Kayınvalidem iyi niyetli ben mi fesatım

Ben kendi deneyimimden yola cikarak diyorum. Nisanli iken mesafeli olmak gercekten faydali oluyor. Bizimki de surekli filanca ariyor bla bla derdi canim istediyse aradim istemediyse aramadim bile. Evlenince de is esinde bitecek, o dengeyi kurarsa annesine karsi hep seni tutarsa rahat edersiniz, mustakbel valide de sınırını bilir. Ama birbirinizi tanıyana kadar içlerine girene kadar tedbirli olmalısın.

Şu zamana kadar hep yanımda oldu beni savundu korudu kolladı annesine karşı ben ne diyecegim şimdi falan diye söylenirken hatta kimseye hesap vermek zorunda degilsin de diyor . Hatta şöyle bi durumda var benim nişanlım vardiyalı çalışıyor gececi oldugu zaman bizde kalırsın diye bir kaç kez söyledi kalırmısın degil kalırsın diye direk bende ozaman hayır ben korkmuyorum öyle olursa kendi evime alışamam hem nişanlımada zor olur sabah beni alıp eve gitmektense direk eve gelmesi daha mantıklı dedim. Ozaman tamam dedi ama bu konuyu söylemeye devam etti ara sıra bende nişanlıma ne kendi annemde ne senin annende kalmak istemiyorum ben kalmaları sevmiyorum hastalık olur özel bi durum olur kalırım ama sen gececiyken kalmam diye konuştum oda zaten bende istemem düzenimiz bozulur gibi konuştu ama kesin evlendigimizde ilk nişanlımın gececi oluşunda sürekli arıcak belkide kendisi gelicek ya başımın üstünde yeri var ama bi insan her görüşmede kalp kırmayı nasıl başarabilir ?

Mesafe mesafe mesafe.
Yüzgöz olma.
nişanlına olanları sen anlatmazsan kv bambaşka anlatır senden önce söyler.

Genel olarak sorunları söylememezlik yapma bence. Şikayet eder gibi değil üzülür gibi anlat

İlk zamanlae söylemiyordum bi baktım nişanlım herşeyi bambaşka biliyor aslında olan şekilde değil mesela benim demediğim şeyler demişim gibi falan filan . Sonra kavga edince ilk senden duyucam yoksa bozuşuruz dedi sen anlatıcaksın ilk bana bir şey olursa doğrusuyla yanlışıyla yoksa seni koruyamam nasıl savunayım dedi. Ya savunmak zorunda olması bile çok üzücü aslında şikayet tarzında asla anlatmam huyum degil araları bozuk olsun asla istemem ben vicdanlı bir insanım ama mecbur anlatıyorum zaten inanırmısın mesafeyi nasıl koyacagımı bile bilmiyorum çünkü aramasam arayıp neden aramıyosun dediginde diyecek bi laf bulamıyorum

Amacı belli ki kırıcı olmak.Sizi kırmaktan çekinmiyorsa,yapmanız gereken belli.Zevkler görecelidir. Hepsini severek aldım de.Gül geç.Empoze edebilirse çok yoracak sizi.Takılmayın,izin vermeyin. Zamanla vazgeçecektir.
O zaman gelene kadar yıpranmasam iyidir tek hayalim düğün bi an önce bitsin ve balayına gideyim telefonumu kapatayım tatil yapayım balayına bile laf yaptı gerçi antalyaya gidicez tuttuk neden gezilecek görülecek yerlere gitmiyomuşuz falankes kapadokyaya gitmiş antalyada neymiş

Şu zamana kadar hep yanımda oldu beni savundu korudu kolladı annesine karşı ben ne diyecegim şimdi falan diye söylenirken hatta kimseye hesap vermek zorunda degilsin de diyor . Hatta şöyle bi durumda var benim nişanlım vardiyalı çalışıyor gececi oldugu zaman bizde kalırsın diye bir kaç kez söyledi kalırmısın degil kalırsın diye direk bende ozaman hayır ben korkmuyorum öyle olursa kendi evime alışamam hem nişanlımada zor olur sabah beni alıp eve gitmektense direk eve gelmesi daha mantıklı dedim. Ozaman tamam dedi ama bu konuyu söylemeye devam etti ara sıra bende nişanlıma ne kendi annemde ne senin annende kalmak istemiyorum ben kalmaları sevmiyorum hastalık olur özel bi durum olur kalırım ama sen gececiyken kalmam diye konuştum oda zaten bende istemem düzenimiz bozulur gibi konuştu ama kesin evlendigimizde ilk nişanlımın gececi oluşunda sürekli arıcak belkide kendisi gelicek ya başımın üstünde yeri var ama bi insan her görüşmede kalp kırmayı nasıl başarabilir ?
Kısa cevaplar ver sıkıldığın konuları uzatma. Aldıklarına yaptığı saçma yorumlara evet de geç. Bir de asla nişanlına karşı annesini kötüleme nişanlın iyi niyetini bilse yeter. Evde tek kalma konusunda haklısın geçici bir durum olsa yine kalırsın onlar kalırlar ancak bu sürekli olacak bir şey.

Öncelikle kimseyi memnun etmeye çalışma önce kendin mutlu olmaya bak . Sana neden beni şikayet ettin gibi konuşursa yalan söyleme konuşmaktan çekinme direk şikayet edilecek birşey yok ki ne söylediyseniz onu söyledim de direk . Yoksa tepene çıkar evliliğinin içine eder . Kayınvalidene sen akıllıysan ben senden daha akıllıyım mesajını ver şimdiden .

Temkinli ol..seni sevsin diyede ugrasma.ne kadar agir olursan o kadar kiymete binersin..ben bu konuda fazla guleryuzlu iyiniyetli oldum kaybettim.simdi degerleri gozumde yok.
Boylesi kaynanaya sende mesafeli ol o zaman gecinir gidersiniz.5 yillik evli biri olarak soyluyorum.

Beni sevsin diye okadar çok uğraştım ki ama bende bıktım ve bunu belli bi zaman önce bıraktım. Aslında ben nişanlımla bu konuda gerilmekten korkuyorum ya oğlunu doldurursa hiç aramıyo hiç gelmiyo hayırsız gibi gibi . Birde bi yazı paylaşmış kendi duvarında allah herkese dili imanlı gönlü güzel eş nasip etsin diye. Ama bunu bana gönderme olarak paylaştıgına eminim. Allah yukarda biliyor ya kimse ibadetini göstere göstere yapmıyor sonuçta başım açık diye dinsiz imansız biri degilim yani okadar ağırıma giden şeyler var sabretmekten yıprandım resmen

O zaman gelene kadar yıpranmasam iyidir tek hayalim düğün bi an önce bitsin ve balayına gideyim telefonumu kapatayım tatil yapayım balayına bile laf yaptı gerçi antalyaya gidicez tuttuk neden gezilecek görülecek yerlere gitmiyomuşuz falankes kapadokyaya gitmiş antalyada neymiş
Anladım ben derdini.Tahminen zamanında içinde kalmış hevesleri var.Size yaptırıp tatmin olmaya çalışıyor.Ya değilse balayınıza kadar neden burnunu soksun?:işsiz:

Kısa cevaplar ver sıkıldığın konuları uzatma. Aldıklarına yaptığı saçma yorumlara evet de geç. Bir de asla nişanlına karşı annesini kötüleme nişanlın iyi niyetini bilse yeter. Evde tek kalma konusunda haklısın geçici bir durum olsa yine kalırsın onlar kalırlar ancak bu sürekli olacak bir şey.

Ne kadar beni savunsada zaten sonuçta annesi bi yerde mutlaka patlar oğlunu doldurmasında bana yeter çünkü ben çok severek evleniyorum gerçekten inşallah bir sorun çıkmadan her şey hallolur

Evet arkadaşlar son zamanlar da bu soruyu kendime soruyorum kayınvalidem iyi niyetlide ben mi fesatım ben mi herşeyi abartıyorum diye. Nişanlıyım ev düzüyoruz yerleştiriyoruz yavaş yavaş kayınvalidem seçtigim herşeyi aldığım herşeyi begenmiyor ve ağzını burnunu büzüştürerek bunu mu aldın falankesinki şöyle deyip sürekli benim moralimi aşağıya çekiyor ilk başlarda kendi fikrini söylüyo canım tabikide söyleyecek bozulma hemen diyordum kendi kendime ama bir tane birşeye bile iyi yorum yapmadı hayırlı olsun bile demedi. Abartmıyorum mobilyalardan avizelere süs eşyalarından mutfak eşyalarına kadar herşeye kötü yorumlar yaptı. Hadi bu okadar önemli degil sonuçta kullanacak olan o evde yaşayacak olan benim. Ama asıl sorun şu ki kayınvalidemin 2 evi var biri bağ evi diğeri normal sürekli yaşadıkları ev. Bağ evine eşiyle gitmişler ve nişanlıma telefon açıp sende gel nasıl olsa yarın izinlisin demişler nişanlımda bana ailen izin verirse sende gel değişiklik olur dügün stresinden ikimizde bunaldık dedi bende kabul ettim ailemle konuştum tamam dediler git bende hazırlanmaya başladım makyaj yaptım giyindim montumu giydim çantamı hazırladım nişanlım evin önüne gelince beni arayacaktı ve inicektim bekliyodum telefonum çaldı bir baktım kayınvalidem arıyor açtım efendim annecim dedim napıyosun kızım buraya gelicekmişsiniz neden geliyosunuz biz yarın dönücez ne yapmaya geliyosunuz buraya dedi ama ses tonu okadar sert ve kızgın geliyoduki anlaşılan benim gidecegimden rahatsız olmuştu bende anca telefonda bilmiyorum öylesine gelicektik diyebildim sonra görüşürüz dedik ve kapattık nişanlım beni almaya geldi bende telefonda gelmek istmedigimi söyledim neden kararımı değiştini sorunca anlatmak durumunda kaldım normalde herşeyi şikayet eden bir tip değilimdir ama çok bozuldugum için paylaşmak istedim gelme der gibi oldu. Aşağıya indim nişanlımın yanına yüz yüze konuşalım dedigi için .Nişanlım haklısın sen dedi peki gelmek istemiyosan gelme kafana takma üzme kendini dedi oda çok sinirlendi kızdı bu konuya nasıl öyle der istemiyosa beni arayıp getirme diyebilir senin kalbini kıracagına dedi ve gitti . Muhtemelen oraya gidince annesiyle tartışmış olucakki kayınvalidem beni tekrar aramış sabah 8 de ama ben uyudugum için açamadım geri de dönmedim açıkçası uyanınca çünkü beni neden şikayet ettin ben sana gelme mi dedim diyecek ama apaçık demese de ne yapmaya geliyosun lafını üstüne basa basa sert bi şekilde söyledigi için ben öyle anladım aslında şikayet te etmedim sadece neden gelmek istemedigimi anlattım nişanlıma. Çok üzgünüm daha evlenmeden bu tarz sorunlar yaşadığım için. Facebookunda hiçbirşey paylaşmayan girmeyen kadın sabahtan beri bağ evinin önündeki ağacı taşı böceği paylaşıp duruyor görüyorum geçiyorum. Aslında çok iyi bir kadındır ama neden böyle yaptı anlamadım. Başkası olsa gelinim geliyor diye sevinir . Gitmezse gelmiyosun diye sitem eder mesela. Okadar üzgünüm ki ne yapmalıyım nasıl bi tavır takınmayılım diye düşünüyorum sürekli annemle bu konuyu paylaştım bana eğer sana neden gelmedin ben sana gelme mi dedim derse nişanlım getirmek istemedi başka zaman de çık işin içinden diyor aklım çok karışık. Karşılaşmak konuşmak istemiyorum çünkü gerçekten ne zaman konuşsak ne zaman bir araya gelsek beni inciticek kırıcak bişeyler mutlaka söylüyor ya da yapıyor.

Arkadasim isin cok zor acik acik sert bir dille yazacagim kusuruma bakma ama sen yandın hemde oyke bir yandinki sorma..seninki sinyalleri vermis evlenince goreceksin der gbi ama sende nisanlisin ayrilamazsinda.annesini idare etmeye bakarsan evliligin gulluk gulistanlik olur ama kocanida kaynananida idare edemezsen sonunda doktor doktor gezer kafayi yersin ben gibi...iyi düşün

İlk zamanlae söylemiyordum bi baktım nişanlım herşeyi bambaşka biliyor aslında olan şekilde değil mesela benim demediğim şeyler demişim gibi falan filan . Sonra kavga edince ilk senden duyucam yoksa bozuşuruz dedi sen anlatıcaksın ilk bana bir şey olursa doğrusuyla yanlışıyla yoksa seni koruyamam nasıl savunayım dedi. Ya savunmak zorunda olması bile çok üzücü aslında şikayet tarzında asla anlatmam huyum degil araları bozuk olsun asla istemem ben vicdanlı bir insanım ama mecbur anlatıyorum zaten inanırmısın mesafeyi nasıl koyacagımı bile bilmiyorum çünkü aramasam arayıp neden aramıyosun dediginde diyecek bi laf bulamıyorum

Bu kaynanalarin hepsimi ayni olur yahu..
Senin yerinde olsam cok nadir konusur gorusurdum o kayinvalideyle.
Konusmayinca veya merhaba merhaba olunca ozaman eline koz vermezsin. Yoksa soyledigin seyleri boyle carpitir veya soylememis oldugun seyleri anlatir.
Havadan sudan konus eline hic koz verme.
Mesafeli dur senin karakterinide senide tanimasina izin verme detayli. Yoksa elinde oyuncak olursun..
Tehlikeliymis baya senin kv de..

Kv sana resmen gelme demis.
Sakim bu konuda geri adim atma

Sorarsa da..sen niye geliyorsunuz biz yarin donucez zaten...dedin ya ben de bunu soyledim ogluna o da tamam ben gideyim madem tek basima..dedi diye at topu nisanlina..
Yalan degil zaten

Ama kv ye dikkat et
Fazla samimi olma

Anladım ben derdini.Tahminen zamanında içinde kalmış hevesleri var.Size yaptırıp tatmin olmaya çalışıyor.Ya değilse balayınıza kadar neden burnunu soksun?:işsiz:

Zaten ilk söylediginde çok şaşırdım dedim ya herşeye karışıyor herşeye söyleniyor ve hiçbirşeyi begenmiyor nişanımdaki makyajımı bile begenmemiş bana sürekli düğünde makyaj yaptırma sana makyaj hiç yakışmıyor diyo allahım sabır ver . Nişanlımı çok seviyorum her konuda anlayışlı ve bana saygılı onu üzmek istemiyorum mesafeli olmam nişanlımın açısından bi sorun degil aslında ben kendi saflıgımdan aptallıgımdan beceremiyorum yani beceremiyorum derken aslında aramıyorum gitmiyorum mesela ama karşılaştıgımızda veya aradıgında sordugunda kekeliyorum resmen he diyecegimi şaşırıyorum işim vardı yogundum desem süreklimi işin vardı diyecek çoğunda rahatsızdım hastaydım temizlige kalkıştım falan gibi sürekli söylüyorum ama yalan ya hani beceremiyorum

Kesinlikle taviz verme! Hatta bu olayı fırsata çevir, evlendiğinde her bağ evine gittiğinde sizi de çağıracak o zaman üstüne basa basa sana söylediği lafları söylersin.

Eşyalarını beğenmediğini mi söylüyor, sende gülerek “o kadar eşyadan birini bile beğendiremedik sana, Allah tan birlikte oturmuyoruz zevklerimiz hiç benzemiyor” de.

Her aradığında açma!

Telefon açıp sana bu lafları söylerken bunun bir karşılığı olacağını da bilmeli. Sorarsa söylersin. O sana bu lafları söylerken utanıp, çekinmedi sen niye çekineceksin.

Evin mesafesini laf ederse, yeterince yakın olduğunu artık ayrı bir aile olacağınızı söyle.

Arkadasim isin cok zor acik acik sert bir dille yazacagim kusuruma bakma ama sen yandın hemde oyke bir yandinki sorma..seninki sinyalleri vermis evlenince goreceksin der gbi ama sende nisanlisin ayrilamazsinda.annesini idare etmeye bakarsan evliligin gulluk gulistanlik olur ama kocanida kaynananida idare edemezsen sonunda doktor doktor gezer kafayi yersin ben gibi...iyi düşün

Sinyali öyle bir veriyorki zaten öyle haklıymış gibi oluyorki insanı kendinden şüphe ettiriyor gerçekten yandım azıcık dişli biri olsam keşke becerebilsem. Zaten kafayı ha yedim ha yicem yani bir yandan düğün stresi bir yandan masraflar e başka sorunlar da oluyor haliyle insanız ama inan en sinirimi bozan bu . Annem çok iyi niyetlidir polyana dediklerinden sürekli aman kızım saygılı ol aman kızım birşey deme kalbini kırma kötü olma arkandan konuşturma sen nişanlınla iyi olmaya bak he de geç der bana ama peki ya kafama taktıklarım ?

Konu sahibi sen yazdikca dokuldukce ben sinir oluyorum..ne demek dugununde makyaj yapma yahu?
Ruh hastasi bunlar..
Sende dik dur. Ezdirme kendini. Hayat senin. İstedigini alirsinda yaparsinda. Yaw he he diye gec. Fiziksel olmasada ruhen ve manevi anlamda o kaynanaya karsi bir duvar ör. Seni sacma sapan soyledikleri etkilemesin.
Nisanlin umarim akli selim biridir..

Bu kaynanalarin hepsimi ayni olur yahu..
Senin yerinde olsam cok nadir konusur gorusurdum o kayinvalideyle.
Konusmayinca veya merhaba merhaba olunca ozaman eline koz vermezsin. Yoksa soyledigin seyleri boyle carpitir veya soylememis oldugun seyleri anlatir.
Havadan sudan konus eline hic koz verme.
Mesafeli dur senin karakterinide senide tanimasina izin verme detayli. Yoksa elinde oyuncak olursun..
Tehlikeliymis baya senin kv de..

Öyle masum bir yüzü var ve öyle tatlı dilliki normalde tanısan bana dersin sen yalan söylüyorsun . Ama inan yalan degil bana karşı böyle kadın duşakabin begendik nişanlımla taktırdık bizden ayrı gitmiş bakmış kayınpederimde anahtar vardı tadilattan dolayı o akşam bize çay içmeye geldi telefon açtı buyur gel müsaitiz dedim reddedemedim onun gibi bana yüzüme baka baka çok kötü olmuş dedi. Oysaki kızlar eğer o kötüyse allahın gücüne gider yani ne evlerde oturanlar var . Bir de kötüyse bile napalım takılmış sonuçta begendik bende öyle deyince takılmış halini görmemiştim sadece begenmiştik birlikte nişanlıma evi görmeye gidelim dedim gittim baktım çok begendim mesela güzel olmuş. Bikere yaşlı bir kadının yanında erkek tarafından yine böyle güzel olmuyo kötü oluyo diye söylenirken yaşlı kadın kayınvalideme kızı evden soğutmayın dedi içimden çok sevdim o teyzeyi keşke ben diyebilsem neden sürekli olumsuz yorum yapıyosun anne kırılıyorum yani diye ama eminim böyle bir şey desem oğluna bana bağardı bile der

Konu sahibi sen yazdikca dokuldukce ben sinir oluyorum..ne demek dugununde makyaj yapma yahu?
Ruh hastasi bunlar..
Sende dik dur. Ezdirme kendini. Hayat senin. İstedigini alirsinda yaparsinda. Yaw he he diye gec. Fiziksel olmasada ruhen ve manevi anlamda o kaynanaya karsi bir duvar ör. Seni sacma sapan soyledikleri etkilemesin.
Nisanlin umarim akli selim biridir..
Çok şükür öyle annesi eminim beni sürekli zaten şikayet ediyordur ama o hiç dinlemez annesinin huyunu biliyor çünkü hatta bana bikere anneme özel bir şey söyleme o biri bin yapar heryerde söyler gibi konuşur uyarır ama oda yıprandı artık ben üzüldükçe hele bu son olay da çok yıprandı hazırlanıyorum dedim gidicektik çok sevindi annesinin öyle konuştugunu öğrenince çok bozuldu çok. Makyaj olayını pek takmamıştım ilk dediginde ama hani birikirya öyle oldu

Aslında aramız bozulmasın iyi olsun diye öyle söylecektim ama samimi bir arkadaşımda telefonda aynı sizin dediginiz gibi söyledi eğer kırıldıgını söylemezsen bu konuya her kırıldıgında içine atar olayı kapatırsan daha da kötü olucaktır dedi kafamı karıştırıyor asla saygısız bir insan degilimdir asla ama çok kırıldım çok bozuldum nişanlım annesiyle tartışmış şimdi daha çok gıcık olmuştur bana böyle birşeyi hiç iştemesemde

ben genel yorumlara katılmıyorum
mesafeni koruyacaksın: bence mesefani değil, kendi kişiliğini koruyacaksın. yeri geldiğinde gereken şeyleri söyleyemiyorsan mesafeli olsan ne olur olmasan ne olur.
evlenene kadar mesafeli ol, evlenince eşin dengeyi kurmak zorunda: hayır. evlenince hem sen hem eşin dengeyi korumak zorundasınız. gerekiyorsa eşine de tepkini koyacaksın, gerektiğinde kayınvalidene de

kötü olmayalım, huysuz görünmeyeyim, sorun çıkarmış olmayayım diye diye diyeeeee susarsan, yeri geldiğinde tepkini, tavrını belli etmezsen evliliğinde çok problem yaşarsın

sözlülük, nişanlılık dönemleri bu sebeple var
herkes birbirini tanısın diye
olmuyorsa evlenilmeden dönülsün diye
"evlenince halledilir" çok yanlış bir mantık, aksine evlenince fazlalaşır, halledilmez
o yüzden bu nişanlılık döneminde kendi karakterini koyacaksın ortaya

tabi ki bazı şeyleri yumuşak geçiştirmek gerekir, o zaman eşten yardım istenebilir, ama genellikle insan kendi tavrını kendisi koymalı, söyleyeceklerini kendisi söylemeli, bağırmadan, çirkefleşmeden
evet eşler aileleriyle eşlerinin denge kurmasında yardımcı olmalıdır ama tüm sorumluluk onlarda olamaz.

safmısın ?

insan iyi diye yaptıgı davranısların hepsi iyi olack degil ayrıca nerdwn bilecwksin kısa sürede kadını

yorum yaptıgı zaman ben kullanacagım ben begendim aldın deseydin bir dwgil iki dwgil zatn elestelmez alınmıs sey sen kullnacan senin öodunu düsürüyo bunuda kızımlı cicimli yapıyo. ogluna iyi gözüküyo

seni cok swvdiğini sanmıyorm kıskanıyorda.

artık kendiniz ezdirme saygı sınırını asma. ben demedim nisanlim ısrar etti neyden rahatsız oldun deseydin .

gereken seyleri aöyle sus pua habım hanımcık gelin havaları insanın piskolojisini bozuyor biz saygıdan birsey demiyoz tepene biniyorlar

X