu olur ise sonunda maaş konusu mutlaka konuşulacak.
Asgari ücret veya 1750 tl çok az bi meblağ. Hele ki bu teklifi oradaki mühendis verirse ne derim bilmiyorum.
Yok patron ile görüşür isem çok net bir şekilde emeğimin karşılığının o kadar olmayacağını,başka adaylarla da görüşmelerini söyleyeceğim.
Aslında bu konu özgüvenim sağlam. Karşımdaki insana kendimi ifade edebiliyorum. Kesin olsun diye bi çabam da olmadığından panik yapmam diye düşünüyorum.
Tamam piyasa çok kötü ama herşeyin fiyatı da almış başını gidiyor. Hayat bu kadar pahalı iken onca emeğin karşılığı asgari ücret olmamalı.
Belki de bunu kabul eden insanlar var diye bu teklifi sunabiliyorlardır kimbilir

MÜHENDİSSİN !! Özgüvenini yükselt biraz 2000 TL talep ettiğini söyle ki sormazlar bence 1.750 yi de kabul edip etmeyeceğin senin durumun onu sen biliceksin geçici olarak belki
İngilizceni geliştir ve büyük firamalara cv ni mail at az maaşla çalışacaksan bile kurumsal bir firma olsun önün açık olur
İş bulma zaten zorlu bir süreçtir tecrüben yok senin için daha zor ama pes etmeden her yere gönder

kendine ve yapacağın işe güven. diyelim ki 1750 ye çalıştın anlaşamadın ayrıldın. başka iş görüşmesinde ne kadar maaş alıyordunuz sorusu sorulduğunda ne söylüyeceğini şaşıracaksın 1750 diyince onların gözünde işe ihtiyacı var ne olursa nasıl olursa çalışır şeklinde bir intiba bırakabilir. 1750 düşünüyorduk derlerse düşündüğüm rakamdan aşağıdaymış bütçeniz de. direk fiyat söyleme adam sorduğunda istediğin rakamı söylersin.
Işte biraz stratejik davranmalıyım. Bu nedenle ilk onlara mi bırakayım yoksa kendim söyleyeyim mi bilemiyorum.

MÜHENDİSSİN !! Özgüvenini yükselt biraz 2000 TL talep ettiğini söyle ki sormazlar bence 1.750 yi de kabul edip etmeyeceğin senin durumun onu sen biliceksin geçici olarak belki
İngilizceni geliştir ve büyük firamalara cv ni mail at az maaşla çalışacaksan bile kurumsal bir firma olsun önün açık olur
İş bulma zaten zorlu bir süreçtir tecrüben yok senin için daha zor ama pes etmeden her yere gönder
100 tane firmaya yollamışımdır en az. :)
Nasip bir yerde mutlaka vardır eminim bekliyorum. Özgüvenim de gayet iyi. Kendime güvenirim. Ben sadece konuşmanın gidişatını nasıl yönlendirebilirim noktasında takildim. Sorulunca önce sizin bu pozisyon için düşünceniz nedir mi demeliyim yoksa kendi kafamdaki aralığı direk söylemeli miyim onu düşünüyorum.

Bu konuyu okuyan öğrencilere tavsiyem şudur: Öğrenciliğinizde, ister kendi alanınızda ister herhangi bir alanda, mutlaka yarı zamanlı çalışın bir yerlerde. 1000-2000 tl gibi komik ücretleri o zaman alırsınız ama mezun olunca yüksek bir ücret alırsınız deneyiminizden ötürü.

Işte biraz stratejik davranmalıyım. Bu nedenle ilk onlara mi bırakayım yoksa kendim söyleyeyim mi bilemiyorum.
görüşmenin sonunda onlar maaş ile ilgili beklentini sorarlarsa direk beklentini söyle. onlar maaş söyleyecek olurlarsa ki bu tamam sizi işe aldık maaşınız da bu bölümünde gerçekleşebilir o zaman da benim beklentim daha yüksekti diye söyle. adam sorarsa önce istemenin sonu yok tabi gibi ufak bir espiri katıp gülebilirsin hafiften o gerginliği alır. sonrasında da beklentini söylersin. biz size iş öğreticez falan diyebilirler yeni mezun olduğun için onda da haklısınız ama benimde size katacaklarım olacaktır gibi birşey söyleyebilirsin. daha önce gittiğim bir iş görüşmesine 2. kez gittiğimde biz seni niye işe almadık yahu maaşı çok mu söylemiştin yoksa az mı demişti müdür. sonra da az söylemenin de aslında eksi puan olduğunu açıklamıştı. sanırım 20den fazla iş görüşmesine gittim. çalıştığım halde gidiyordum hatta hobi edinmiştim diyebilirim :)

100 tane firmaya yollamışımdır en az. :)
Nasip bir yerde mutlaka vardır eminim bekliyorum. Özgüvenim de gayet iyi. Kendime güvenirim. Ben sadece konuşmanın gidişatını nasıl yönlendirebilirim noktasında takildim. Sorulunca önce sizin bu pozisyon için düşünceniz nedir mi demeliyim yoksa kendi kafamdaki aralığı direk söylemeli miyim onu düşünüyorum.
sen 2000 bin söyle tabi direk eğer beğenirsen şartlara göre esneme payım var dersin

Ne için çalışıyoruz Allah rızası için mi ? Tabiki de maaşı konuşacağız.
Maaş en büyük motivasyondur.
Enistenizin personellerine Allah yardım etsin ne diyelim.
Kesinlikle katılıyorum size. Çalışanına muhtaçsın sen ne versem kabul edeceksin muamalesi yapan tipler. Bu rezillerden her yerde var. Neymiş öaaş muhabbeti yapanı kesinlikle işe almazmış :)))) hey Allahım ya ne günlere kaldık :)))

Kesinlikle katılıyorum size. Çalışanına muhtaçsın sen ne versem kabul edeceksin muamalesi yapan tipler. Bu rezillerden her yerde var. Neymiş öaaş muhabbeti yapanı kesinlikle işe almazmış :)))) hey Allahım ya ne günlere kaldık :)))
Yoo enistem gayet donanimli akli basinda yardimlarini asla esirgemeyen bi adam yani bu sekilde konusmaniz birz acimasizca oldu.gelir gelmez bana su kadar maas vereceksn diyeni ise almam ben o konuyu zaten acarim demisti.sanirim ben yanlis ifade ettim

Herkese iyi akşamlar.
Yeni mezun mühendisim. 2 haftalık bi deneyimim oldu ve sigorta yapmamaları,maaş +mesai konuşup akşam 9da çıkarken 2. Hafta mesai almayacaksın demeleri ve sahibinin terbiyesiz bi adam olmasindan dolayı bıraktım.
Önceden tek derdim ogrenmekti ama artık diğer iş yerinde olan şeylerin yaşanmaması için net olmak istiyorum.
Yarın iş görüşmesine gideceğim , bu firmanın ilanını facebook üzerinden buldum ve yarın için çağırdılar. Firmanın uyguladığı sertifikalara sahibim fakat uygulama kısmını bilmiyorum.
Firmayı araştırmak için bi tanıdığımıza sorduğumda sahibinin bi arkadaşının samimi arkadaşı olduğunu ve yarın arkadaşının yanına giderek görüşmeden önce konuşmamı söyledi.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali önce diğer firmaya gidip bilgi alacağım.
Şimdi benim sorum ben artık net olmak istiyorum. Ücret konusu da dahil . Minimum 2000 tl ile başlamak istiyorum fakat yeni mezun aradıkları için asgari ücret veya 1750 tl olarak teklif edebilirler.
Ben ücret kısmına gelindiği zaman nasıl bir strateji uygulamalıyım ? Yani ben asgari ücret teklif ederler diyorum ama belki de 2500 edecekler bunu bilmiyorum.
Bana ücret beklentisi sorulur ise sizin aklınızdaki rakam nedir diye sormalı mıyım?
Aylardır iş arıyorum 1750 tl derler ise kabul etmeli miyim ?
Teşekkür ederim şimdiden
Mühendissin 1750 lirayı kabul etme tabiiki.

Mühendis için şuan konuştuğumuz maaşlar ne acı. :KK43:
Bilmiyorum ben pek, iki ucu güllü değnek resmen.
Bir yanım özgüvenli durman gerektiğini söylüyor.
Bir de kuzenimin durumu var. Bursada tekstil mühendisi. 10 sene önce falan çok revaçta olduğu zamanlarda. Mezun olur olmaz bir firmaya girdi asgari ücretle. Çok şaşırmıştık. Hani mühendise yakıştıramamıştık tabir yerindeyse az gelmişti. Ama sanırım öğrenme amaçlı girmiş. Kısa bi zaman içinde efsane bi maaş artışı oldu. Şuan hala aynı firmada ve dudak uçuklalatacak bir ücretle çalışıyor. Tabi başta mı öyle anlaştılar bilmiyorum belki gir kendini göster mi dediler artık ne konuştularsa ama o da önümde bir örnektir.

2.500 de deseniz yine az yine az. İnşallah kısa zaman içerisinde emeklerinizin karşılığını alırsınız. :dua:

Herkese iyi akşamlar.
Yeni mezun mühendisim. 2 haftalık bi deneyimim oldu ve sigorta yapmamaları,maaş +mesai konuşup akşam 9da çıkarken 2. Hafta mesai almayacaksın demeleri ve sahibinin terbiyesiz bi adam olmasindan dolayı bıraktım.
Önceden tek derdim ogrenmekti ama artık diğer iş yerinde olan şeylerin yaşanmaması için net olmak istiyorum.
Yarın iş görüşmesine gideceğim , bu firmanın ilanını facebook üzerinden buldum ve yarın için çağırdılar. Firmanın uyguladığı sertifikalara sahibim fakat uygulama kısmını bilmiyorum.
Firmayı araştırmak için bi tanıdığımıza sorduğumda sahibinin bi arkadaşının samimi arkadaşı olduğunu ve yarın arkadaşının yanına giderek görüşmeden önce konuşmamı söyledi.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali önce diğer firmaya gidip bilgi alacağım.
Şimdi benim sorum ben artık net olmak istiyorum. Ücret konusu da dahil . Minimum 2000 tl ile başlamak istiyorum fakat yeni mezun aradıkları için asgari ücret veya 1750 tl olarak teklif edebilirler.
Ben ücret kısmına gelindiği zaman nasıl bir strateji uygulamalıyım ? Yani ben asgari ücret teklif ederler diyorum ama belki de 2500 edecekler bunu bilmiyorum.
Bana ücret beklentisi sorulur ise sizin aklınızdaki rakam nedir diye sormalı mıyım?
Aylardır iş arıyorum 1750 tl derler ise kabul etmeli miyim ?
Teşekkür ederim şimdiden

bence 2000 tl.den aşağıyı kabul etme ve sigorta/çalışma süreleri/fazla mesai mevzularını önceden konuş hatta sözleşme yapıyorlarsa (mühendislik firmalarında çoğunlukla yapılıyor diye biliyorum) sözleşmene bu şartları da eklet. mühendissin sen düz işçi değilsin ki ne verirlerse tamam diyesin. insan kalitesini ilk başta kendi belirler.

Yoo enistem gayet donanimli akli basinda yardimlarini asla esirgemeyen bi adam yani bu sekilde konusmaniz birz acimasizca oldu.gelir gelmez bana su kadar maas vereceksn diyeni ise almam ben o konuyu zaten acarim demisti.sanirim ben yanlis ifade ettim
Evet sizin ifadr tarzınız sert olduğu için öyle yazmıştım. Ama dediğini doğru daha gelir gelmez önce şu maaşı isterim diyen biri zaten iticidir. Haklısınız. Minik bir yanlış anlaşılma oldu :))

Merhaba, ben de psikologum. İlk iş deneyimimde asgari ücretten biraz daha yüksek bir fiyata çalışmıştım. Kötü bir yerdi son 1 ay paramı alamamıştım hatta. Oradaki iş görüşmemde gayet mütevazi davranmış, "Ne uygun görürseniz ona çalışırım, yeter ki beni işe alın" stili davranmıştım. Hata etmişim.

İkinci (ve şu an hala çalışmaya devam ettiğim) işimin görüşmesinde maaş konusu açılınca "Kurumunuz için maksimum performansımı göstereceğimden dolayı beklediğim maaş aralığı şu şu seviyede ama sizin düşündüğünüz bir miktar varsa onun üzerinden konuşabiliriz" demiştim. Benim söylediğim aralıkta bir maaşla çalışmaya başladım. Evimin kuruma biraz uzak olduğunu ve yol parası istediğimi de söyledim hatta, hususi araba da verdiler. Hatta sonradan başka yüksek maaş teklifli bir iş önerisi aldığımı kuruma bildirince maaşımı da yükselttiler. Tabiri caizse iş görüşmesi biraz kendini pazarlama işi. Bir insan donanımsız bile olsa kendini iyi pazarlayabiliyorsa işe alınma olasılığı daha yüksek oluyor gözlemime göre. Çok iyi okullardan iyi notlarla mezun olup doğru dürüst konuşmayı bilmediği, pasif davrandığı için yıllardır iş bulamamış arkadaşlarım da var. Umarım siz de hak ettiğiniz maaşı alarak işe başlarsınız. :)

mutevazi olmamani tavsiye ederim. konuya direk istedigin maas ile degil, senin kapasitenin ve kalitenin onlarin beklentisine uyacagina inandigin ve guvendigin icin bunun da karsiligini gormek istedigini soyle. aklindan gecen miktari da ekle bu cumlenin ardina.

kabul edemezler ise; nezamandan itibaren mumkun, bunun tam olarak anlasmasini yapmak isterim de. yani mesela 6 ay sonra bir zam, 12 ay sonra bir zam daha tarzinda.

İş bulamam diye korkmuyorum da asgari ücrete maruz kalmak beni çok korkutuyor .

Hakaret gibi halimden en iyi sen anlarsın o uykusuz gecelerimizin harcadığımızın o kadar paranın sonucu bu olmamalı bence :KK43:

Okulu bitirip nasıl iş bulacaksınız yani bu işler nasıl yürür acaba okul sonrasını hiç düşünmedim . Kafamda sadece üst düzey dil öğrenip burdan kaçmak var

Bazen iş ilanlarına bakıyorum bir sürü program bilgisi en az 5 yıl tecrübe 5 kişinin yapacağı işi tek kişiye yaptırıp 2000 maaş vermeleri çok üzücü mesleklerin değeri kalmamış grafiker mi arıyorlar mimar mı belli değil benim o kadar programı iyi derecede kullanabilmemin ihtimali yok yazık yıllardır uykusuzluktan ağladığım günlere emeklerime

Bu devlet işi değil 1-2 ayda kaybınız en fazla 500 lira olacak. O nedenle 2000 deyin, yeni bir iş buluncaya kadar aylık 250 lira kayıp çok değil. O nedenle bence 2000 e tamam demek mantıklı. Tabi yarın iş görüşmesinde çok dikkat edin, eğer istekli davranırlarsa 2500 bile diyebilirsiniz. Ama rahatlarsa dikkat edin, deneyim mutlaka lazım.
Forma 2250 yazdım mühendis bunun altına çalışamam mi diyosunuz dedi. Sizin ücret politikanız nedir dedim. 2000 tl ile başlatıyoruz. Bazen mesai oluyor 8e kadar. Mesai ile birlikte 2250yi buluyor zaten maaş dedi. Bu şartlar uygundur benim için dedim. Görüşme olumlu geçti fakat başkaları ile de görüşme yapacaklarmış. Cuma günü olumlu ise dönüş yaparlar sanırım

mutevazi olmamani tavsiye ederim. konuya direk istedigin maas ile degil, senin kapasitenin ve kalitenin onlarin beklentisine uyacagina inandigin ve guvendigin icin bunun da karsiligini gormek istedigini soyle. aklindan gecen miktari da ekle bu cumlenin ardina.

kabul edemezler ise; nezamandan itibaren mumkun, bunun tam olarak anlasmasini yapmak isterim de. yani mesela 6 ay sonra bir zam, 12 ay sonra bir zam daha tarzinda.
Form doldurduk ve 2250 tl yazdım. Ücret konuşma kısmına kadar herşey olumluydu. Heyecan yapmadan konuştum. Kendimi doğru ifade ettiğime inanıyorum. Bu rakamdan aşağı çalışamam diyor musunuz dedi. Onların ücret politikasını sorduğumda 2000 tl fakat bazen mesai oluyor akşam 8e kadar. Bununla birlikte 2250 tl ye denk gelir dedi. Bende kabul ettim. Bakalım olumlu ise dönüş yaparlar.

Bu devlet işi değil 1-2 ayda kaybınız en fazla 500 lira olacak. O nedenle 2000 deyin, yeni bir iş buluncaya kadar aylık 250 lira kayıp çok değil. O nedenle bence 2000 e tamam demek mantıklı. Tabi yarın iş görüşmesinde çok dikkat edin, eğer istekli davranırlarsa 2500 bile diyebilirsiniz. Ama rahatlarsa dikkat edin, deneyim mutlaka lazım.
2000 + mesai olarak görüştük. Yanı 2250 ye falan denk gelecek maaşınız dedi.
Bir-kac görüşme daha yapacaklarmış. Olumlu ise geri dönüş yapacaklar

X