kitapları ile evli edebiyat öğretmeni eş

Katılmıyorum.
Adam da duygusal açıdan tatmin olamıyor evliliğinde bence. Kaçış yolu olarak da arkadaşlarını ve kitaplarını kullanıyor. Uyumsuz iki insanın yaptığı yanlış bir evlilik var ortada.
Adamın karşısında kitap okumasını, müzik zevkini, kültürel birikimini gereksiz ve dalga geçilecek malzeme olarak gören bir kadın var. Kadının karşısında kendisinden kaçan, bir şeyler paylaşmak istemeyen, muhtemelen karısını sığ bulan, küçümseyen bir adam var.
İkisi de haklı, ikisi de haksız. Seçim yanlış.

Evet kitap okuyan film izleyen rafine müzik zevki olan üst düzey elit bir ök..z. tüm bu zevklerinden bana ne ki.evliliğe ne katkısı var.ben sohbet istiyorum. Dışarda gezelim istiyorum.

Zorla mı evlendirildiniz

Siz hangi konularda sohbet etmek istiyorsunuz

Kendi işinizle mi ilgili ailelerle mi ilgili

Hadi sohbet edelim denmez ki konu konuyu açar sohbet olur hadi uyuyalım denir ama bakılır iki saat daha geçmiş
Vs vs

bir gün de ikimizin serbest günü.o gün hemen arkadaşlarına koşar.

Arkadaşlarına değil kitaplarına koşsaydı derdim ki yapacak bir şey yok. Ama adam insanla vakit geçirmeyi de seviyor kitapla da. Ama neden sizinle vakit geçirmek için zaman ayırmıyor, neden cumartesi çıktığınızda koşa koşa eve gitmek istiyor da pazar arkadaşları ile olduğunda böyle değil bunları konuşmanız lazım. Ciddi şeyler bunlar bence.

Farklar ancak ortada buluşulursa çözüme kavuşur. Yoksa biri diğerine tam yol gidince kişi, olduğu insan olmaktan çıkıyor.
Adam kadınına iki adım atsa, bence kadını da onu adımsız bırakmaz.
Bu konuda cepheleşme var, memnuniyetsizliklerini, yalnızlığını belki alay yolu ile daha katlanılabilir hale getirmeye çalışan bir kadındır karşımızdaki?

Uyumsuz iki insan oldukları aşikar zaten.

O zaman bu adamcagizla niye evlendiniz. Insan hayat arkadasini tolere edebelicegi insanlardan secer. Beraber yasarken biribirinizin suyundan gitmeniz gerekiyor.

Onunla arkadas olmayi deneyeceksiniz. Buna kitap okumak dahil. Sonra o da sizin meraklariniza egilirse, ortada bulusursunuz.

Bir de

Kitap okuyan adam ideal erkektir... Kiymetini bilin.

Katılıyorum.
Kitap okumuyorsan konuşacak neyiniz olabilir ki?
Fazla zorlama bir yaklaşım.
Eşim tüm vaktini sadece film izleyerek geçiriyor
denilse idi yada maç seyrediyor..
O zaman yorumlar değişirdi..
Sana da zaman ayrımak zorunda ya bağlardık.

Kitap okuyor olunca hani kitap okumak güzel şey yaa
vauuuwww durumu oldu bir an.
Sonuca bak
Maç izleyende vakit ayırmıyor, kitap okuyanda..
Aynı kapıya çıktı mı.
Bence çıktı.

Benim eşimin alanı olmamasına rağmen kitap okumayı aşırı seviyor kendisi. Haftaiçi, haftasonu, yolda işe giderken/dönerken, fırsat bulduğu her an kitap okur. Ben de kendimi kitap okumayı sever sanırdım :) onun bu kadar okuması beni çok mutlu ediyor, aynı zamanda teşvik de ediyor. Okudukça okuyasım geliyor onu gördükçe :) Hatta ilerde çoluk çocuk kitap okuma saati yaptığımızı hayal ediyor, daha da mutlu oluyorum :) kitap okumadığımız zamanlarda da film açar, izleriz genelde :) onun dışında televizyonda TRT belgesel veya Yeşilçam filmleri izleriz. Bir de maçlarımız vardır futbol ve basketbol :)

Bana ortak paylaşım alanlarınız az olduğu için arkadaşlarına gidiyor gibi geldi. Kitap okuyor, film izliyor, bense o sırada telefon elimde uğraşıyorum demişsiniz. Sevmeye çalışın derim, dışarı çıkmak için kitapçıya gitmeyi teklif edin mesela, kitap kafeler meşhur şimdi her sokakta var, beraber gidin bi kitap kafeye. Evinizde bi enstrümantal veya klasik müzik açın, çayınızı kahvenizi yapın tatlının yanında kitap okuyun. En azından film izlerken beraber izleyin, birlikte gülün, eğlenin, duygulanın, heyecanlanın. Siz ona yaklaştıkça o da size yaklaşacaktır. Kendini geliştiren, ev işlerine yardım eden, yemek yapan bir eşiniz var. Şikayet ediş şekliniz sanki facebooktan çıkmayan, orada okey oynayıp yabancılarla chat yapan bir tipten bahseder gibi. :)

Evlenmeden önce biliyor muydunuz bu kadar kitap okuduğunu veya o sizin okumadığınızı biliyor muydu? Başka ortak zevkleriniz var mı? Onlara yönelmeye çalıştınız mı?

Evet konu sahibi kardeşim
Bu adam tüm entelektüelliğiyle nasıl senin gibi bir kadınla
evlenebildi açıkla bence :)
Adam resmen lütfetmiş falan şok olduk yaniii

Ben de aynen bu açıdan baktım, dümdüz.
İlgi alaka bekleyen bir eş ve kendini kitaplarına gömen bir adam.
Ben bu filmi biliyorum annemle babamdan.

Ortada kişilik farkı varsa orta yol bulunamaz ki.
Ne bu adam karısıyla ettiği sohbetten zevk alabilir ne de bu kadın kocasının entellektüel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kadın olabilir. Her halükarda ikisinden biri hatta ikisi de mutsuz olacak.

Yani her evlilik kendine özeldir tabi, kıyaslamak doğru değil ama devamlı mıç mıç bir evliliğin var olduğunu ve bunun çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Paylaşılan bir hayat, dertler, mutluluklar oluyor evlilikte.
Sohbet etmek istiyorsunuz da eşinizin dinlediği müzik, okuduğu kitapla dalga geçiyorsunuz. Anlatsa nezaketen dinliyorum diyorsunuz, demek ki katılmıyorsunuz muhabbetine.
Sorununuz karakter ve beklenti farklılıklarınız sanki. Ne üzerine konuşmak istiyorsunuz mesela?

Ne güzel bir eş.
Siz de alın elinize bir kitap, önce siz okuyun, altını çize çize:) eşinize verin o da okusun. Onun altını çizdiği kitapları siz okuyun. Filmi beraber izleyin. Yorum yapın. Paylaşın.
Gerçekten ne var bu telde?

Evlilik duygusal tatmin aracı olamayacaksa başka nedir?
Evliklik tamamen cinsellik ve ekonomi uzerine kurulmus duzendir. Hatta cinsellik bile bazi durumlarda garanti degilken, duygu ihtiyaclari cok farkli olan insanlarin tatmin olmasini saglamak icin nasil bir yaptirim getirilebilir? Sizce soylediginiz sey mantikli mi?
Duygusal ihtiyacinizi karsilayip karsilamayacagini evlenmeden once tahmin edemediniz mi, yoksa beyefendi evlendikten sonra mi boyle bir tavir takindi?

Ben de aynen bu açıdan baktım, dümdüz.
İlgi alaka bekleyen bir eş ve kendini kitaplarına gömen bir adam.
Ben bu filmi biliyorum annemle babamdan.

İkiniz de o kadar düz bakmasaydınız iyiydi.
Mesele adamın kitap okuması değil, maç izlese de aynı şey geçerli bence.
Ortak ilgi alanları olmayan bir çift var karşımızda. Bu yüzden sohbet edecek bişey kalmıyor, paylaşım yapacak zaman ayırılmıyor.
Kocam benimle ilgilenmiyor, kitaplarına kaçıyor, maç izlemeye kaçıyor, kahveye kaçıyor vs hepsi aynı yere varıyor. Adam bir şekilde kaçıyor işte.
Ha burda kaçan kadın da olabilir ama konumuz erkekler olduğu için o konuya hiç girmedim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…