Kız evlat, erkek evlat, haksız mıyım?

Konum şu ki büyük abim üç yıl önce evlendi düğünü masrafları hep ailem biz karşıladık. (kıskanmak değil ama, ben ailemden para almamak için çalışıyorum, o düğünü aileme yaptırıyor)
Kimse kusura bakmasın ben de ayrımcılık görüyorum siz düğünümüz olursa diye para biriktirirken abiniz bunu yapmayıp üstüne bir de ailesinden borç istiyorsa yazık erkekliğine derim.. Yalnız bu ayrımcılık anne babanızdan kaynaklı değil bunu bilesiniz. Tamamiyle abinizin kendi başına bir halt beceremeyip kendine ayrı muamele yapılmasına alışkın olmasından kaynaklı.. Anne babaya bir şey deyip üzmeyin derim!!

Bu durumda kabahat abiniz de değil,aileniz de bence.Evlatlar arasında dengeyi sağlayacak olan anne babadır.İhtiyaci olsun ya da olmasın,erkek çocuğuna 1 mi verdin kızına da 1 vereceksin.3 mü verdin ötekine de 3 vereceksin.Kiz ya da erkek farketmez o dengeyi aile sağlamak zorunda.Aileniz söyle yapabilirdi mesela;eğer maddi durumları çocuklarına destek olmaya yetecekse kızım bu ay abine yardım edelim bir daha ki ay da sana yardımcı oluruz.Bunu tatlı dille kimseyi üzmeden ve kırmadan yapmak önemli olan.Ha anne babanın hiç bir maddi imkanı yoktur,ancak kendilerine yetecek kadar durumları vardır o istisna durumdur.O zaman evlatta der ki; anam babam beni bu yaşa kadar büyütmüş,iş güç sahibi yapmış ve hatta evlendirmiş,imkanları da yok onları da zor durumda bırakmam bana yakışmaz.Çocuklari arasında adaletli davranmak her anne babanın görevidir.Eger anne baba hakkaniyetli davranırsa kardeşler arasında düşmanlık da kıskançlıkta oluşmaz.Siz ailenizi karşınıza alıp araba almak istediğinizi bir kez daha dile getirin.Ama tatlı dille kırmadan ve üzmeden.Abimin de yeni evlendiği için durumunun sıkışık olduğunu,maddi olarak desteğinize ihtiyacı olduğunu biliyorum.Destek olmanıza çok mutlu oluyorum.Ama ben de uzun zamandır araba için birikim yapıyorum.Elimdeki miktar yeterli gelmiyor.Sizden ricam gücünüz yettiği kadar 1 ay abime 1 ay bana parasal olarak destek vermeniz.Abimin de benim de elimiz rahatlayana kadar en azından diyebilirsiniz.Siz ailenizden borç istemiyorsunuz.Abinizin olduğu kadar sizin de anne babanız.Hem maddi hem manevi sizinde yanınızda olacaklarına inanıyorum.

bırde bana yorumların hepsını okumamıssın dedıler yahu goren goze anlatabılırmıs sadece :KK70: tum yorumları gercekten okuyan bellı oluyor her soruya konu sahıbının verdıgı cevaba da sonradan tepkı alınca degıstırdı dıyor konu sahıbı ılk yazdıgından son ana kadar tek bırseyı soyluyor abım dusuncesızlık edıyor ben 2 bın ısteyemezken o bınlerce para ıstıyor ve anında verılıyor yuz bıne yakın ona masraf ettık hepımız ama hala sureklı ıstıyor ben arac ıcın yıllardır para bırıktırıyorum destek ıstedıgımde sen para bırıktır dedıler dıyor en basından berı soyledıgı baska hıc bırsey yok cok net konusmus aslında

bırde bızler sureklı aılesınden para ısteyen evıne yetemeyen erkekler ıcın olumsuz konusmuyormuyduk yahu ne zaman ballı lokma oldu bunlar anlamadım erkek aılesı dugun yapmak zorunda degıl masraf etmek zorunda degıl dıyenler sımdı de evlatlarına yapıyorlar kıskanc senı dıyorlar saka gıbı
Ay bırak ya burda bi güruh var, illa konu sahibini tersleyecek. Yok abi çalışacak da belki kardeşine araba alacakmış , o abi önce donunu toplasın affedersin de . Adam daha yeni işe girmiş çat evleneceğim diye ortaya çıkmış , bende baya önce konuya yorumumu belirttim , burdaki bazı üyeler konuya göre yanar döner cevaplar veriyor , bi konuda rezil rüsva edeceği daha büyümemiş , ekonomik özgürlüğü yok, baba eline bakıyor sakın evlenme bu adamla diyeceği adamları şimdi de yerlere göklere sığdıramıyor garip yA ,

Herhangi bir talepte bulunmayıp, diger talepte bulunan abinize aileniz destek oluyor diye içerliyorsunuz. Zaten ailenizin yanında hic bir maddi katkı sağlamadan kalıyorsunuz bence talep etseniz aileniz size de destek olur kendi kendinize bu düşüncelere girmeyin. Saçma

Herhangi bir talepte bulunmayıp, diger talepte bulunan abinize aileniz destek oluyor diye içerliyorsunuz. Zaten ailenizin yanında hic bir maddi katkı sağlamadan kalıyorsunuz bence talep etseniz aileniz size de destek olur kendi kendinize bu düşüncelere girmeyin. Saçma
İçerleme sebebim ailemi zora sokacak olması çünkü şuan ailemin ona verecek büyük meblağ parası yok biliyorum, o sanıyor ki ne istesem yaparlar birikmiş paraları zaten vardır onlara bişi olmaz.. Bu kafada.ben tam tersi düşünüyorum üzülüyorum

Herkese merhaba, beş yıldır özelde asgari ile çalışıyorum ailemle yaşıyorum büyüğüm evlendi ayrıldı, ailem eski konularımdan da anlaşılacağı üzere, paranı biriktir birikim yap der dururlar, maaşımı almazlar mutfak masrafını ödeyim derim ona bile izin vermezler genelde.
Konum şu ki büyük abim üç yıl önce evlendi düğünü masrafları hep ailem biz karşıladık. (kıskanmak değil ama, ben ailemden para almamak için çalışıyorum, o düğünü aileme yaptırıyor)
Şimdiyse işleri güçleri kurmak için eşiyle, ailemden borç para istiyorlar, ben anneme gidip bana araba almaya destek çıkın bile demiyorum, harçlık bile istemiyorum çalışıyorum diye herşeyimi alırım biriktiririm, o ise bi rahatlıkla direk borç para istiyor bana şu kadar bin lira verin diye, tabi ailem o paraları geri almıyor sen evladımızsın yaparız ederiz nolcak diye. Haksız mıyım allah aşkına artık kendimi küçük enayi kız evlat gibi hissediyorum. birşey desem kıskanan kötü kardeş olurum, demiyim diyorum, ama böyle de kötü hissediyorum kendimi. Bende gidip ee o zaman bana da araba almak için destek çıkın mı diyeyim, bende niye o karakter huy yok ben niye utanıp isteyemiyorum bunları??
Siz istediniz de sizi geri mi çevirdiler?
Eğer öyle bir durum yoksa kendi tercihinizden dolayı kimseyi suclayamazsiniz. Onlar anne ve baba size de yaparlar aynisini. Ama siz kendi ayaklarinizin uzerinde durup kendi kendinize yetmeyi tercih etmissiniz. Ne guzel.
Abinizin her firsatta anne babadan destek almasini da yanlis buldugumu belirteyim.

İçerleme sebebim ailemi zora sokacak olması çünkü şuan ailemin ona verecek büyük meblağ parası yok biliyorum, o sanıyor ki ne istesem yaparlar birikmiş paraları zaten vardır onlara bişi olmaz.. Bu kafada.ben tam tersi düşünüyorum üzülüyorum
O zaman anne ve babanizla onlarin gelecegi icin endiselendiginizi acik acik konusun.

Konuştum sizin zora girmenizi istemiyorum diyorum onlar da abimin yüzü kara çıkmasın aman oğlumuzdur elimizden geleni yapalım diye diye borca harca kendileri giriyor ben yine üzülüyorum, ben onlara yük olmamak için çalışıp didiniyorum abim yüzsüz gibi (bence) istedikçe isteyebiliyor. O zaman zamanında çalışıp biriktirseydi şimdi bizden istemezdi bunları kenarda parası olsaydı benim gibi.

Abime de bişey diyemiyorum açıkça dökesim geliyor içimde bunları sonra aramız bozulur tekrar iyi olamayız diye söyleyemiyorum yüzüne karşı

Ay bırak ya burda bi güruh var, illa konu sahibini tersleyecek. Yok abi çalışacak da belki kardeşine araba alacakmış , o abi önce donunu toplasın affedersin de . Adam daha yeni işe girmiş çat evleneceğim diye ortaya çıkmış , bende baya önce konuya yorumumu belirttim , burdaki bazı üyeler konuya göre yanar döner cevaplar veriyor , bi konuda rezil rüsva edeceği daha büyümemiş , ekonomik özgürlüğü yok, baba eline bakıyor sakın evlenme bu adamla diyeceği adamları şimdi de yerlere göklere sığdıramıyor garip yA ,
Herkes kendi hayatından yola çıkarak yanıt veriyor. Sizin hayatınızda karşılaştığınız abiler hep çok kötü abiler olmuş demek ki. Benim hayatındaki abiler iyi abiler abilerdi.

Abim erken evlendi, öyle erken evlendi ki okulu bile bitmemişti daha, askerliğini yapmamıştı. Babam borç harç yaptı düğününü. 4-5 yıl bizimle birlikte yaşadılar, doğru düzgün eve katkı yapmadan. Çalışsalar da çalıştıklarını biriktirdiler ayrı eve çıkmak için. Sonra iş kurdu abim babamdan destek alarak. Babam zengin bir adam değildi, memurdu, tek maaş girerdi evimize. Çekti krediyi abime destek oldu. Abim şu an dört dörtlük bir iş adamı ve aile babası. Beni okuttu, evlenirken destek oldu. Anneme her ay belli bir miktar (üç kuruş değil) maaş gibi para gönderir. Kimin başı sıkışsa abim yetişir. Bizdeki abiler böyle. Konu sahibinin abisinin de anlattıklarından yola çıkarak iyi bir abi olduğuna inanıyorum ben.

Herkes kendi hayatından yola çıkarak yanıt veriyor. Sizin hayatınızda karşılaştığınız abiler hep çok kötü abiler olmuş demek ki. Benim hayatındaki abiler iyi abiler abilerdi.

Abim erken evlendi, öyle erken evlendi ki okulu bile bitmemişti daha, askerliğini yapmamıştı. Babam borç harç yaptı düğününü. 4-5 yıl bizimle birlikte yaşadılar, doğru düzgün eve katkı yapmadan. Çalışsalar da çalıştıklarını biriktirdiler ayrı eve çıkmak için. Sonra iş kurdu abim babamdan destek alarak. Babam zengin bir adam değildi, memurdu, tek maaş girerdi evimize. Çekti krediyi abime destek oldu. Abim şu an dört dörtlük bir iş adamı ve aile babası. Beni okuttu, evlenirken destek oldu. Anneme her ay belli bir miktar (üç kuruş değil) maaş gibi para gönderir. Kimin başı sıkışsa abim yetişir. Bizdeki abiler böyle. Konu sahibinin abisinin de anlattıklarından yola çıkarak iyi bir abi olduğuna inanıyorum ben.
Kötü abi demiyorum çok iyi bir insan ama bu maddi konulardaki bu tutumu benim tam zıttım ve doğru bulmuyorum

Herkes sizin doğrularınıza göre yaşayamaz ama öyle değil mi? Hayatınızdaki insanları oldukları gibi kabul ederseniz daha huzurlu olursunuz.
Anlıyorum ama göz göre göre ailemin zora sokulmasını sindiremem değil mi? Sessizce oturup pek karışmamak en iyisi sanırım

Anlıyorum ama göz göre göre ailemin zora sokulmasını sindiremem değil mi? Sessizce oturup pek karışmamak en iyisi sanırım
Ailenizin kararı ama bu. Size sorup fikrinizi istememişler ki “kızım abine yardım edip kendimizi zora sokmamız konusunda ne düşünüyorsun” dememişler. Siz onların ebeveyni değilsiniz, onlar sizin ebeveyniniz. Bırakın kendileri düşünsünler.

Sizinki yalnız azimli biriymiş, işi kurup ailesine size yardım etmiş, bu abide ben o profili göremedim, konu sahibi de ondan yakınıyor zaten, sürekli para istiyor her şeyde diye, biraz benim çaba verdiğim gibi oda çaba versin, direkt ailemden para istemesin diyor, aile yardımcı olabilir zaten ona bir şey dediğimiz yok ama insan biraz ilk önce kendi çabalar, o çabayı görürüz destek olmak isteriz, abi kişisi işe girmiş kendi işini yapmak istediği için de zor gelip ayrılmış, insan biraz zorluğa sebat edebilmeli, bir şeyleri kendimiz başarmaya çalışıp, zorlandığımız alanda aileden yardım istemeliyiz, yani benim için doğru olan bu, konu sahibinin abisi işe girdiğinde biraz para biriktirmeye çalışabilirdi, siz olsanız öyle yapmaz mıydınız mesela evlenecek olsanız işiniz olsa biraz birikim yapayım demez misiniz.

Son düzenleme:
Sizinki yalnız azimli biriymiş, işi kurup ailesine size yardım etmiş, bu abide ben o profili göremedim, konu sahibi de ondan yakınıyor zaten, sürekli para istiyor her şeyde diye, biraz benim çaba verdiğim gibi oda çaba versin, direkt ailemden para istemesin diyor, aile yardımcı olabilir zaten ona bir şey dediğimiz yok ama insan biraz ilk önce kendi çabalar, o çabayı görürüz destek olmak isteriz, abi kişisi işe girmiş kendi işini yapmak istediği için de zor gelip ayrılmış, insan biraz zorluğa sebat edebilmeli, bir şeyleri kendimiz başarmaya çalışıp, zorlandığımız alanda aileden yardım istemeliyiz, yani benim için doğru olan bu, konu sahibinin abisi işe girdiğinde biraz para biriktirmeye çalışabilirdi, siz olsanız öyle yapmaz mıydınız mesela evlenecek olsanız işiniz olsa biraz birikim yapayım demez misiniz.
Aynen öyle aslında ayrılmadı hala bi işte çakılıyor ama ek iş için para isteyecekmiş yani zamanında o zaman bu günleri düşünüp çalışıp önce bi para biriktirseydi belki şimdi böyle olmayacaktı, ben ailemi zora soktuğu için üzülüyorum yoksa derdim ona yapıldı bana yapılmadı değil aslında

Yok demedim ben. Evlenmek için para biriktirmeye karşıyım. Evlenene kadar yedim içtim gezdim tozdum, tek kuruş atmadım kenara. Eşim de öyleydi. Evlenirken çektik kredimizi evin tadilatından eşyaya çeyize kadar aldık, evlendikten sonra ödedik.

Ben aileden hediye dışında bişey kabul etmedim o ayrı mesele. Ama abimin, ablamın düğününü ailem yaptı, iş kurmasına yardım ettiler. Ona yaptınız bana da yapın mı deseydim? O zamanki şartlar öyleymiş, ben evlendiğimde şartlar böyleymiş. Ya da onlar istemiş ben istememişim. Ya da ailem onlara yapmak istemiş bana yapmak istememiş. Kendi tasarrufları, kendi kararları. Şimdi ihtiyacım olsa arkamda dağ gibi ailem, kardeşlerim olduğunu biliyorum. O yeter. (Maddi anlamda değil sadece)

Yok demedim ben. Evlenmek için para biriktirmeye karşıyım. Evlenene kadar yedim içtim gezdim tozdum, tek kuruş atmadım kenara. Eşim de öyleydi. Evlenirken çektik kredimizi evin tadilatından eşyaya çeyize kadar aldık, evlendikten sonra ödedik.

Ben aileden hediye dışında bişey kabul etmedim o ayrı mesele. Ama abimin, ablamın düğününü ailem yaptı, iş kurmasına yardım ettiler. Ona yaptınız bana da yapın mı deseydim? O zamanki şartlar öyleymiş, ben evlendiğimde şartlar böyleymiş. Ya da onlar istemiş ben istememişim. Ya da ailem onlara yapmak istemiş bana yapmak istememiş. Kendi tasarrufları, kendi kararları. Şimdi ihtiyacım olsa arkamda dağ gibi ailem, kardeşlerim olduğunu biliyorum. O yeter. (Maddi anlamda değil sadece)
Anladım sizin hayat görüşünüz bu yönde, o zaman bu tarz herhangi bir konuda erkeğin parasız evlenmesini sıkıntı görmüyorsunuz, bir birikimi olmadan etmeden, burda açılan konulara ailene bağımlı ise evlenme tarzı yorum yapmıyorsunuz o zaman. Zaten siz de kredi çekip kendiniz ödemişsiniz, demek ki ailenize yardımcı olmak istediniz sizde. Bir de ben şöyle düşünüyorum, evlatları arasında ayrım yapmak istemeyen bi anne baba zaten direkt o yardımı talep etmeksizin yapmak istiyor, içleri rahat etmiyor, ben kendi ailemden, çevremden, akrabalarımdan hep böyle gördüm mesela, birine düğün yaptı belli bi yardımda mı bulundu, işte sen evlenince sana da yapacağız, yada birine bi hediye mi alındı maddi değeri yüksek, o esnada varsa kardeşine de yoksa da daha sonra mutlaka ona da verilirdi. Şu anda bile babam hala her şeyi çift çift alır 😀 geçen polar takım almış hem kardeşime hem bana mesela ayırmaz. Değil daha maddi olarak yüksek şeyler. Ki kardeşimin daha çok ihtiyacı vardı ama bana da almış mesela.

Ortada bir evlât ayırımı göremiyorum.Kimse size para da harcatmıyormuş zaten.Isteseniz size de verirler belki deneyin.

Anladım sizin hayat görüşünüz bu yönde, o zaman bu tarz herhangi bir konuda erkeğin parasız evlenmesini sıkıntı görmüyorsunuz, bir birikimi olmadan etmeden, burda açılan konulara ailene bağımlı ise evlenme tarzı yorum yapmıyorsunuz o zaman. Zaten siz de kredi çekip kendiniz ödemişsiniz, demek ki ailenize yardımcı olmak istediniz sizde. Bir de ben şöyle düşünüyorum, evlatları arasında ayrım yapmak istemeyen bi anne baba zaten direkt o yardımı talep etmeksizin yapmak istiyor, içleri rahat etmiyor, ben kendi ailemden, çevremden, akrabalarımdan hep böyle gördüm mesela, birine düğün yaptı belli bi yardımda mı bulundu, işte sen evlenince sana da yapacağız, yada birine bi hediye mi alındı maddi değeri yüksek, o esnada varsa kardeşine de yoksa da daha sonra mutlaka ona da verilirdi. Şu anda bile babam hala her şeyi çift çift alır 😀 geçen polar takım almış hem kardeşime hem bana mesela ayırmaz. Değil daha maddi olarak yüksek şeyler. Ki kardeşimin daha çok ihtiyacı vardı ama bana da almış mesela.
Ben bunu doğru bulmuyorum işte. Polar takıma ihtiyacı olan çocuğuma iki tane alabilecekken ihtiyacı olmayan çocuğumu da dahil edip ikisine birer tane almak bana mantıklı gelmiyor. Eşitlik her zaman adalet olmuyor. Bu adaletsiz bir tutum bence.

Anne babamız bize her zaman paranın aile içinde sorun olmaması gerektiğini aşıladı. Birbirimize hiç borç vermeyiz mesela, elinde olan ihtiyacı olana verir. Kardeşlik böyle bişey olarak öğretildi bize. Maddi durumlar kardeş ilişkisini etkilemez, etkilememeli.

Hayır aileye bağımlı bir insanla evlemesini kimseye tavsiye etmem. Ama aileden yardım istemenin aileye bağımlı olmak olduğunu da düşünmüyorum. Dediğim gibi bir insanın ihtiyacı ya da bir planı varsa ilk el uzatacak insanlar ailesidir.

X