Kayınvalidenin Kayınvalidesi.. Artık gerçekten tahammül edemiyorum..

Neden benim çocuğum bizim koyduğumuzdan farklı bir isme alışsın yahu? Çok saçma bu söylediğiniz. O zaman kimse evladına isim koymasın. Kim nasıl seslenirse çocuk hangisine alışırsa öyle kalsın.
Çocuk her ikisine de alışır...Niye saçma? zaten bazı yerlerde böyle...Çocuğun ismi başka, evdeki yaşlı kişilerin başka şekilde seslendiği aileler hiç görmediniz mi? Hatta arkadaşlarımıza derdik benim bir ismim daha var, göbek adım şu filan diye çocukken...O zaman söyleyin babaanneye açıkça, hayır senin söylediğin ismi koymayacağım diye...İnsanlar sizi sakinleştirmeye, sorununuzun olmadığına ikna etmeye çalışıyor farkındaysanız...

Demek ki kiracının çocuğu babaanneyi kendi annesinden çok görüyormuş 😅 olur mu öyle saçmalık yahu? Abartıyorsunuz. Kalırsın gelirsin diyebilirler, teklif onlardan değerlendirmek sizden. Gitmezsiniz olur biter. Kendi anneannenizin ismini koymanıza karşı çıkacaklarına ne kadar eminsiniz öyle. Belki hiç sesleri çıkmayacak. Diyelim hayır dediler, sizi bağlar mı? İstediğiniz ismi koymakta özgürsünüz yahu çocuk sizin çocuğunuz. Kimlikte ne yazarsa o, isteyen istediği kadar konuşsun.
Aha tam da aradığım yorum , bence konu sahibi kendini haklı çıkarmak için böyle bir argüman attı ortaya, bi çocuğun annesinden çok , ev sahibini görme ihtimali var mı ki ya , da ev sahibinin verdiği isme alışsın 😀 annesininkine bakmıyormuş birde vay anasını 😀

Ha bu arada benim eski bir öğrencim vardı , adı Abdülmelik idi . Ama iç güdüsel olarak , anlam veremediğim bir şekilde sürekli Mert diyordum . ŞÖK toplantılarında adı geçince o kim diyordum . Sonuç ; çocuğun psikolojisi bozulmadı , kişilik çatışması da yaşamadı . Hatta hocam keşke adımı siz koysaydınız bile derdi .

Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz.

Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum.
Konu nasıl başladı nasıl bitti, ben şaşkın 😃

Babanız da çok dert ediyorsa arasın dünürünü. Bir bayram seyranda da mı görüşmediler? Kız tarafının “erkek tarafı bizi arayacak” kezbanlığı ne zaman biter tahminen?

Aha tam da aradığım yorum , bence konu sahibi kendini haklı çıkarmak için böyle bir argüman attı ortaya, bi çocuğun annesinden çok , ev sahibini görme ihtimali var mı ki ya , da ev sahibinin verdiği isme alışsın 😀 annesininkine bakmıyormuş birde vay anasını 😀
Benim aklım almadı. Çocuğun annesi babası, nineleri dedeleri, halası teyzesi amcası vs bütün akrabaları ve çevresi Ayşe diyecek, ev sahibi Ayla diyor diye ona bakacak ona alışacak. 😅 Atatürk’e Kemal ismini veren öğretmeni Zübeyde Hanım’ı çıldırtmış mıdır acaba? 😄

Çocuk her ikisine de alışır...Niye saçma? zaten bazı yerlerde böyle...Çocuğun ismi başka, evdeki yaşlı kişilerin başka şekilde seslendiği aileler hiç görmediniz mi? Hatta arkadaşlarımıza derdik benim bir ismim daha var, göbek adım şu filan diye çocukken...O zaman söyleyin babaanneye açıkça, hayır senin söylediğin ismi koymayacağım diye...İnsanlar sizi sakinleştirmeye, sorununuzun olmadığına ikna etmeye çalışıyor farkındaysanız...
İyide neden alışsın? Neden yani? Çocuğun ismini anne-baba koyar. Bitti. 100 yaşındaki babaannede bi ayağım çukurda demiyor torunun çocuğuna isim düşünüyor. Hayret bişey.
Bizim ailedede var kimlikte farklı, seslenişte farklı isim olayı. Nekadar gereksiz bir durum. Düğün davetiyesi basılacak örneğin hangi isim yazılacağı belli değil. Kimi o ismi biliyor kimi o. İkisini yazıncada absürt bişey çıkıyor ortaya. Gibi gibi. Gereksiz yani.

Herkese merhabalar.
1 senelik evli olan ben, artık eşimin tarafından bazı konularda ciddi anlamda bıkmış durumdayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

28 yaşında 1 senelik evliyim ve 19 haftalık hamileyim. İnşallah bir kızım olacak. Bu ikinci hamileliğim. İlk bebeğimi malesef düşük yaptım. Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz. Onlar beni sever ben de saygıda kusur etmem hiç. Eşimin 80 küsür yaşında bir babaannesi var. Kayımvalidemlerin üst katında oturuyor ve ona kayınvalidem bakıyor çoğu zaman. İlk bebeğimi öğrendiğimiz zaman babaanne "çocuğun ismini ben koyucam, altını hazır" vs demişti. Ben de buna izin vermeyeceğimi eşime söyledim. O da benim yanımda oldu ve beni savundu. Bebeği kaybedince zaten konu kapanmıştı.
Bugün ise kandillerini kutlamak için eşimle birlikte kayınvalidemi aradık. Bebeğin ismine karar verdiğimizi söyledik. Kayınvalidem de ismi çok beğendi. Ardından da şunu söyledi "babaanneniz de burda kendini yırtıyor benim istediğim ismi koyacaklar diye". O kadar sinirlerim bozuldu ki. Eşimle bu sebepten tartıştık. Halbuki eşimin de bir suçu yok o hep benim tarafımda olduğunu, tabii ki kendi istediğim ismi koyacağımı söylüyor ve halledeceğim diyor. Benim asıl canımı sıkan şey şu; evlendiğimizden beri eşimin babası bir kez bile benim babamı arayıp nasılsınız diye sormadı bile. Babam hep sitem ediyor "İşleri bizim kızımızı isteyene kadar mıydı? Benim kızım kimsesiz mi bir kere bile arayıp sormadılar" diye. Ve ben babama hiçbir şey diyemiyorum. Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum. Benim ailem bizim hiçbir şeyimize karışmazlar. Annem ne bebeğin ismine laf eder, ne başka bir şey söyler. Hep der ki "evinde yuvanda ol ben senin yanına gelirim sana doğumdan sonra bakarım herkes yerinde güzel" der. Kaynanamlar "bebek doğunca bizde kalırsınız biz bakaarız, biz yaparız" kafasındalar. Bir kere bile "kızım senin de bir ailen var onlar ne der ne isterler" demiyorlar. Lütfen bana bir akıl verin. Ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum..
Belli bir yas grubu çocuk gibi oluyor babaanne de belli bir yaşa gelmiş sonuçta he he diyip geciceksiniz ananelerimiz babaannelerimiz de o şekilde huysuzluk sinir oluyor kimilerinde idare etmek bu kadar mı zor bak ne güzel KV sizi desteklemis büyütmeyin Allah aşkına bu kadar yaşlı kadın nasıl olsa ne kadar aksi biri bile olsa saygı duyun gönlünü hoş tütün bugün varlar yarin yoklar zaten esinizde sizinle aynı fikirde niye bu kadar kendinizi heba ediyorsunuz ki gereksiz olmuş. Babanızın aranması konusu da her insan böyle şeylere önem vermiyor veya zorunda değil iletişim yoksa zorlamamak gerekir çok mic mic olmaya da gerek yok ufak tefek şeyleri hayatınızın odak noktası haline getirmeyin bırakın evinizde huzura bakın siz

Benim babam kayınbabamı hiç aramaz. Kayınbabam da sadece bayramlarda arar. Uzak şehirlerde oldukları için gerek duymazlar konuşmaya. Bir kere bile aklıma gelmedi buna takmak. Samimi olmalarına gerek yok, ikide bir muhatap olmak zorunda değiller. Arada saygı olsun yeter.

Neden anlamsız olsun? Sonuçta gelip beni oğullarına eş olarak babamdan istediler. Her zaman dediler ki ailelerin de anlaşması çok önemli. Bu şekilde anlaşmak olur mu sizce?

Niye anlaşsinlar. Oğullar birini sevdi diye, o kizin ailesi ile niye arkadaş olmak zorundalar?
Benimde kizim var, ilerde evlenirse bu onun isteği, onun sevdiği ve onu mutlu eden kişi.

Bana ne o kişinin ailesinden? Benim kendime ait bir hayatim çevrem var zaten. Ha karşilikli saygili olursun, önemli şeylerde, vefat, dügün gibi şeylerde ararsin. Ancak niye hal hatir sorayim?

Bu kadar arabesk kafaya nasil ulaşilir? Hem modernsin, kendi bebeğine kendi beğendiğin ismi koymak istiyorsun, hem fii tarihinde kalma aile-kayin aile ilişkisi istiyorsun. Seçimini yap bence.

Ailelerin anlaşması önemli falan değil. Siz evlendiniz aileler birbiriyle evlenmedi. Beklentinizi saçma buldum neden kayınpederiniz arasın babanızı? Bu kadar aileleri evliliğinize dahil ederseniz çok sıkıntı yaşarsınız benden söylemesi.Eş ailesiyle kendi ailenizi kıyaslamanız da anlamsız ortada iki farklı aile var, her aile sizin aileniz gibi olamaz. Tamam onlar öyleymiş bunlar da böyle. Babanneye gelince konuşsun dursun, neticede bildiğinizi okuyacaksınız.

İyide neden alışsın? Neden yani? Çocuğun ismini anne-baba koyar. Bitti. 100 yaşındaki babaannede bi ayağım çukurda demiyor torunun çocuğuna isim düşünüyor. Hayret bişey.
Bizim ailedede var kimlikte farklı, seslenişte farklı isim olayı. Nekadar gereksiz bir durum. Düğün davetiyesi basılacak örneğin hangi isim yazılacağı belli değil. Kimi o ismi biliyor kimi o. İkisini yazıncada absürt bişey çıkıyor ortaya. Gibi gibi. Gereksiz yani.
Benim söylediğim şey şu: Kendi isimlerini koysunlar, babaannenin yanında sadece onun istediği isimle hitap etsin. Bu durumda tam bir alışma olmaz...80 küsur yaşındaki kadın, zaten dediğiniz gibi bir ayağı çukurda...Sizin örneğinizde herkes kimlikten farklı şekilde seslenmiş o nedenle kafa karışıklığı olmuş. Burada sadece babaanne öyle sesleniversin ne olacak demek istedim. Üstelik konu sahibi istemediğini açıkça belirtebilir. Bunun için kendi huzurunu bozmaya değmez demek istedim..

Ben neden böyle bi konuda haklı çıkmak için yalan söyleyeyim hanımefendi. Aklımdan zorum yok. Kayınvalidem bizzat kendisi anlattı kendim de gördüm 🤷

Biz istediğimiz ismi koyacağız. Ama sorun şu ki babaanne kendi istediği isimle seslenecek çocuğa. Bir ayağımız kayınvalidemlerde sonuçta illa ki gidip geleceğiz. Her seferinde çocuk farklı bir isme alışsın istemiyorum. Doğum sonrası ben de kendi evimde kalacağımı söyledim. Fakat kayınvalidem malesef inatla kendisinde de kalacağımı söylüyor..
Siz de inatla sadece kendi evinizde kalacağınızı,annenizin gelip size yardımcı olacağını söyleyin.
İnsanların sizi,sizin istediğiniz gibi yönlendirmesini beklemeyin.Çünkü bu hiç bir zaman olmayacak.Bu sebeple kendi istediklerinizi kendiniz dik durarak,kararlılıkla yapacaksınız.

Ya böyle yaparak istediklerinizi yapmış olmaktan dolayı mutlu ve eşinizin ailesiyle mesafeli bir ilişkiniz olacak,ya da başkalarının dediklerini yapıp,mutsuz ama eş ailesiyle iç içe mıç mıç,aman iyi gelinliğime zeval gelmesin düşüncesiyle bir ilişkiniz olacak.Tercih sizin.

Demek ki kiracının çocuğu babaanneyi kendi annesinden çok görüyormuş 😅 olur mu öyle saçmalık yahu? Abartıyorsunuz. Kalırsın gelirsin diyebilirler, teklif onlardan değerlendirmek sizden. Gitmezsiniz olur biter. Kendi anneannenizin ismini koymanıza karşı çıkacaklarına ne kadar eminsiniz öyle. Belki hiç sesleri çıkmayacak. Diyelim hayır dediler, sizi bağlar mı? İstediğiniz ismi koymakta özgürsünüz yahu çocuk sizin çocuğunuz. Kimlikte ne yazarsa o, isteyen istediği kadar konuşsun.
İnanın abartmıyorum. Ayrıca anneannemin ismini koymak istediğimi de kayınvalideme söylediğimde babaanneye ayıp olur olmaz demişti.

Ben Ayşe’nin babası olsam karımı boşardım 😂 babası olduğumdan şüphe duyardım . Ben işe gidince Ayla diyor bu kadın muhakkak, yoksa annesi seslenince niye tepki vermesin derdim . Neyse benden bu kadar .

Hayır insanlar yorum yapıyor 🤷 Bazı yerlerde böyle olabilir. Ama ben kendi sülalemde hiç böyle birşey görmedim. Kendim iki ismi olmasını istesem iki isim koyarım zaten.

Evet aynen öyle. Kiracı kendi çocuğuna Ayşe ismini vermiş. Ama babaanne Ayla diyor. Çocuk da Ayla'ya alışmış..
O nasıl iş yaa. Çocuk sadece 1 kişinin tek ismi söylemesiyle o isme nasıl alışır.

Benim oğlumun 2 ismi var. İkisini birlikte kullanıyoruz. İsimlerden birini tek kullanan olunca bile bakmıyor çocuk. Bu benim adımdır demiyor 5 yaşında.

İnanın abartmıyorum. Ayrıca anneannemin ismini koymak istediğimi de kayınvalideme söylediğimde babaanneye ayıp olur olmaz demişti.
Size tavsiye düşüncelerinizi her an herkesle detaylıca paylaşmayın.O zaman size akıl verme hakkı görürler kendilerinde. Kayınvalideye aylar öncesinden neden söylüyorsunuz ki anneannenizin ismini koymak istediğinizi.

İsim konusu açılınca,biz zamanı gelince eşimle karar verip koyacağız. Bitti.

Konu nasıl başladı nasıl bitti, ben şaşkın 😃

Babanız da çok dert ediyorsa arasın dünürünü. Bir bayram seyranda da mı görüşmediler? Kız tarafının “erkek tarafı bizi arayacak” kezbanlığı ne zaman biter tahminen?
Benim annem ve babam yaşça onlardan çok büyükler. Kayınpederim ve babam sadece istemede ve nikahta görüştüler. O zamanlar "hep görüşelim, yakın olalım" dedikleri için böyle bir beklentisi vardı babamın.

Ben Ayşe’nin babası olsam karımı boşardım 😂 babası olduğumdan şüphe duyardım . Ben işe gidince Ayla diyor bu kadın muhakkak, yoksa annesi seslenince niye tepki vermesin derdim . Neyse benden bu kadar .
Ben de cocugumda gelisim geriligi mi var diye uzmana giderdim. 🤷🏻‍♀️

X