kızlarınızı okutun, meslek sahibi yapın

nerisona

Guru
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2010
4.604
3.549
hamilelik forumlarına girdim gireli kaynanaların meslek sahibi olmayan kızları nasıl ezdiklerine daha da yakinen şahit oluyorum. hamileyken kınada topuklu giyeceksin, oynayacaksından bebek 7 aylık olana kadar bir şey almayacaksın, anan tülbent yapacak ben de çevresini oyalayacağıma kadar.
bunlar en basitleri aslında
okuyunca çok üzülüyorum, bu kızların çoğu kaynanalarıyla ya aynı evde yaşıyor ya da altlı üstlü oturuyor, durum böyle değilse görüştüklerinde laf sokuyorlar, onlara göre bu 'hak' çünkü oğlunun parasıyla geçiniyor. İSTİSNALAR OLABİLİR ELBETTE
okumuş, meslek sahibi olmuş hiçbir kıza kaynanası bunu yapamaz.
benim bir kızım var, sanirim ikinci bebeğim de kız
tek hedefim onları çok iyi bir meslek sahibi yapmak
eşleri milyarder de olsalar onlar da paralarını kazanmalı
eşimle aynı parayı kazandığım halde (o zamanlar eşit kazanıyorduk) kaynanam eşimin evlenmeden önce arabasının olduğunu ve benim arabasız evlendiğimi ima etti:KK1:
demek çalışmasam neler diyecekti:KK53::26:
kızlarınıza laf getirtmeyin
tekrar söylüyorum, istisna kaynanalar var elbet ama siz işinizi garantiye alın
kızımı okutmak istememin elbette tek sebebi bu değil ama bu bile başlı başına sebep

Malesef sadece ailelerin istemesiyle olmuyor. Kaç tane arkadaşım aileleri okumalarını istemesine rağmen kendi istekleriyle liseden sonra okumayı bıraktı.

Malesef sadece ailelerin istemesiyle olmuyor. Kaç tane arkadaşım aileleri okumalarını istemesine rağmen kendi istekleriyle liseden sonra okumayı bıraktı.

evet tabi, öyleleri de vardır. onlar için de neler yapılmalı bilmiyorum, psikolojik destek alarak çözüme ulaşılmaya çalışılabilir

Bu sorun okumak/okumamak yada çalışmak/çalışmama meselesi değil bence.

Özgüven sorunu kesinlikle. Okur yada okumaz, çalışır yada çalışmaz özgüveni yüksek evlatlar yestistirmeliyiz

Bu sorun okumak/okumamak yada çalışmak/çalışmama meselesi değil bence.

Özgüven sorunu kesinlikle. Okur yada okumaz, çalışır yada çalışmaz özgüveni yüksek evlatlar yestistirmeliyiz

elbette özgüveni yüksek olmalı ama hiçbir 'kaynana' özgüveni yüksek laf sokmayım demez
daha doğrusu zaten o kalitede olsa çalışmasa da sorun etmez
ama kalitesiz birine denk gelirse her seye maddiyat olarak bakacaktır
özgüven de kendiliğnden oluşmuyor sonuçta. bunun için meslek, kariyer, prestij de buyuk etken

gelin kendi parasını kazansa 7. aydan önce bir sey almayacaksın diyebilir mi?
çalışan birisi buna sadece güler geçer

eğer hep kötüleri görüceksek kötüleride sayayım bu güzelim ülkemde kadın çalışıyo diye tekme tokat gelinini döven kayınvalideler var...
çevremde okımuşuda var okumamışıda var bu konuyu görünce gözümün önüne getirdimde inan hiç fark göremedim

Son düzenleme:
hamilelik forumlarına girdim gireli kaynanaların meslek sahibi olmayan kızları nasıl ezdiklerine daha da yakinen şahit oluyorum. hamileyken kınada topuklu giyeceksin, oynayacaksından bebek 7 aylık olana kadar bir şey almayacaksın, anan tülbent yapacak ben de çevresini oyalayacağıma kadar.
okuyunca çok üzülüyorum, bu kızların çoğu kaynanalarıyla ya aynı evde yaşıyor ya da altlı üstlü oturuyor, durum böyle değilse görüştüklerinde laf sokuyorlar, onlara göre bu 'hak' çünkü oğlunun parasıyla geçiniyor. İSTİSNALAR OLABİLİR ELBETTE
eşimle aynı parayı kazandığım halde (o zamanlar eşit kazanıyorduk) kaynanam eşimin evlenmeden önce arabasının olduğunu ve benim arabasız evlendiğimi ima etti:KK1:
kızımı okutmak istememin elbette tek sebebi bu değil ama bu bile başlı başına sebep

Bence okumakla direk bağlantılı çok iyi bir konuya değinmişsiniz :KK9: ben mesela sürekli meslegim elimde olsun diye düşünüyorum bol bol kitap okuyup değişik kültürleri araştırıyorum kişiliğimi olgunlaştırıyorum ki ilerde ne yapacagımı bileyim :) Benim annemde calısıyor kaynana hayatı falan görmemiş zaten ama iyiki calısmısım diyor ve hiç sorun olmadı babamla arasında yani ciddi anlamda cogu konuda anlasıyorlar cünkü eğitim düzeyleri eşit

eğer hep kötüleri görüceksek kötüleride sayayım bu güzelim ülkemde kadın çalışıyo diye tekme tokat gelinini döven kayınvalideler var...
çevremde okımuşuda var okumamışıda var bu konuyu görünce gözümün önüne getirdimde inan hiç fark göremedim

bakın çalışmaktan kastım vasıfsız herhangi bir iş değil, gerçek bir meslek
yani bir avukatı, doktoru çalışıyor diye kaynana dövebilir mi? ben şahsen böyle bir sey duymadım
eğer oluyorsa da çeker gider gelin
diğer türlü sineye çeker
kızınızı okutmak, iyi bir meslek sahibi olmasını sağlamak istemez misiniz?

Bence okumakla direk bağlantılı çok iyi bir konuya değinmişsiniz :KK9: ben mesela sürekli meslegim elimde olsun diye düşünüyorum bol bol kitap okuyup değişik kültürleri araştırıyorum kişiliğimi olgunlaştırıyorum ki ilerde ne yapacagımı bileyim :) Benim annemde calısıyor kaynana hayatı falan görmemiş zaten ama iyiki calısmısım diyor ve hiç sorun olmadı babamla arasında yani ciddi anlamda cogu konuda anlasıyorlar cünkü eğitim düzeyleri eşit

sizi tebrik ederim
okumak, meslek sahibi olmak bu kadar basit bir sebebe indirgenemez elbet
ama forumlarda dikkatimi çeken hep o küçük yaştaki kızların okumayışı ve çaılşmayışı oldu

Cok yanlış tespitler.... Keske hersey okumakla olsa. Insanın kendini erdirmesi karakterle kayın ailesinin tavrı da kaderle ilgili

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilmeli her ne şekilde olursa olsun ama okur ama çalışır.
şu veya bu şekilde "benim" diyebilmeli.
bunun yolu da hem eğitimden hem öğretimden geçiyor.

Konu sahibesine hak veriyorum.
Tüm kız anneleri güçlü genç kızlar yetiştirmeli ve buun için ne gerekiyorsa yapmalı.

"Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz.Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz"

Cok yanlış tespitler.... Keske hersey okumakla olsa. Insanın kendini erdirmesi karakterle kayın ailesinin tavrı da kaderle ilgili

karaktersiz olun ama okuyun demiyorum ki
karakterli de olun, okuyun da, okutun da
kayın ana ve baba kaderdir doğru
okuyarak ve iyi bir meslek edinerek kaderdeki kötüyse size 'şunu alma bunu al' ya da 'oğlumun şüyu vardı,senin yoktu'ya engel olursunuz. siz zaten paranızı harcayarak ondan hiçbir şey ummazsınız
siz ya da ben okumamış olabiliriz, çocuklarımız okusun diyorum, okumasın mı?

ezdirmeyen yine ezdirmez ve ezecek kayinvalide yine bi bahane bulur ezer.
ama sorun su bana gore.kiz cocuklari surekli sakinilarak buyutuluyo.erkek cocuklaei gibi degil.her ortama giremiyo her isi yaoamiyo hersey hakkinda bilgi sahibi olamiyo yani erkeklere gore daha cahil kaliyo.kizlarin daha bilgili ozguven sahibi olmalari icin okumalari gerekiyo.okuyup kendi ayaklari uzerinde durabilen kadinlar daha guclu ozguvenli oluyo.dolayisiyla kendilerini ezdirmiyolar.yani kendini ezdirmemenin tek yolu okumak degil aslinda.ama okumadan bu ozguvenli durusu sergileyemiyolar.

ayni sekilde bende okutulmalari taraftariyim.ancak cocuklarimi okutmaliyim diye dusunmemek gerekiyo.oncelikle duzgun bi karakterde yetistirmeyi istemeli bence anne babalar.cunku okuyamayadabilirler hayat bu hicbisey belli olmaz.ve o zamanda sirf bu yuzden kendilerini omur boyu eksik ve ozguvensiz hissedebilirler.

Son düzenleme:
Okusun elbette ben de aksini iddia etmiyorum fakat yüksek lisans diplomasına sahip kariyerinin zirvesinde olup o kadar cok ezilen insan var ki

kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilmeli her ne şekilde olursa olsun ama okur ama çalışır.
şu veya bu şekilde "benim" diyebilmeli.
bunun yolu da hem eğitimden hem öğretimden geçiyor.

Konu sahibesine hak veriyorum.
Tüm kız anneleri güçlü genç kızlar yetiştirmeli ve buun için ne gerekiyorsa yapmalı.

"Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz.Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz"

evet size katılıyorum, okumasa bile çalışmalı
ama keşke saygın bir mesleği de olsa
çalışkan, başarılı, özgüvenli kızlarımız, oğullarımız olsa
zaten 6 aylıkken montessori eğitimine başlayıp, 3 yasında en iyi kreşlere verme, gelişime katkıda bulunma çabalarımız hep bundan değil mi?
okul çağına geldiğinde yine en iyi okullara gönderme çabamız hep bundan değil mi?
karakter, ahlak, insana saygı, doğa sevgisi, hayvan sevgisi bunlara zaten girmiyorum, konumuz bu değil çünkü

Okusun elbette ben de aksini iddia etmiyorum fakat yüksek lisans diplomasına sahip kariyerinin zirvesinde olup o kadar cok ezilen insan var ki

bakın diğer arkadaşa da yazdım, konu kayınvalide diye tekrarlıyorum
eğer öyle bir sorun olursa çeker gider o gelin
ne param yok der ne babaevine dönemem der
ama o kızlar bu iki sebepten çekiyorlar kahırlarını eşlerinin ailelerinin

Bir kadidnin çalisirsa, bunu kendisi için yapmali, kv tarafindan ezilme korkusundan dolayi degil.
Burda nice konu okudum kadinlar hemen evlenip hemen hemen hamile kalip ondan sonra "ben hamileyim çalisamiyorum zaten bebek rizkiyle gelir" diyip öyle kit kanaat geçiniyorlar. Sanki bebek olunca gökten para yagacakmis gibi.

Dünya hali bu, neyin ne olacagi belli degil. Bosanabilirisnde, esin isini kaybedebilir, kaza sirasina sakat kalabilir,.. bir kadinin çalismasi kadar önemli birsey yok hayatta.

kız çocuklarının okutulmadığı bir coğrafyada doğdum
annem hiç okul yüzü görmemiş, dediğiniz gibi bir garantisi tutunacak dalı yok diye hem kayınvalideden hem kocadan sürekli eziyet görmüş biri
bir parça kuru ekmek ya ihtiyacı olan oda karşılanıyorsa her türlü eziyeti çekmek zorunda!!!
işte bu yüzden annem bizleri 5 kızını her ne pahasına olursa olsun okutmaya yemin etmiş
bizlerde kurban olduğum annemin yüzünü kara çıkarmadık hepimiz çok güzel bölümler bitirdik kimimiz atandık kimimiz uğraşıyoruz atanmak için
kesinlikle kız çocuğu anneleri zengin damat mantığını bırakmalı (tabi bu mantıkta olanlar) kızlarına küçüklükten itibaren gelinlik duvak yerine kep hayali kurdurtmalı

X