Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

kızlar birazdan dolma biber atıcam dolaba ama şunu anlamadım dolma yapcağımız zaman biberin çözülmesini mi bekliycez doldurmak için donmuş olarak mı yapcaz ??

shequre doğrayarakta yapabilrsin domatesi çok güzel oluyor.iyice pişsin sıcakken kavonoza koyup ters çevir.soğuyuncaya kadar ters kalsın. hazır.mel1976 ben yeşil erik hastasıyımdır ve bilindiği üzere mevsimi hemen geçer.bu yzden denemiştim su gibi olmuştu ajma seninkini merak ettim,sonucu yazarsan sevinirim

iyice pişsin derken ne kadar tutuyorsunuz ocakta, bir arkadaş 2 saat sürüyor demiş ama annem öyle salça olur, daha kısa süre yapıyordum sanki diyor. Kaç senedir bu yöntemi kullanmadık da :gitme:

Bir de tanıdıklardan duyduğu için yeni kapak alarak yapıyordu annem bu domates saklama işini. Siz de yeni kapak alarak mı yapıyorsunuz, yoksa gerek yok mu? CADIARZU

bende size nasıl yaptıgımı anlatayım domatesin yarısı rende yarısı dograma yapıyorum rendeyi çorbaya dogranmışı yemege kullanıyorum domatesi rendele veya dogra içide ben kırmızı salçalık biberde koyuyorum onuda dograyıp düdüklüde haşlıyorum süzgüden geçiriyorum domatesin içine karıştırıp tencerede kaynamaya bırakıyorum tuzunu biraz yagını döküyorum ben sadece 10 15 dakika kaynatıyorum diger tarafta eski kullandıgım kapakları kaynatıyorum domatesi sıcak sıcak doldurup kapagıda sıcak hemen kapatıp bezin üstüne ters çevirip üstünü örtüyorum ertesi gün örtüyü açıyorum biberle denemenizi tavsiye ederim kışın salçayada destek oluyor rengide çok güzül görünüyor

kızlar birazdan dolma biber atıcam dolaba ama şunu anlamadım dolma yapcağımız zaman biberin çözülmesini mi bekliycez doldurmak için donmuş olarak mı yapcaz ??
çözdürmeden kullan canım yoksa çok kötü olur tadı
iyice pişsin derken ne kadar tutuyorsunuz ocakta, bir arkadaş 2 saat sürüyor demiş ama annem öyle salça olur, daha kısa süre yapıyordum sanki diyor. Kaç senedir bu yöntemi kullanmadık da :gitme:

Bir de tanıdıklardan duyduğu için yeni kapak alarak yapıyordu annem bu domates saklama işini. Siz de yeni kapak alarak mı yapıyorsunuz, yoksa gerek yok mu? CADIARZU
o 2 saat diyen benim zemuszemus ancak 10 kg domatesin kabuklarını soyup,rondodan geçirip tencereye koyarım,kabuklarına da biraz tuz serperim iyice suyu çıksun diye.kabuklarınıda ovarım süzgeçin içinde.sonra hepsini bir pişiririm.eğer az pişerse domatesler bozulur.ben saat tutmuyorum ama şöyle söyliim,önce bi köpükleri gidecek stündeki,sonrada sarımsı bir renk çıkacak üstüne,sonra o sarımsı renkte gidecek.o zaman tamamdır.ben ne tuz koyuyorum ne de yağ.
kapaklara gelince eğer gerekliyse,kapaklar kötüleşmişse alıyorum tabi yeni kapak.paslı zedelenmiş kapakla bakteri toplayabilir.kullanmak üzere açınca da buzdolabına koyuyorum,aynı salça gibi üstünede yağ koyuyorum bi de

bende size nasıl yaptıgımı anlatayım domatesin yarısı rende yarısı dograma yapıyorum rendeyi çorbaya dogranmışı yemege kullanıyorum domatesi rendele veya dogra içide ben kırmızı salçalık biberde koyuyorum onuda dograyıp düdüklüde haşlıyorum süzgüden geçiriyorum domatesin içine karıştırıp tencerede kaynamaya bırakıyorum tuzunu biraz yagını döküyorum ben sadece 10 15 dakika kaynatıyorum diger tarafta eski kullandıgım kapakları kaynatıyorum domatesi sıcak sıcak doldurup kapagıda sıcak hemen kapatıp bezin üstüne ters çevirip üstünü örtüyorum ertesi gün örtüyü açıyorum biberle denemenizi tavsiye ederim kışın salçayada destek oluyor rengide çok güzül görünüyor

Arkadaşım plastik su şişelerine de konabilirmi acaba?

canım sanmıyorum çünkü domates asitli oldugu için kapaktan hava alır ve bozulur hatta asitlenip açtıgın anda patlar ama en saglıklısı kavanoz agzını çok sıkı kapatmak şartı ile ben ilk zamanlar akşamlaı kaynatıp eşime kapattırıyordum garanti olsun diye

çözdürmeden kullan canım yoksa çok kötü olur tadı

o 2 saat diyen benim zemuszemus ancak 10 kg domatesin kabuklarını soyup,rondodan geçirip tencereye koyarım,kabuklarına da biraz tuz serperim iyice suyu çıksun diye.kabuklarınıda ovarım süzgeçin içinde.sonra hepsini bir pişiririm.eğer az pişerse domatesler bozulur.ben saat tutmuyorum ama şöyle söyliim,önce bi köpükleri gidecek stündeki,sonrada sarımsı bir renk çıkacak üstüne,sonra o sarımsı renkte gidecek.o zaman tamamdır.ben ne tuz koyuyorum ne de yağ.
kapaklara gelince eğer gerekliyse,kapaklar kötüleşmişse alıyorum tabi yeni kapak.paslı zedelenmiş kapakla bakteri toplayabilir.kullanmak üzere açınca da buzdolabına koyuyorum,aynı salça gibi üstünede yağ koyuyorum bi de

he toplam 2 saat kadar sürüyor o zaman kaydirigubbakcemile3 10 kg domates annemin elinde 5 saat de sürebilir gerçi :roflol: tamam yarın okurum ona da bunları, teşekkürler a.s.

hayır kavanoz çatlamaz bir havlu ile tutup doldur sıcak sıcakta kapagını kapat ters çevir egerki kavanoz buzdolabı gibi bir yerden çıkmadıysa

Daha önce fasülye konservesi yapan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.
Biz bu sene denemek istedik.Daha önce deepfreezede muhafaza ediyorduk.
Fasülyeleri yeşil biber ve domates ile kavurduk, iyice kaynamaya başlayınca kavanozlara doldurup ağızlarını kapattık, ters çevirip soğuyuncaya kadar beklettik.Fakat yerine yerleştirmek üzere kavanozlara baktığımızda içinda hava kabarcıkları olduğunu gördük.
Acaba bu hava kabarcıkları olabilir mi yoksa bir yerde hata mı yaptık?

kolay gelsin yorgun savaşçı :))
ozdecim hiç fasulyeyi konserve yapmadım ama domates gibi düşünürsek,konserveleriniz başarılı gibi geldi bana.yine de aradan bir kaç gün geçince daha iyi belli olur sanırım.

bende dondurucuya mısır atan arkadaşlara sorayım,bende daha önce attım ancak ben haşladım ve taneleri ayıklayıp buzdolabı poşetine koyarak sakladım.tanelerini tek tek elle ayıklamak çok zooorr oluyo bende bu yüzden bıçakla üstünden tırrt tırrt geçivermiştim.böyle yapınca mısır tanesinin yarısı koçanında kalıyor.ben koçanıyla değil,konserve mısırlar gibi tane olarak atmak istiyorum.yardımcı olabilecek var mı acaba bu konuda

bende menemenlık yaptım dolaba fasulye ve bezelye bırde mısır haşlayıp tanelı bır şekılde koydum özellıkle salatalar için birde kırmızı biberi kozleyıp o şekılde dolaba koyuyorum güzel oluyor sarımsaklı yoğurtlu yapınca .yenı öğrendiğim salatalıkları rendeleyip o şekılde dolaba koyuluyormuş kışın çacık yapmak için ben bu sene denemeyı düşünüyorum

yasemincim salatalıkları dondurucuya atma olayını bende yazmıştım :)) sende mısırın taneleri nasıl ayıklıyorsun onu bi yazıver.bunun kolay bi yolu var mı yani

kolay gelsin yorgun savaşçı :))
ozdecim hiç fasulyeyi konserve yapmadım ama domates gibi düşünürsek,konserveleriniz başarılı gibi geldi bana.yine de aradan bir kaç gün geçince daha iyi belli olur sanırım.

Cevabınız için teşekkür ederim.İlk yaptığımız için emin olamadık. En iyisi dediğiniz gibi beklemek. Teşekkürler.

X