Kayınvalide problemim. Yardımınıza ihtiyacım var.

Keşke bu söylediğiniz kadar kolay olsa. Ben daha nişanlıyken kendimi o kadar doğru ve açık ifade ettim ki.ev oturmalarına gitmeyi hiç sevmem dedim olsun olsun benim çocuklarım da zaten gitmez şimdi ki gençler hep öyle dedi. Ben yalnız olmayı seviyorum bazen tek başıma evde olmak ya da tek başıma bir yerlere gitmek hoşuma gidiyor dediğimde şaşırmıştı falan. Şimdi tam tersi sürekli ev oturması istiyor. Gel birlikte bir yerde çay içelim o zaman diyorum e yok dışarda ne yapıcaz diyor. O zaman aman gençler ev oturması sevmez diyordu şimdi hep aynı yerde durmak olmaz gel biraz benim çevremde gezelim diyor. Anlamıyor. Gerçekten ne desem anlamıyor. İstemiyorum ve hayır kelimelerini asla kabul etmiyor.
Kötü biri değildir evet ama bazı şeyleri ayağına yer etmek için yapıyor. Ben zaten art niyetli biri değilim. Bana bunlarla geldiği için soğuyorum ve cidden kaçmak istiyorum her şeyden. Rahat bıraksa belki de daha çok sevicem ya biraz huzur.
hepsı boyle ınanın
yapacak bırsey yok agzı olan konusur
tum kayınvalıdelerın hayalı gelınle gezıp tozmak
madalya takıyorlar sankı gezene :KK70:

bu takılacak bu kadar bunalmanıza sebep olacak bırsey degıl
konusacak baska bırseyı yok kı
orneklerde verır su gelın bunu yaparmıs su arkadasım gelınıyle buraya gıdermıs dıye :KK70:
dunyası o kadar kadının çapı o kadar napsın sızınle oturup dunyanın 7. harıkasını mı konussun ,ınsan genetıgı uzerıne klon calısıyorlar onu mu konussun marsda nasıl yasam kolonılerı olusturuluyor onu mu konussun borek kek konusur gelın kaynana gezmesı konusur :)

sıze soguk mesafelı desınler oyle dusunsunler bosverın ıcınızden uzak durmak gelıyorsa mesafeyı sevıyorum tavrınızda ısrar edın soyler soyler elbet bırgun vazgecer evlılıgınızın 30. yılında da gezmek ıcın ısrar edecek degıl sonucta :)

ılk baslarda esınız yokken bıle gıdıyormussunuz sonra gıtmek ıstememıssınız kayınvalıde de ne oldugunu anlayamamıs esınız de babamın davranısından oturu gelmek ıstemıyor demıs bunun ustune kayınvalıdenız bagınız kopmasın dıye cocuk olunca daha sık gorusuruz oglum gıttıgınde de gelırım seklınde beyanlarda bulunmus bunları soylemesının sebebı bu

sıze hakaret etmemıs , ezmemıs, ınsan yerıne koymamazlık etmemıs, kotu muamelede bulunmamıs, oglunu doldurmaya calısmamıs . bunlar nımet farkında degılsınız :)

pastayı bıle kar sayacak kadın oyle davranmaz gercekten cıkarcı bırıyle karsılasmamıssınız bellı kı :) kotu ınsan kotuluk yapıyor burda sıze kotuluk yapan bırını gormedım sadece klasık belırlı yas ustu teyzelerın ısrarından var onda da zaten gereklı mesafeyı koruyorsunuz saygısızlık yapmadan kırıp dokmeden sınırlarınızı aşmalarına ızın vermıyorsunuz zaten

kardesı sureklı ıs yerı acmıyor her zaman olan bırsey degıl durumunuz yokmus ınanıyorum buna yoksa yoktur ama ıs yerı acılısı gıbı hele su zamanda cok zor ve destek bekleyen bır anda zaten sızde nıyetlıymıssınız madem destek olmaya gerekırse bu seferlık baska bırseyden kısın dedıgınız gıbı gerekırse karta yuklenın o destegı olun derım yanı bızde yok demek bu tavırı sergılemek hos olmaz anlamında dedım yedı kat eller bıle destek olur bır siftah olsun derler sız kardessınız netıcede :) boyle seyler daha da pekıstırır

bırde aılesınız maddı durumunuz sıkısıksa bılsınler ılla laf acılıyordur ısler gucler nasıl pıyasa nasıl dıye corona tum pıyasayı mahfettı zaten sızın maaslı calısmanız garantı degıl bunu bılsınler soylemezsenız nerden bılebılırler :)
bızde de benzer seyler oldu esım ofıs actı sanıyorlar gumbur gumbur ıs yapıyoruz hayır kendımızı kıtı kıtıda dönduruyoruz esım soyluyor ama sorana neyse onu soyluyor varsa var yoksa yok :) bunu yakınlarınız bılmeyecekte kım bılecek :)

kayınvalıdenız anlattıklarınıza gore kotu bırı degıl sıze bunu soyleyeyım sadece cahıl ve yonlendırılmeye musaıt bır kadın , kotu bırı olsa zaten tamamen gorusmeyı keserdınız gobegınız bır kesılmedı sonucta :) sadece zamanında kayınpeder sızı ıstemedıgı ıcın haklı olarak bır tavrınız var ve yuksek ıhtımal o tavrınızı hıssedıyorlar :)

oglum gıttıgınde gelırım demesı de yalnız kalma dıye soylemıs kendınce anac tavırlar sergılıyor sız ben yalnızlıgı cok severım zaten ıslerım var ben ıslerıme bakıcam sonra bır gun ayarlar gorusuruz dersınız olur bıter :)
Ayrıca bazı şeyleri de eşime göstermelik olsun diye yaptığını düşünüyorum artık. Bazı tavırları çok samimiyetsiz. Mesela bir gün birlikte pikniğe gidecektik ama çok hasta oldum gidemedik. Gerçekten kötüydüm. Beni hiç aramadı mesela. Eşime demiş ki getir burda yatsın çorba yapayım. Başka zaman defalarca arayıp darlıyorsun ama hastayken beni değil evde olmayan eşimi arıyorsun. Ya da buna benzer bir sürü şey. Amacı bence oğlunu “kaptırmamak”. Çünkü genel olarak gelinlerle ilgili böyle bir yargı var. Oğlum evlendi gelin parmağında oynatacak aramıza girecek bize gelmeyecek falan. Yemin ederim ki her gün eşime anneni aradın mı arasana diyorum. Çünkü benim annem de bir kayınvalide ve abimin aramasını o kadar bekliyor ki. Çok iyi biliyorum bir anne ne bekler. Keşke bana böyle yapacağına, daha ilk günlerden darlamaya başlayacağına biraz fırsat verseydi zaten görürdü nasıl biri olduğumu. Ki benim yerimde başkası olsa yine çoktan eşini doldurup arayı bozmuştu. Anlatmadığım çok detay var nişanlılık döneminden. Tüm olanlara rağmen aile ne demek çok iyi bildiğim ve bu değere çok önem verdiğim için kendimi üzmek pahasına bazı şeyleri idare etmeye çalışıyorum. İpleri koparmak en kolayı. Art niyetli olsam çoktan bunu yapıp yoluma bakardım ama öyle yapsam ömür boyu huzursuz olurum öyle biri değilim çünkü. Yani bence insan hisseder samimiyeti samimiyetsizliği. Ben hissediyorum ve bazı şeyleri samimi bulmadığım için soğuyorum. Çünkü hiç hesap kitap yapan strateji kovalayan bir insan olmadığım için bana bunlarla gelinince üzülüyorum. Hele ki bi anne bunu yapmasa keşke. Kendi annemin yerine koyamam ama bir o kadar sevmek yakın olmak o şefkati hissetmek isterdim. Mesafe koyayım derdim olmazdı. Belki de mesafeli olmak zorunda olduğum için bile üzülüyorum. Umarım anlaşılabilmişimdir.

Evet ps olayına çok üzüldüm eşim adına. Bir de benim yanımda bunu yaşaması onun için de çok üzücü olmuştur eminin. Bir de umursamamış gibi yapmaya çalıştı falan. Cidden bu kadar ayrımcılık çok can sıkıcı.
ps olayında da bosuna uzulmussunuz ps kıralayanlar var belkı oyle bırseydır :KK70: ya da bır ıkı gunluk oynamaya verıp gerı alacaktır kendısı
bu kadar kırıldıysa esınız kardes degıller mı
oglum kac dk oldu senden ısteyelı boyle dedınız ıkı dk da ne degıstı tovbeeee dıyemedı mı :) kendı kardesıyle konusamayacak kadar ne oluyor kı boyle ortada bırsey yok halbukı

ps olayında da bosuna uzulmussunuz ps kıralayanlar var belkı oyle bırseydır :KK70: ya da bır ıkı gunluk oynamaya verıp gerı alacaktır kendısı
bu kadar kırıldıysa esınız kardes degıller mı
oglum kac dk oldu senden ısteyelı boyle dedınız ıkı dk da ne degıstı tovbeeee dıyemedı mı :) kendı kardesıyle konusamayacak kadar ne oluyor kı boyle ortada bırsey yok halbukı
Yanlış anlaşılmışım ya da detaya girmeyince doğru ifade edememişim. Ps küçük kardeşinden istedi. Babası da ben ona bir şey yükledim ordan internet üzerinden film izliyorum dedi vermedi. Bu ortamda ortanca kardeş yoktu. Daha sonra başka bir gün ortanca kardeş küçüğe ps yi kutuya koy hazırla Oğuzhan abine vereceğim dedi. Evde oynayacakmış bizde zaten oynayan yok dedi. Babası da oradaydı ve ben ordan film izliyorum demedi. Ve çok haklısınız ben de eşime çok kızdım. Tam yeri gelmişti. Orda babasına sen ordan film izlemiyor muydun diyebilirdi. Ve biliyor musunuz bu olay annesinin benden elbise istediği gün oldu :) çok garip şeyler. Eşim asla hiçbir şey söylemez içine atar. Buna üzülüyorum zaten.

Ayrıca bazı şeyleri de eşime göstermelik olsun diye yaptığını düşünüyorum artık. Bazı tavırları çok samimiyetsiz. Mesela bir gün birlikte pikniğe gidecektik ama çok hasta oldum gidemedik. Gerçekten kötüydüm. Beni hiç aramadı mesela. Eşime demiş ki getir burda yatsın çorba yapayım. Başka zaman defalarca arayıp darlıyorsun ama hastayken beni değil evde olmayan eşimi arıyorsun. Ya da buna benzer bir sürü şey. Amacı bence oğlunu “kaptırmamak”. Çünkü genel olarak gelinlerle ilgili böyle bir yargı var. Oğlum evlendi gelin parmağında oynatacak aramıza girecek bize gelmeyecek falan. Yemin ederim ki her gün eşime anneni aradın mı arasana diyorum. Çünkü benim annem de bir kayınvalide ve abimin aramasını o kadar bekliyor ki. Çok iyi biliyorum bir anne ne bekler. Keşke bana böyle yapacağına, daha ilk günlerden darlamaya başlayacağına biraz fırsat verseydi zaten görürdü nasıl biri olduğumu. Ki benim yerimde başkası olsa yine çoktan eşini doldurup arayı bozmuştu. Anlatmadığım çok detay var nişanlılık döneminden. Tüm olanlara rağmen aile ne demek çok iyi bildiğim ve bu değere çok önem verdiğim için kendimi üzmek pahasına bazı şeyleri idare etmeye çalışıyorum. İpleri koparmak en kolayı. Art niyetli olsam çoktan bunu yapıp yoluma bakardım ama öyle yapsam ömür boyu huzursuz olurum öyle biri değilim çünkü. Yani bence insan hisseder samimiyeti samimiyetsizliği. Ben hissediyorum ve bazı şeyleri samimi bulmadığım için soğuyorum. Çünkü hiç hesap kitap yapan strateji kovalayan bir insan olmadığım için bana bunlarla gelinince üzülüyorum. Hele ki bi anne bunu yapmasa keşke. Kendi annemin yerine koyamam ama bir o kadar sevmek yakın olmak o şefkati hissetmek isterdim. Mesafe koyayım derdim olmazdı. Belki de mesafeli olmak zorunda olduğum için bile üzülüyorum. Umarım anlaşılabilmişimdir.
ben sızı anladım da sız benı anlayamadınız sanırım :)
boyle sız mutsuz olursunuz kaynanaya da esınıze de bırsey olmaz bu sekılde kendınızı strese sokan sızsınız gercekten kotuluk gormemıssınız bosuna uzatıyorsunuz buyuk sorun yok dıyorum aslında sızın ıcın ıyı bırsey soyluyorum

vah kardesım gercekten kaynanalık yapıyor bosa adamı desem cozum olmaz kafanıza taktıgınız seylerı bır kenara bırakmanız gerek mutlu olmanız ıcın baska yolu yok yanı care o yol sızden gecıyor kayınvalıde bu , ne oldugunu goruyorsunuz nısanlılık donemınızde o donemde kaldı gecctı bıttı artık evlısınız ve yıne soyluyorum kapıyı kapattıgınızda herkes dısarda

madem bu denlı uzmusler hıc gorusmeyın hem mesafe koymak ıstemek hemde mesafe koydugu ıcın uzulmenız kısmını evet gercekten anlayamadım ıcınız mı rahat degıl neden boyle yapıyorlar mı dıyorsunuz klasık erkek tarafının beklentısı klasık mesafe koymak ısteyen ve mesafeyı koruyabılen buna saygı duyan koca mevzusu dunyada evlı olan cıflerın yuzde 80 ı bu evlılık bu
kocayla degıl aılesıyle de evlenıyorsunuz onlar sıze sız onlara alısana kadar bırbırınızın huyunu ogrenene kadar bu tarz seylerı yasamanız normal zamanla yerıne oturur nasıl baslarsanız oyle gıder
nısanda o kadar sorunlar yasattılar dedıgınız aıleye oturmalara gıtmeseymıssınız en bastan tavrınızı koysaymıssınız belkıde sımdı bu kadar yorgun hıssetmezmıssınız aslında dusunecek olursak degıl mı

basa cıkılmayacak cozulmeyecek seyler degıl bunlar derken sızı rahatlatmaya calısıyorum ama sız onların ne kadar kotu olduklarına ıkna etmeye calısıyorsunuz eger o kadar kotulerde gercekten hıc gorusmeyın ben gorusmuyorum 6 yıllık evlıyım 2 sene gorustum kendılerıyle sızde yapabılırsınız bunu ? sorunu kokten cozun ?

Yanlış anlaşılmışım ya da detaya girmeyince doğru ifade edememişim. Ps küçük kardeşinden istedi. Babası da ben ona bir şey yükledim ordan internet üzerinden film izliyorum dedi vermedi. Bu ortamda ortanca kardeş yoktu. Daha sonra başka bir gün ortanca kardeş küçüğe ps yi kutuya koy hazırla Oğuzhan abine vereceğim dedi. Evde oynayacakmış bizde zaten oynayan yok dedi. Babası da oradaydı ve ben ordan film izliyorum demedi. Ve çok haklısınız ben de eşime çok kızdım. Tam yeri gelmişti. Orda babasına sen ordan film izlemiyor muydun diyebilirdi. Ve biliyor musunuz bu olay annesinin benden elbise istediği gün oldu :) çok garip şeyler. Eşim asla hiçbir şey söylemez içine atar. Buna üzülüyorum zaten.
aslında esınızın aılesınde kendı ıclerınde ıletısım sorunları var
bellı kı sız aılenızde bu tarz ıletısım sorunu yasamadıgınız ıcın uzulmus onun adına kırılmıssınız
esınız pasıf gorunuyor yanı maddı durumunu konusamayacak gerektıgınde tavrını koyamayacak kadar
ama en azından sızın aılesıyle gorusmenız konusunda ısrarcı degıl buna saygı duyuyor bu kadar ıce donuk adam gorusmek ıstemesenız bunun ıcın sıze sorun yasatmaz

sız esınızle evlılıgınıze odaklanın dedıgım gıbı onlar dısardalar nısanlıyken de gormussunuz bazı seylerını onlar bu , sıze uymuyorsa bayramdan bayrama gorusursunuz esınız kendısı gorusmek ıstıyorsa gıtsın gorussun
sızı ararlarsa saygısızlık yapmadan mesafelı konusur ısım var dersınız bır ıkı uc derken aramayı bırakırlar yanı ben oyle yaptım artık aramıyorlar baska care yok

ben sızı anladım da sız benı anlayamadınız sanırım :)
boyle sız mutsuz olursunuz kaynanaya da esınıze de bırsey olmaz bu sekılde kendınızı strese sokan sızsınız gercekten kotuluk gormemıssınız bosuna uzatıyorsunuz buyuk sorun yok dıyorum aslında sızın ıcın ıyı bırsey soyluyorum

vah kardesım gercekten kaynanalık yapıyor bosa adamı desem cozum olmaz kafanıza taktıgınız seylerı bır kenara bırakmanız gerek mutlu olmanız ıcın baska yolu yok yanı care o yol sızden gecıyor kayınvalıde bu , ne oldugunu goruyorsunuz nısanlılık donemınızde o donemde kaldı gecctı bıttı artık evlısınız ve yıne soyluyorum kapıyı kapattıgınızda herkes dısarda

madem bu denlı uzmusler hıc gorusmeyın hem mesafe koymak ıstemek hemde mesafe koydugu ıcın uzulmenız kısmını evet gercekten anlayamadım ıcınız mı rahat degıl neden boyle yapıyorlar mı dıyorsunuz klasık erkek tarafının beklentısı klasık mesafe koymak ısteyen ve mesafeyı koruyabılen buna saygı duyan koca mevzusu dunyada evlı olan cıflerın yuzde 80 ı bu evlılık bu
kocayla degıl aılesıyle de evlenıyorsunuz onlar sıze sız onlara alısana kadar bırbırınızın huyunu ogrenene kadar bu tarz seylerı yasamanız normal zamanla yerıne oturur nasıl baslarsanız oyle gıder
nısanda o kadar sorunlar yasattılar dedıgınız aıleye oturmalara gıtmeseymıssınız en bastan tavrınızı koysaymıssınız belkıde sımdı bu kadar yorgun hıssetmezmıssınız aslında dusunecek olursak degıl mı

basa cıkılmayacak cozulmeyecek seyler degıl bunlar derken sızı rahatlatmaya calısıyorum ama sız onların ne kadar kotu olduklarına ıkna etmeye calısıyorsunuz eger o kadar kotulerde gercekten hıc gorusmeyın ben gorusmuyorum 6 yıllık evlıyım 2 sene gorustum kendılerıyle sızde yapabılırsınız bunu ? sorunu kokten cozun ?
Hayır her şeye bu kadar iyimser bakmanıza sinir oldum :) ondan açıklamalar yaptım. Muhtemelen siz gerçekten kötülük gördüğünüz için bunlar size çok basit geliyordur. Anlıyorum ne demek istediğinizi. Haklısınız da. Neden böyle yapıyorum bilmiyorum. Hem mesafe olsun istiyorum hem de kırılıp alınınca üzülüyorum. Huzursuz hissediyorum vicdan yapıyorum. Bir düzene oturtmak zorundayım. Umarım zamanla bunu başarabilirim.

aslında esınızın aılesınde kendı ıclerınde ıletısım sorunları var
bellı kı sız aılenızde bu tarz ıletısım sorunu yasamadıgınız ıcın uzulmus onun adına kırılmıssınız
esınız pasıf gorunuyor yanı maddı durumunu konusamayacak gerektıgınde tavrını koyamayacak kadar
ama en azından sızın aılesıyle gorusmenız konusunda ısrarcı degıl buna saygı duyuyor bu kadar ıce donuk adam gorusmek ıstemesenız bunun ıcın sıze sorun yasatmaz

sız esınızle evlılıgınıze odaklanın dedıgım gıbı onlar dısardalar nısanlıyken de gormussunuz bazı seylerını onlar bu , sıze uymuyorsa bayramdan bayrama gorusursunuz esınız kendısı gorusmek ıstıyorsa gıtsın gorussun
sızı ararlarsa saygısızlık yapmadan mesafelı konusur ısım var dersınız bır ıkı uc derken aramayı bırakırlar yanı ben oyle yaptım artık aramıyorlar baska care yok
Evet eşimin ciddi anlamda iletişim problemi var. Bazen kendi içinde düşünüyor ve anlamamı bekliyor falan. Ama sinirli bir yapısı olmasına rağmen asla kavga nedir bilmez, tartışmaz, susar. Bu da insanı delirtiyor. Belki ailesine çat çat lafını söyleyen bir tip olsaydı şimdi karımı rahat bırakın dese kimseye tuhaf gelmezdi. Ama susuyor susuyor sonra pat diye konuşuyor kırıp geçiriyor. Ben tam tersi sorunlarımı konuşarak çözebilen bir insanım yani öyleydim ama annesi anlamayınca ben de çözemedim. Öyle kalakaldık :) hayırlısı artık.

Yokkk artık! Yemin ederim konuyu ben açsam bu kadar olurdu... Allah kolaylık versin. Böyle dilenerek, söğüşleyerek isteyen, art niyetli isteyenlerden nefret ediyorum
Ben de konuyu özetlemek istesem bu kelimeler çok uygun olurmuş ama geveze olduğum için uzun yazmışım :) aynen tarif ettiğiniz gibi yapıyor annesi. Art niyetli bir şekilde. Çocuk kandırır gibi. Canımı sıkan da bu.

Ben de konuyu özetlemek istesem bu kelimeler çok uygun olurmuş ama geveze olduğum için uzun yazmışım :) aynen tarif ettiğiniz gibi yapıyor annesi. Art niyetli bir şekilde. Çocuk kandırır gibi. Canımı sıkan da bu.
Benim eşim sırf bu yüzden (çok azıtmıştı annesi) onlarla görüşmüyor

ayy kayınvalıdenız tek akıllı kendısı sanıyor paranızı ona verecekmıssınız de o bırıktırecekmıs oyle mı

nıye ben gerızekalı mıyım kendınızı vasi tayın edıyorsunuz aklı melakalerım yerınde ne munasebet deseydınız soyle agzınızı doldura doldura
tam kaynar kazana atmalık kaynana
Ben o an şoke oldum iki saniye bir tutuldum, buni söylemek onun haddine mi dimi? Sen kimsin yani? Kendi aralarında muahbbetini yapmışlar çok alıyorlar ama biriken yok o zaman boşa harcıyorlar demişler ki harcasak kime ne? Birikimin olup olmadığına da nereden kanaat getirdilerse her ay üç beş kuruş atarız kenara ama onu bile söylemedim. Herkes kendi işine baksa şu hayat gayet yaşanılır bir yer aslında

Çingene gibi aile. Ortaya böyle istekler atıldığında ailenizin size hep destek çıktığını çok şanslı oldugunuzu sikistirin araya. Özel günler harici hediye almayın bunlara el veren kolunu kaptırır belli ki

Oğlu yokken gelmeye tesebbüs ederse
Ben calışıyorum oglun da evde değil. Sıkılırsın anne haftaya (oğlu ne zaman evdeyse) gel de.
Oğlu yokken be geliyor hayret bişey.

Bir insanın maddi durumunun el vermemesi gibi gayet geçerli bir sebeple ailesine destek olamadığı için (ki aslında destek olmak zorunda da değil, aç değiller, açıkta değiller) adam yerine konmaması gerçekten çok üzücü. Eşinizin de ne kadar üzüldüğünü tahmin edebiliyorum o yüzden lütfen siz üzerine gitmeyin. Kendisini daha da yetersiz hissedecektir. Durumunuzu düzeltince size verdikleri desteği denkleştirir, bir şekilde ödeşirsiniz. Şimdiden bunu kendi aranızda mesele etmeyin derim.
Ayrıca daha da borca girin, ya da kredi borcunuz olduğunu söyleyin diyenlere katılmıyorum bence böyle şeyler tamamen ikinizde kalmalı, kendi aileniz bile bilmemeli. Ben babamın ne kadar maaş aldığını bile yeni yeni öğrendim, annem böyle şeylerin bahsini açmayı bize karşı bile olsa sevmezdi. Mali durumunuz her an düzelebilir, daha da kötüleşebilir. Bunu durum güncellemesi gibi haber vermek zorunda değilsiniz. Eğer söylerseniz üstünüzde gördükleri yeni bir şeye bile karışma hakkı bulurlar bu sefer.

Ve maalesef ki çocuklarını maaşlarını yemek, "günlerini görelim" diye büyütmek kafasında olan çok aile var. Çok yakın bir arkadaşımın yengesi hemşireymiş, ailesi nerdeyse tüm parasına el koyuyormuş o da çeyiz alarak parasını korumaya çalışmış, hatta leğen bile almış çeyizi için. :) Bana bu düşünce hiç doğru gelmiyor, çocuğuna destek olmak ailenin tabii bir görevidir, karşılık beklenmez, ancak saygı ve hürmet beklenir. Siz de çocuğunuz olunca ona aynısını yapacaksınız çünkü.

Kayınvalidenizin size yaptığı ise resmen taciz. Ancak anladığım kadarıyla yumuşak başlı bir insansınız, bu kötü bir şey değil, saygıda kusur etmek istememeniz güzel bir şey ancak cevabınızda kibar olsanız da çok net olmanız lazım. "Hayır anne gelemem, şimdi tekim. Eşim de müsait olunca birlikte geliriz olur mu?", ya da "anne ben çalışıyorum, çalışmadığım bir gün beklerim, hem Y de gelir birlikte otururuz" gibi. Buna rağmen yok geleceğim diyecek hali yoktur heralde. Bir süre sonra sizin çizdiğiniz mesafenin ilerisine gitmeye cesaret edemeyecek bence.

Biraz uzun olacak çünkü çok doldum artık anlatmak istiyorum. Ne çevreme ne aileme anlatamıyorum. Neden bilmiyorum ama kimseye dile getirip konuşmak istemiyorum.

Geçtiğimiz Temmuz ayında evlendik. Aileler iyi kötü destek oldu sayılır. Eşimin ailesi çok ilgisiz davrandı ama son dk yine de biraz destek oldular. Bir şekilde borçsuz evlendik sayılır. Düğünde gelen takıların bir kısmıyla eşimin düğün için elden aldığı borçlar ödendi. Geri kalanıyla idarelik bir araba aldık. Eşim 3300 ben 2800 maaş alıyoruz. Kirada oturuyoruz. 1300₺ kira artı aidat ödüyoruz. Araba alınca biraz masrafı çıktı derken kartlara açıldık. Şu an kendimizi zor döndürüyoruz. Ay ortasına geldiğimizde elimizde hiçbir şey kalmıyor tekrar karta yükleniyoruz. Buna rağmen ailesi çok iyi durumdayız sanıyorlar. Annesi her bir araya geldiğimizde para üzerinden imada bulunuyor.

Eşimin 2 erkek kardeşi var biri daha lisede. Diğeri de çalışıyor ve henüz hayatında biri yok. Ailesiyle yaşadığı için haliyle eve bir şeyler alıyor. Küçük kardeşin her masrafını karşılıyor. Eşim uzun bir süre işsizdi. İş bulduğu gibi nişanlandık. Öyle olunca düğün için eşya alıp ödemeye başladı eve destek olamadı hiç. Sanırım bu yüzden evlenmesini pek istemediler. Babası beni başından beri hiç istemedi çünkü. Sebebinin biraz bu olduğunu düşünüyorum. Mesela annesi küçük kardeşe diyor ki her şeyini x abin alıyor. Y abin (eşim) sana ne alıyor diyip gülüyor. Aklınca şaka yapıyor. Ortanca oğlunu yere göğe sığdıramıyor tapıyor resmen. Babası da öyle. Eve bir şeyler alıyor diye anlat anlat bitiremiyorlar. Eşim küçük kardeşine oynamıyorsan play stationu alayım biraz oynarım dedi. Kardeşi al abi oynamıyorum dedi. Babası ben ona bir şey yükledim film izliyorum ondan diyip vermedi. O kadar üzüldüm ki eşime. Çok tuhaf geldi. Birkaç hafta sonra ortanca kardeş küçüğe dedi ki play stationu topla bir arkadaşıma vericem. Babası da oradaydı ağzını açıp tek kelime etmek. Eşimle göz göze geldik hemen. O kadar üzüldüm ki eşimin o duruma düşmesine.

Geçen gün eşimin halasında hep birlikte oturuyoruz. Kayınvalidem halanın küçük kızına telefondan bir şey soruyor. O Arada bir bildirim geldi. Kız bildirimi sesli okudu. Bahtsız Bedevi alsın yazıyor dedi. Hemen tahmin ettim ama hiç anlamamış gibi davrandım. Sonra kayınvalidem telefonu geri çekti ne yapacağını bilemedi falan. Sonra mesajı açıp eşime gösterdi. Komşusu elbise beğenmiş. Yazmış ki ben gelinime aldırıyorum sana da bahtsız Bedevi alsın. Sanki benim annem yok. Annem babam bu yaşa getirmişler bir kuruşumun hesabını yapmazlar. Giderken ekmek alsam zorla parasını cebime sokmaya çalışırlar. Sevdiğim içeceğe kadar alıp, patates soğan hatta deterjan ne varsa doldurup beni arıyorlar gel sana bir şeyler vereceğiz diye. Ne zaman gitsem elim kolum dolu geliyorum evime. Ona rağmen benden bir iğne bile beklemez ailem. Yeterki ben iyi olayım isterler. Ama eşimin annesi sürekli böyle. O akşam ısrarla elbise lafı edip bana da gösterdi bu elbiseyi alacam ama nasıl sipariş edilir bilmiyorum dedi. Ben de sinir oldum eşime dedim annen elbise istiyor galiba bi Bakar mısın. Telefonu ona verdim. Daha önce de bana böyle elbise gösterdi güzel mi falan diye. Ben de evet sana yakışır al demiştim. Oysaki ben hep diyordum ki hediye de alırım hiç sakınmam. Ama bu yaptıkları çok itici geliyor.

Mesela sürekli her gidişimizde doğum günlerini sıralıyor. Kasım’da babanın aralıkta küçük oğlanın ocakta ortancanın doğum günü. Bol bol pasta yiyeceğiz falan diyor. Sürekli bunu söylüyor. Eşim herhalde ailesindeki bireylerin doğum gününü biliyordur bana duyuruyor pasta alıp gidelim diye. Ben önceden diyordum ki herkesin doğum gününde bi sürpriz bi şey yaparım. Yani bu zorlukta bile parasında değilim. Ama söyledikçe itici geliyor. Babasının doğum gününde on defa aradı pasta alıp gelin diye bahane uydurdum gitmedim. Eşim de işe giderken pasta alıp kapıdan vermiş.

Evdeki bekar kardeş ufak çapta bir giyim mağazası açmaya çalışıyor. Eş dost arkadaşları destek oluyorlar bir şeyler alıyorlar dükkana. Tabi ki eşim de abi olarak bir şey yapmak istiyor ama elimizde şu an yok. Olsa hiç lafını etmem asla. Ben de olsa ben veririm yeterki eşim kötü hissetmesin ama cidden şu an destek olacak durumda değiliz. Annesi diyor ki x dükkan açıyor diye bilmem kim masayla koltuğunu almış. Şu gitmiş dükkandan şimdiden 500₺ Lik alışveriş yapmış falan. Sürekli her bir araya geldiğimizde istisnasız para lafı geçiyor. Aslında bizim de sıkışık olduğumuzu söylemek gerekiyor ama öyle pat diye konuya girilmiyor. Zaten hiç sormuyorlar ne durumdasınız geçinebiliyor musunuz diye. Mesela abimin eşi bile beni arayıp sormuştu nasılsın yeni evlendiniz durumlar nasıl diye. 2 hafta karantinada kaldık ikimizin de maaşlarının yarısı kesildi mesela. O süreçte hemen abim sordu ne durumdasınız maaşınız kesilecek sigortadan yatana kadar bari destek olayım diye ısrar etti. Eşim ailemden destek almadığı için geri çevirdim. Açıkçası kimseden destek almak istemeyiz zaten bi şekilde geçiniyoruz ama hiç mi sormaz bir anne baba. Sormuyorsan da beklentin olmasın bari.

bir de sürekli gidelim istiyor. Bu sanırım tüm gelinlerin ortak derdi burada. Karantinada her gün aradı. Bir gün arayınca ben aramasam aramıyorsunuz dedi. Daha dün konuştuk diyorum olsun arayın diyor. Bir gün içimden geldi aradım. Diyor ki böyle ara işte beni bak ne olur. E zaten aramışım yani. Sonra sürekli çağırıyor. Zaten eşi beni istemiyor bariz belli. Ben de eşim yokken yalnız gitmek istemiyorum haliyle. Birlikte gidip biraz oturup dönüyorum. Her gün arayıp çağırıyor. Bir keresinde eşim söylemiş ben yokken çağırma. Babamın davranışlarından rahatsız olup üzülüyor demiş. Bana küstü bir süre. Sonra ben de kendisine ifade ettim. İstemediğinin farkındayım lütfen bana gel diye ısrar etme gelmek istemiyorum dedim. Yok yok o herkese öyle falan dedi. Hayır kimse kimseyi sevmek zorunda değil benden hoşlanmıyor dedim ben de. O yüzden de gitmiyorum pek. Ama kayınvalidem o kadar ısrarcı ki. Sürekli beni alıp akrabalarına götürmek istiyor. Bir kere kırmayıp gittim on kapı yaptık. Şimdi bi de araba var diye eşim ne zaman 4-12 olsa yakama yapışıyor.

Şimdi okullar uzaktan eğitime geçti ben de evden online çalışacağım. Diyor ki sana tatil dimi şimdi evdesin. Hayır tatil değil evden çalışmaya devam ediyorum diyorum hııımm diyor. Yani onu çalışmaktan saymıyor. Haftaya eşim yine 4 de işe gidecek, gece 1 e kadar yok. Diyor ki sana gelirim haftaya nasıl olsa y yok. Sanki damadı. O evdeyken gelsene ben ne yapacağım seninle saatlerce. Eşimi gece 1 de servisten almaya giderken onu da eve bırakırmışım. Kabus resmen. Artık dayanamıyorum. Eşim beni anlıyor ama bu durumu çözmek için bir şey yapmıyor. Çünkü annesi daha önce bir hastalık geçirmiş diye üzerine gitmek istemiyor. Hastalığı öne sürüyormuş annesi. Şu an uzağa taşınma şansımız da yok kira sözleşmemiz temmuza kadar devam ediyor. Ne yapacağım bilmiyorum. Eşimle de tartışmaya başladık bu yüzden. Sinir oldukça ondan çıkarıyorum acısını. Sessiz kalması canımı sıkıyor. Amacım gidip annesine bağırıp çağırması değil ama bi şekilde çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Aşırı iletişimsiz. Asla hiçbir şey söylemiyor. Bu durum artık dayanılmaz oldu benim için. Kayınvalidem arayınca açmıyorum. Ne için aramıştır diye tahmin edip vereceğim cevabı tasarlayıp öyle açıyorum. sürekli atlatmaya çalışıyorum. Her aradığında ya çağırıyor ya gelmek istiyor ya da bi yere gidelim diyor. Hem de gün aşırı. Bi de diyo ki bebek olunca daha içli dışlı olcaz gidip gelcez. Allahtan henüz hamile falan değilim.
Araba aldığımızda hayırlı olsun kazasız belasız kullanın dedi. Lafın gelişi hep beraber falan dedim. Tabi hep beraber canım kızım sizin malınız bizim malımız dedi. Hep böyle bir ayağına yer etme çabası.

Lütfen biraz fikir verin ne yapayım nasıl davranayım? Her şeye rağmen kırmak üzmek de istemiyorum. Kimsenin üzüntü sebebi olmak istemem. Hele ki eşimin annesini hiç. Çünkü ne kadar beni haklı görse de annesi üzülünce muhtemelen eşim de üzülür. Hastalığı süresince çok üzülmüş çünkü annesine.
Paramız yok de zor geçiniyoruz de pat diye söyle annemler yardım ediyor market alışverişi bize hep yaparlar de bunu sürekli söyle, biraz anlar belkii

X